اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (4 آذر)….

246
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (4 آذر)....Reviewed by رضا on Nov 25Rating:

 سلام خدمت همه ی دوستان بورسی

شاهد هستیم که از روی شنبه تا به امروز بازار به صورت صعودی پیگیری شده است. به خصوص در دو روز گذشته که خبرهای مربوط به توافقات ژنو پیچیده است ، بازار سر از پا نمی شناسد و در هر دو روز رشد بیش از 1000 واحدی را تجربه کرد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز بازار سهام تحت تاثیر معاملات سهام پتروشیمی ها ، مخابرات و پالایش نفت بندر عباس با 1164 واحد رشد مواجه شد و با عبور از کانال 80 هزار، رکورد دیگری را در تاریخ بورس ثبت کرد تا به فاصله دو روز بعد از توافق هسته ای، بیش از 2312 واحد رشد را ثبت کند.

دقیقاً رشدهای این روزها با توافقات ژنو مرتبط است. طبق این توافق قرار است ایران در مقابل یک سری توفقات در سطح بالای غنی سازی، بخشی از تحریم ها هم توسط غرب شکسته شود. آنطور که در منابع آمده است این تحریم هایی که قرار است شکسته شود شامل تحریم خودرو، تحریم پتروشیمی، تحریم طلا و فلزات گرانبها، بخشی از تحریم های بانکی و تحریم های مربوط به حمل و نقل و بیمه ی آنها می باشد.

همانطور که می دانیم، شکستن هر کدام از این تحریم ها مستقیماً بر یک گروه از نمادهای داخل بورس اوراق بهادار تاثیرگذار است. برای نمونه برداشته شدن تحریم خودرو باعث بهتر شدن وضعیت خودرویی ها در تولید و سرمایه گذاری می شود که می تواند آینده ی آنها را تغییر دهد. به همین دلیل ما گروه خودرو را هم قبل از مذاکرات و هم بعد از تفاهم به صورت کاملاً مثبت و پرتقاضا می بینیم. از آنجا که صنعت خودرو به دلیل مشکلات مالی که حواشی آنهاست ، بی توجهی سرمایه گذاران را به دنبال داشته است. کارشناسان معتقدند که این صنعت می تواند با با فروش بخش کوچکی از دارایی ها، مشکلاتشان را حل کنند. به علاوه اینکه با برداشتن تحریم ها و ورود بهتر و آزادتر قطعات خودرویی و امکانات مهندسی بیشتر، کیفیت و فروش خودروها بالاتر خواهد رفت و اوضاع آنها بسیار بهتر از این خواهد شد.

برداشته شدن تحریم پتروشیمی هم که کاملاً مشخص است. با رفع این معضل شرکت های پتروشیمی که صادرکننده هستند به راحتی محصولاتشان را به اقصی نقاط جهان صادر می کنند و به راحتی می توانند دستگاه های مورد نیازشان را خریداری نمایند. برخی از شرکت ها مثل زاگرس با مسئله ی تحریم مشکل زیادی پیدا کرده بودند که از این پس انتظار بیشتری از لحاظ سودآوری از آنها می رود. اما مسئله ی دیگری که پتروشیمی ها با آن درگیر هستند، کاهش قیمت ارز در کشور می باشد که با توجه به بودجه هایی که پتروشیمی ها بسته اند، می توانند مقداری کاهش سود را داشته باشد که این امر می تواند از طریق افزایش تولید و فروش، جبران گردد.

اما در این گروه این روزها پتروشیمی فارس ناخودآگاه وارد یک حاشیه سازی شده است. چند روز گذشته شورای رقابت اعلام کرده است که معاملات این سهم باید مورد ابطال قرار گیرد. این در حالی است که سهم مدت زمان زیاد یاست که عرضه شده است و خیلی ها که این سهم را داشته اند ،هم اکنون مورد فروش قرار دادند و به نوعی می توان گفت که تعداد زیادی از این محل سود برده اند و فروخته اند و نباید ابطال این سهم موجب متضرر شدن سرمایه گذارانی شود که هم اکنون این سهم را در اختیار دارند. البته این موضوع اصلاً منطقی و عقلانی به نظر نمی رسد. با این خبر فارس با جو منفی روبرو شده است و امروز با صف فروش کارش را دنبال کرده است.

پارسان امروز از سه هایی بوده است که تقاضای خوبی را به سمت خود جذب کرد. این سهم که گزارش های جدیدی را برای سال مالی جاری و سال مالی سال آینده ی خود روانه ی بازار کرده بود، توانست تعدیل را اعلام نماید که جزئیات آن در گزارش های کدال سایت موجود است. در ضمن شنیده هایی در خصوص خرید پتروشیمی پارس توسط این هلدینگ شنیده شده است. پتروشیمی پارس از سهم های زیر مجموعه ی غدیر است و ظاهراً پارسان قرار است با مذاکراه با تامین اجتماعی نیروهای مسلح اقدام به خریداری آن نماید. پارس از پتانسیل های خوبی در آینده برخوردار است.

رفع تحریم های حمل و نقل و بیمه ی آن هم باعث رونق گروه حمل و نقل در بورس به ویژه حکشتی خواهد شد. این گروه هم در دو سه روز گذشته در اوج قیمتی به سر می برد. حکشتی از سهم هایی است که در هفته های اخیر با خبر تحریم دوباره توسط اتحادیه اروپا مواجه شده بود و در ان مقطع افت قیمتی را هم تجربه کرده بود اما این روزها به واسطه توافقات در اوج قیمتی است و در صف خرید به سر می برد. البته قطعات حمل و نقل هوایی نیز از مواردی بوده است که در تحریم ها برداشته خواهد شد.

برخی شنیده ها هم از بعضی سهم های بازار شنیده شده است که بدانید بد نیست :

شنیده شده که شرکت مارگارین (غمارگ) قصد دارو سود جدید خود را تا حوالی 110 تومان برای سال مالی آینده  به بازار اعلام نماید.

در مورد غبشهر هم شنیده شده که قرار است برای آذر سال 93 ، سودی نزدیک به 600 تومان را پیش بینی نماید.

شنیده شده فباهنر تعدیل سودی حوالی 15 یا 16 درصدی دارد که در آینده ای نزدیک علنی خواهد کرد.

گفته شده که مگسال در گزارش 9 ماهه اش تعدیل سود حوالی 20 درصد را اعلام می کند.

در مورد ایران خورد نیز شنیده شده که افزایش سرمایه به میزان 560 میلیاری خود را به زودی به جریان می اندازد تا کارهای اخذ مجوز آن انجام گیرد.

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن