اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (25 آذر) …

252
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (25 آذر) ...Reviewed by رضا on Dec 17Rating:

سلام به همه ی دوستان

دو روزی است که در بازار شاهد هیجانات زیادی هستیم. هر دو روز افزایش بیش از 1000 واحدی شاخص را دیدیه ایم که توانست موج جدیدی از نوسان مثبت را در گروه های مختلف ایجاد کند. اما همیشه توصیه می کنیم مراقب سرمایه های خود در شرایط حساس باشید. در بازار امروز و به خصوص در پایان بازار عرضه های زیادی را دیدیم که حتی قیمت معاملات برخی از سهم ها را به قیمت های روز گذشته نزدیک کرده است. همانطور که قبلاً هم خدمت شما عزیزان عرض کردیم، زمان تسویه خریدهای اعتباری هم نزدیک شده است که می توان به افزایش عرضه ها انجامد. از طرف دیگر نقدینگی زیادی هم در بورس وارد می شود که مانع از روند منطقی بازار خواهد شد. از این جمله این چنین برداشت نشود که ما با رشد بازار مخالفیم، بلکه ما به دنبال رشد منطقی بازار هستیم تا به طور پیوسته بتوانیم از آن بهره مند شویم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بررسی اخبار سیاسی:

مهمترین خبرهای سیاسی روز همان بحث های مربوط به گسترده شدن تحریم های آمریکا بر شرکت های مرتبط با ایران و همچنین تلاش برای برجا ماندن تعهدات ژنو می باشد. در همین ارتباط جناب عراقچی که از نمایندگان مذاکره کننده ایرانی هم بوده است، فردا صبح به دیدار خانم اشتون خواهد رفت. عراقچی امروز هم با مقاماتن آلمانی دیدارهایی را داشته اند.

همچنین کاترین اشتون در مصاحبه ای اعلام نموده است که انتظار دارد مذاکرات فنی میان نمایندگان ایران و گروه 1+5 به زودی از سر گرفته شود. ایران و گروه موسوم به 5+1 ماه گذشته در ژنو به توافقی اولیه دست یافتند. طرفین در تلاشند تا در مذاکرات فنی در مورد نحوه اجرای این توافق نیز به تفاهم برسند.

اشتون امروز در این مورد گفته است: من به وزیران (خارجه اتحادیه اروپا) در مورد ایران و وضعیت فعلی این موضوع توضیح خواهم داد. مذاکرات فنی مجددا آغاز خواهد شد. می‌دانید که اغلب جزئیات را مرتب کردیم، اما خوب یکی دو موضوع در مورد نحوه اجرا مانده که باید به دقت در مورد آن فکر و روی آن کار کنیم. دستیابی به توافق یک چیز است، اما اجرای آن چیز دیگری است که لازم است کارشناسان بر روی آن کار کنند.

وی در مورد نیمه‌کاره ماندن دور قبلی مذاکرات فنی که در وین برگزار شد، گفته است: به همین جهت تیم ایرانی برای برخی مشورت‌ها بازگشت، اما من با وزیر خارجه در تماس بودم و ایرانی‌ها نیز با ما در تماس بودند. منتظر آن‌هاییم تا خیلی زود بار دیگر کارها را آغاز کنیم.

از طرفی دکتر ظریف، مذاکره کننده ارشد هسته‏‎ای در مصاحبه ای گفت: پس از تماس‎های هفته گذشته با جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه و همچنین کاترین اشتون، کری و اشتون به من گفتند خود را متعهد به تکمیل سریع فرآیند ژنو می دانند و نیم نگاهی به رسیدن به توافق جامع دارند. من نیز همین هدف را دارم. ظریف در برابر این سوال که آیا تماس با کری به تازگی صورت گرفته، پاسخ داد: هیچ گاه ارتباطات قطع نشده و صحبت‎هایی انجام شده است.

این موارد باز هم می توان یک روزنه ی امید جدیدی را در روابط ایجاد کند و به طور موقف می تواند سایه ی سیاه سیاست را از روی بازار کنار بزند.

بررسی اخبار اقتصادی:

در بررسی بازارهای جهانی فلزات دیده شده است که روند افزایشی در اکثر اقلام فلزی ادامه دار بوده است. فلز مس با افزایش بسیار خوبی مواجه شده است و در لحظه ی نگارش این گزارش، در قیمت های 7303 دلار معامله می شده است. این موضوع می تواند شرکت ملی مس را برای فردا با تحرک همراه سازد هر چند امروز این سهم با عرض های زیادی مواجه بوده است.

فلزات سرب و روی هم هر دو به صورت افزایشی کارکردند و قیمت هایشان به ترتیب 25152 و 1989 دلار بوده است.

در بازار داخلی دلار و سکه نیز شاهد روند نسبتاً مشابه نسبت به روز گذشته هستیم. دلار در قیمت های حوالی 2950 تومان و سکه تمام بهار نیز در قیمت های 870 هزار تومان معامله می شده است. تب و تاب سرمایه گذاری در این موارد کاملاً از رده خارج شده است و موجی از سرمایه ها به سمت بازار سرمایه سرازیر گشته است که موجب روند بسیار مثبت روزها و ماه های اخیر بازار شده است.

بررسی بورسی!

حرف و حدیث های زیادی در مورد حبابی بودن بازار این روزهای شنیده شده است که توسط برخی دیگر این این ادعاها با ذکر برخی دلایل رد شده است. ما هم بر این اعتقاد داریم که اگر به ماه ها اخیر نگاهی بیندازیم، می بینیم که تصویر آن در زیر نیز موجود است، متوجه رشد تقریباً یکپارچه ی بازار می شویم. این میزان رشد در یک بازه ی زمانی نسبتاً کوتاه اتفاق افتاده و انتظار از اصلاح، یک انتظار پوچ نخواهد بود.

SHAKHES-N

 اگر بخواهیم به بررسی گروه هایی از بازار بپردازیم، می بینیم که مهمترین مسئله فعلاً گاز طبیعی است. با سرد شدن هوای کلی کشور مصرف گاز افزایش پیدا کرده و دولت مجبور به قطع گاز برخی واحد های پر مصرف کرده است که از این صنایع می توان به صنعت سیمان و سنعت پتروشیمی نام برد. برخی از واحد های پتروشیمی خوراک گاز طبیعی دارند که هم اکنون برای برخی از پتروشیمی ها قطعی گاز را داشته ایم. مثل نماد شفن که گفته شده قطعی گاز باعث ایست خط تولید شده است. گروه پتروشیمی فعلاً هیچ رمقی برای رشد ندارد. البته برخی از مسئولان پتروشیمی ها آمادگی خود را برای مقابله با قطع شدن گاز اعلام نمودند و به این موضوع اشاره داشته اند که سوخت های دیگری را می توانند جایگزین نمایند.

در میان پتروشیمی ها تنها سهمی که روند خوبی را ثبت کرد، پتروشیمی شیراز بوده است که صف خرید داشته است. این سهم در نیمه های بازار تقاضهای بیشتری داشته است که فوراً با عرضه ها متعادل تر شدند. این سهم قرار است واحد جدیدی از تولیدات خود را به زودی افتتاح نماید که در سود آینده ی این سهم تاثیرگذار خواهد بود.

سیمانی ها نیز به همین علل مربوط به گاز، امروز با افت قیمتی بیشتری مواجه شدند و عرضه ها در این سهم ها بالا گرفته است. البته لایحه ی هدفمندی یارانه ها برای مرحله دوم نیز طبق اظهارات دولتی ها به زودی به مجلس ارائه می شود. این لایحه می تواند تاثیرات زیادی را در بر انواع صنایع تولیدی به خصوص در صنایعی مثل سیمان و فلزات داشته باشد. در همین خصوص هم برخی نمایندگان معتقدند شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید تند باشد و یک بار برای همیشه اجرا شود، اما در حال حاضر دو سناریوی دیگر نیز وجود دارد که در سال آینده و سال 94 و سال 95 به ترتیب 40، 40 و 20 درصد اجرایی شود، همچنین یک مدل دیگر وجود دارد که به صورت 50 درصد در سال آینده و 50 درصد نیز در سال 94 اجرایی شود. هیچ کدام از این مدل ها هنوز نهایی نشده است. ما این امید را داریم که در سالی که باید یک حماسه ی اقتصادی را به طور ویژه ایجاد نمود، با تصمیمات کمترکارشناسی شده، شاهد نباشیم تا حمایت از صنایع داخلی و به دنبال افزایش اشتغال به فراموشی سپرده شود.

 در گروه رایانه، مداران با اطلاعیه شفاف سازی که طرح شاپرک بر آن بی تاثیر است با عرضه های سنگینی همراه شد و معاملات 33 میلیونی را برای آن رقم زد ولی هنوز 3 میلیون سهم در صف خرید برای آن باقی ماند. این سهم نیز پتانسیل خوبی دارد.

گروه کشتی و حمل و نقل هم امروز توانست مورد توجه باشد. این گروه قرار است در روز چهارشنبه یک مهمان داشته باشد. 10 درصد از سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (با نماد حسینا) عرضه اولیه می شود.سود هر سهم سال جاری شرکت 1844 ریال به ازای هر سهم پیش بینی شده است که در شش ماهه اول سال 69 درصد آن را پوشش داده است.

در گروه سرمایه گذاری هم نمادها با تقاضاهای خوبی روبرو بوده اند که دلیل آن تقاضای کلی بازار و افزایش نرخ سهم های موجود در سبد سهام سرمایه گذاری ها می باشد. این موارد باعث افزایش ارزش سهم های سرمایه گذاری شده اند. از طرفی سرمایه گذاری ها می توانند پتانسیل های خوبی را هم از جهت افزایش عایدی های خود از محل افزایش سود زیر مجموعه هایشان داشته باشند. اما علت اصلی گرایش به سمت سرمایه گذاری ها را جو عمومی مثبت بازار می دانیم.

bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیکدال به زبان تحلیلها
نوشته بعدیبررسی دقیق تر فایرا
تحلیلگر بنیادی هستم و علاقه مند به بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه و تاثیر آن بر روزند بازار و سهام و همچنین گزارشهای روزانه بازار. در سایت تحلیلها روزانه به بررسی مهمترین اخبار بازار می پردازم

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن