آیا شایعه تعدیل منفی این سهم حقیقت دارد؟

1340
تحلیل تکنیکال در کنار بررسی شایعه
telegram nokhbegan-start
آیا شایعه تعدیل منفی این سهم حقیقت دارد؟Reviewed by کارشناس on Apr 20Rating:

آیا شایعه تعدیل منفی این سهم حقیقت دارد؟

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب می خواهیم به یک نکته از صورتهای مالی شیران بپردازیم که می توان تعدیل منفی را از این جهت برای این سهم در پی داشته باشد اما این مطلب را صرفاً جهت شایعات منتشر شده در این شرکت و واقعیت داشتن و یا نداشتن آن نوشته ایم؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید شیران برای سال مالی 94 سود برای هر سهم خود را 1603 ریال پیش بینی نموده است که بخشی از این سود از محل سهامداری شپنا(فروش سهم و سود تقسیمی شپنا) می باشد که در عکس زیر با فلش قرمز مشخص شده است.

Untitled

شیران 1.3 درصد مالکیت شپنا را در اختیار دارد که پیش بینی نموده است در طی سال مالی 94 حدوداً نیمی از مالکیت خود را در این سهم به فروش برساند(0.6 درصد معادل 60 میلیون سهم) که پیش بینی نموده است از محل فروش 60 میلیون سهم شپنا سودی بیش از 27 میلیارد تومان کسب نماید.(طبق تصویر زیر):

22

این سود 27 میلیارد تومانی به صورت کامل از محل فروش سهام شپنا پیش بینی گردیده است که عکس زیر مصداق صحبت های ما در این خصوص است زیرا تنها مالکیت شیران بر شپنا است که کاهش پیدا کرده است:

2

اما با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که هر سهم شپنا برای شیران حدوداً 440 تومان تمام شده است اما برای کسب سود 27 میلیارد تومانی از محل فروش شپنا می بایست هر سهم شپنا را حدوداً 890 تومان به فروش برساند تا بابت فروش این 60 میلیون سهم سود 27 میلیاردی را کسب کند. شاید این امر برای شیران کمی دشوار باشد و مجبور باشد که در سال مالی 94 مالکیت خود را از شپنا کاهش ندهد. اگر این اتفاق بیافتد به معنی کاهش سود 27 میلیادری شیران و به ازای هر سهم کاهش حدود 12 تومانی سود.

از طرفی شیران، EPS هر سهم شپنا را 1973 ریال برای سال مالی 93 براورد نموده است که از این مبلغ سود تقسیمی 1500 ریالی را داشته باشد. هر چند صورتهای مالی پالایشی ها با ابهامات فراوانی روبرو است اما اگر پیش بینی خود شپنا را در نظر بگیریم EPS آن 636 ریال است(با فرض اتفاق افتادن) و اگر 500 ریال هم در مجمع تقسیم کند سهم شیران از سود شپنا 6.5 میلیارد تومان( در صورت نفروختن سهام شپنا) و 3.5 میلیارد تومان در صورت فروختن سهام شپنا است که فاصبه زیادی با 10.5 میلیارد برآورد خود شیران است که این کاهش به ازای هر سهم شیران حدوداً کاهش 2 تومانی سود است.

در نتیجه اگر بدبینانه ترین حالتها را هم برای شیران فرض کنیم از این محل 15 تومان کاهش سود را در پی خواهد داشت که درصد تعدیل منفی آن حدوداً 10% است. در حالی که اخیراً شایعاتی از تعدیل منفی بالای 10-15 درصدی سهم از این محل شنیده می شد که گویا طبق تحلیل بالا این شایعات صحت دارد.

مطالب بالا با فرض ثبات در سایر عوامل از جمله فروش، بهای تمام شده و سایر آیتم ها است و در صورت تغییر آیتم های دیگر سود شیران تغییرات بیشتر و کمتری را تجربه خواهد نمود.

پرسود باشید*

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن