اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (8 آذر) …

263
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (8 آذر) ...Reviewed by رضا on Nov 29Rating:

سلام خدمت همه ی دوستان

اگر بخواهیم به دو روز گذشته ی بازار نگاهی بیندازیم، می بینیم که بازار در روز سه شنبه با عرضه های زیادی همراه بود و این موضوع را به راحتی از نمودار شاخص هم می توان فهمید چرا که در نمودار روز سه شنیه، خمیدیگی آن بعد از نیمه ی اول بازار کاملاً قابل تشخیص بود. البته در آن روز هم شاخص رشد را بر جای گذاشته بود. انتظار کارشناسان بر این بوده که روز چهارشنبه هم بازار با عرضه ی زیادی همراه شود اما با صحبت های رئیس جمهور در همان شب قاعده ی بازی عوض شد و فردا رشد تقاضاها را دیدیم به طوری که افزایش 580 واحدی شاخص را در پی داشته است.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما بعد از رشد خوبی که بازار در پی مذاکرات هسته ای داشته است، کارشناسان منتظر یک اصلاح در بازار هستند و این موضوع را ضروری می دانند. چرا که در مدت زمان بسیار کوتاهی نزدیک به 5000 واحد بر شاخص افزوده شده است.

در بازار های موازی هم شاهد بودیم که بعد از مذاکرات به پایین ترین سطح خود رسیدند. مثلاً دلار بعد از مذاکرات به 1890 تومان رسید و سکه هم به 850 رسیده بود. اما با گذشت روزها به نرخ این موارد نیز افزوده گشت تا اینکه دلار مجدداً به محدوده ی نزدیک به 3000 تومان رشد کرد و به طبع آن سکه هم با رشد قیمتی همراه شده بود. این در حالی است که در قیمت جهانی طلا تغییرات زیادی در این چند روز ایجاد نشده بود.

اما به بازار سرمایه خودمان می رویم و به بررسی اخبار پیرامون سهم ها و گروه ها می پردازیم:

در چند روز گذشته خیز بلند سهم اخابر را داشته ایم که رشد خوبی را هم به ثبت رساند. این سهم با شایعاتی همراه است. شنیده شده که یکی از سهامداران عمده ی مخابرات که از شرکت اعتماد مبین سخن به میان می آید، قصد دارد به فروش بلوک خود با قیمت های 1000 تومان اقدام نماید که این موضوع افزایش تقاضاها را در مخابرات به همراه داشته است.

گروه خودرو هم این روزها به افزایش خود ادامه داده است. این شرکت با خبرهای بسیار خوبی در زمینه ی ورود خارجی به صنعت خودروسازی مواجه است. ظاهراً شرکت های زیادی برای مشارکت با دو خودروساز کشورمان پیشنهاد داده اند. از طرف دیگر یک همایش در زمینه ی صنعت خودرو نیز قرار است در تاریخ 9 آذر ماه برگزار شود که گفته شده اکثر شرکت های بزرگ دنیا در این همایش حضور خواهند داشت و این را می توان یک فرصت برای ایران در جهت معرفی صنعت خودرو و همچنین بازارهای بسیار خوبی که در جلوی شرکت های خارجی در ایران وجود دارد، تلقی کرد. این گروه همچنان می تواند پر از خبرهای مثبت در آینده باشد و انتظار این است که حتی برای دوره های گزارش دهی بعدی، سودهای مثبت را از این شرکت ها ببینیم.

در مورد خپارس نیز شنیده هایی در مورد ورود رنو به مجموعه سهامدران خپارس وجود داراد. شنیده شده که شرکت رنو فرانسه اعلام کرده که تمایل دارد یک بلوک از شرکت پارس خودرو را خریداری کند. از طرف دیگر شنیده هایی در مورد افزایش سرمایه خپارس هم وجود دارد که هنوز هیچ تاییدی در این خصوص صورت نگرفته است. این موضوعات می تواند عاملی برای موفقیت های بیشتر پارس خودرو چه در تولید و چه در بحث سهام و بازار بورس شود.

سهم های ایران خودرو  و سایپا هم تاییدات خود را در مورد افزایش سرمایه شان از نمایندگان دولت گرفته اند و هم اکنون منتظرند تا مجوز این افزایش سرمایه از طرف سازمان بورس مورد تایید قرار گیرد.

با توجه به اینکه پتانسیل های بنیادی سهم آکنتور در مطلب «بر بام بازار» بررسی شد، قصد دارم پتانسیل های تکنیکال این سهم رو هم خدمتتون بیان کنم. در نمودار آکنتور الگویی شبیه به پرچم دیده می شود که می تواند بعد از شکستن سقف بالایی پرچم، رشد قیمتی خوبی را داشته باشد. نقطه ی مقاومتی سقف پرچم حوالی 1385 تا 1390 تومان است و درصورت شکست می تواند اهداف اولیه ی 1500 را رقم زند.

ما این روزها در بازار رشد سهم های معدنی را هم به واسطه خبرهایی در مورد افزایش قیمت و یا به نوعی آزادسازی قیمت ها بودیم. ایم. سهم های ومعادن ،کچاد، کگل از پتانسیل های خوبی در این زمینه برخوردارند. در موضوع بهره مالکانه نیز خبرهایی خوبی شنیده می شود که می تواند معدنی ها را با فولادی ها در این زمینه شریک کند.

اکثریت سهم های سرمایه گذاری با معاملات مثبت به کارشان می پردازند. در خصوص وامید هم باید گفت که این روزها به دلیل اوج گیری معدنی ، بیشتر از دیگر سهم های سرمایه گذاری مورد توجه است. البته غدیر هم این روزها به دلیل خبرهایی که در مورد واگذاری پتروشیمی پارس به غدیر و پارسان ، مورد توجه است  حتی صف های خرید هم داشته است. از طرف دیگر غدیر با شنیده هایی از واگذاری سهام حفاری شمال که بخشی از آن در اختیار ساتا است به مجموعه ی غدیر مواجه می باشد.

در خصوص شرک دارویی سبحان هم شنیده شده که قرار است داروهای گران قیمت را به تولید برساند. این محصولات گفته شده که قیمت بالاتری نسبت به سبد محصولات فعلی این شرکت دارند که در صورت ادامه ی روند تولید این داروها می تواند بر سودآوری بیشتر این شرکت موثر واقع شود.

پارسان هم از جمله سهم هایی است که در نوسان های منفی گروه پتروشیمی همچنان صف خرید دارد و تقاضا برای آن زیاد است. در مورد پارسان دو نکته ی مربوط به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به میزان 50 درصد و همچنین واگذاری شرکت پتروشیمی پارس مطرح است که موجب افزایش گرایش به سمت این سهم گردیده است.

 گروه پالایشگاهی از جمله گروه هایی است که هنوز شرایط لازم برای بازگشت قیمتی و رشد در آنها فراهم نشده است. هنوز سهم های این گروه با عرضه های زیادی مواجه می شوند. از نظر کارشناان این گروه در قیمت های فعلی می تواند مورد توجه قرار گیرد اما شرایط باید به صورت کلی و از نظر حجمی نیز درآنها فراهم  گردد.

گروه پتروشیمی هم هنوز با ابهاماتی در زمینه ی نرخ خوراک دست و پنجه نرم می کند. باز هم شنیده هایی از خوراک هایی با نرخ 13 و 14 سنتی شنیده شده بود که خوشبختانه تکذیب گردید. پتروشیمی ها هم در انتظار قطعی شدن قیمت نرخ خوراک هستند تا آرامش دوباره به این گروه بازگردد.

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن