آینده بورس چه میشود ؟

981
telegram nokhbegan-start
آینده بورس چه میشود ؟Reviewed by ارش حکمت on Nov 8Rating:

آینده بورس از پشت عینک خوشبینها و بدبینها :

شاخص کل بورس طی 2هفته اخیر بیش از 2هزار واحد افزایش یافته و از ابتدای پاییز تاکنون میانگین بازده بازار سهام از مرز 7درصد فراتر رفته است.
به نظر میرسد با افزایش ارزش معاملات و روند رو به رشد قیمتها تا حدودی اطمینان به کلیت بازار افزایش یافته و جریان نقدینگی جدیدی وارد بازار شده است. از نگاه بسیاری از فعالان بازار، ایجاد چشم انداز مثبت در مذاکرات هسته ای و به کف رسیدن قیمت سهام عمده ترین دلیل صعود بورس در این دوره بوده است اما در عین حال عده ای از کارشناسان معتقدند که نباید بی گدار به آب زد و حتما باید به ریسکهای سیستماتیک توجه ویژهای داشت.
با این حال حتی بدبینها هم میگویند به نظر میرسد که احتمال در فصل زمستان سال جاری، شاهد نقطه عطف واقعی بازار سرمایه هستیم و انتظار میرود قیمت سهام شرکتها با مشخص شدن وضعیت سیاسی و نتیجه نهایی مذاکرات و همچنین با توجه به مفاد بودجه سال94  کشور و وضعیت صورت مالی شرکتها مسیر نهایی حرکت خود را مشخص خواهند کرد.

رشد ادامه دار بورس در ماههای پیشرو

برخی کارشناسان بازار سرمایه احتیاط بیشتر را توصیه میکند. هرچند بازار سرمایه کماکان دارای ابهام است، اما تنها بازاری که میتواند در ماههای پیش رو رشد خوب و ادامه داری داشته باشد بازار سهام است. با وجود اینکه به صورت سنتی هر ساله در ایام محرم، معاملات بورس با کاهش حجم و ارزش دادوستدها مواجه است، در هفته گذشته بازار سهام روزهای پرحجمی را سپری کرد.

دلایل مثبت شدن شاخص


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

برخی کارشناسان اظهار داشته اند که گروه بانکها به دلیل اعلام کاهش سپرده قانونی و گروه خودرو به دلیل گردش عملیات بالا با اقبال سهامداران مواجه شدند. عامه مردم نسبت به تفاهم نامه عمان خوشبین هستند و چشم انداز مذاکرات را مثبت  میبینند. گروه بانکها هم به دلیل اعلام معاون اول رئیس جمهور مبنی بر الزام برای کاهش سپرده قانونی و نرخ سود متناسب  با تورم در وضعیت سبز قرار گرفته است، و این انتظار در گروه بانکی وجود دارد که با این دو اقدام سودآوریشان افزایش یابد.
گروه خودرو به دلیل گردش عملیات بالا و دارا بودن حداقل 5درصد از تولید ناخالص ملی پتانسیلهای بالایی برای سودآوری دارد.

رشد اصلی بورس در زمستان

گروهی معتقدند رشد سریع شاخص بورس و قیمت سهام به دلیل تأثیرگذاری اخبار سیاسی، معقول نیست زیرا گزارشهای  مالی 7ماهه شرکتها در حد مطلوبی نبوده لذا رشد قیمت سهام در بازار سرمایه باید روندی متعادل داشته باشد. همچنین  میتوان علت رشد سریع قیمت سهام را در بورس طی چند روز گذشته، خوشبینی ایجاد شده نسبت به حصول توافقات هستهای و وزن دهی به مذاکرات هستهای در بازار سرمایه دانست، به طوری که این قضیه منجر به افزایش نسبت قیمت به  درآمد بازار شده است.
*طی معامالت هفته گذشته، شاخص کل بورس تهران روند صعودی خود را ادامه داد و توانست با ثبت بازدهی 3/6 درصدی، پنجمین هفته مثبت خود را پشت سر بگذارد. رسیدن قیمتها به سطوح مناسب، خوشبینی نسبت به مذاکرات هستهای، عبور از سقفهای تکنیکال قبلی و امیدواری نسبت به سیاستهای انبساطی دولت از جمله مهمترین عوامل این رشد محسوب میشوند. در این میان، توافقات هستهای یکی از جدیترین محرکهایی بود که به ویژه در گروههایی مثل خودرو و بانک توانست اقبال سهامداران را به همراه داشته باشد. بنابراین، تداوم این روند صعودی میتواند با افزایش قیمتها، نسبت قیمت به درآمد (P/E) بازار را به مقدار متوسط سالهای اخیر )بیش از 7 مرتبه( نزدیک کند .
با این حال، باید در نظر داشت که پس از رسیدن به نقطه مزبور، بازار سهام علاوه بر خوشبینی، نیازمند تغییرات بنیادی در فضای واقعی اقتصاد است. به عبارت دقیقتر، در حال حاضر موانعی بنیادی وجود دارند که ممکن است در صورت عدم بهبود اوضاع اقتصادی روند رشد شاخص را کُند کنند. در این میان میتوان به کاهش شاخص بهای کالاهای صادراتی از خرداد، رکود نسبی در بورس کالا، احتمال پایین آمدن ریسک پذیری سرمایه گذاران در صورت عدم تغییر نرخ بهره، تضعیف اوضاع اقتصادی شرکای تجاری کشور و در نهایت احتمال خروج برخی سهامداران قبلی در صورت خروج از زیان اشاره کرد.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن