اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

221
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 19Rating:

سلام خدمت همه ی دوستان

بازار امروز بازار ویژه ای بود. چندین رکورد جدید در بورس تهران ایجاد شد و شاخص بورس هم همچنان یکه تازی می کند. شاخص امروز با افزایش 1633 واحدی همراه شد.  نمادهای شبندر، فولاد، شپنا، فملی، تاپیکو، کگل و کچاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:

همانطور که در مطلب دیروز اشاره داشتیم، اتفاقات ژنو در راس اخبار سیاسی جهان قرار دارد. با جو مثبتی که پس از مذاکرات آغاز شد، بازار امروز را با رشد خوبی دیدیم. اما یکسری شبهه ها در مورد محرمانه بودن مذاکرت توسط برخی ها مطرح شده بود که هم وزیر خارجه ایران و هم رئیس جمهور محترم به این موضوع اشاره داشته اند که ایران هیچ چیزی را برای پنهان کردن ندارد و همه ی حرکات انجام شده در راستای احقاق حق کشور ایران بوده است.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

در بخش اقتصادی جهانی و در بازار فلزات جهانی شاهد برخی افزایش ها بودیم. فلز مس با افزایش قیمت مواجه شد و به قیمت های حدود 7209 دلار رسید. طلا نیز با افزایش اندکی مواجه شده بود. این موضوع به رشد قیمت سهم های فلزی بورس به خصوص مسی ها کمک کرده بود. در بازار داخلی نیز شاهد هستیم که قیمت سکه بهار آزادی با کاهش اندکی نسبت به  دیروز یعنی 955000 تومان بوده است. قیمت  دلار در بازار آزاد نیز تقریباً ثابت بوده است. اما به تحرکات دلار مبادله ای هم باید توجه کنیم. دولت کم کم دارد نرخ این دلار را به نرخ های بازار آزاد نزدیک می کند که این موضوع به همان سیاست های رئیس کل بانک مرکزی نزدیک است. به نظر می رسد که دولت قصد دارد با افزایش نرخ دلار مبادله ای به نوعی به تک نرخی کردن دلار در آینده نزدیک شود.

بخش 3 – روند بازار سهام:  

امروز اتفاقات نسبتاً عجیبی افتاده بود. اکثر سهم های بازار با تقاضاها و صف های خرید آغاز به کار کرده بودند  اما در ادامه بازار، عرضه ها کم کم افزایش یافت و بسیاری از صف های خرید را بر هم ریخت. دو روند را می توان بر مکانیزم بازار موثر دانست. یکی که بحث مذاکرات بوده که جو مثبتی را حاکم ساخته است و دیگری نگرانی برخی ها برای افزایش زیاد شاخص! موضوع دوم می تواند عامل عرضه های زیاد امروز در سهم های مختلف باشد. بازار در موقعیتی قرار گرفته است که بیشترین آلرژی را به خود می بیند. کوچکترین عرضه ها از حقوقی ها می تواند برای روزهای بعدی مهم و تعیین کننده باشد چرا که ریسک بازار از نظر تحلیلی و کارشناسی به شدت بالا رفته و حتی برخی از کارشناسان معتقدند کاهش دستوری شاخص نیز می تواند برای بازار بسیار موثر باشد. بنابراین انتظاری که از بازار روزهای آتی داریم، تداوم افزایش عرضه ها در سهم های مختلف به خصوص در لیدرهای بازار است.

کارشناسان تکنیکی نیز بر این موضوع اعتقاد دارند که شاخص به یک حد مقاومتی جدید رسیده است که انتظار همه ی کارشناسان این است که نسبه به این مقاومت از خود نرمش نشان دهد و افت کوتاه مدت را تجربه نماید. برخی ها به اصلاح شاخص تا حدود 70 هزار واحد هم معتقد هستند. بنابراین به شما پیشنها می کنیم که از خرید های بی رویه و هیجانی به شدت خودداری فرمایید و برای برخی سهم های خود شناسایی سود کنید.

از طرف دیگر گزارش های 6 ماهه ی شرکت ها نیز مثبت به بازار می رسند که باعث افزایش تقاضا ها در آن سهم ها خواهند شد.

اما ببینیم که در گروه ها و سهم های مختلف امروز چه اتفاقات و خبرهای خاصی شنیده شده است.

گزارش های جدیدی از سری گزارش های 6 ماهه شرکت های مختلف به بازار رسید.

پتروشیمی خارک در گزارشی که به بازار داد، اعلام کرد که در حدود 4031 ریال از پیش بینی سود 441 ریالی خود را توانسته در طول مدت 6 ماه پوشش دهد. این سهم با شایعاتی در مورد تعدیل سود تا مبالغ 700 تومان نیز مواجه است. اما به نظر می رسد که با جو انتظاری روزهای آینده که روند کاهشی بازار خواهد بود، می تواند به کاهش P/E این سهم بینجامد.

نفت بهران شرکتی بوده است که سود هر سهم در سال مالی 92 را مبلغ 5983  ریال پیش بینی کرده است که در مقایسه با گزارش سه ماهه اش (مبلغ 3953 ریال) تعدیل مثبت بیش از 51 درصدی داشته است. قابل ذکر است که شبهرن تحقق سود 63 درصدی سود را نیز در گزارش 6 ماهه به خود دید. شرکت اعلام نموده که علت این تعدیل ، کاهش 10 درصدی بهای تمام شده به واسطه کاهش نرخ خرید مواد اولیه بوده است.

صورت مالی 6 ماهه ی ذوب آهن نیز منتشر شده که در این صورت مالی، ذوب برای هر سهم خود مبلغ 256 ریال سود واقعی محقق کرده و با توجه به رقم پیش بینی سود در گزارش قبلی اش، موفق به پوشش 53 درصدی شده است. البته در این گزارش ، کاهش 18 درصدی تولید و 6 درصدی میزان فروش محصولات نیز دیده شده است.

دو شرکت سیمانی دیگر هم گزارش هایشان را ارائه دادند. ابتدا شرکت سیمان درود در گزارش جدید خود برای هر سهمش در سال مالی جاری مبلغ 2211 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با پیش بینی قبلی  5 درصد افزایش داشته است. این شرکت در میزان پوشش سود نیز اعلام نموده که توانسته 51 درصد از پیش بینی اش را تحقق بخشد.

شرکت سیمان بهبهان نیز در گزارش جدیدش از تحقق 56 درصدی پیش بینی سودش خبر داده است. سبهان در این گزارش 38 درصد از فروش، 11 درصد از بهای تمام شده، 70 درصد از سود ناخالص، 86 درصد از سود عملیاتی و 62 درصد از هزینه های مالی را محقق نمود، این در حالی است که کاهش 14 درصدی مقدار تولید و 13 درصدی مقدار فروش را نیز در این دوره تجربه کرد.

مپنا هم امروز معاملات به دت منفی را تجربه نمود. علت این مسئله را می توان افزایش بدون توقف این سهم طی ماه های گذشته دانست و گفته شده شاید گزارش خوبی هم به بازار ندهد. البته جو این سهم در روزهای گذشته به دلیل ورود زیر مجموعه اش به فرا بورس مثبت شده بود که با بررسی کارشناسان مشخص شد سودی که به این شرکت می رسد، بسیار کم خواهد بود.

شنیده ها و شایعاتی در مورد شراز گفته شده است که این سهم در گزارش 6 ماهه پوشش مناسب و منطقی را داشته است. در مورد شبندر نیز همچنان شایعه تحقق 140 تومانی در 6 ماهه شنیده می شود.

پتروشیمی خلیج فارس نیز امروز معاملات ضعیفی را ارائه داد. این سهم در آستانه مجمع قرار دارد و گفته شده به این واسطه افت قیمت را تجربه کرد. خبرهای مجمع تاثیر خوبی بر روند معاملات آتی سهم خواهد داشت. گفته می شود شرکت در مجمع امسال 40 تومان تقسیم می کند.

خودرو هم از جمله صنایعی بوده که رشد قیمتی و صف خرید را تجربه کرد. این صنعت که از تحریم ها رنج می برد، چشم و گوشش را به ژنو سپرده بود و بعد از آن و پس از انتشار اخبار مثبت از آن شهر، رشد قیمتی را در پیش گرفته است. ایران خودرو هم با شایعه افزایش سرمایه 400 درصدی برای تجدید ارزیابی مواجه است.

ثمسکن نیز امروز به دلیل برگزاری جلسه ی فوق العاده متوقف شد. این سهم در خواست افزایش سرمایه 1000 میلیارد ریالی خود را به سازمان بورس داده بود.

شیران نیز علاوه بر شایعاتی در مورد تعدیل سهم ، با شایعاتی در مورد تخفیف نرخ خوراک نیز همراه شده است.

امروز گروه سرمایه گذاری بشدت مورد توجه قرار گرفتند و این یکی از نشانه های خوشبینی سرمایه گذاران به بازار است. بیشتر نمادهای این گروه حداکثر رشد را تجربه کردند. وتوسم با تعدیل عایدی شاراک و شبهرن با صف خرید همراه شد. ونیکی نیز با پرتفوی متنوع خود صف خرید میلیونی را تجربه کرد اما در پایان وقت معاملات صف خرید سهم داده شد و صف سبکی برای سهم در قیمت 377 تومان باقی ماند.

بانک تجارت نیز با شایعه افزایش سود تا حدود 42 تومان همراه می باشد. البته افزایش سود با توجه به جابجایی های بلوکی که این بانک انجام داده بعید نخواهد بود. اما امروز با عرضه ی زیادی مواجه شد و صف خرید این سهم به طور کامل شکسته شد.

bashgah-banner nokhbegan-start

6 نظرها

  1. ظاهوا شما فقط از سهمهایی که خودتون دارید تعریف می کنید و سهمهای پر پتانسیل مثل وصندوق رو این چند وقته معرفی نکردید و وقتی چند روز پیش قیمتش 570 بود گفتید مقاومتش 600 و حمایتش 520 هستش در صورتی که این سهم پر پتانسیل در آستانه جهش قرار داشت

    • سلام جناب امیر عزیز
      استراتژی سایت در این بخش از مطالب ،اصلاً معرفی سهم برای خرید و یا فروش به صورت مستقیم نیست. فقط خبرها و اتفاقاتی که در سطح بازار شنیده شده را جمع آوری می کنیم و در یک جا برای شما دوستان قرار می دهیم. بنابراین ما فقط و فقط اتفاقات بازار را منعکس کردیم و جز شنیده هایمان، چیز دیگری را انتشار ندادیم. اگر هم بخواهیم خریدی را انجام دهیم بر اساس سبد حرفه ای سایت این کار را انجام می دهیم که برای شما نیز این امکان در دسترس است. مطمئن باشید نه تنها بنده، بلکه همه ی دست اندکاران این سایت، این کاری که شما به آن در نظر خود اشاره داشته اید را ناپسند دانسته و با این اعمال قبیح، گورمان را تنگ نخواهیم کرد.

نطر گذاشتن