اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

216
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 13Rating:

با اهدای سلام خدمت دوستان

امروز هم با بررسی اتفاقات بازار در خدمت شما خواهیم بود. بخش های مختلف این مطلب را در خدمتتان خواهیم بود.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:

همانطور که می دانیم کشور عزیزمان مذاکرات ژنو را در روزهای سه شنبه و چهارشنبه پیش رو دارد که این مذاکرات هم مانند گذشته می تواند بر بازار سرمایه هم اثرگذار باشد. از آنجا که آقای عراقچی یکی از مسئولین وزارت خارجه در این مذاکرات حاضر خواهد بود، بنابراین به دیدگاه های ایشان که به تازگی توسط خبرگزاری ها منتشر شده می پردازیم. ایشان در ابتدای سخنان خود بیان داشته اند که در مذاکرات ژنو به دنبال مذاکرات هدفمند و واقعی هستیم نه برای نمایش و اتلاف وقت و گفت‌و‌گو برای گفت‌وگو. عراقچی خط قرمز ایران در این مذاکرات را غنی سازی و حفظ حقوق مردم خواند و گفت: از هر آن چه مردم ایران بر اساس معاهدات بین‌المللی برخوردارند ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد. وی همچنین افزود: البته درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی سازی مذاکره خواهیم کرد، اما خروج مواد از کشور خط قرمز ماست.

این سخنان به نوعی می تواند تایید کننده ی مطالب ما در مطلب روز گذشته باشد که ایران قرار است غنی سازی 20 درصد را برای اعتمادسازی بیشتر متوقف نماید و برای مصارف دارویی نیز نسبت به واردات اورانیوم در این سطح از غنی سازی از دیگر کشورها اقدام نماید. امیدها در این زمینه بسیار بالا است که پیشنهادات اعتمادساز ایران بتواند دیگر کشورهای مذاکره کننده را به گود بازی بکشاند و آنها نیز اقدامات عملی خود را که کم کردن تحریم ها می باشد ، اجرا نمایند.

از طرف دیگر «ادوارد زوبین» مدیر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اولین بار در مذاکرات هسته‌ای حضور می‌یابد که بسیاری از رسانه‌ها این امر را نشانه‌ای مثبت در آستانه مذاکرات ژنو تلقی کرده‌اند. زوبین یکی از اصلی‌ترین کارشناسان امور تحریم‌ها به شمار می‌آید.

بخش 2 – اخبار اقتصادی داخلی و خارجی:

در این بخش می توان به سخنان مدیر کل بان مرکزی پرداخت که بیان داشتند: اولویت اصلی دولت کاهش تورم و نقدینگی است. از طرف دیگر ایشان افزودند که ثبات نسبی ارز نیز مد نظر می باشد که این می تواند به مهار تورم کمک نماید. بر همین بیانات امروز بازار سکه و ارز داخلی نیز تقریباً ثابت بودند. در سکه تمام بهار آزادی کاهش 1000 تومانی را داشته ایم و دلار نیز در بازار تنها 10 تومان کاهش قیمت را تجربه کرد. بازارهای جهانی نیز به دلیل تعطیلات متوقف هستند.

بخش 3 – روند بازار سهام:

اما در بازار امروز هم سونامی شاخص کل را داشتیم. افزایش 1248 واحدی شاخص باعث شد رقم شاخص امروز 2 رکورد جدید را به ثبت برساند و در پایان بر روی رقم 70951 واحد بایستد. شاخص امروز در ساعاتی از معاملات از مرز 71000 واحد هم گذشته بود اما با کاهش اندک در زمان های پایانی بازار، مجدداً به کانال 70 هزار واحدی بازگشت.

تقارن دو خبر می تواند بر بازار موثر باشد که یکی خبرهای سیاسی مربوط به مذاکرات و امیدها در این رابطه است که در بالا بیان شد. بحث دیگر گزارش های 6 ماهه ی شرکت ها می باشد که با تعدیل ها زیادی همراه هستند. برخی ها هم که تعدیل نداده اند ،پوشش های مناسبی را در زمان مورد بررسی داشته اند که اینها در مجموع م یتوان باعث بهبود اوضاع خرید و فروش شود. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که در مدت زمان محدودی، شاخص رشد بسیار زیادی را داشته است و آماده ی هر گونه کاهش نیز خواهد بود. با این مقدمه وارد بررسی سهم های مختلف و اخبار و شنیده ها در بازار خواهیم شد :

در خصوص پتروشیمی ها در مطلب دیروز هم اشاره کردیم که صحبت هایی از نرخ خوارک 13 سنتی (یا همان 325 ریالی) به میان آمده است که امروز بسیاری از سهم های پتروشیمی را با نوسان منفی مواجه کرد و در برخی از آنها نیز میزان تقاضا ها را به شدت کاهش داد. ظاهراً در خصوص خبر مربوط نرخ 13 سنتی خوراک، مدیر سرمایه گذاری غدیر طی مصاحبه ای به یک خبرگزاری، این ادعا را رد کرد. بنابراین همچنان بحث نرخ خوراک پتروشیمی ها در حاشیه به سر می بردو مانند پتکی است که هر از چند گاهی که سهم های پتروشیمی آماده ی حرکت نوسانی مثبت می شوند، بر سرشان کوبیده می شود.

شپدیس هم گزارش 9 ماهه ی خود را به بازار داد. در این گزارش این شرکت بر همان سود قبلی تاکید کرد اما توانست در طول مدت 9 ماه از سال مالی، 74 درصد پوشش سود را داشته باشد. البته گفتی است سود محقق شده در این گزارش، نسبت به سود مدت مشابه سال گذشته 39 درصد افزایش داشته است.

بانک تجارت این روزها اقدام به خرید سهم های فولاد مبارکه،  پتروشیمی پردیس و ملی مس کرده است. این موضوع باعث افزایش اقبال به سمت فولاد و فملی شده است. همچنین در این خرید و فروش ها وتجارت اقدام به شناسایی سود نیز کرده است.

همچنین در بازار شنیده شده فولاد مبارکه توانسته گزارش 6 ماهه ی خود را با احساب تعدیل مثبت آمده کند. گفته شده این تعدیل تا حد 15 درصد نیز خواهد بود. این شایعه در بازار دیروز و امروز به حرکت صعودی و جذب سهم توسط فعالان حقیقی و حقوقی منجر شده است.

ونوین هم با گروه روغن و برخی ساختمانی ها اجین شده است، با اخبار مثبتی همراه است. ونوین که فعلاً متوقف اما در خصوص خیز روغنی ها و تاثیر بر این نماد می توان گفت که می تواند منجر به تعدیل مثبت ونوین تا حد 30 درصد هم شود. ونوین هم اکنون قرار است  سرمایه ی خود را به میزان 40 درصد افزایش دهد.

وصندوق از جمله سهم هایی بوده که امروز به مقاومت 610 تومانی برخورد کرده و در مقابل آن تاب نیاورده است. اگر بتواند از حد 610 بگذرد اهداف جدید را برای خود رقم می زند اما در صورت نزول  ، حمایت های 590 و 560 تومان را بر سر راه دارد.

در مورد سهام تاپیکو شنیده شده است که تامین اجتماعی در حال فروش سهم خود در این شرکت می باشد.

در مورد شیران نیز خبرهای زیادی مطرح شده است. اما خود سهم چندان واکنشی نسبت به این شنیده ها نشان نمی دهد. شنیده شده گروهی از خریداران فعال اقدام به خریدهایی در سهم شیران کرده اند. این گروه سودآوری شیران را بسیار مناسب ارزیابی کرده و انتظار دارد سود شیران برای سال آتی به 1000 تومان هم برسد. از طرف دیگر شنیده شده که از بابت افزایش میزان فروش محصولات با تعدیل بیش از 30 درصدی مواجه است.

در مورد شرکت تولید کننده ی مواد شوینده ی پاکسان هم شنیده شده که توانسته در طول مدت 9 ماهه، سود بسیار مناسبی را پوشش دهد و از قطعی بودن تعدیل در این سهم سخن به میان آروده اند.

ثشرق در گزارش جدیدش از دو تعدیل پرده برداشت. یکی تعدیل سود سال مالی منتهی به شهریور 92 بوده که سود خود را از 278 به 291 رسانده است. همچنین تعدیل دیگری هم در پیش بینی سودش برای سال مالی جدید که منتهی به شهریور 93 است هم داشت که ثشرق سود سال 93 خود را از 469 ریال به 471 ریال تغییر داده است.

گروه دارو با تعدیل عایدی داروپخش دوباره مورد توجه قرار گرفت. داروپخش پیش بینی سود سال مالی 92 را از مبلغ 2651 ریال به 2901 ریال افزایش داد.

bashgah-banner

4 نظرها

نطر گذاشتن