اتفاقات روزهای اخیر، تصمیمات فردا …

366
telegram nokhbegan-start
اتفاقات روزهای اخیر، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 18Rating:

سلام خدمت دوستان گرامی

مطلب امشب را با بررسی اخبار سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه در خدمت شما خواهیم بود. البته همانطور که اطلاع دارید معمولاً  اخبار  در روزهای تعطیل بسیار کم می باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، همه ی نگاه های بازار به سمت خارج از ایران و شهرو ژنو رفته بود. مذاکرات ایران و کشورهای عضو 1+5 انجام گرفت و هم تیم ایرانی و هم دیگر کشورهای عضو این گروه از این دور از مذاکرات بسیار راضی و امیدوار بیرون آمدند. ظاهراً جزئیات زیادی در این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت و چارچوب پیشنهادات ایراننیز مورد پذیرش کشورها واقع شد. این خبر می تواند توان رشد بازار را برای فردا افزایش دهد. اما به نظر اکثر کارشناسان اگر رشدی به وقوع بینجامد، می توان کم کم به این موضوع پی برد که این رشد چندان پایدار نخواهد بود و بازار نیازمند استراحت است.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

این روزها بازارهای رقیب در جال کاهش بوده اند و به همین دلیل سیل عظیمی از نقدینگی به سمت بازار سرمایه گسیل کرده است. تا به دیروز طلا هم در بازارهای جهانی و هم بازار های داخلی کاهشی بوده است اما ظاهراً در طی دیروز و امروز روند طلا دوباره در جهان افزایشی دنبال شده است و نمودار آن روز به بالا رانده شده است. قیمت سه با افزایش قیمت مواجه شد و از قیمت های حدود 935 هزار تومان چند روز گذتشه  ، به قیمت 958000 تومان رسید. با رونق دوباره این بازار می توان به خروج دوباره برخی نقدینگی ها به سمت این بازار اشاره داشت. اما قیمت دلار در روز پنج شنبه ثابت بوده و حول و حوش 3030 تومان معامله می شده است. اما پایگاه خبری/اقتصادی بلومبرگ خبری را منتشر کرده که در آن آمده است: «بلومبرگ در نظرسنجی از 10 کارشناس و تحلیلگر برجسته بازار طلا نشان داد  که قیمت طلا طی 12 ماه آینده با کاهش روبرو می شود و میانگین قیمت هر اونس طلا تا سه ماه سوم 2014 میلادی به کمتر از 1175 دلار خواهد رسید.»

بخش 3 – روند بازار سهام:  

 در آخرین روز معاملاتی هفته ی گذشته یعنی 3 شنبه، شاهد بودیم که شاخص بار دیگر افزایش بیش از 1000 واحدی را به ثبت رساند. رشد شاخص در این روز به رقم 1295 واحدی رسیده بود. شرکت های بزرگ فارس، شبندر، فولاد، شپنا، تاپیکو، کگل و کچاد بیشترین تاثیر مثبت را در میان شرکت ها داشتند.

از مهمترین گزارش هایی که روزهای گذشته بر روی کدال نشست می توان به گزارش پتروشیمی کرمانشاه اشاره داشت. این شرکت برای هر سهم در سال مالی 92 مبلغ 2023 ریال سود خالص پیش بینی کرده بود که در طول 6 ماه موفق به تحقق 60 درصد از این مبلغ شده است. البته پیش بینی سود این سهم نیز نسبت به گزارش قبلی، تعدیل سود نزدیک به 5 درصد را داشته است.

در ادامه بررسی گزارش های مهم بازار به سهم شاراک می پردازیم. شاراک نیز گزارش 6 ماهه ارائه کرد. این شرکت سود جدید هر سهم خود را مبلغ 423 تومان اعلام کرده در حالی که پیش بینی قبلی اش 2796 تومان بوده است. این موضوع نشان دهنده ی تعدیل 51 درصدی این سهم می باشد. شرکت علت این تعدیل چشمگیر را ناشی از افزایش مقدار فروش و افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها اعلام کرده است. از این تعدیل وبانک نیز می تواند افزایش سود را به خود ببیند.

در گروه پتروشیمی خبرها از تعدیل سود پتروشیمی خراسان نیز مطرح است.

نفت بهران هم در گزارش خود مانند شاراک تعدیل سود 51 درصدی را نمایان کرد. این شرکت که قبلاً سود خود را 3953 ریال اعلام کرده بود، با تعدیل پیش بینی سود خود به رقم 5983 ریال توانست قدرت تعدیل خود را نشان دهد. قابل ذکر است که این شرکت در کنار تعدیل سود ،پوشش بسیار خوب 63 درصدی را نیز به همراه داشته است.

در گروه شرکت های پالایشگاهی نیز شاوان  با شایعه سود 500 تومانی همراه می باشد که همچنان صف بالای خرید را در این گروه از آن خود کرده است.

شتران نیز با شایعه تعدیل همراه می باشد.

در مورد شبندر نیز شایعه شده است که این شرکت پوشش سود خوبی را در 6 ماهه رقم زده است. برخی منابع غیر رسمی از رقم پوشش بیش از 140 تومان در 6 ماهه خبر داده اند. این پوشش می تواند پوشش بسیار خوبی برای شبندر محسوب گردد.

شرکت ایران دارو نیز درخواست افزایش سرمایه ی 20 میلیارد ریالی خود را به سازمان بورس ارائه داد. این شرکت قرار است سرمایه خود را از 70 میلیارد ریال به 90 میلیارد ریال برساند.

دو گزارش دارویی نیز در روزهای اخیر بر روی کدال نشست. دسبحا که پیش بینی  سودش را در گزارش 3 ماهه مبلغ 1037 ریال اعلام کرده بود، در صورت مالی 6 ماهه تنها موفق به پوشش 20 ریال از این سود شده است. البته این شرکت در سال گذشته نیز به همین صورت گزارش 6 ماهه ی بسیار کمی داشته اما در پایان سال 91 موفق به تحقق سود 834 ریالی شده بود.

نماد دسینا گزارش بسیار خوبی را روانه بازار کرد. دسینا توانست در طول مدت6 ماه 992 ریال پوشش سود داشته باشد. این در حالی است که در گزارش 3 ماهه پیش بینی سود این شرکت 1280 ریال اعلام شده بود و دسینا توانست پوشش سود 78 درصدی را نسبت به پیش بینی قبلی اش به ثبت برساند.

شرکت سیمان نیریز هم گزارش بسیار مثبتی را انتشار داد. سنیر در طول مدت 6 ماه از سال 92، 1818 ریال تحقق سود را داشته است. قابل ذکر است که پیش بینی قبلی این شرکت 2102 ریال بوده و تحقق 86 درصدی را در طی 6 ماه دیده ایم. با توجه به این موضوعات  این شرکت قطعاً افزایش سود را در پیش بینی بعدی اش خواهد داشت.

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیآموزش و دانلود tseclient 2
نوشته بعدیرسیدن به نقاط مهم 3 سهم
تحلیلگر بنیادی هستم و علاقه مند به بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه و تاثیر آن بر روزند بازار و سهام و همچنین گزارشهای روزانه بازار. در سایت تحلیلها روزانه به بررسی مهمترین اخبار بازار می پردازم

1 نظر

  1. با سلام
    با توجه به عدم پایدار رشد شاخص در روزهای اتی و نیاز بازار به استراحت و همچنین عرضه قریب الوقوع پالایشگاه کرمانشاه صلاح بر این نمی باشد که خریدهایمان را به تاخیر بیاندازیم و بعد از اصلاح بازار انجام دهیم؟ با تشکر از راهنماییهای شما استاد ارجمند

نطر گذاشتن