اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (22 آذر) …

266
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (22 آذر) ...Reviewed by رضا on Dec 13Rating:

سلام بر همه ی بورس بازها و همچنین دوست دادان بورس

همانطور که شاهد بودید، هفته ای کاملا مثبت را پشت سر گذاشتیم. مدت زمان زیادی است که شاخص به طور یکپارچه به رشد می پردازد و این موضوع اکثر کارشناسان را به اندکی نگرانی واداشته است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در روزهای  سه شنبه و چهارشنبه هم دیدیم که شاخص به طور مجموع با افزایش بیش از 1000 واحدی روبرو شده است. تقریباً در طول این هفته، هر دو روز ما شاهد افزایش نزدیک به 1000 واحدی شاخص بوده ایم. در آخرین روز هم پارسان بیشترین کمک را به شخص کرد و در واقع شاخص مدیون پارسان بوده است. در این موارد به طور کامل تر در ادامه ی گزارش می پرداریم. اما در اینجا بهتر است ابتدا مسائل و اخبار و حواشی سیاسی و اقتصادی را مورد بررسی قرار دهیم.

بخش اخبار سیاسی:

مهمترین بحثی که این روزها مطرح است، نشست کارشناسی ایران و کشورهای عضور گروه 1+5 است که در وین برگزار شده است. ظاهراً ایران به دلیل اینکه آمریکا یکسری تحریم های جدید بر افراد و شرکت های ایرانی وضع نموده است، این مذاکرات را برای مشورت بیشتر با مقامات ایرانی ترک کرده است.

شب گذشته خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت آمریکا روز گذشته چند شرکت و فرد دیگر  را در فهرست تحریم های ایران قرار داد، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارتخانه های خارجه و دارایی آمریکا این شرکت ها و افراد به دلیل حمایت از برنامه هسته ای ایران مورد تحریم قرار گرفته اند.

در این بیانیه تصریح شده است: قرار دادن نام افراد و شرکت های جدید در فهرست تحریم ایران نشان می دهد توافق هسته ای اخیر در تلاش های مداوم ما برای تعقیب و مجازات آن هایی که از برنامه هسته ای ایران حمایت می کنند یا در پی فرار از تحریم های ما هستند تاثیری نمی گذارد و نخواهد گذاشت. از جمله شرکت هایی که هدف تحریم قرار گرفته اند شرکت های مید اویل آسیا و سینگا تانکرز هستند که مقر هر دو در سنگاپور قرار دارد. این شرکت ها متهم هستند به ایران برای دستابی به منابع مالی از طریق یک بانک خارجی و به نیابت از شرکت ملی نفتکش ایران کمک کرده اند.

اما انتشار این خبر و اعمال تحریم های جدید در حالی صورت گرفت که تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در وین به سر می برد و این مذاکرات که به منظور به دست آوردن راهکارهای دست یابی به راهکار اجرایی توافق ژنو انجام می شد شب گذشته با ترک مذاکرات از سوی هیأت ایرانی قطع شد.

ترک مذاکرات از سوی ایران در حالی است که منابع غربی از جمله رویترز خبر از ادامه مذاکرات در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه هم داده اند و بر این اساس به نظر می رسد تحریم های جدید آمریکا که بر خلاف توافق ژنو و برنامه کار مشترک بوده است ، در ترک مذاکرات از سوی ایران بی تأثیر نیست. عراقچی همچنین بیان داشت: این بازی دوگانه و سردرگمی به نفع فضای مذاکراتی نیست و خلاف روح توافقنامه ژنو است. البته آمریکا معتقد است تحریم این شرکت ها مربوط به تحریم های گذشته بوده و به دلیل عدم رعایت تحریم ها شرکت های جدیدی در لیست قرار گرفته اند اما به هر حال در شرایط فعلی که قرار است فضای همکاری داشته باشیم این روند سازنده نیست. وی با انتقاد از تحریم های آمریکا تاکید کرد: این رویکرد سازنده نیست و آن را خلاف حسن نیت می دانیم و در حال حاضر نیز در حال بررسی هستیم و عمل لازم را اتخاذ می‌کنیم.

با این اتفاقاتی که در فضای مذاکرات ایجاد شده است، چشم و گوش بازار بیشتر به سمت اخبار مذاکرات رفته است تا ببیند رفتار و تصمیم ایران در قبال عملکرد غرب چه خواهد بود.

از طرف دیگر در خبرها داشته ایم که معاون بانک مرکزی هند گفت: دهلی نو منتظر اعلام نظر ایران در مورد چگونگی پرداخت بخشی از پول نفت این کشور است و این پرداخت ها به صورت قسطی انجام خواهد شد. پس از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو در 24 نوامبر، ایران می تواند 4.2  میلیارد دلار از پول نفت خود را که نزد مشتریان بزرگ این کشور یعنی هند، چین، ژاپن و کره جنوبی قرار دارد، آزاد کند. هند، بزرگ ترین خریدار نفت ایران پس از چین، 45 درصد پول نفت ایران را به روپیه و باقی را به یورو و از طریق بانک ترکیه ای هالک بانک پرداخت می کرد اما با تشدید تحریم ها در اوایل سال جاری، مسیر پرداخت به یورو مسدود شد. اما این مقام بانک مرکزی هند خاطرنشان کرد: «قرار نیست مبلغ زیادی پرداخت و این اتفاق سریعا انجام شود، این اقدام به تناوب و قسطی صورت خواهد گرفت.»

بخش اخبار اقتصادی:

در اقتصاد داخلی نیز شاهد بودیم که دلار در روز گذشته در قیمت های حوالی 2935 تومان بوده است که افت قیمتی اندکی را هم نسبت به روزهای گذشته اش تحربه کرد. از طرف دیگر در قیمت جهانی طلا نیز کاهش قیمت را مشاهده کردیم به طوری که قیمت جهانی این فلز گرانبها به قیمت های 1228 دلار در هر انس رسیده است. این موضوع باعث کاهش قیمت انواع سکه در بازار طلا و جواهر نیز شده است به طوری که در روز گذشته سکه تمام بهار آزادی حوالی قیمت 864000 تومان بوده است که نزدیک به 10 هزار تومان کاهش را نسبت به روز چهارشنبه پذیرفته است. احتمالاً برای شنبه نیز کاهش بیشتر این اقلام را خواهیم داشت. این موارد از بازارهای موازی بورس اوراق بهادار به حساب می آید که این روزها از انتخاب ها و گزینه های مردم برای سرمایه گذاری خارج شده اند. نقدینگی حاصل از خارج شدن از سرمایه گذاری های طلا و ارز به سمت بازار سرمایه آمده است. به همین دلیل ما شاهد روزهای بسیار خوب بورس در روزهای گذشته هستیم. اما توصیه می کنیم که در رفتارهای معاملاتی تان همواره احتیاط را مد نظر قرار دهید مخصوصاً در هفته ی جاری.

در بازارهای جهانی نیز همچنان شاهد افزایش قیمت فلزات هستیم. این موضوع چند روزی است که در بازارهای جهانی مشاهده می شود. برای نمونه فلز مس که تا مدت ها پیش زیر 7000 دلار معامله می شد، به قیمت های 7250 دلار رسید. بسته شدن بازارهای جهانی با روند مثبت می تواند در بازگشایی مناسب گروه فلزی در بورس ایران موثر باشد.

بخش اخبار بورسی:

گروه رایانه فعالیت های بسیار خوبی دارد و این گروه با توجه به اخباری که از حوزه ی پرداخت های بانکی به گوش رسیده است مورد توجه قرار گرفتند. طرح شاپرک از طرح هایی است که برای افزایش امنیت و به نوعی یکپارچه سازی پرداخت ها آمده است که با همکاری شرکت های بزرگ صنعت پرداخت الکترونیکی و همچنین شرکت های بزرگ نرم افزاری که تامین کننده ی بسترهای لازم برای این کار هستند، تامین خواهد شد.

گروه پالایشی هم از جمله گروه هایی بود که عزم رشد را در خود ایجاد کرد اما نتوانست این موضوع را به طور کامل به مرحله ی اجرا بگذارد. پالایشی ها که در چند روز گذشته توانسته بودند افزایش قیمت ها و صف های خرید خوبی را برپا کنند، اما دوام نیاوردند و نشان دادند که هنوز باید روزگاری را در نوسان های کوچک بگذرانند. شاوان در این گروه با توجه به معامله ی بلوکی اش مورد توجه ویژه واقع شده بود. البته این شرکت علاوه بر خبرهای معاملات بلوکی، پتانسیل هایی هم از جهت افزایش میزان سودآوری خواهد داشت.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی هم همه ی نگاه ها به سمت پارسان بوده است. این سهم بعد از اینکه افزایش سرمایه ی 50 درصدی خود را اعمال کرد، مورد بازگشایی قرار گرفت و توانست افزایش قیمت 13 درصدی را نیز به خود ببیند. مسئولین این شرکت همچنین اعلام نمودند که این میزان افزایش سرمایه تا قبل از برگزاری مجمع عادی شرکت در مرجع ثبت شرکت ها، ثبت نخواهد شد.

مپنا هم در بازار تقاضاهای زیای را به سمت خود جلب کرده است اما در این سهم نشانه هایی از عرضه های مناسب دیده نمی شود و می توان گفت صف خرید بیش از 100 میلیونی این سهم، تا پایان وقت معاملات در آن روز فقط شاهد عرضه هایی در حد 2 تا 3 میلیونی است که اصلا ًجوابگوی این همه تشنگی سرمایه گذاران برای ورود به این سهم نیست. مپنا از پتانسیل های بسیاری برخوردار است که می تواند بر آینده ی این سهم نقش مهمی داشته باشند.

اما در پایان همه ی اینها باید خدمت شما دوباره متذکر شوم که بازار در حال قرار گیری مجدد در زیر سایه ی سیاست می باشد و از طرفی دیگر در این هفته عرضه هایی را از بابت تسویه ی اعتباری ها نیز خواهیم داشت.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن