اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (17 آبان)…

204
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (17 آبان)…Reviewed by رضا on Nov 8Rating:

با سلام خدمت همه دوستان

با بررسی بازار بورس و اخبار و حواشی آن در طی چند روز گذشته در خدمتتان هستیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در روز چهارشنبه دیدیم که بازار رشد هیجانی خود را از سر گرفته است و دوباره دارد به گام های بلند در افزایش یا کاهش شاخص ها عادت می کند. رشد بازار روز سه شنبه به میزان بیش از 700 واحد و رشد بازار چهارشنبه هم 1430 واحد بوده است.

اگر به مسائل سیاسی اتفاق افتاده در چند روز اخیر بنگریم می بینیم که بعد از روز 13 آبان که اکثر کارشناسان انتظار روزهای منفی و به خصوص واکنش منفی افراد سیاسی بزرگ را داشته باشند، ولی دیدم که چندان اتفاق خالص نیفتاد و حتی آمریکا نیز به طور عادی با بیان مطالبی مبنی بر طبیعی خواندن این واکنش ها از سوی ایران به دلیل عمیق بودن بی اعتمادی میان ایران و آمریکا، از آن رد شد. از طرفی سخنان رهبر انقلاب و همچنین رئیس جمهور نیز در خصوص حمایت از تیم مذاکره کننده تا پایان راه بر امیدهای بازار نسبت به آینده افزوده است هر چند هر دو سخنانی نیز در خصوص بی اعتمادی آمریکا  حتی خوشبین نبودن به این مذاکرات هم مطرح کردند!

با این حال سخنگوی کاخ سفید هم بعد از 13 آبان در پیامی اظهار داشت که با توجه به همه ی این مسائل با جدیت کامل به مذاکرات هسته ای ژنو پا می گذارد.

در روز پنج شنبه دیدیم که تیم ایرانی مذاکره کننده پای به مذاکرات گذاشتند و از پذیرفته شدن کلی طرح ایران خبر داده اند و اظهار کردند که اکنون این تیم وارد بحث های جزئی در موضوع پیشنهاد ایران شده است. امروز جمعه نیز ادامه این مذاکرات را داشتیم به طوری که در حین مذاکرات اشتون از جان کری خواست که به ژنو بیاید و در این خصوص مذاکرات مستقیمی را به انجام برسانند. اکثر سخنگویان و سیاسیون شرکت کننده در این مذاکرات روند کلی را رو به پیشرفت ارزیابی کردند. وزرای امور خارجه آلمان و انگلیس نیز برای رایزنی در خصوص این مذاکرات وارد ژنو شدند.

از طرف دیگر اخباری در مورد مذاکرات برای لغو غنی سازی 20 درصد در ازای لغو تحریم های اقتصادی و آزادی پول های بلوکه شده شنیده شده است. اما اخبار ضد  و نقیضی هم از اطراف این مذاکرات شنیده شده است. اوباما اعلام کرده  که در صورت توافق تحریم‌ها را جزئی کاهش می‌دهیم اما ساختار آن همچنان باقی می‌ماند. نتانیاهو نیز قُد قُد کنان (!!!) در حال اعتراض به تصمیات توافقی بین ایران و این 6 کشور است.

روند اخبار را می توان بسیار مثبت ارزیابی کرد و انتظار ما این است که برای فردا بازاری کاملاً مثبت و نسبتاً با شدت رشد بالا داشته باشیم. به نوعی اگر رشد های اخیر را به تخفیف در نرخ خوراک مایع و منتفی شدن افزایش نرخ سود بانکها و مقدار کمی از آن را هم به امید موفقیت در مذاکرات اتصال دهیم، می توان گفت که رشد های حاصل از مثبت بودن مذاکرات هنوز باقی مانده است.

در خصوص اخبار حوالی بازار بورس هم باید عرض کنم که تغییراتی را از فردا در معاملات بورس شاهد هستیم. فردا شنبه معاملات گروهی (ددد) از مکانیسم خرید و فروش کارگزاران حذف می شود. بسیاری از کارشناسان و معامله گران این موضوع را مثبت ارزیابی کردند و در گفته هایشان اظهار داشتند این موضوع خرید گروهی (ددد) باعث افزایش فساد در معاملات کارگزاری ها شده بود که جلوگیری از این کار می تواند اثرات خوبی را داشته باشد. البته گفته شده بحث خرید گروهی در معاملات عرضه اولیه همچنان برقرار می باشد. قابل ذکر است که بحث معامالت ددد باعث پنهان ماندن خریدهای حقوقی ها در طول زمان معاملات از چشم سرمایه گذاران خرد می شده است.

از طرف دیگر قرار است از روز چهارشنبه هفته آینده (مورخ 29 آبان) ساعات فعالیت و معاملات در بورس هم به مدت نیم ساعت افزایش خواهد یافت و  در واقع ساعت 12:30 دقیقه، زمان پایان معاملات خواهد بود.

 —————————————————————————————————————————————————

 اما در ادامه به بررسی اخبار حوالی سهم ها و گروه ها می پردازیم و ببینیم که گروه های بورسی در روزهای اخیر چه کردند.

بازهم در مورد موضوع افزایش نرخ سود بانکها خبرها و زمزمه هایی شنیده شده است. معاون اقتصادی وزیر اقتصاد از طرح یکسان‌سازی نرخ سود عقود مبادله‌ای با عقود مشارکتی در شورای پول و اعتبار خبر داد؛ طرحی که احتمال افزایش نرخ سود بانکی تا ۲۷ درصد را تقویت می‌کند. این در حالی است که روز گذشته وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی افزایش نرخ سود بانکی را منتفی اعلام کردند. این مقام مسئول اظهار داشت که البته سناریوهای بسیاری در حال بررسی است و در صورت افزایش نرخ سود بانکی،  این کار به صورت کوتاه مدت خواهد بود. برخی کارشناسان بیان داشته اند که در این سناریوی دولت سود تسهیلات قرار است به 20 درصد برسد تا ریسک بانکها در پرداخت وام ها کاهش یابد. در خصوص نرخ اوراق مشارکت نیز اعدادی در حدود 27 درصد سود شنیده می شود. نرخ سود سپرده ها نیز تغییری نخواهد داشت. در صورتی که چنین باشد، مردم سپرده های بانکی را به سمت اوراق مشارکت می برند و بانکها در اینجا بدون جذب نقدینگی خواهند ماند!! بنابراین این خبرها باز هم می تواند گروه بانکی را با چالش جدیدی در بورس مواجه کند و ابهام را در گروه بانکی بار دیگر همه گیر نماید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه، تلاش دولت پرداخت طلب پیمانکاران آب و برق است، گفت: تلاش می‌شود با فروش اوراق مشارکت طلب پیمانکاران آب و برق پرداخت شود که این موضوع در بودجه سال 93 مورد توجه قرار خواهد گرفت. این موضوع طلب پیمانکاران هر از چندگاهی مطرح می شود که می تواند برای شرکت های تجهیزاتی/خدماتی حاضر در بورس مفید باشد. مثل مپنا که طلب زیادی از دولت دارد و اینگونه خبرها می تواند تاثیرات مثبتی را بر قیمت این قبیل سهام داشته باشد.

در اخبار کدال آمده است که فاراک گزارش خود را تقدیم بازار کرد. این شرکت که ساخت ماشین آلان فلزی را بر عهده دارد توانست برای مدت 6 ماه ، سودی معادل 400 ریال را تحقق بخشد. نکته ی جالب موضوع این است که فاراک در گذشته میزان سود کل سال مالی 92 خود را 402 ریال پیش بینی کرده بود. این گزارش می تواند کل گروه ساخت تجهیزات را به وجد آورد.  در ضمن شاهد یک تغییر دیگر در فاراک هم بودیم. فاراک سال مالی خود را از 29 اسفند به 31 شهریور تغییر داده است. از طرف دیگر در گزارش فاراک سود پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 به میزان 500 ریال اعلام شده است که 400 ریال آن محقق شده اعلام گردیده است. بنابراین می توان با توجه به موضوع کاهش تحریم ها و از آنجا که این شرکت در تحریم نیز هست، به پیشرفت بیشتر این شرکت بسیار امیدوار بود. از طرف دیگر شنیده هایی نیز در مورد این سهم شنیده شده است. ابنکه فاراک اقدام به خرید برخی ماشین آلات جدید نموده است و اینکه قراردادهای فعلی این شرکت سال آینده به اتمام می رسند و شرکت باید برای بازاریابی و گرفتن پروژه های جدید اقدام نماید.

بشهاب هم صورت مالی 6 ماهه به بازار داد که در آن توانسته 621 ریال سود را به طور واقعی محقق کند. این در حالی است که بر اساس عملکرد 3 ماهه پیش بینی سود کل سال مالی شرکت 1524 ریال برآورد شده است و در طول 3 ماه نیز شرکت توانسته بود 438 ریال سود بسازد. بنابراین آمار و ارقام به نظر می رسد که بشهاب در 3 ماهه دوم تنها توانسته 183 ریال سود محقق کند که چندان جالب توجه نیست!! اما در مجموع شرکت توانسته نزدیک به 41 درصد از پیش بینی سودش را پوشش دهد. اما به نظر می رسد که این سهم همچنان به ادامه روند منفی و اصلاح خود بپردازد.

شنیده شده مدیران پالایشگاهی بار دیگر نسبت به اخد عوارض 1 درصد آلایندگی این بحث را پیش کشیدند که چرا با اینکه پالایشگاه به نصب تجهیزات جدید زیست محیطی اقدام کرده اند و دیگر بحث آلایندگی کمتری دارند، باید هنوز هم عوارض آلایندگی بپردازند. همچنین در این شنیده ها آمده است که در صورت تداوم اخذ عوارض، شرکت ها نسبت به طرح های توسعه ی خود (مثا بنزین سازی و …) توجه ویژه ای نخواهند داشت.

توریل بار دیگر اقدام به شفاف سازی جدیدی کرد. این شرکت در اطلاعیه ی جدیدش از انعقاد قرارداد خرید 1062 دستگاه واگن به ارزش 121میلیارد تومان (به صورت اقساط 60 ماهه) با راه آهن توسط توکا کشش از شرکت های مجموعه توکاریل خبر داد. این شرکت همچنین اعلام داشته که  تاثیر اصلی این قرارداد بر سود سال مالی آینده ملموس خواهد بود. در ماه های اخیر شاهد برخی اطلاعیه ها و گزارش های عجیب از این شرکت هم بودیم!. چرا که در تاریخ 20 مهر این شرکت شفاف سازی نموده که حدود 15 درصد تعدیل مثبت خواهد داد اما بعد گذشت کمتر از 20 روز از این اطلاعیه دیدیم که سهم با تعدیل منفی مواجه شده است. شنیده های ما حاکی از این است که این شرکت در زمینه ی تامین مالی و نقدینگی با مشکل مواجه است و احتمالا در آینده جهت افزایش سرمایه برای تامین این نقدینگی اقدام خواهد کرد.

این شایعه هم در بازار آمده است که با افزایش قیمت بطری های پلاستیکی،گرایش شرکت ها بسوی بطری های شیشه ای صورت گرفته است. کهمدا که بزودی کوره جدید خود را راه اندازی خواهد کرد با کوره پیشرفته جدیدی به فعالیت خود ادامه خواهد داد که انتظار می رود در سالجاری به سود 160 تومانی و در سال آینده به سود 210 تا 300 تومانی دست یابد.

گزارش برخی شرکت ها…

کچاد پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری را به 111تومان افزایش داد در حالی که قبلاً 93 تومان اعلام کرده بود. پوشش مناسب 62 درصدی سود سالانه طی 6 ماه سبب شد تا سرمایه گذاران نسبت به آینده سهم خوشبین شوند. وامید 15 درصد، وسپه 3 درصد، وصندوق 2.5 درصد و فولاد 10 درصد از سهام کچاد را دارند و این رشد سود ، بر پیش بینی سود آن ها نیز موثر خواهد بود.

 شرکت پارس دارو پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را با 36 درصد تعدیل مثبت 4377 ریال اعلام کرد . همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال 1200 ریال ( معادل 27 درصد ) این پیش بینی را پوشش داده است.

شرکت داروسازی دکتر عبیدی با نماد دعبید پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی منتهی به 92/9/30 را بدون تعدیل مبلغ 688 ریال اعلام کرد . شرکت مذکور در 9 ماهه واقعی 305 ریال این پیش بینی که معادل 44 درصد می شود را پوشش داده است.

شرکت سایپا دیزل (خکاوه) با سرمایه 210 میلیارد تومانی در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد 6 ماهه مبلغ 866 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نموده است. این در حالیست که در آخرین پیش بینی خود یر اساس عملکرد 3 ماهه به ازای هر سهم مبلغ 16 ریال سود شناسایی کرده بود.

شرکت تهران شیمی با سرمایه ای معادل با 14 میلیارد و 850 میلیون تومان پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 6 ماه را منتشر کرده است. شتهران برای هر سهم مبلغ 1040 ریال پیش بینی کرده که در مقایسه با گزارش قبلی بیش از 8 درصد تعدیل مثبت داشته و این در حالی است که دور ه 6 ماهه با تحقق 77 درصد از بودجه به پایان رسانده است.

شرکت نفت ایرانول با سرمایه ای بالغ بر یکصد میلیارد تومان پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 6 ماهه را مبلغ 2289 ریال سود خالص در نظر گرفته که در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 1934 ریال) افزایش 18.3 درصد افزایش داشته است. شرانل که در دوره 6 ماهه مورد بررسی موفق به تحقق 53 درصد از بودجه شده است علت تعدیل مثبت را افزایش نرخ فروش محصولات صادراتی و جابجایی بخشی از برنامه فروش داخلی به فروش صادراتی و کاهش قیمت تمام شده بدلیل کاهش نرخ میانگین مصرف مواد اولیه وارداتی با توجه به موجودی ابتدای سال و سفارشات در راه اعلام کرده است.

شرکت سیمان ایلام اطلاعات و صورت های مالی حسابرسی شده دوره 6 ماهه منتهی به 31 تیر 92 را برای هر سهم مبلغ 999 ریال اعلام کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی 43 درصد افزایش داشته است. این شرکت که در گزارش اخیر خبر از تحقق نزدیک به 90 درصدی بودجه داده در دوره مورد بررسی رشد 29 درصدی تولید و 106 درصدی فروش را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. شایان ذکر است سیلام در گزارش قبلی تعدیل مثبت نزدیک به 82 درصدی به علت اصلاح نرخ های فروش به علت افزایش نرخ های مصوب توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان را اطلاع رسانی کرده بود.

bashgah-banner nokhbegan-start

7 نظرها

  • سلام خدمت شما
   وبانک با توجه به سبد سهامش این روزها بیشتر مورد توجه بود و به نظر می تواند آینده ی تعدیلی بهتری هم داشته باشد.
   وغدیر هم سهم بزرگی است و با توجه فروش قطره چکانی پارسان توانسته سودهای خوبی را کسب نماید از طرف دیگر تعدیل زیر مجموعه ها را نیز درآینده خواهد داشت. اما این سهم نسبت به دیگر سهم ها کم تحرک تر به نظر می رسد.
   وامید هم بیشتر به سهم های معدنی وابسته است و گروه معدن این روزها مورد توجه قرار گرفتند. اما معدنی در طول سال همیشه با پاشنه آشیل بهره مالکانه درگیر هستند که در بودجه 93 نیز هنوز این موضوع مشخص نگردیده است.

نطر گذاشتن