اتفاقات گذشته، تصمیات آینده (18 آذر) …

300
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیات آینده (18 آذر) ...Reviewed by رضا on Dec 9Rating:

با سلام خدمت همه کابران، امیدوارم سلامت و پر سود باشید

با گزارشی از روزهای گذشته ی بازار و همچنین ارائه ی دیدگاه هایی نسبت به آینده ی آن در خدمت شما دوستان هستیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

از ابتدای هفته ی جاری تا به امروز که دوشنبه است، شاهد رشد بازار بوده اسم. البته این رشد را در هفته ی گذشته نیز داشته ایم که ما رشد روز شنبه را تدام رشد بازار چهارشنبه می دانیم. اما در روز گذشته چشم و گوش بازار به سمت مجلس شورای اسلامی بوده است تا ببیند در آنجا چه می گذرد. لایحه ی بودجه سال 93 کل کشور که به عنوان یک نقشه ی راه یکساله ی کشور می باشد تقدیم مجلس شده است که قبل از بررسی جزئیات این لایحه ، به بررسی سخنان رئیس جمهور در جلسه ی تقدیم لایحه می پردازیم.

دکتر روحانی در جلسه ی روز گذشته در طی سخنانی اعلام کرده است که تورم در کشور در سال آینده باید به اندازه ی 15 درصد کاهش یابد که گفته شده این موضوع در برنامه ریزی های بودجه گنجانده شده است. از طرف دیگر ایشان اظهار داشتند که باید بساط سرمایه گذاری و سفته بازی در مواردی مثل سکه و دلار برچیده شود و سرمایه ها باید به سمت بورس هدایت شود. این سخنان که اعلام حمایت از بورس اوراق بهادار بوده است، باعث ادامه ی رشد بازار در روز یکشنبه شده است. بررسی بازار امروز بورس و همچنین جزئیاتی از بودجه را در زیر بررسی خواهیم کرد.

امروز شاهد بازگشایی بازار جهانی فلزات هم بوده ایم. خوشبختانه می بینیم که بازارهای جهانی با افزایش قیمت فلزات همراه بوده است طوری که قیمت مس به 7100 دلار رسید. قیمت دیگر اقلام فلزی نیز به نسبت با رشد قیمتی همراه بوده اند.

اگر به بازار امروز بپزدازیم، رشد 160 واحدی شاخص را می بینیم. امروز بازار با عرضه های زیادی مواجه شده است. که بخش مهمی از این عرضه ها در گروه معدنی ها انجام شده است. چرایی اینکه معدنی ها به شدت منفی شدند، به خبرهایی مربوط به افزایش بهره ی مالکانه برمی گردد که برخی خبرگزاری ها میزان حقوق دولتی (بهره مالکانه) از معدنی ها را 1800 میلیارد تومان اعلام کرده اند. این بهره ی مالکانه در بودجه ی سال جاری 600 میلیارد تومان بوده است که گفته شده است که این میزان افزایش فوق العاده ای داشته است. هنوز جزئیات کاملی از این میزان بهره ی مالکانه در بودجه 93 منتشر نشده است. برخی از مسئولین معدنی نیز مصاحبه هایی را منتشر کرده و اعلام نمودند که میزان بهره ی مالکانه فرق چندانی با بودجه ی 92 ندارد. با توجه به این اخبار و اطلاعات و ابهاماتی که در زمینه ی بهره ی مالکانه ی معدنی ها وجود دارد، انتظار داریم همچنان این گروه به صورت منفی و یا درجا زدن کار خود را ادامه دهند.

گروه دیگری امروز بسیار مورد توجه قرار گرفت، نفتی ها و پالایشگاهی ها بوده اند. اکثر سهم های این گروه با روند بسیار خوبی کار خود را به پایان رساندند. در خصوص اینکه قیمت پالایشی ها به قیمت های حداقلی رسیده اند، صحبت کرده ایم. شبندر با بیشترین تقاضا مواجه بوده است.

خصوصی سازی نیز قرار است شبندر و شاوان را واگذار نماید که این موضوع می تواند بر گروه تاثیرات مثبتی را داشته باشد. شاوان از پتانسیل های خوب دیگری در مورد افزایش سود هم برخوردار است.

از طرف دیگر کلیه ی پالایشی ها ازمحل  قیمت های دلار که در بودجه در نظر گرفته شده است، افزایش سوددهی را خواهند داشت و احتمال تعدیل مثبت آنها بالاست. دلار در بودجه 2650 تومان در نظر گرفته شده است و با توجه به قیمت دلار مبادله ای که اکثیر شرکت های پالایشی در نظر گرفته اند، این اختلاف می تواند باعث تعدیل گردد.

خودرو سازها هم در راستای اصلاح قیمتی که آغاز کرده بودند، گام بر می دارند. این گروه به واسطه ی اخباری که در مورد ورود خودروسازان خارجی و همچنین برداشتن تحریم های خودرویی، مورد استقبال بسیار زیاد سهامداران قرار گرفته بودند، افزایش قیمت زیادی را متحمل شدند که هم اکنون در مرحله استراحت هستند. البته شایعاتی در مورد فروش برخی از دارایی برخی خودرویی ها هم شنیده شده است.  برخی حامیان قدرتمند هم در پشت این سهم ها ایستاده اند تا مانع از کاهش قیمت های زیاد شوند اما اگر جو بازار فردا هم پر عرضه باشد، می تواند بر پر عرضه بودن گروه خودرویی هم تاثیر گذار باشد.

گروه ساختمانی را هم بسیار خوب می بینیم. این گروه با خبرهایی مواجه است که امیدها را افزایش داده است. در بودجه ی سال آینده افزایش حجم افزایشی بسیار خوبی را در بودجه ی عمرانی می بینیم که بر این گروه و همچنین گروه فلزات تاثیر گزار بوده است. ساختمانی ها با خبرهایی در مورد افزایش وام های مسکن هم روبرو هستند که البته در این خصوص هنوز هیچ خبر نهایی منتشر نشده است. انتظار داریم این روند فعلاً ادامه داشته باشد که البته روند کلی بازار هم بر روند این گروه می تواند تاثیر گزار باشد. این نکته را هم باید مد نظر داشت که تعداد زیادی از حقوقی ها فعال در ساختمانی ها عرضه هایی را در گروه داشته اند و در مقابل تعداد کمتری نیز به خرید سهم هایی مثل ثباغ و ثنوسا اقدام کرده اند که همین سهم ها به همراه چندین سهم دیگر در فروش های حقوقی ها با تعداد بیشتری نیز گزارش داده شده اند. البته این عرضه ها را می توان به پای تشنگی بازار و اقبال زیاد به این گروه گذاشت.

بانکی ها هم جزو سهم هایی هستند که پر عرضه ظاهر شدند. چند روزی است که شیعات زیادی در مورد برخی از سهم های بانکی مثل بانک دی شنیده شده است و از رقم های سنگین افزایش سرمایه سخن به میان آوردند که این حرف ها توسط بانک دی تکذیب شد و صف فروش این سهم بسیار سنگین دیده شده است.

در گروه خدمات فنی مهندسی، هر دو سهم مپنا و رتکو حداکثر رشد قیمت را تجربه کردند اما برای مپنا صف خرید 100 میلیونی تشکیل شده است. خبرهای امیدوار کننده در مورد دریافت مطالبات شرکت از دولت و نیز افزایش صادرات برق ، این سهم را پر تقاضا کرده است. ظاهراً دولت بخش قابل توجهی از بدهی به پیمانکاران را در بودجه ی سال 93 دیده است.

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیگزارش کدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدیبررسی دقیق تر فنورد
تحلیلگر بنیادی هستم و علاقه مند به بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه و تاثیر آن بر روزند بازار و سهام و همچنین گزارشهای روزانه بازار. در سایت تحلیلها روزانه به بررسی مهمترین اخبار بازار می پردازم

2 نظرها

  1. با سلام و سپاس بابت مطالب مفیدتون. ببخشید میخواستم بپرسم با توجه به لایحه ی بودجه، اخبار روز و… وضعیت داروییها رو در روزها و ماههای آینده چطور میبینید؟ آیا نمادهای این گروه بیشتر در مسیر رشد خواهند بود یا اصلاح؟ از پاسختون ممنونم

نطر گذاشتن