اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

204
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 12Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز بورسی

بازار امروز را در حالی به پایان رساندیم که شاخص کل به میزان 1242 واحد افزایش یافت و رکورد های جدیدی را هم در تعداد معاملات و هم در میزان شاخص کل و هم در ارزش بازار به ثبت رسانده است. اخبار و اتفاقات و شنیده هایی که طول روز به مارسیده را در یک بسته ی خبری برایتان جمع آوری کردیم تا شما به راحتی و در یک مکان به خبرهای روز دسترسی داشته باشید و تصمیمات فردای خود را بر مبنای اخبار معتبر بگیرید.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی: در بخش اول به خبرهای سیاسی که در سطح منطقه و جهان و همچنین خبرهای داخلی شنیده شده است می پردازیم. همانطور که همه می دانیم ، قرار است مذاکرات جدیدی بین ایران و کشورهای غربی در طی این هفته در ادامه ی مذاکراتی که در واشنگتن انجام شده است، انجام شود. این مذاکرات در ژنو انجام می شود و شنیده شده که ایران در این دور از مذاکرات پیشنهادهای جدیدی را مطرح خواهد کرد. برخی رسانه ها از توقف غنی سازی 20 درصد سخن به میان آوردند و برخی دیگر این مورد را خط قرمز ایران نامیده است. اما احتمال قوی به این سمت می رود که ایران بخواهد یک سری اقدامات اعتمادساز اولیه را انجام دهد. گفته شده در مقابل پیشنهادهای جدید ایران قرار است برخی تحریم ها علیه ایران کاهش یابد که این مورد در صورت تحقق هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ عملیاتی می تواند بر شرکت موجود در بورس اوراق بهادار تاثیر گذار باشد.

بخش 2 – اخبار اقتصادی داخلی و خارجی: از دیگر خبرهای اقتصادی داخلی و خارجی که باعث شده تا جذابیت بازار سرمایه افزایش یابد، تضعیف مجدد بازارهای موازی بوده است. امروز دوباره بازارهای جهانی طلا با کاهش نسبتاً زیادی مواجه شده و تاثیر این نرخ های جهانی را در بازارهای داخلی نیز شاهد هستیم تا جایی که در بازار طلا و جواهر کشور هر قطه سکه طلای تمام بهار به قیمت 933 هزار تومان رسیده است. این درحالی است که روز پنج شنبه قیمت همین سکه تمام بهار برابر 957 هزار تومان گزارش شده است و کاهش 24 هزار تومانی سکه را شاهد بودیم. این تضعیف بازار رقیب به معنای هجوم نقدینگی هایی که در این بازار عرضه شده است به سمت بازارهای خوش منظره مثل بورس است که یکی از دلایل رشد بی سابقه ی بازار امروز را می توان به این مورد نسبت داد. اما دلار در بازار تقریباً ثابت ماند و به نظر می رسد که روند ثابتی را طی هفته های گذشته تا کنون داشته است. یکی از موارد اصلی قدرت یافتن اقتصاد کشور می توان ثبات ارزهای رایج باشد.

در خصوص بازارهای جهانی فلزات نیز دیدیم که قیمت فلزات اساسی کار خود را با رشد به پایان رساندند. مس در 7185 دلار و روی در 1905 دلار و سرب در محدوده 2100 دلار در هر تن کار خود را به پایان رساندند.

بخش 3 – روند بازار سهام:  بخش سوم را با حاشیه هایی که در رابطه با شرکت های پالایشگاهی وجود دارد شروع می کنیم. اگر خاطرتان باشد، در چند روز پیش شرکت ملی پالایش و پخش جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای به شرکت های پالایشگاهی از آنها در خواست کرد که بابت مبلغ مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله ای موجودی های پایان دوره سال 91 نفت خام و فرآورده های ویژه آن ، به حساب های این شرکت نزد خزانه داری کل واریز شود. در این نامه که برای هر شرکت به طور اختصاصی قرستاده شد و سهم هر شرکت نیز در آن مشخص گردیده است که مانند جدول زیر است:

11

همانطور که از جدول فوق بر می آید، این مطالبه ی مبلغ از طرف شرکت ملی پالایش بر برخی سهم ها دارای اثر منفی است و بر برخی دیگر علاوه بر اینکه تاثیر منفی ندارد، بلکه تاثیر مثبت نیز بر آنها می گذارد.

البته در خصوص این نامه امروز شبندر نامه ی شفاف سازی ارائه کرده است. در این نامه آمده است که شبندر این مکاتباط مبنی بر طلب شرکت پالایش را قبول نخواهد کرد و از آن مرجع خواسته از صدور هر گونه اعلامیه بدون پشتوانه قانونی خودداری کنند. در هر صورت این بازی پینگ پونگ که بین شرکت ملی پالایش و شرکت های پالایشگاهی به وجود آمده به نفع سهامداران نخواهد بود. اما با توجه به این شفاف سازی شبندر، ظاهراً اوضاع روانی گروه که در ابتدای بازار به سمت منفی رفته بود، برگردد و دوباره تقاضای سهامداران نسبت به سهم های این گروه افزایش یابد.

در گروه غذایی نماد معاملاتی غبشهر  بعد انتشار گزارش تعدیلی خود به بازار ،بازگشایی شد و سهم با 14.5 درصد افزایش قیمت نیز برخوردار بوده است.  قابل ذکر است که میزان تعدیل غبشهر 26 درصد گزارش شده است.

گروه پتروشیمی نیز امروز تقاضاهای زیادی داشته است. در این گروه پتروشیمی خراسان در گزارش شش ماهه اول سال توانست 120  تومان محقق نماید که معادل 74.5 درصد نسبت به  آخرین پیش بینی ارائه شده است. این شرکت هنوز پیش بینی جدید سود خود را اعلام نکرده و می توان احتمال زیاد تعدیل را در پیش بینی این سهم داد. در این گروه همچنین پارسان با توجه به رشد قیمت و افزایش احتمالی سود زیر مجموعه ها با اقبال روبرو می باشد. البته در مورد این گروه و برای نرخ خوراک این گروه نیز خبرهایی ارائه شده است که می تواند ابهام را در گروه افزایش دهد. خبرگزاری فارس خبری را تیتر کرد که در آن آمده است : با این که انتقادات جدی به قیمت ۷ سنتی خوراک پتروشیمی‌های گازی مطرح بود، یک مقام آگاه خبر داد که قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌‌ها به ۱۳ سنت و به عبارتی ۳۲۵ تومان افزایش یافته است. این خبر هنوز از ناحیه ی هیچ نهادی تکذیب یا تایید نشده است بنابراین به  عنوان شایعه تلقی خواهد شد.

فولادی ها هم امروز با خبرهایی از زیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مواجه شدند. این مسئول دولتی خبر داده است که قرار است خبرهای خوش در خصوص اجرای هفت طرح فولادی ظرف دو هفته آینده اعلام شود و گفت: امروز جلسه ای با هیات عالی‌رتبه چینی در این رابطه برگزار می شود. از طرف دیگر باید یادآور شد که نرخ فولاد در بازارهای جهانی با افزایش 5 دلاری مواجه شد و به قیمت 225 دلار رسیده است.

در مورد حتاید هم دیده شده که بعد از رشد از 400 تومان تا بیش از 600 تومان، الان در حال اصلاح قیمتی می باشد. این شرکت تجهیزاتی و خدماتی به خبرهای خارجی و تحریم ها بسیار حساس است و در مجموع می توان که گوش شرکت های خدماتی و تجهیزاتی به همراه گروه خودرو بیشتر از دیگر گروه ها به سمت خبرهای مذاکرات آتی می باشد.

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن