اتفاقات امروز، تصمیمات فردا …

238
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 6Rating:

سلام  خدمت شما کاربران و دوستان عزیز

از این پس با سری جدیدی از گزارش و اخبار بازار در خدمتتان خواهیم بود. با این سرویس جدید می توانید به طور روزانه بعد از پایان معاملات، اخبار، اتفاقات، شایعات موجود در بازار را به طور یکجا مطالعه فرمایید تا بر اساس این اخبار و شایعات بتوانید تصمیم گیری های خود را برای معاملات روز بعد، به طور صحیح اخذ فرمایید. باید عرض کنم که در ادامه ی این راه به نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما نیاز داریم تا بتوانیم مطالب را به بهترین شکل خدمتتان ارائه نماییم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

فعلا اولین مطلب را  آماده کردیم که در ادامه می توانید آن را مطالعه نمایید:

*****************************************************************

ابتدا به اخبار و اتفاقات سیاسی داخلی و خارجی می پردازیم. با توجه به سخنان وزیر امور خارجه کشوران نسبت به مذاکرات، نشان دهنده ی این موضوع خواهد بود که تیم مذاکره کننده علاوه بر اینکه منتظر عکس العمل های مناسب از سمت آمریکایی ها می باشد، همچنان به روابط دیپلماتیک با کشورهای دیگر را ادامه خواهد داد. بنابراین می توان اینطور عنوان کرد که این بار چشم بازار به سمت مذاکرات جدید ایران و 1+5 خواهد بود. از طرف دیگر رهبر انقلاب نیز از پشتیبانی خود از دستگاه دیپلماسی کشور سخن گفته اند که این می تواند آینده مذاکرات را روشن تر نماید. به هر حال باید تحرکات سیاسی دنیا را در نظر داشت تا از طریق آن بتوانیم فرصت های مناسب را چه در موقعیت خرید و چه در موقعیت فروش شناسایی کنیم. در ادامه به بررسی اخبار و شنیده هایی که در مورد سهم های مختلف بازار عنوان شده اند می پردازیم.

*****************************************************************

تازه ترین خبر موثر بر بازار که روی تیتر خبرگزاری رفته این است که قرار است قیمت شیر آزاد شود. امروز در کارگروه ویژه تصمیم‌گیری شد تا قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی آزاد شود و مفهوم آن این است ستاد تنظیم بازار مسئول قیمت‌گذاری برای این گونه کالاها نخواهد بود. پیش‌ از این فرآورده‌های لبنی مانند کره جزء گروه یک کالاهای اساسی محسوب می‌شد و قیمت‌گذاری آن بر عهده سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان بود. حدود یک ماه پیش مصوب شد، دیگر ارز 1226 تومان به واردات کره و نیز نهاده‌های دامی اختصاص نیابد و با این تصمیم این نوع کالا از گروه کالاهای اساسی خارج شد. موافقان پیشنهاد آزاد شدن قیمت شیر در این جلسه معتقد بودند که اگر دولت ارز ارزان به این کالاها تخصیص نمی‌دهد و از گروه کالاهای اساسی خارج می‌کند، بنابراین قیمت آن نیز باید آزاد شود. رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: امروز این صحبت‌ها در کارگروه ویژه مطرح شد، اما هرگونه تصمیم و مصوبه‌ای باید فردا از سوی ستاد تنظیم بازار صادر شود.

البته گروه مواد غذایی در بورس به دلیل افزایش قیمت هایی اعمال شده بود توانستند سهامداران را به سمت خود جذب نمایند و حداکثر افزایش قیمتی را داشته باشند.

غالبر امروز برای رفع گره معاملاتی اقدام کرد که توانست با افزایش قیمتی مواجه شود که صف خریدش شکسته شود.

وبشهر هم در گزارش شش ماهه 71 ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 148 درصدی داشته اما فقط 10 ریال نسبت به گزارش سه ماهه بیشتر است. اما امروز وبشهر در درصدهای منفی معامله شد.

شنیده شده با بهره برداری قریب الوقوع از خط تولید شکلات در نماد غپینو و احتمال تعدیل مثبت بیش از 30 درصدی سود هر سهم در سالجاری، صف خرید این سهم کماکان ادامه خواهد داشت صادرات محصولات غپینو نیز در سال گذشته و سالجاری به میزان قابل توجهی افزایش نشان می دهد.

*****************************************************************

NAV وپترو بر اساس آخرین صورت های مالی ارائه شده و بروز رسانی قیمت سهام زیر مجموعه بورسی و ارزش گذاری سه شرکت غیر بورسی شیمی بافت،مهندسی و نصب فیرمکو پارس و بیمه نوین ( با توجه به آخرین سود های اعلامی)  برابر با 316 تومان می باشد که قیمت فعلی سهم در محدوده ی 72 درصدی آن معامله می شود. وپترو مالک 20 درصد شکربن است و امروز 7 میلیون سهم آن در درصدهای مثبت معامله شد.

در مورد نماد شسینا هم خبر فروش پروژه ارم گویا مطرح شده است.

پتروشیمی ها نیز همانند روزهای گذشته به دو دسته تقسیم شدند. بطوریکه نمادهای منفی و ضعیف روزهای قبل، امروز قوی تر ظاهر شده و آنهایی که پیش از این قوی بودند، امروز با تضعیف روند مواجه گردیدند. به عنوان مثال سهام دو شرکت پتروشیمی خراسان و کرمانشاه قوی تر از سایر نمادهای پتروشیمی مورد معامله قرار گرفتند و در مقابل شیران و پارسان نسبت به مابقی هم گروهی هایشان بی رمق بودند. به نظر می رسد بازدهی گروه پتروشیمی طی یک ماه آتی و با توجه به انتظار از گزارش های آنها مثبت باشد. توقف نماد معاملاتی شاراک در اواسط معاملات روز جاری جهت ارایه تعدیل با اهمیت سود هر سهم نیز بر این ادعا گواهی می کند و در حالی به نظر می رسد که تعدیل مثبت و پوشش مناسب بودجه برآوردی دلیل این توقف نماد باشد که سهام پتروشیمی اراک طی دو سه روز اخیر اقبال خوبی را شاهد نبود.

گفته شده در پی کاهش تولید در شرکت های زیر مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که به علت کمبود خوراک صورت گرفته است، دستیابی به مفروضات بودجه و تحقق سود تلفیقی اعلامی 1082 ریالی این هلدینگ برای سال 93 با چالش های بسیاری مواجه بوده و احتمال تعدیل منفی سود هر سهم به کمتر از 980 ریال وجود دارد.

*****************************************************************

در میان فرآورده های نفتی و پالایشی امروز روندی برعکس حاکم بود. به نحوی که به جز دو نماد شاوان و شرانل که با پایداری تقاضای خرید سهم، تا پایان روز جاری در حداکثر قیمت مجاز روزانه مورد معامله قرار گرفتند، مابقی سهم ها متعادل بودند و به تدریج با تضعیف روند معاملاتی خود همراه شدند، هرچند سهم های این گروه در ابتدای صبح روندی پرقدرت را دنبال کردند.

از نظر تحلیل تکنیکال بررسی نمودار های دو نماد شپنا و شبریز کاملا به یکدیگر شباهت و در برخورد با مقاومت تاریخی خود یعنی شپنا 3140 و شبریز 2760 تومان در گیر هستند .امروز عرضه ها در این گروه زیاد بود ولی از طرفی باز هم افزایش قیمت حامل های انرژی مطرح شده است که می تواند روی این شرکت های پالایشگاهی تاثیر مثبت داشته باشد.

در گروه پالایشگاهی ها قرار است عرضه اولیه 6 میلیون و 743 هزار و 930 سهم شرکت پالایش نفت کرمانشاه با نماد شرمان یکشنبه آینده (21 مهر) در بازار دوم فرابورس انجام می شود. تعداد سهام قابل عرضه در فرآیند کشف قیمت این شرکت، 4 میلیون و 743  هزار و 930 سهم در نظر گرفته شده است.

*****************************************************************

بررسی پتانسیل های این نشان حاکی از آن این که نیمه دوم سال  پتانسیل بازدهی بسیار خوبی را (40تا50درصد) را خواهد داشت. این نماد معدنی روی و سرب را به 1850 و 2050 با ارزمبادله ای در نظر گرفته است این در شرایطی است که قیمت فعلی روی 1832  و سرب 2018 دلار قرار دارد و میانگین قیمت ارز در نیمه اول سال 3200تومان می توان برآورد نمود. شرکت باما با در اختیار داشتن شرکت ذوب و روی اصفهان و شاهین روی سپاهان از  پتانسیل بالایی در رشد سود تلفیقی نیز برخوردار است به نحوی که در برخی منابع از پوشش 130 تومانی شرکت اصلی و پوشش 170 تومانی تافیقی سخن میگویند . بررسی ها نشان می دهد امسال این شرکت به راحتی به سود 200 دست خواهد یافت. (یکی از نکات تعدیل کاهش هزینه خرید خاک به میزان 15درصد میباشد که در سود شرکت لحاظ  نشده است)

شنیده شده بافق نیز از محل تسعیر ارز آماده تعدیل تا 40 درصد در نیمه دوم سال است .نکته ای که حول و حوش این شرکت وجود دارد، شایعات مربوط به افزایش سرمایه 100درصد این شرکت میباشد که اگر مورد تایید قرار گیرد روند رشد را سرعت خواهد بخشید.

*****************************************************************

در خصوص گروه خودرویی هم می توان گفت که نمادهای خودرو و خساپا به کف کانال حمایتی برخورد کردند (خودرو230 و سایپا 170  تومان). نکته قابل بررسی گزارش ها ی این گروه در 6 ماهه میتواند افزایش زیان را به همراه داشته باشد که این موضوع خود میتواند روند گروه را با اصلاح بیشتری همراه سازد از سوی دیگر در ماه های اخیر تولیدات افزایش یافته که این مهم در نیمه دوم سال و به خصوص در گزارش 3ماهه چهارم به کمک گروه خواهد آمد. ریسک این گروه در وضعیت فعلی که همه به دنبال شرکت های با گزارش های مثبت هستند، کمی بالا خواهد بود.

تفاوت نماد خبهمن با سایر خودرو یی ها حجم پرتفوی و سهامداری در بازار سهام است که سودی بیش از سود عملیاتی نصیب شرکت می کند (256ریال سود غیر عملیاتی) . حضور خبهمن در نمادهایی مثل سغرب ، ستران، کروی و نمادهای چون پارسان، کچاد  و … شرایط مساعدی را برای خبهمن فراهم ساخته است.

bashgah-banner nokhbegan-start

6 نظرها

  1. با تشکر از اطلاعات خوب شما
    لطفاً تحلیلی در خصوص شرکتهای گروه قند و شکر هم ارائه بفرمایید.
    حذف ارز مرجع از قیمت شکر و مجوز فروش شکر بالای 2200 تومان توسط ستاد تنظیم بازار به کارخانجات در نیمه دوم سال این گروه را جذاب خواهد کرد. لطفا تحلیل جامع تری نیز ارائه بفرمایید.

نطر گذاشتن