اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (10 دی)…

286
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (10 دی)...Reviewed by رضا on Dec 31Rating:

با سلام به همه ی دوستان بورسی، امیدوارم که سلامت و پر سود باشید

اخبار و شایعات زیادی این روزها در بازار بورس ما وجود دارد که تاثیرات مستقیمی را بر برخی از گروه ها داشته اند. مثل شایعات پیرامون نرخ خوراک و … که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در روز گذشته شایعات جدیدی مبنی بر نرخ خوراک 18 سنتی منتشر شده است. تکذیبیه های زیادی هم از مسئولین در این رابطه ارائه شد. دبیر انجمن صنفی صنعت پتروشیمی از قطعی نشدن نرخ خوراک پتروشیمی ها خبر داد و گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده و نرخ 18 سنت تنها یکی از نظرات و پیشنهادات مختلفی است که پیرامون آن اعلام شده است. احمد مهدوی ابهری افزود: در حالی خبر نرخ 18 سنتی برای خوراک پتروشیمی ها از سوی برخی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام شده که نظر کمیسیون انرژی در این ارتباط نرخ 7 تا 8 سنت است. وی ادامه داد: سرمایه گذاران و سهامداران بایستی به این نکته توجه داشته باشند که پیشنهاد هر یک از اعضای کمیسیون های مختلف بایستی ابتدا در کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه مجلس نهایی شده و سپس در صحن علنی برای تصویب به رأی گذاشته شود. این مقام مسئول تأکید کرد: کمیسیون تلفیق نیز به احتمال زیاد از هفته آینده کار بررسی خود را پیرامون موارد مختلف از جمله نرخ خوراک پتروشیمی ها شروع خواهد کرد که فرآیند بررسی آن نیاز به زمان دارد. از این رو در حال حاضر نمی توان نرخی قطعی را برای خوراک گازی پتروشیمی ها اعلام کرد.

در طرف دیگر هم معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: در صورتی که شرکتی صنعت پتروشیمی را توسعه دهد، خوراک را با نرخ تخفیفی به آن می‌دهیم. به گزارش خبرنگار شانا، منصور معظمی گفت:  توجیه اقتصادی طرح‌ها به شدت متاثر از قیمت خوراک و قیمت فروش است، ضمن آنکه نرخ خوراک باید مزیت توسعه باشد. وی با اشاره به این که بازار سرمایه حکایت از شادابی شرکت‌های پتروشیمی در بورس دارد، افزود: هر چه قیمت محصول افزایش یابد، نرخ خوراک بیشتر می شود، ضمن آنکه نرخ به دست آمده خوراک حداقل ١٧ سنت است همچنین براساس مصوبه ستاد تدابیر قیمت خوراک گاز ١٣ سنت در نظر گرفته شده است که این مصوبه تاکنون اجرا نشده است.

این مقام مسئول اعلام داشته که ۴٠ میلیارد دلار اعتبار برای توسعه صنعت پتروشیمی مورد نیاز است و این ۴٠ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی پول مورد نیاز است، گفت:‌ این پول‌ها در دولت نیست و حتی چهار میلیارد دلار هم در دولت وجود ندارد؛ بنابراین هیچ راهی جز استفاده از توان بخش خصوصی نیست و توسعه صنعت پتروشیمی به شدت تحت تاثیر مسائل بیرونی است.

این تناقض گویی ها و ابهامات در خصوص نرخ خوراک برای گروه زیان بار خواهد بود.

از اخبار خوش دیگری که مطرح است ، پیشرفت خوبی است که در این دور از مذاکرات کارشناسی ایجاد شده است. سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای  با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 ساعت 7 صبح روز سه شنبه به وقت ژنو پایان یافت گفت که پیشرفت‌های خوبی حاصل شده البته برخی مسائل هنوز باقی مانده که باید در سطح سیاسی حل شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان گزارش خود را به معاونان و مدیران سیاسی ارائه خواهند داد اظهار داشت: به احتمال زیاد هفته آینده جلسه‌ای بین بنده و خانم هلگا اشمید معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

عراقچی اضافه کرد: به هر حال کاری که کارشناسان باید انجام می‌دادند انجام شده و تبیین جزئیات اجرایی توافق و تقدیم گزارش به مدیران سیاسی نتیجه کار آنها بوده که در مجموع مثبت است.

یکی دیگر از خبرهای سطح بازار، در مورد نزدیک بودن اجرای فاز دوم هدفمندی خبرهایی منتشر شده و به نظر می رسد که هدف اولیه ی دولت بر روی حامل های انرژی تمرکز خواهد داشت. چرا که بنزین این روزها از دغدغه های مهم کشور است و در مقایسه با سایر شاخص های اقتصادی، در قیمت های ارزان به سر می برد و دولت به نوعی مجبور به افزایش آنها خواهد بود. مسئولان دولت یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف این فرآورده نفتی را قیمت ارزان آن در مقایسه با کشورهای مختلف جهان اعلام می‌کنند و از اصلاح قیمت این محصول میان تقطیری پالایشگاه‌های نفت به عنوان کارآمدترین سناریوی مدیریت مصرف بنزین در کشور یاد می‌کنند.

تاکنون سناریوهای 20، 25 و 40 درصدی برای افزایش قیمت فرآورده های نفتی به ویژه برای بنزین و گازوئیل مطرح شده است که در صورت افزایش 25 درصدی بهای هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای معمولی به 500 تومان و افزایش 40 درصدی بهای هر لیتر بنزین معمولی آزاد به حدود یکهزار تومان افزایش می‌یابد. در شرایط فعلی بهای هر لیتر بنزین در بازار فوب خلیج فارس حدود 50 سنت و معادل 1500 تومان (براساس دلار 3000 تومانی) است که کاهش ترکیبات گوگردی، مواد آروماتیکی، افزایش عدد اکتان به بیش از 90 و حذف اکتان‌افزاهای شیمیایی و آلاینده‌ای همچون MTBE و MMT از مهمترین ویژگی‌های بنزین در بازارهای منطقه‌ای است.

در ادامه به بررسی برخی سهم ها و گروه های بازار و شایعات و اخبار پیرامون آنها می پردازیم:

گروه پالایشی در روز گذشته توانست تحرکی مثبت را به ثبت برساند. بعد از روزهای زیادی که این گروه در رکود و درجا زدن به سر می برده است، به نقاط حمایتی نزدیک شده و امروز پاسخ مثبتی را به حمایت ها داده اند. اخباری که در خصوص افزایش نرخ بنزین و حامل های انرژی شنیده می شود، بر این گروه تاثیرگذار بوده و واکنش مثبت آنها را در پی داشته است. از طرفی از نظر تکنیکی نیز می توان گفت که نظراتی در مورد واگرایی مثبت هم وجود دارد که شاید بتواند نقطه ای برای شروع رشد این گروه باشد. باید دید که آیا این گروه می تواند در روند جدید ثابت قدم باشد و یا مثل گذشته این روند موقتی خواهد بود؟

چند روز گذشته با خبر مثبتی از طرف حکشتی روبرو بودیم و دیدیم که این سهم بعد از بازگشایی مورد توجه سهامداران قرار گرفت. حکشتی توانسته هم در گزارش عادی و هم در گزارش تلفیقی اش تعدیل مثبت را لحاظ کند که این تعدیل در گزارش تلفیقی اش بسیار چشمگیر بوده است. حکشتی دیروز بازگشایی و با افزایش نرخ حدود 13 درصدی مواجه شد. در حوالی زمان بازگشایی این سهم می توانیم اثر مثبتی که حکشتی بر شاخص داشته را روی نمودار روزانه ی شاخص ببینیم. در همگروهی های این سهم نیز شنیده هایی وجود دارد که باعث توجه بیشتر به این سهم ها شده است. حسینا و تایدرواتر با اخباری در مورد قراردادهای جدیدشان در بنادر جنوبی روبرو هستند که می تواند افزایش سودآوری آنها را منجر شود.

گروه دارویی را تا چند روز گذشته به صورت مثبت دیده بودیم اما با چند گزارش 9 ماهه که از این گروه منتشر شده است، کمی از امید سهامداران به تعدیل های مثبت این گروه کم شده است. هر چند در این گروه وپخش توانست تعدیل سود خود را به بازار اعلام کند و 16.5 درصد بر سود خود افزود، اما دو شرکت دیگر بر همان سود قبلی شان تاکید کردند. بنابراین فعلاً گروه دارو به صورت چند دسته هستند و برخی از آنها اصلاح قیمتی را به خود پذیرفته اند.

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. با سلام و سپاس بابت مطالب مثل همیشه آموزنده و مفید شما. میتونم از تون خواهش کنم که درصورت امکان، یک تحلیل بنیادی دقیق از “اخابر” ارائه بدید که ارزندگی واقعی این سهم مجادله برانگیز رو در افقهای میان مدت و بلند مدت، برای ما تبیین کنه؟ ضمنا اگه میشه نگاهی کلی به روند احتمالی گروه خودرویی ها هم در سه ماه پایانی سال داشته باشید. از لطفتون بسیار ممنونم.

    • در مورد خودروییها سوالم از این جهته که از یک طرف با توجه به جو مثبت سیاسی و احتمال لغو تحریمها، برخی بازار چند ماهه آینده رو عمدتا از آن خودرویی ها می دونند و چشم به روند مثبت این گروه دارن و در سوی مقابل، برخی دیگر، با توجه به بدهی های سنگین شرکتهای خودرویی و بطور کلی زیان ده بودن این شرکتها، رشد آنها را در چند وقت اخیر حبابی میدونند و از بالا بودن یا منفی بودن نسبت P/E این شرکتها به عنوان نشانه خطرناکی مبنی زیاد بودن خطر فروریزش اونها یاد میکنن. به نظرتون کدامیک از این دو نظریه درسته؟ ممنونم از پاسختون

نطر گذاشتن