اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

221
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ... Reviewed by رضا on Oct 20Rating:

سلام خدمت همه ی دوستان بورسی

بازار امروز را در حالی پشت سر گذاشتیم که شاهد کاهش 1065 واحدی شاخص نسبت به دیروز بودیم. در بازار امروز نمادهای فارس ، شبندر، شپنا ، کچاد، فولاد و وبملت بیشترین تاثیرات منفی را در شاخص کل داشتند و نیز نمادهای شبهرن، شاراک، تاپیکو و ویانک دارای بیشترین تاثیرات مثبت بر روی شاخص بودند. اما قدرت بخش منفی بازار بسیار بیشتر از بخش مثبت بوده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:

بان کیمون به این موضوع اشاره داشته است که آمریکا به زودی باید تحریم های یکجانبه علیه ایران را کم کند. اما در طرف مقابل این امر، نتانیاهو همچنان بر این موضوع تاکید دارد که تحریم ها باید افزایش یابد. در خبرهای دیگری هم آمده بود که رئیس جمهور از تیم مذاکره کننده تشکر کرد و بیان داشتند که این تیم بر اصل حق ملت ایران تاکید دارد. روحانی با توجه به حساسیت هایی که در خصوص مذاکرات برای عموم مردم و برخی افراد مسئولیت دار ایجاد شده است، اطمینان داد که رهنمودهای رهبری همیشه در جلوی راهشان قرار دارد. از طرف دیگر بحث هایی هم در خصوص آزاد سازی برخی از منابع مالی بلوکه شده ی ایران در آمریکا مطرح شده است که گفته شده شاید تا مذاکرات بعدی بخشی از این سرمایه ها به ایران داده شود.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

امروز در بازارهای داخلی سکه و طلا همچنان شاهد ثبات نسبت به دیروز بودیم. سکه همان 955000 تومان بوده است. اما دلار در بازار کاهش یافت. قیمت های 2995 تومان نیز در مورد دلار در بازار شنیده شده است اما دلار 3000 تومانی فراروان یافت می شده است.

بخش 3 – روند بازار سهام: 

 در بازار امروز چندین مورد گزارش های 6 ماهه و شفاف سازی به بازار ارائه شده است که در ابتدا به طور مفصل تر نسبت به مطلب «بر بام بازار …» به این موراد می پردازیم و سپس شنیده های بازار را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرکت پالایشگاهی تبریز با نماد شبریز گزارش 6 ماهه داد. شبریز در شش ماهه نخست سال توانست  1674 ریال به ازای هر سهم را به طور واقعی محقق کرد که این رقم معادل 43.5 درصد نسبت آخرین پیش بینی سود شرکت می باشد. شرکت دلیل های کاهش پوشش سود را به صورت موردی اعلام نموده است. اولاً عدم فروش نفت سفید در شش ماهه اول سال به مقدار 246 میلیون لیتر که معادل 454 ریال کاهش یافته است.توضیح این که به علت ماهیت نفت سفید و فروش آن در نیمه دوم سال در (فصل سرد سال) موجودی امانی نفت سفید نزد پخش افزایش یافته و با توجه به این که یکی از مفروضات تهیه اولین پیش بینی ،تولید معادل فروش در نظر گرفته شده لذا با فروش نفت سفید در نیم سال دوم EPS  برآوردی پوشش داده خواهد شد. و ثانیاً موجودی نفت خام اول دوره سال 92 با نرخ ارز مرجع در صورتهای مالی آمده است.

 شپنا نیز در گزارش 6 ماهه خود همان سود قبلی اش یعنی 480 تومان را درج کرده است. در بررسی های میزان پوشش سود در 6 ماههنیز به این نتیجه رسیدیم که شپنا توانسته تنها 33 درصد از پیش بینی اش را به محقق کند. البته کارشناسان بر این باورند که در این گزارش شرکت بسیار دست به عصا راه رفته و جانب احتیاط را در بخش های مختلف رعایت کرده است که برخی ها این موضوع را به همان نامه ی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نسبت داده اند. البته این شرکت به همراه انتشار گزارش 6 ماه یک شفاف سازی را نیز بروز داد. شپنا در این اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد که 3 واحد از این شرکت یعنی  تصفیه نفتا ، تبدیل کتالیستی با احیای پیوسته و ایزومریزاسیون مراحل پایانی کار خود را طی می کنند. شایان ذکر است در حال حاضر واحدهای تصفیه نفتا و تبدیل کاتالیستی با احیای مداوم از تاریخ 92/7/20 راه اندازی شده و به تولید رسیده است. با توجه به مقدار خوراک تامین شده فعلی برای شرکت میزان تولید بتزین این شرکت از 8 میلیون 700 هزار لیتر در روز به 10 میلیون و 400 هزار لیتر در روز افزایش یافته و این در حالی است که تولید نفت و گاز در روز به مقدار 3 میلیون و 400  هزار لیتر کاهش می یابد. با توجه به راه اندازی این واحدها امکان تولید بنزین سوپر و پلانفرمیت برای شرکت فراهم شده است.

در میان پالایشگاهی ها ، شاوان نیز با انتشار یک شفاف سازی، اعلام نموده که تاکنون اطلاعیه های نهایی درخصوص خوراک دریافتی شهریورماه 92 وقیمت بین المللی فراورده های نفتی سه ماهه دوم 92 جهت محاسبه هزینه خوراک مصرفی وارزش مابه التفاوت فرآورده های تحویلی از طریق شرکت ملی پالایش و پخش ونیز جداول تسهیم فروش فرآورده های نفتی سه ماهه دوم سال92 جهت محاسبه فروش مصوب توسط شرکت ملی پخش به این شرکت ارسال نگردیده است. بنابراین محاسبه سود هرسهم درشش ماه اول سال 92برای این شرکت مقدور نمی باشد.

شرکت سرمایه گذاری پردیس در گزارش عملکرد 9 ماهه خود برای دوره منتهی به 92/6/31 مبلغ 671 ریال را پوشش داده است.

 شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با نماد ونیکی در گزارش 9 ماهه خود مبلغ 529 ریال را پوشش داده است. این پوشش در مقایسه با سال گذشته از رشد 52 درصدی برخوردار بوده است.

پتروشیمی شیراز در حالی صورت های مالی 6 ماهه خود را منتشر کرد که در 6 ماهه واقعی منتهی به 92/6/31 مبلغ 843 ریال را پوشش داده است. این رقم نشان دهنده ی پوشش 57 درصدی سهم نسبت به پیش بینی 3 ماهه اش بوده است.

سیمان اصفهان نیز در گزارشش اعلام نموده که توانسته 1558 ریال از سود 2876 ریالی اش را پوشش دهد. که پوشش آن معادل 54 درصد بوده است.

 نماد شکلر هم در گزارشش توانسته مبلغ 1031 ریال پوشش سود داشته باشد. این در حالی است که پیش بینی سود این سهم مبلغ 1700 ریال بوده و پوشش 60 درصدی را داشته است.

در مورد مپنا کارشناسان بیان می کنند که در شرایط فعلی توان رشد ندارد و سهم با نوسان منفی مواجه است. کارشناسان پیش بینی کرده اند که انتظار افت سهم تا محدوده ی حمایتی 680 تومان را دارند.

در خصوص بترانس نیز شنیده شده است که گزارش چندان مطلوبی را برای 6 ماهه در دست ندارد. این سهم با کاهش مواجه است و هدف اول حایتی سهم نیز 480 تعیین شده است اما برخی از کارشناسان در مورد افت این سهم تا 400 تومان نیز سخن گفته اند.

سرمایه گذاری غدیر نیز امروز کنفرانس خبری داشته است. مدیر عامل این شرکت اعلام نموده است که شرکت سرمایه‌گذاری غدیر تا سال 93 سرمایه خود را از محل سود انباشته به سه هزار میلیارد تومان افزایش می‌دهد. کیانی مدیرعامل غدیر عنوان نمود که سود شرکت غدیر در 9 ماهه محقق خواهد شد. این مقام مسئول در خصوص برگزاری مجمع عادی هم گفت در زمان تعیین شده این کار انجام خواهد شد و سود سهامداران نیز بلافاصله بعد از برگزاری مجمع پرداخت می شود. مدیر عامل وغدیر در مورد تعدیل پیش بینی سود نیز گفته است که تعدیل در سود قطعاً در شرکت سرمایه گذاری غدیر خواهد بود که بعداض اطلاع رسانی خواهد شد.

شرکت پالایشگاه بندرعباس از آغاز طرح تعیمر اساسی بخشی از پالایشگاه خبر داده است. بدین صورت که ظرفیت تولید بنزین کشور به صورت موقت و برای یک دوره 25 روزه حدود 10 میلیون لیتر در روز کاهش می‌یابد.

گروه ساختمانی در تمامی نمادها به جز ثاژن افت قیمت را تجربه کردند. پی بر ای نماد 3.8 مرتبه می باشد و از متوسط پی بر ای گروه که عدد5  می باشد کمتر است.

بیمه البرز هم افزایش سرمایه ی 5 برابری را داشته است. به همین دلیل این سهم به شدت مورد حمایت سهامداران واقع شد. شرکت سود هر سهم خود با سرمای جدید را 96 ریال اعلام کرده و تعدیل مثبت 20 درصدی داشته است در شش ماهه نیز 50 درصد پوشش داشته است.

تاپیکو با خبر مربوط به تاخیر در افتتاح و بهره برداری از شرکت نفت خلیج فارس مواجه است که شاید رشد گروه را در آینده کمی تحت تاثیر قرار دهد.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن