اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (1 آذر) …

318
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (1 آذر) ...Reviewed by رضا on Nov 22Rating:

در زمان نگارش این مطلب، تیم مذاکره کننده ی کشورمان همچنان در حال مذاکرات در ژنو می باشند. همه نگاه ها به سمت این سمت این شهر ویژه است. امروز سومین روز از مذاکره است و هنوز هیچ چیز مشخصی از داخل آن به بیرون درز نکرده است. اما حرف و حدیث های حاشیه ای نشان از چند اختلاف کلیدی دارد که طبق گفته ی مسئولین این اختلافات در حال کمتر شدن است. ظریف در مصاحبه ای بیان داشت: مذاکرات دو روز است که وارد مراحل جدی شده و معلوم است که وقتی وارد مراحل جدی می شود بالا و پایین زیاد دارد. وی افزود: وارد مرحله نگارش متن برای چند مورد اختلافی که داشتیم شده ایم و تا حالا می توان گفت که جای امیدواری هست. وزیر خارجه ادامه داد: اینکه چقدر می توان پیش رفت، هنوز زود است و بستگی دارد به اینکه ها چقدر هیأت ها با آمادگی برای رسیدن به راه حل آمده باشند. وی افزود: اگر این باشد امکان اینکه به نتیجه برسیم وجود دارد.

احساس ما این است که این جلسه هم مانند گذشته به دور بعدی کشیده شود و یا به توافقات نصفه و نیمه ای بیانجامد (البته اعتقاد ایران بر این است که تا چارچوبی یکپارچه و همه جانبه طراحی نشود، توافق صورت نخواهد گرفت). بازار فردا را می توان به صحبت های طرفین در مورد مذاکرات مرتبط دانست. چرا که سخنان  امیدوار کننده و مثبت می تواند به به رشد بازار فردا کمک کند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در اقتصاد داخلی نیز شاهد هستیم که سکه بهار آزادی همچنان روند کاهشی خود را دارد. سکه تمام بهار به 899 هزار تومان رسید. اما دلار در بازار همچنان نوسان های 5 تومانی خود را دارد و این نوسان یک روز در جهت مثبت و یکروز در جهت منفی می باشد. این می تواند نشان از کنترل قیمت دلار در بازار باشد.

در بازار سهام نیز طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه  رشد بازار را داشتیم. به طوری که در روز سه شنبه شدت بیشتری از افزایش را شاهد بودیم. یک اتفاق دیگر هم در روز چهار شنبه اتفاق افتاد و آن هم افزایش زمان معاملات به ساعت 12:30 بوده است. یک مقایسه کوچک بین جلسات معاملاتی که قبل از دور گذشته ی مذاکرات انجام شد با روزهای سه شنبه و چهار شنبه، می بینیم که بازار رشد بیشتری را در روزهای قبل از مذاکرات قبلی داشت.

سهم های گروه پالایشی هم در جلسات معاملاتی گذشته با اقبال بیشتری روبرو شدند و از منفی بودن کامل خارج شدند. این مورد را به حساب اخبار مثبتی که در کنار این سهم ها به وجود آمده است می گذاریم. اخباری در مورد عوارض آلایندگی از مجلس منتشر شده که نشان از تصویب نشدن این استفساریه در مجلس داشت و دوباره به کمیسیون ارجاع داده شد. این خبر گروه پالایشی را با اقبال خوبی مواجه است. اما فعلاً به نظر نمی رسد که حرکت پرشتابی را در این گروه شاهد باشیم.

در گروه پتروشیمی هم نمادهای سبز و قرمز یافت می شود. در مورد تاپیکو خبرهایی در مورد تعویق در زمان بهره برداری ستاره خلیج فارس، به سال 94 شنیده شده است که این سهم را با شرایط جدیدی رابروی کرده است. در حال حاضر منطقه 560-570 تومان مقاومت محکم این نماد می باشد و به نظر می رسد حتی قیمت های کمتری را بتواند به خود ببیند. البته تاپیکو یک معامله ی بلوکی هم داشته است که این معامله با قیمت هر سهم 850 تومان انجام شد.

شیران هم در این گروه، سود سال 93 را 4031 ریال را برآورد نمود و این در حالی است که اولین پیش بینی سود دوره مالی 92 معادل 4505 ریال بود. بررسی گزارش نشان می دهد شیران برای سال 93 مقدار تولید را 10درصد افزایش و مقدار فروش را 5 درصد کاهش داده است. دو محصول اصلی الکین بنزن خطی و برش های نفتی بدون تغییر قیمت محسوس برآورد شده که نشان از محافظه کارانه بودن گزارش دارد. در ارتباط با بدهی به شپنا هم باید عرض شود که این پالایشگاه مطالبات خود را از محل بهای نفت سفید تا پایان سال 92 تسویه خواهد کرد.

در بخش شرکت های سرمایه گذاری هم شاهد هستیم برخی سهم ها با اقبال مواجه هستند. وبهمن از جمله این سهم ها می باشد. این شرکت با انتشار یک اطلاعیه ی شفاف سازی اعلام کرد که اقدام به فروش دو ساختمان در یوسف آباد و میراصفهان نموده است. هم اکنون ارزش خالص دارایی وبهمن به مرز 200 تومان رسیده است. از جمله سهم هایی که بر رشد ارزش این سهم ها اثرگذارند ،می توان به  خبهمن، وبصادر، فملی، فخوز و فولاد اشاره داشت. احتمالاً رشد قیمت سهم در بازه فعلی در محدوده 205 تومان به کار خود پایان خواهد داد.

وملت هم از جمله سرمایه گذاری هایی بوده که در این سایت، از ابتدای رشدش به عنوان سهمی مناسب برای خرید معرفی گردیده بود. این سهم هم اکنون در استارحت قیمتی است و حتی امکان رسیدن به 96 تومان را هم دارد که نقطه ی حمایتی اش محسوب می گردد. اما بعد از استراحت دوباره می تواند حرکت جدیدی را آغاز نماید. از نظر تکنیکی این سهم آینده ی خوبی دارد.

خبرهایی در مورد دو حادثه آتش سوزی  نیز شنیده شده است. پایانه نفتی خارگ و پالایشگاه تهران دو مکانی بودند که دچار آتش سوزی شدند. برای فردا انتظار داریم که شتران با معاملات منفی حاصل از جو منفی این خبر مواجه شود.

bashgah-banner
نوشته قبلیپرسش و پاسخ آذر ماه
نوشته بعدیبر بام بازار شنبه 02 آذر ماه…
تحلیلگر بنیادی هستم و علاقه مند به بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه و تاثیر آن بر روزند بازار و سهام و همچنین گزارشهای روزانه بازار. در سایت تحلیلها روزانه به بررسی مهمترین اخبار بازار می پردازم

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن