اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (25 آبان) …

231
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (25 آبان) ...Reviewed by رضا on Nov 16Rating:

با سلام به همه ی دوستان

قصد داریم به بررسی بازار از چند روز گذشته تا به امروز و با تاکید بیشتر بر بازار امروز بپردازیم. شاهد بودیم که قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورا، بازار روند خنثی را پیش گرفته بود. البته در آخرین روز معاملاتی هفته ی قبل، دیدیم که بازار ابتدا شروع به نزول کرد و تا ساعاتی همین روند را ادامه داد. اما از آن پس عرضه ها کمتر شدند  تقاضاها بیشتر و بیشتر شدند تا اینکه شاخص دوباره به سمت صعود حرکت کرد و حتی در بالاتر از میزان اولیه ی خود ایستاد. اما امروز هم که اولین روز هفته بود ،در ادامه ی آن جو افزایش تقاضاها گام برداشت و توانست با توجه به افق های نسبتاً روشنی که پیش رو دارد، افزایش 740 واحدی را خلق کند. در لیست نمادهایی که بیشترین تاثیر را بر شاخص گذاشتند نمادهای تاپیکو، فارس، اخابر، خودرو، وبملت، فولاد و وپارس به چشم می خورند. بیشترین تاثیرهای مثبت از آن نمادهای تاپیکو، فارس و اخابر، خودرو، فولاد و وپارس بود و عنوان رتبه ی اول تاثیر منفی را نیز نماد وبملت بر دوش می کشید.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز خبرهایی هم از جهت اقتصادی و هم از جهت سیاسی منتشر شده است که در ادامه به آنها می پردازیم. اولین خبر مربط به ادامه تحریم 7 شرکت و بانک ایرانی بوده است که منتشر شد. طبق بررسی های به عمل آمده، اتحادیه اروپا که در ماه های گذشته از رفع تحریم برخی بانکها و شرکت های ایرانی صحبت می کرد، هم اکنون با لابی هایی که دیگر کشورهای مخالف ایران با یکدیگر کردند، باعث ادامه ی این تحریم ها شدند. اروپایی‌ها به دادگاه تجدید نظر در دادگاه عالی اتحادیه اروپا مدارکی علیه شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی ارائه کرده‌اند و دادگاه تجدید نظر به صورت موقت دستور داده است که تا صدور حکم قطعی این دادگاه و بررسی کامل مدارک این بانک‌ها و شرکت‌ها دوباره به لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا باز گردند و تحریم علیه این شرکت‌ها دوباره برقرار شود. رویترز اعلام کرد بانک بین المللی پرشیا، بانک توسعه صادرات و بانک رفاه از جمله بانک هایی هستند که مجددا در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت. این خبر امروز برای بانکی ها خوش نیامد.

خبری دیگری که مهم تر است و بازار با آن مواجه است ، فرصت دیگری به نام مذاکره است که قرار است در پایان این هفته با مقامات 6 کشور دیگر برگزار شود. بار دیگر می توان گفت که این گفتگوها سرنوشت نسبتاً نامفهومی دارند و هیچ الگوریتم خاصی برای آن نمی توان طراحی کرد. برخی از مقامات و کارشناسان خارجی به مذاکرات این هفته چشم دوخته اند و بیش از پیش امید دارند. مقامات کشور ما نیز اعلام کرده اند که برای احقاق حق کشورمان به مذاکرات می روند و از خطوط قرمز کوتاه نمی آیند. ما هم امیدواریم که مذاکرات با خبرهای خوبی از تفاهم و بیانیه ی مشترک که به نفع همگان باشد، به اتمام برسد. نکته ی جالب دیگر این قضیه می تواند این باشد که این هفته تریبون نماز جمعه نیز با دستگاه دیپلماسی کشور همراه شده و بیان داشته است که غرب از فرصت به دست آمده در مذاکرات ایران و 1+5 استفاده کند. بنابراین باید منتظر بمانیم تا ببینیم این از مذاکرات، چه پایانی خواهد داشت.

در ادامه به بررسی بازار بورس ایران و اخبار و حواشی برخی سهم ها از چند روز گذشته و همچنین امروز می پردازیم:

در بازار امروز گروه های دارویی و خودرویی معاملات بسیار مثبتی را پشت سر گذاشتند و کمتر سهمی را می توان در این دو گروه یافت که معاملاتش با رنگ قرمز سپری شده باشد. این افزایش تقاضا برای این دو گروه را می توان به مذاکرات آخر هفته ربط داد.

گروه دارویی هم دو دلیل را برای رشد پیش روی خود می دید. یکی گزارش بسیاری خوبی که اخیراً توسط برخی شرکت ها ارائه شده بود و دیگری خبرهای حول و حوش مذاکرات بود. به دلیل اینکه صنعت داروی کشور ما ناچار به ارتباط با شرکتهای خارجی است، بنابراین توافقات آینده ی ایران و کشورهای غربی می تواند بر دارویی ها هم تاثیراتی را داشته باشد.

در گروه خودرو هم یک اتفاق عجیب نیز رخ داد. شرکت ایران خودرو که در هفته ی گذشته به واسطه ی اعلام سود جدیدش بسته شده بود، بازگشایی شد و باعث تعجب شد. ایران خودرو که تعدیل منفی نزدیک به 700 درصدی را به بازار اعلام کرد، به یکباره در بازگشایی امروزش با افزایش قیمت مواجه شده است. برخی ها این موقعیت را در ایران خودرو به عنوان فرصت خوبی برای خرید عنوان کردند و به ذکر این مورد پرداختند که خودروسازها با فروش بخشی از دارایی های خود می توانند بر این مشکلات به طور کامل غلبه کنند و روند صعودی خود را در میزان سودشان پیش گیردند. اما به نظر بنده عمل محافظه کارانه برای حفظ سرمایه این است که سوار این موج ایجاد شده نشویم و به سراغ گزینه های کم ریسک تر بازار حرکت کنیم.

حکشتی هم امروز معامات ویژه ای داشت. چرا که این شرکت در حال معاملات در حداکثر قیمت روز بوده است که خبر مربوط به تحریم شرکت های ایرانی شنیده شده است که یک شرکت کشتیرانی نیز ظاهراً در آن وجود دارد، جو این سهم با این خبر درگیر رنگ قرمز کرد. حشکتی با یک خبر مثبت در خصوص افزایش سرمایه هم همراه است و شنیده شده تا پایان سال قرار است یک مرحله افزایش سرمایه 150 درصدی را به اجرا گذارد.

 بانکی هم به واسطه ی چند خبری که در بازار منتشر شد در رنگ قرمز غلطیدند. یکی از این خبرها که تحریم چند بانک توسط اروپا بود که در بالا به آن اشاره شد. خبر دیگر که از تریبون شورای پول و اعتبار منتشر شد، این بوده است که تا پایان سال تغییراتی در نرخ سود بانکی رخ نخواهد داد و قرار است از شوک های اقتصادی جلوگیری شود. اما قول ها و وعده های برای افزایش میزان سودها در سال 93 داده شده است. این خبر هم بانکها را به نوعی با جو درجازدن و حتی کاهشی مواجه ساخته است. در مورد وپارس هم گفته شده که قرار است به زودی اقدام به افزایش سرمایه ی خود نماید.

صنعت سیمان نیز امروز با استقبال خوبی مواجه شده بود. هنوز برخی گمانه زنی در خصوص افزایش نرخ سیمان وجود دارد و برخی ها هم از کاهش قیمت مازوت سخن به میان می آورند. روند گروه بر اساس خبرهای و شایعات مثبت ارزیابی می شود. البته همانطور که گفته شده این صنعت از نظر تکنیکی نیز در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

فولاد هم امروز روند رو به رشد داشته است. این شرکت با توجه به عرضه هایی که در بورس کالا داشته و همچنین خبرهایی در خصوص عرضه فولاد هرمزگان ، به نظر می رسد می تواند روند نسبتاً صعودی را داشته باشد. البته باید به قیمت های جهانی هم نگاهی بیندازیم که اکثر فلزی ها در پایان معاملات هفته ی گذشته ی خود روزهای منفی را داشته اند. باید دید که در روز دوشنبه وضعیت جهانی به چه ترتیب خواهد بود تا در خصوص صنعت فلزات بورس نظر قطعی بدهیم. محدوده 400-420 تومان محدوده حمایتی قوی برای سهم فولاد است.

در سرمایه گذاری ها شاهد هستیم که نمادهای وملت، وصنعت، وبیمه، وصنا، وتوصا و ونیرو صف های خرید دارند. افزایش تقاضاها در این نمادها به افزایش ارزش سهم هایی که در سبدهایشان دارند، مرتبط است. وملت که قبلاً در سبد حرفه ای معرفی شده بود همچنان مورد توجه است. این سهم بنیادی خوبی را هم دارد و تحلیل های تکنیکی نیز بر این ادعای ما صحه می گذارند.

وبیمه هم که مورد توجه است دلیلی بنیادی را دارد. کارشناسان تحریم ایجاد شده در این سهم را به  مزایده پروژه های رامسر و گلستان خیام ربط داده اند. در این مورد شنیده شده است که می تواند سود 900 ریالی را برای این سهم به همراه داشته باشد. هم اکنون در سهم در قیمت های مقاومتی خود به سر می برد و به نظر می رسد که با این میزان تقاضا و صف خرید می تواند به راحتی از این سد عبور کند.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن