آموزش روند در معاملات

2796
Style: "70's look"
telegram nokhbegan-start
آموزش روند در معاملاتReviewed by سایت تحلیلها on Jul 26Rating: 5.0آموزش روند در معاملاتآموزش روند در معاملات

آموزش روند در معاملات

روند  در معاملات چگونه است؟


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روند سهم و بررسی آن یکی از مهمترین مفاهیم مربوط به علم تحلیل تکنیکال می باشد. تعریف روند جدا از مفهوم  آن نیست . به حرکت سهم در طول یک مسیر  روند گفته می شود . به طور کلی روند مفهومی از تحلیل تکنیکال می باشد که سعی می کند حرکت سهم را بر پایه اطلاعات گذشته سهم پیش بینی کند. برای اینکه بتوان روند یک سهم را تخمین زد باید از خطوط روند استفاده کرد که در قسمت پایین بررسی شده است. شیب خط روند معمولا به سه صورت  ، صعودی و نزولی و افقی می باشد. خط روند از زمانی که شکل می گیرد تا موقعی که شکسته نشود معتبر است ، اما وقتی که شکست در خط روند صورت می گیرد ، خط اعتبار خودش را از دست می دهد و احتمال تغییر روند افزایش پیدا می کند. ترسیم صحیح خط روند در حالی که بسیار ساده می باشد ، درست رسم کردن آن می تواند عاملی برای موفقیت در معامله باشد.

برای کشیدن خط روند باید قله ها و حفره های سهم را به خوبی شناسایی کنیم . برای تشخیص بهتر کف و سقف ها بهتر از کندل های نمودار سهم کمک بگیریم .

شکل زیر خط روند صعودی را که با وصل کردن نقاط کف سهم بدست آمده است ، نشان می دهد. (اعداد 1،3،5 )

نمودار آموزش روند در معاملات تصویر آموزش روند در معاملات

در شکل زیر که خط روند صعودی شکل گرفته است ، این خط به عنوان خط حمایت شناسایی می شود. زمانی که قیمت در بالای این خط قرار بگیرد ، تقاضا افزایش پیدا می کند و روند به حالت صعودی در می آید . اما هر زمان که قیمت ها در زیر این خط قرار بگیرند و خط روند را بشکنند ، این موضوع را بیان می کند که از قدرت تقاضا کاسته شده است و احتمال تغییر روند وجود دارد.

شکل آموزش روند در معاملات تصویر آموزش روند در معاملات

شکل زیر خط روند نزولی است که از وصل کردن نقاط سقف در سهم بدست می آید . (اعداد 1،3،5)

02 تصویر آموزش روند در معاملات

تصویز زیر روند نزولی را با استفاده از خط مقاومت نشان می دهد. و با استفاده از مقاومت به این نکته پی می بریم که عرضه به نسبت تقاضا در حال افزایش می باشد و همین موضوع موجب می شود که قیمت به مرور کاهش پیدا کند.

down trend تصویر آموزش روند در معاملات

 

نمودار زیر نمونه ای خوبی از ترسیم صحیح خط روند که  خطوط حمایت و مقاومت را نشان می دهد  می باشد به آن توجه نمایید :

trend line تصویر آموزش روند در معاملات

خط روند در تایم فریم های مختلف روزانه ، ساعتی ، هفتگی به صورت های متفاوت مشخص می شود . تصویر زیر سهم فاسمین می باشد ، که در سه بازه زمانی مختلف مشخص شده است .

نمودار ساعتی

H . trend تصویر آموزش روند در معاملات

 

نمودار روزانه

D , trend تصویر آموزش روند در معاملات

نمودار هفتگی

تصویر آموزش روند در معاملات تصویر آموزش روند در معاملات

اینکه معامله گر کدام یک از تایم فریم ها را برای معاملات خودش انتخاب کند به عوامل مختلفی بستگی دارد . یکی از مهمترین این عوامل ، ویژگی های فردی هر شخص در انجام معامله می باشد . زمانی که فرد از تایم فریم هفتگی استفاده می کند نیازی به این ندارد که حتما هر روز بازار را چک کند و معاملات را دنبال کند پس این فرد به نسبت کسی که برای معاملات از تایم فریم روزانه استفاده می کند ، صبورتر می باشد.

 

انواع روند به سه دسته تقسیم می شوند : این نوع از تقسیم بندی بر اساس تعداد کندل ها می باشند.

1. روند بلند مدت

در این نوع از روند تعداد کندل ها بیش از 150  عدد می باشند .

آموزش روند در معاملات تصویر آموزش روند در معاملات

2. روند میان مدت

تعداد کندل ها معمولا بین 25 تا 150 عدد می باشند.

trend line middle تصویر آموزش روند در معاملات

3. روند کوتاه مدت

تعداد کندل های مورد بررسی معمولا کمتر از 25 عدد  می باشند.

SHOTR TIME تصویر آموزش روند در معاملات

خط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست ؟

به طور کلی با استفاده از این خطوط معامله گر می تواند به خوبی زمان مناسب وارد شدن و خارج شدن خودش در از سهم شناسایی کند. و اینکه چه زمانی موقعیت معاملاتی خودش را تغییر دهد.

 

شکست در خط روند چگونه صورت می گیرد ؟

زمانی که در طول یک روند ، خط روند شکسته شود می تواند نشانه ای از تغییر روند سهم باشد. در مثال های قسمت پایین به طور کامل نشان داده شده است.

مزایای استفاده از خط روند :

1. امکان اینکه تصمیم های احساسی که معامله گران انجام می دهند را شناسایی می کند.

2.  خطوط روند اگر به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرند ، امکان اینکه معامله گر  را در جهت درست  روند بازار قرار دهد را فراهم می کند.

به نمونه ای از شکست خط روند در مثال زیر توجه نمایید :

trend line تصویر آموزش روند در معاملات

در شکل سهم وبملت در نمودار هفتگی  ، خط روند نزولی خودش را شکسته  و روند سهم تغییر کرده و صعودی شده است.

بررسی خطوط روند در اندیکاتورها

trend mfi تصویر آموزش روند در معاملات

در تصویر بالا ، خط روند صعودی در اندیکاتور MFI  با وصل کردن کف ها بدست آمده است. که خط روند رسم شده در اندیکاتور پس از شکسته شدن ، روند سهم نزولی شده است.

تصویر آموزش روند در معاملات تصویر آموزش روند در معاملات

تصویر بالا ، نمودار سهم وساپا است . که با وصل کردن سقف ها در نمودار اندیکاتور CCI  ، خط روند نزولی بدست آمده است. که روند سهم پس از شکسته شدن خط روند نزولی ، صعودی شده است.

 

trend rsi تصویر آموزش روند در معاملات

در تصویر بالا ، پس از شکسته شدن خط روند صعودی  در اندیکاتور RSI شاهد نزولی شدن سهم می باشیم .

trend stock تصویر آموزش روند در معاملات

در تصویر ، که خط روند  صعودی در اندیکاتور Stochastic رسم شده است ، بعد از شکسته شدن خط روند ، سهم روند نزولی به خود گرفته است.

نتیجه گیری در آموزش روند در معاملات

در علم تحلیل تکنیکال اصطلاحی وجود دارد و آن هم این است که روند دوست شما و در معاملات از روند پیروی کنید . این موضوع اهمیت شناسایی روند ،  سهم را بیان می کند. تغییر روند در سهم ها معمولا با شکست خط روند صورت می گیرد. بررسی روند را باید هم در نمودار سهم و هم در اندیکاتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن