اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …(6 آبان)

270
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...(6 آبان)Reviewed by رضا on Oct 28Rating:

سلام به کاربران عزیز

بخش 1- اخبار داخلی و خارجی:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

فعلاً مهمترین خبرها حول و حوش مذاکرات آینده ی ایران و به دنبال آن مذاکرات کارشناسان کشورها می چرخد. آقای عراقچی جهت مذاکرات کارشناسان وارد وین شده اند. عراقچی با آمانو هم دیدار کرده است. پیش از این دیدار عراقچی اعلام کرده است که محور صحبت هایش حول ادامه همکاری‌ها با آژانس، رویکرد جدید ایران در مذاکره با آژانس و حل و فصل ابهامات و سوالات فیمابین ایران و آژانس خواهد بود. 17 و 18 آبان ماه دور بعدی مذاکرات رسمی ایران و 1+5 است.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

با توجه باز گشایی بازارهای جهان می توان گفت که اکثر فلزات گزانبها به صورت افزایشی کار خد را آغاز کرده اند. فقط فلز مس در این میان با کاهش بسیار اندکی به قیمت 7180 دلار رسیده است. طلای جهانی نیز همچنان در قیمت 1352 دلار معامله می شود. سکه و دلار در بازار داخلی با کاهش اندکی مواجه شدند. سکه تمام بهار در قیمت 964 هزار تومان معامله می شود. دلار نیز در بازار آزاد در حوالی 3000 تا 3005 تومان قیمت گذاری شده است.

بخش 3 – روند بازار سهام: 

 در بازار بورس امروز شاهد یک موج کسینوسی شاخص بودیم. شاخص ابتدا قصد ریزش داشته است اما در وسط راه پشیمان شد و تصمیم گرفت با کمک سهامداران به طرف بالا حرکت کند. در پایان شاهد بودیم که شاخص از محدوده ی شروع ابتدای روزش هم بالاتر رفت و افزایش 14 واحدی را در پایان به ثبت رساند. سهم های شبندر ،شپنا ،فارس و شبریز بیشترین تاثیر منفی و سهم های وتجارت، وبملت و وپاسار بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. رقم شاخص نیز بر روی 72215 واحد ایستاد. خبرها و اتفاقات زیادی در بازار بورس امروز افتاد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

 ظاهراً امروز ماجرای جدیدی برای پالایشی ها آغاز شده است.  با گزارشی که دیوان محاسبات کشور به شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی فرستاده بود، ظاهراً شرکت های پالایشی از بابت بند مالیات بر ارزش افزوده به خزانه بدهکار هستند. این موضوع به صورت نامه به تمام شرکت های پالایشی ابلاغ شد که باید مالیات بر ارزش افزوده ی شرکت های خود را برای سالهای 90 ،91 و 6 ماهه ابتدایی 92 به خزانه بپردازند. که طبق جدولی که در این نامه ضمیمه شده بود ، سهم هر شرکت به تفکیک آمده بود. که ما نیز این جدول را در اختیارتان قرار می دهیم.

index

اما برخی از کارشناسان به دیده شدن این بخش در بودجه ی سال های گذشته پالایشگاهی ها سخن گفته اند. حال باید دید که آیا شفاف سازی از سمت پالایشی ها صورت می گیرد؟

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از احتمال افزایش قیمت تندر90 و انواع پژو حداکثر به میزان 5 درصد براساس گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: این دو خودرو به دلیل ارزبری با افزایش قیمت احتمالی مواجه خواهند شد.

صحبت های دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت خودروها باعث به وجود آمدت جو مثبت در گروه خودرو شده است.

امروز شاهد ارائه یک شفاف سازی از سوی پتروشیمی خراسان در خصوص نرخ خوراک بودیم. این شرکت اعلام نموده که هیچ بخش نامه مبنی بر اعمال نرخ خوراک 13 سنتی با دلار 2500 تومانی به این شرکت نرسیده است. این شرکت عنوان نموده اگر هم فرض شود نرخ خوارک به 13 سنت با دلار 2500 تومان تغییر یابد، به میزان 15 درصد بر سود خالص پتروشیمی خراسات تاثیر منفی خواهد داشت.

شنیده شده امروز واتی توسط گروه های فعال بازار حمایت شده و به صف خرید رسانده است. در مورد جابجایی بلوک شیران هم ظاهراً نام شپنا در پای کار است و قرار است این بلوک را خریداری نماید. در صورت تایید این خبرها صعود سهم واتی و شیران قطعی خواهد بود.  هدف واتی در مرحله ی اول 780 تومان ارزیابی شده است.

در مورد وساپا هم شنیده شده است که در 6 ماهه توانسته حدود 296 ریال سود محقق کند.

در خصوص معدنی ها هم شنیده هایی داشته ایم. گفته شده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است در بودجه سال 93 کشور، در میزان عوارض صادراتی تغییراتی حاصل کند که این موضوع برای جلوگیری از خام فروش تصمیم گیری شده است. دولت تصمیم گرفته عوارض صادراتی گندله و کنسانتره را از 30 درصد کنونی به 20 درصد برساند و از طرف دیگر هم قرار است برای سنگ آهن خام و دانه بندی شده نیز عوارض 10 درصدی گذاشته شود و قرار شد در سال‌های بعدی، در هر سال 5 درصد به عوارض صادرات سنگ آهن خام اضافه و 5 درصد نیز از عوارض صادرات کنستانتره و گندله کم شود. کچاد که هیچ صادراتی ندارد بنابراین بر این شرکت تاثیر عملیاتی نخواهد داشت. کگل هم فقط سنگ آهن دانه بندی شده صادر می کند که باید به ازای آن در صورت تصویب مجلس ، 10 درصد عوارض پرداخت کند ولی این شرکت گندله و کنسانتره خود را صادر نمی کند که این موضوع کاهش عوارض این کالاها بر قیمت فروش این محصولات تاثیر مثبت خواهد داشت. البته این قانون اگر به تصویب مجلس برسد، از سال آینده اجرایی خواهد شد.

در مورد بانکی ها گفته شده که پس از شناسایی اثرات مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی ، که بطور مثال وتجارت بالغ بر 860 میلیارد تومان سود خالص از این بابت شناسایی کرده است بانک ملت نیز دارای بیش از یک میلیارد دلار تراز ارزی مثبت است که به بیش از 1250 میلیارد تومان سود خالص از این بابت شناسایی خواهد کرد .گفته شده شناسایی مابه التفاوت نرخ ارز مرجع از مبادلاتی درحساب سود و زیان بانکها از سوی بانک مرکزی بلامانع اعلام شده اما اجازه تقسیم سود مزبور را ندارند.

در خصوص بانک صادرات کارشناسان انتظار رسیدن به 115تا 120 را در مقطع زمانی حاضر را دارند. اخباری چون فروش نیروگاه منتظرقائم و برخی دارایی ها که تاثیر با اهمیتی بر سود این نماد بانکی خواهد داشت نیز می تواند در تسریع روند رشد بعد از افزایش سرمایه موثر واقع شود.

مدیر مالی شرکت معادن بافق در خصوص چگونگی تسعیر درآمدهای ارزی این شرکت عنوان کرد: بیش از 7 میلیون دلار درآمد ارزی طی نیمه نخست سال جاری در کبافق محقق شده که مبالغ ارزی حاصل از آن هنوز به دست این شرکت و شرکت حق العمل آن یعنی شرکت نوین آلیاژ سمنان نرسیده است. از همین رو شرکت معادن بافق حداقل نرخ ممکن برای تسعیر این درآمدها در صورت های مالی را در نظر گرفته است. بیات ادامه داد: دلیل اصلی در نظر گرفتن نرخ مبادله ای برای تسعیر درآمدهای مذکور، عدم قطعیت در خصوص فروش ارز حاصل از آنها در بازار آزاد است. بنابراین در صورت دریافت درآمدهای ارزی مذکور و تسعیر آنها به نرخ بالاتر از اتاق مبادلاتی به طور قطع اثرات حاصل از افزایش آن در صورت های مالی کبافق نمایان خواهد شد.

بخش 4- گزارش های جدید مالی :

شرکت نفت پارس (شنفت) برای هر سهم مبلغ 3866 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با آخرین پیش بینی ارائه شده (مبلغ 2263 ریال) نزدیک به 71 درصد تعدیل مثبت داشته است. پوشش 60 درصدی این سهم در 6 ماهه نیز در این گزارش دیده شده است.

شرکت داروسازی جابرابن حیان پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی جاری خود را منتشر کرده است. دجابر برای هر سهم در سال مالی 92 مبلغ 1241 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در دوره 6 ماهه موفق به تحقق 49 درصد از این مبلغ شده است. این شرکت دارویی که پیش بینی فعلی را در مقایسه با اطلاعیه قبلی نزدیک به 24 درصد افزایش داده علت این تغییر را ناشی از افزایش قیمت محصولات و تغییر نرخ ارز اعلام کرده است.

کاشی الوند هم در طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که قرار است افزایش سرمایه ی 60 درصدی خود را عملی کند.

کارخانه تولیدی نورد آلومنیوم با نماد فنوال پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را با تعدیل مثبت 18  درصدی مبلغ 508 ریال اعلام کرد . همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال 327 ریال این پیش بینی که معادل 64 درصد می شود را پوشش داده است.

بموتو هم گزارش 12 ماهه اش را روانه بازار کرد. موتوژن در 12ماهه 1676ریال سود محقق نمود. این شرکت برای سال 93 نیز مبلغ 1314 ریال سود پیش بینی کرده است. از نظر تکنیکالی سهم به سقف کانال 12ماهه برخورد نموده و با واکنش منفی مواجه شده است و نقطه ی حمایتی سهم حوالی مبلغ 1200تومان می باشد. ضمناً شنیده شده افزایش سرمایه موتوژن نیز اواخر آبان انجام خواهد گرفت.

bashgah-banner nokhbegan-start

7 نظرها

  1. با احترام و عرض خسته نباشید
    در قسمتی که در مورد واتی توضیح داده اید آورده اید = توسط گروه های فعال بازار حمایت شده = این تحلیل در سایتهای دیگر نیز آمده میشه لطفا در مورد این گروه توضیح بدید که چطور هماهنگ و سازماندهی میشن چون از این گروه ها تو تحلیل سایتهای مختلف زیاد نام برده میشه !

    • سلام جناب فرهاد عزیز ….. این بخش از سایت جهت ارائه مطالبی در مورد اتفاقات همان روز بازار است. تحلیل ها و معرفی سهم ها برای خرید معمولاً در بخش سبد حرفه ای مطرح خواهند شد. آیا منظور شما این است که ما به طور جداگانه این خبرها را در سایت و در همان ساعات انتشارشان، در سایت درج کنیم و تحلیلی هم از آن خبر ارائه نماییم؟

نطر گذاشتن