تکاپوی بازار ارز و طلا منطقی است ؟!

456
telegram nokhbegan-start
تکاپوی بازار ارز و طلا منطقی است ؟!Reviewed by سعید مشکانی on Sep 22Rating:
تکاپوی دلار در سایه سیاست خارجه منجر به بروز سوالاتی پیرامون وضعیت بازار شده است ، در این بین فشار فروشندگان بر بازار روز گذشته که منجر به وارد شدن قیمت دلار به کانال 2900 تومان گردید سوالاتی را در پس ذهن سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

ما آیا این فروشندگان حرفه ای اند ؟ آیا چشم اندازی از بازار دارند و در دور دست ها گشایشی در امور می بینند ؟ آیا تحلیلها منطقی و متکی بر ارزش ذاتی است ؟

برای پاسخ به این سوال چند مطالب را باهم مرور می کنیم.اصولا دارندگان ارز که به بازار رجوع کرده اند کیستند ؟! آیا حرفه ای های بازار از سال گذشته سرمایه خود را بر روی ارز بدون هیچ رشد قیمتی نگهداری کرده اند ؟! یعنی بازار بهتری برای سرمایه گذاری موجود نبوده است ؟


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

پاسخ به این سوالات بسیار ساده است.به یقین سوداگران که فعالان بین بازارهای مختلف هستند در هنگام روند صعودی وارد به بازار می شوند و با رشد قیمتی مد نظرشان قصد خروج از بازار را می کنند.این گروه در روزهای قبل از انتخابات با پیش بینی منطقی از بازار ارز خارج شده اند و با وارد شدن به بازار بورس رشد های خارق العاده را رقم زدند.

اما امروز ارزی که در بازار عرضه می شود تقریبا می توان گفت که دارنده آن سرمایه گذار غیر حرفه ای است که با اخبار سیاسی فروشنده یا خریدار می شود چرا که سرمایه گذار حرفه ای نه با اخبار بلکه با تحلیل اقدام به خرید و فروش می کند.

 

برآیند اخباری که این روزهای منتشر می شود از ریاست سازمان انرژی اتمی که مدام وعده از گشایش هسته ای می دهد تا وزیر خارجه که با پیغام های تویتری ودیپلماسی رسانه ای قصد تلقین آرامش و همراه سازی افکار عمومی را دارد و ریاست جمهور منتخب که از طرف مقابل می خواهد که نه برای منافع ملی شان بلکه برای ثبت در تاریخ و پاسخ به نسل های بعد حد اقل بگویند چه می خواهند و ضمن احترام متقابل با نگاه به موفقیت وارد به مذاکرات شوند و حتی اوباما که تمایل به مذاکرات مستقیم خود را نشان داده است ، در نهایت منجر به تزریق آرامش به بازار  شده است.آرامشی که التهابی بین خریداران غیر حرفه ای ارز انداخته و به هراس از افت سنگین بعدی حال این فروشندگان اند که در بازار حکمرانی می کنند در این بین حرفه ای ها در خلوت خود نشسته و در انتظار آرامش بازار اند.

 

بازار این روزها شبیه به دریای مواج شده است که موجی می آید و از بین می رود و چند روزی دریا در آرامش است باز موجی بر می خیزد و مجددا التهاب هیجان بر شناگران حکم فرما می شود.

آیا خرید و فروش در این بازار منطقی است ؟ واقعا خروج از ارز و انتقال نقدینگی حاصله به بازار بورس از نظر اقتصادی قابل توجیه است ؟ آیا ارزش ذاتی دلار پایین تر از قیمت های جاری و ارزش ذاتی سهام شرکت های بورسی بیش از ارزش فعلی است ؟ نرخ پایین تر دلار هیچ تاثیری بر روی نرخ فروش شرکت های بورسی ندارد ؟ این همه التهاب برای چیست ؟

قدیمی ها گه گاهی از روزهای پس از جنگ تحمیلی صحبت می کنند.روزهایی که یک قیمت موتور سیکلت معمولی به 150.000 تومان رسیده بود.اما پس از پذیرش قطعنامه توسط امام بود که به ناگاه ظرف چند ساعت همان موتور در بازار تا 25.000 تومان افت می کند.قدیمی ها از دلال بازی آن روزها بر روی پیکان و موتور هوندا خاطرات دیگری هم دارند.اینکه افت قیمت در بازار نه به دلیل ارزش ذاتی بلکه به دلیل هیجانات فروشندگان بود.چند ماه بعد همان موتور 25.000 تومانی مجددا تا 130.000 تومان رشد می کند.

 

خاطره فوق فقط یک نمونه از تاثیرات سیاست و هیجان بر اقتصاد است.در این دو روزه مدام خبر هایی می شویم مبنی بر گمانه زنی های رسانه ای پیرامون خوش و بش یا دست دادن روحانی و اوباما ، اخباری که به شدت بر روی آماتور ها تاثیر دارد و به خرید و فروش های هیجانی و به دور از منطق دست می زنند.

 

اما چه طور ارزش یابی کنیم که واقعا دلار چند می ارزد ؟

مهمترین وجه در برآورد تعیین قیمت دلار حجم ذخایر فعلی و ذخایر آتی است.ذخایر آتی هم متکی بر فروش نفت و تراز تجاری کشور ، از طرفی واقع بینانه است که ذخایر فعلی محدودیت جدی دارند و دولت نیز برای پوشش کسر بودجه بر این ذخایر نیم نگاهی دارد.فروش نفت اوضاع خوبی ندارد اما احتمال آن می رود که با پیشرفت در دیپلماسی های اقتصادی موانع پیش روی آن برداشته شود.

 

اما تراز تجاری تفاضل میزان واردات و صادرات است.مثبت بودن آن به معنای پیشی گرفتن حجم ریالی صادرات بر واردات و منفی آن بالعکس.به تبع خیلی پیچیده نیست که با تحریم های فعلی مخصوصا بانکی و کشتیرانی تقریبا تجار توانایی واردات ندارند به همین جهت تقاضایی هم در بازار برای خرید ارز به منظور واردات موجود نیست.طبیعی است که با برداشته شدن تحریم ها و لحاظ نرخ های فعلی کالا در بازار که با ارز 3500 تومانی و حتی بالاتر از آن خود را تطبیق داده اند بازار تقاضای واردات بالایی خواهد داشت و به این منظور تقاضایی بالایی برای ارز نیز به بازار وارد خواهد شد.این تقاضا خود می تواند یکی از عامل های رشد قیمت ارز در بازار آزاد باشد.

 

اما مسئله مهمتر دولت است.نرخ های کاهشی فعلی برای ارز نه تنها به سود دولت نیست بلکه تا حدودی بودجه را نیز با فشار مضاعفی رو به رو خواهد کرد.در حال حاضر بانک مرکزی به انتظار تعیین تکلیف اوضاع سیاسی نشسته است و اقدام خاصی از خود در بازار نشان نمی دهد.در این بین تحلیلگران نظری بر تمایل بانک مرکزی به نرخ های پایین تر برای دلار نداردند چرا که با نرخ فعلی و با برداشته شدن تحریم ها بازار کشش بالایی برای صادرات و ارز آوری به داخل خواهد داشت.در نظر داشته باشید که مشکل صنعت در سالیان اخیر یکی نرخ ارز پایین بود که توانایی مقابله با واردات را نداشت و دیگری کمبود نقدینگی به همراه تحریم که از واردات ماشین آلات و تجهیزات کارخانه ها و صادرات محصولات جلوگیری می کرد.

 

تا اینجا مولفه های اصلی و بنیادین نرخ ارز را بررسی کردیم.حال پیش بینی های تکنیکال و تطبیق آن با روند های الیوت و اقتصاد را می توان به منظور روزهای آتی ارز مورد بررسی قرار دارد.

در بررسی های گذشته اشاره داشتیم که 3080 و 2930 تومان به عنوان یک مقاومت اساسی و مهم پیش روی قیمت اند که با شکست هر کدام امکان افت بیشتر به سطوح زیرین وجود خواهد داشت.در بررسی جدید همانطور که در نمودار دیده می شود امکان افت کوتاه مدت به 2750 با شکست 2930 و در حالت بد بینانه با شکست 2750 و احتمال کمتر تا به 2600 تومان نیز وجود دارد.البته 2600 تومان با توجه به نرخ ارز مبادله ای حوالی 2500 تومان کمی دور از ذهن است.

 

6.31...USDIRRDaily

 

اما در میان مدت با توجه به اینکه موج 5 صعودی الیوت در حوالی 3950 تومان تمام شده و بعد از آن بازار وارد موج های نزولی شده است احتمال داده می شود که اتمام موجهای نزولی فوق حوالی محدوده های 2700-2750 و شاید 2600 تومان باشد.پس از آن امکان نزول بیشتر تقریبا از بین خواهد رفت و می توان انتظار داشت که بازار پس از مدتی تثبیت قیمتی وارد به موج های صعودی گردد.البته موج اول از 5 موج صعودی فوق موجی کوتاه و آرام است و زمانی بر خواهد بود.

 

در نهایت هدف از بررسی فوق دوری خوانندگان از تصمیمات شتاب زده است.در این شرایط اقدام حرفه ای نه خرید است و نه فروش.نگاه حرفه ای این است که فعلا از دریای مواج دوری کنیم به جای اینکه با هراس اقدام به شنا کنیم و قبل از غرق شدن با سکته روبرو شویم ،  تا دریا به آرامش برسد.پس از اینکه دریا به آرامش رسید می توان با استرس کمتر و بدون هراس از غرق شدگی وارد به این دریا شد و اقدام به شنا کرد.

برگرفته شده از سایت آتی سکه

bashgah-banner nokhbegan-start

9 نظرها

نطر گذاشتن