آخرین تغییرات پتروشیمی زاگرس

320
telegram nokhbegan-start
آخرین تغییرات پتروشیمی زاگرسReviewed by سعید مشکانی on Jun 8Rating:

پتروشیمی زاگرس در پیش بینی سود سال 91 خود صحبت از سود 514 تومانی به میان آورده بود اما در یک اتفاق نادر یک سال اخیر تنها سهمی در گروه پتروشیمی شد که سود سال 91 خود را با تعدیل منفی حدودا 20 درصدی به 411 تومان رساند که البته در بازگشایی سهم منجر به افت قیمت از 2429 تومان به 2075 تومان گردید.

دلیل تعدیل منفی این بود که در گزارش سابق عنوان شد وام ارزی که شرکت از بانک تجارت دریافت کرده و همچنین طلب زاگرس از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نرخ ارز مبادلاتی محاسبه می شود که منجر به تعدیل مثبت سود از 411 تومان به 514 تومان گردید.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما در ادامه صنایع پتروشیمی نرخ ارز 1226 تومانی را برای پرداخت مقبول اعلام کرده و در مقابل زاگرس نیز بدهی خود به بانک تجارت را با همین نرخ برای بازپرداخت موجه اعلام کرده است.

حسابرس نیز با توجه به اینکه مستندات کافی برای اعلام سود 514 تومانی نداشته است ، اقدام به بازگرداندن سود پیش بینی شده از 514 تومان به 411 تومان کرده است.

در حال حاضر با اینکه مستندات کافی برای سود 514 تومانی وجود ندارد اما از طرفی نیز بنده فکر نمی کنم که نرخ ارز 1226 تومانی برای پرداخت دو سویه شرکت مبنا قرار بگیرد.اما در صورتی که ارز مبادله ای مبنای بازپرداخت طلب و اقساط زاگرس قرار بگیرد سود 411 تومانی مجددا به 514 تومان باز خواهد گشت.نکته مهم این است که این سود بعد از مجمع سال 91 که در چند روز آینده است قابل پرداخت به سهامداران نیست و به حساب سود انباشته سال 91 حساب می شود که اختیار آن با مجمع سال آینده خواهد بود.

البته در روزهای گذشته خبرهایی بود که سازمان بورس به شرکت ها اعلام کرده بود به جهت اینکه نقدینگی مضاعف به جامعه تزریق نگردد شرکت ها سیاست تقسیم سود حداقلی در مجامع اتخاذ کنند ، بدین جهت احتمال اینکه بعد از مجمع زاگرس سود سال 91 از 411 تومان کنونی به 514 تومان تغییر پیدا کند وجود دارد که البته آن وقت می توان مدعی شد که تعدیل منفی زاگرس فقط منبعث از استراتژی مد نظر سازمان یعنی تقسیم سود حداقلی برای سهامداران شرکت ها بوده است.

زاگرس سود سال 92 را حدودا 445 تومان اعلام کرده است که با توجه به فروش محصول اصلی شرکت یعنی متانول سود برآوردی شرکت مطلوب ارزیابی می گردد.

در انتها با فرض سود 411 تومانی که در روزهای آتی در مجمع تقسیم خواهد شد و پرداخت فوری آن به سهامداران ظرف کمتر از 20 روز قیمت سهم برای ما با فرض آخرین قیمت 2075 تومانی 1664 تومان خواهد شد که با احتساب سود 445 تومانی P/E سهم حدودا برابر با 3.7 خواهد شد که البته خود حاکی از امکان رشد سهم در میان مدت خواهد بود.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن