اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (11 آذر)…

289
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (11 آذر)...Reviewed by رضا on Dec 2Rating:

با سلام خدمت همه دوستان،

بازار ابتدای هفته را با شروع طوفانی آغاز کرده بود و طی روز گذشته شاخص به 84400 واحد هم رسید. با توجه به روند افزایشی که شاخص در طی مدت کوتاهی دنبال کرده بود، اکثر کارشناسان بر این عقیده بودند که عقب نشینی کوتاه مدت بازار امری حتمی است که ما در مطلب گذشته هم این موضوع را متذکر شده بودیم. در هر صورت بازار امروز کار خود را با کاهش میزان شاخص آغاز کرد و عرضه ها در بیشتر گروه ها افزایش یافت. اما باید این نکته را هم مد نظر داشت که پتروشیمی فارس هم به تنهایی در کاهش شاخص امروز بسیار تاثیر گذار بوده است. البته بر کوتاه مدت بودن این کاهش ها هم تاکید داریم چرا که افق بازار در آینده روشن ارزیابی می شود.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در خبرهای چند روز گذشته و امروز خبرهایی از بودجه ی سال آینده کشور دیده ایم. طبق آخرین خبرها قرار است در بودجه سال آینده دلار در قیمت های حوالی 2600 تومان و قیمت نفت نیز حوالی 100 دلار دیده شود. این موضوع می تواند چند صنعت از بورس را متاثر نماید. با توجه به اینکه اکثر شرکت ها بودجه های خود را با دلار های 2400 تا 2500 تومانی بسته اند، بنابراین انتظار افزایش سود ها در گزارش های میاندوره ای سال آینده نیز وجود دارد. از طرف دیگر بحث تک نرخی شدن دلار نیز این روزها زیاد مطرح می شود. چیزی که در عامه گفته می شود این است که دلار اگر تک نرخی شود، قیمت آن چیزی بین دلار دولتی و آزاد و با گرایش بیشتر به دلار دولتی خواهد بود که در این صورت هم باز به نفع شرکت های صادرکننده خواهد بود. شرکت هایی که از این نرخ ها در بودجه ی سال 93 سود می برند، بیشتر صادرکنندگان و همچنین تولید کنندگانی که محصولاتشان بر اساس نرخ جهانی قیمت گذاری می شوند،  مثل پتروشیمی ها و فلزی ها و همچنین پالایشگاهی ها خواهند بود.

در بازار شاهد هستیم که گروه خودرو بیشترین تقاضا را در بین گروه مختلف بورس در چند روز گذشته داشته است و امروز نیز این روند همچنان برقرار بوده است. در روز 9 آذر شاهد این موضوع بودیم که همایشی در خصوص صنعت خودرو در کشور برگزار شد و نمایندگانی از شرکت های تولیدکننده ی خارجی نیز در این همایش حضور داشته اند که می توان به رنو، فیات، بنز و پژو و دیگر برندها اشاره داشت. در این جلسه موارد بسیار مهمی مطرح شده است که می توان به افزایش ظرفیت تولید خودرو در کشور با همگاری طرف های خارجی اشاره کرد. از طرف دیگر چندین شرکت خارجی مثل رنو، پژو و بنز هم ابراز تمایل برای همکاری با ایران کرده اند که روند همکاری رنو و پژو به نظر می رسد که زودتر به نتیجه برسد. در این جلسه مدیران عامل شرکت های خودروسازی کشورمان نیز حضور داشته اند که مدیر عامل ایران خودرو هم در حاشیه ی این مراسم نیز طی مصاحبه ای اعلام کرده است که این شرکت در 6 ماهه ی دوم سال مالی 92، از زیان خارج می شود.

از طرف دیگر در مورد دیگر غول خودروسازی ایران یعنی سایپا نیز خبرهایی در مورد افزایش سرمایه به صورت جدی تر دنبال می شود و ایران شرکت روز به روز به اجرای این افزایش سرمایه نزدیک تر می شود.

در مجموع می توان گفت که گروه با اقبال خوبی مواجه شده است و افزایش قیمت های خوبی را نیز به خود دیده است. دید بلند مدت نسبت به این گروه می تواند مناسب ارزیابی شود اما رشد طولانی مدت این سهم ها به طور پیوسته نیز چندان مناسب نخواهد بود و به نظر می رسد با کمرنگ شدن این خبر ها باید به فکر استراحت در گروه خودرو نیز باشیم.

در گروه فلزات هم شاهد بودیم که سهم های بزرگی مثل فولاد، فملی، ذوب و دیگر بزرگان این گروه در روز معاملاتی قبلی توانستند افزایش قیمت های خوبی را کسب کنند. اما امروز به دلیل اینکه بازارهای جهانی با روند منفی کار خود را شروع کرده بودند، با افت قیمتی همراه شدند. اما فملی در این بین سهمی بوده است که توانست با صف خرید امروز را هم سپری کند. فملی از نظر تکنیکی هم اوضاع خوبی را دارد. ذوب آهن نیز در از نظر قیمتی به قیمت های حداقلی رسیده است و می تواند برای بلند مدت مورد توجه قرار گیرد اما این نکته را هم در ذهن داشته باشید که سهم های این گروه کمتر به دنبال نوسان های شدید قیمتی چه در جهت مثبت  و چه در جهت منفی هستند و به همین دلیل ریسک در سهم های این گروه نیز نسبت به بقیه کمی کمتر به نظر می رسد.

قندی ها هم چند روز پیش با خبرهایی در مورد افزایش تعرفه ی واردات شکر به کشور همراه شده بودند. برخی از سهم های گروه با توجه به این خبر واکنش مثبت داشته اند اما بسیاری از فعالان این گروه از پس پرده ی این ماجرا خبر داشته اند و می دانستند که در این اوضاع اقتصادی کشور چنین کاری بعید خواهد بود. امروز هم خبرهایی در مورد اینکه این موضوع مورد تصویب قرار نگرفته است، منتشر شد که جو روانی کل گروه قند و شکر را تحت تاثیر منفی قرار داد و بسیاری از سهم ها با حداقل قیمتی معامله می شدند. با توجه به شرایط فعلی این گروه برای سرمایه گذاری از نظر بنیادی چندان جذاب نخواهد بود مگر در مواری اقدام به نوسان گیری های بسیار کوتاه مدت شود. استقبال خرید شکر در بورس کالا نیز چندان دلچسب نیست و تقاضاهایی برای قیمت های فعلی شکر که در حدود 1850 تا 1820 تومان است، وجود ندارد.

گروه پتروشیمی هم این روزها چندان رمقی برای افزایش ندارد. با توجه به اینکه افزایش قیمت دلار در بودجه را داشته ایم، الان می باشد استقبال از گروه پتروشیمی بیشتر از اینها می بوده است که نیست! در هر صورت این مسائل را می توان به بحث های مبهم خوراک هم ربط داد که از مدت ها قبل این گروه را در مشت خود گرفته و هر چند یکبار با آن بازی می کند.

گروه پالایشگاهی نیز علی رغم اینکه طی روزهای گذشته دارای تلاش برای بازگشت قیمتی به سمت رشد بوده است اما باز هم نتوانست قدرت لازم برای این کار را کسب نماید.

در نماد شتران گفته شده است که محدوده 84000 تومان به عنوان یک محدوده ی  حمایتی قوی در سهم شناخته می شود. در برخی اندیکاتورها نشانه واگرایی دیده می شود و  در صورت برگشت سهم،  هدف  قیمتی تا 100000 تومان هم خواهد بود.

در مورد شپنا هم خبرها حاکی از تصویب افزایش سرمایه ی 300 درصدی می باشد. این سهم از نظر نموداری و تکنیکی نشان دهنده ی روند کم نوسانی می باشد و محدوده ی 2850 تومان نیز به عنوان نطقه ی حمایتی سهم مشخص شد.

یکی دیگر از مسائلی که در اخبار این روزها مطرح شده است، بحث هایی در مورد اجرای مرحله ی دوم هدفمندی یارانه ها در سال 93 است. برخی منابع از ارائه جزئیات مرحله 2 هدفمندی، همراه با بودجه ی سال 93 گفته اند و برخی ها هم گفته اند که این لایحه به صورت جداگانه به مجلس داده می شود و ربطی به بودجه سال 93 ندارد. در هر صورت دولت مصمم به اجرای مرحله ی دوم هدفمندی است و به نظر می رسد که بحث حامل های های انرژی از بقیه مهم تر است. با این حساب شرکت هایی که مصرف انرژی آنها برای تولیداتشان زیاد است بیشتر در روند منفی وارد شده اند. یکی از این صنایع که مرتبط با این موضوع است صنعت سیمان است که به شدت از افزایش نرخ حامل های انرژی تاثیر می پذیرد.

اما برای تصمیم گیری در آینده باید خدمتتان عرض کنیم که نباید از این کاهش ها در روند شاخص ترس و ابایی داشته باشیم و باید از آنها به عنوان یکی فرصت جدید استفاده ی لازم را ببریم. اهداف شاخص برای آینده مشخص و به صورت صعودی است و حتی رقم های بالای 90 هزار واحد نیز گفته شده است. بنابراین باید با رعایت احتیاط های لازم، در بازار به فعالیت بلند مدت بپردازیم.

bashgah-banner

6 نظرها

 1. با سلام. بسیار ممنونم از تحلیل و گزارش خوبتون. ببخشید یه سوال داشتم: اگه قرار باشه سقف شاخص طبق پیش بینی ها عددی بین 90 تا 100 هزار واحد باشه، آیا نباید به زودی عرضه های شدید و افت قیمت سهمها رو در بازار انتظار داشته باشیم؟ نزدیکی شاخص کل فعلی (83,706 واحد) به اعداد مذکور از یک طرف و رشد سریع شاخص در چند ماهه اخیر از طرف دیگر، بنده رو نسبت به اشباع شدن بازار و رکود آن در آینده ی نه چندان دور خیلی نگران میکنه. ممنون میشم اگه در اینباره دیدگاهتون رو بیان کنید.

  • سلام دوست عزیز
   اکثر کارشناسان بر این اعتقاد دارند که روند بازار به صورت کلی صعودی خواهد بود و اعداد بالای 90 هزار را برای شاخص تا پایان سال پیش بینی کرده اند. اما ما نگفتیم که رسیدن به این شاخص ها به صورت کوتاه مدت اتفاق می افتد و ظرف مدت چند روز عملی می شود. بله استراحت اصلاح قیمتی از نیازهای ضروری بازار است و بازار در فرصت هایی به نفس گیری احتیاج خواهد داشت اما اگر بگوییم که منفی های استراحتی به صورت طولانی مدت نخواهند بود، گزافه نگفته ایم. با تشکر

  • سلام
   خدمتتون عرض کنم که طبق روال معمول اینطور است که اول باید افزایش سرمایه در مرجع ثبت شرکت ها، ثبت شود که بسته به کارهای اداری شاید حتی به 1 یا 2 ماه هم بکشد (در برخی موارد خیلی زودتر هم توسط برخی شرکت ها انجام شده است) و بعد از ثبت ، سهام هر فردی که در افزایش سرمایه شرکت کرد به او اختصاص می یابد. قیمت اسمی بازگشایی هم 1473 تومان است که معمولاً بالاتر از قیمت اسمی بازگشایی انجام می گیرد. با تشکر

نطر گذاشتن