اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

217
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 27Rating:

سلام به کاربران عزیز


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1- اخبار داخلی و خارجی:

در خبرهایی از زیان وزیرها امروز شاهد چندین نکته بودیم. ابتدا اینکه امروز وزیر نفت اعلام کرد که ماجرای تک نرخی شدن قیمت بنزین و افزایش این قیمت به هزار توامان در هر لیتر شایعه بوده و تا زمانی که این افزایش قیمت قطعی نگردد، نمی توان این گمانه زنی ها را  تایید کرد. البته می توان این مورد را به حساب رفع التهاب ناشی از اینگونه خبرها در جامعه گذاشت.

در سخنان دیگری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز عنوان نموده که قیمت های فعالی خودروها بر اساس دلار مبادله ای محاسبه شده و این در حالی است که خودروسازها دلار آزاد را برای ساخت خودرو هزینه می کنند و این قیمت ها به عنوان قیمت های کف برای خودرو تلقی می شود و در برخی موارد اجازه افزایش مشخصی از قیمت ها داده شده است.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی ، شاهد نوعی ثبات نسبی در بازار داخلی طلا نیز بوده ایم. سکه تمام بهار آزادی با اندکی کاهش قیمت به رقم 967 هزار تومان رسید. نرخ دلار  هم در بازار با نوسان های 5 تومانی چند روزی است که بازی می کند. امروز برای دلار قیمت  3010 تومان درج شده است.

بخش 3 – روند بازار سهام: 

 در بازار بورس امروز شاهد کاهش 1348 واحدی شاخص بودیم که استراحت سنگینی را برای امروز بازار به ثبت رساند. فارس، شبندر، فولاد، تاپیکو، پارسان و شپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز داشته اند طوری که همین 6 شرکت تنها 773 واحد از میزان شاخص کاستند. در مقابل بانک صادرات تنها نمادی بود که در لیست 7 نفره بیشترین تاثیر گذاران بر شاخص، با رنگ سبز ظاهر شده بود. به هر حال شاخص با این کاهش به رقم 72201 واحد رسید.

در مورد غبشهر شنیده شده است که تا پایان آبان ماه قرار است سرمایه ی خود را به میزان 210 درصد افزایش دهد و گفته شده منبع این افزایش سرمایه از محل سود انباشته خواهد بود.

بانک صادرات هم امروز برخلاف جهت روند بازار حرکت می کرد، گویا قرار است مبادرت به فروش نیروگاه منتظر قائم خود نماید. ظاهراً این فروش تعدیل مثبت بیش از 35 درصدی برای وبصادر بدنبال خواهد داشت.

پالایشی ها را می توان به واسطه ی همان خبر 1 درصد، همراه با صف فروش سنگین دید. ظاهراً اینطور که از ماجرا پیداست، شرکت های پالایشی این مقدار مبلغی که برای عوارض 1 درصد را که در قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز هست ، در بودجه دیده اند.

پتروشیمی ها هم به دنبال پالایشی ها روزگار خوبی ندارند. این گروه هم از پاشنه ی آشیل خود یعنی خوراک پتروشیمی رنج می برد. برخی مقامات اظهار کرده اند که افزایش نرخ خوراک قطعی خواهد بود. از طرف دیگر برخی شایعات در مورد عرضه های سنگین چندین حقوقی در نمادهای فارس،تاپیکو،پترول، شاراک و شاوان در طی رزوهای آتی شنیده شده است.

وضعیت تکنیکال دسبحا نشان می دهد که سهم در برخورد به مقاومت 720 تومانی اش از حرکت ایستاد. بنابراین با توجه به تحلیل انجام شده امکان افت قیمت تا قیمت های 620 تومان نیز در مرحله ی اول وجود دارد.

با توجه به افت قیمت ارز و کاهش نسبی قیمت مس در بورس لندن به 7185 دلار؛  مفتول و کاتد در بورس کالای ایران نیز با کاهش نسبی همراه شد. برخی شایعات از ادامه کاهش قیمت شنیده شده اما به نظر نمی رسد جای نگرانی چندانی باشد.

در مورد سهم پلاسک هم گفته شده است که: شرکت اعلام نموده است که طرح توسعه وانتقال به شهرک کاسپین قزوین را با برآورد سرمایه گذاری مبلغ 400هزار میلیون ریال و 6086000 یورو در دستور کار دارد، تاکنون مبلغی نزدیک به 313 میلیون ریال و  بیش از 5500000    یورو هزینه  انجام شده است. لازم به ذکر است با توجه به برآورد شرکت طرح مذکور تا کنون 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در مرداد ماه سال 1392 کامل به بهره برداری خواهد رسید.

بخش 4- گزارش های جدید مالی :

فسرب در گزارش اخیر خود برای هر سهم در سال جاری  مبلغ 150 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در طول 6 ماه،  موفق به تحقق 81 درصد از این مبلغ شده است. این در حالی است که در اطلاعیه قبلی فسرب به ازای هر مبلغ 203 ریال عایدی خالص پیش بینی کرده بود و با توجه به گزارش جدیدش، تعدیل منفی 26 درصدی را به بازار اعلام نمود.

شرکت فولاد آلیاژی ایران هم  برای هر سهم خود مبلغ 52 تومان سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با گزارش قبلی نزدیک به 38 درصد کاهش داشته است. فولاژ که در دوره 6 ماهه موفق به تحقق 20 درصد از بودجه خود شده است علت تعدیل منفی را کاهش در حجم ریالی فروش و همچنین افزایش در بهای تمام شده محصول اعلام کرده است.

در ساختمانی ها ثشاهد، ثاخت و ثاباد مثبت بودند و سایر نمادها منفی معامله می شدند. ثشاهد هم بعد از تقسیم سود 26 تومانی در مجمع عادی خود با قیمت 190 تومان بازگشایی شد و بلافاصله با رشد قیمت مواجه شد. شرکت پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی منتهی به خرداد سال 93، را بدون تعدیل مبلغ 413 ریال اعلام کرده است.

بیمه پاسارگاد سود هر سهم خود را از 331 ریال به 521 ریال افزایش داده است. شرکت دلایل انجام این تعدیل را تسعیر ارز ناشی از اقلام ارزی و همچنین افزایش ذخایر خسارت معوق سهم نگهداری و روند عملکرد واقعی 6 ماهه نخست سال مالی 92 عنوان کرد.

بانک تجارت هم در گزارش جدیدش میزان پیش بینی سود را 464 ریال اعلام کرده است و در طول 6 ماه نیز توانسته مبلغ 242 ریال را پوشش دهد وه پوشش آن بیش از 50 درصد می باشد. این در حالیست که بانک تجرات در اطلاعیه ی قبلی اش پیش بینی سود را 353 ریال در نظر گرفته بود. بنابراین تعدیل 32 درصدی سود نیز در این گزارش دیده شده است.

پتروشیمی خراسان هم سود خود را در گزارش جدیدش 2110 ریال عنوان کرده است. در حالی که پیش بینی قبلی این شرکت بر روی رقم 1610 ریال تنظیم شده بود. بنابراین شاهد تعدیل سود 31 درصدی این سهم بوده ایم.

bashgah-banner nokhbegan-start

6 نظرها

نطر گذاشتن