اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (13 آبان)…

304
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده (13 آبان)...Reviewed by رضا on Nov 4Rating:

سلام خدمت دوستان گرامی

choice


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بار دیگر از سری مطالب « اتفاقات گذشته، تصمیمات آینده » در خدمت شما خواهیم بود. آخرین تصمیم گیری مدیران سایت بر این بوده است که هفته ای 2 روز با این گزارش در خدمت شما باشیم و به بررسی اخبار و رویدادهای مهم بازار و ارائه استراتژی های معاملات در موارد خاص باشیم. امیدواریم این مطالب بتواند مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد. ضمناً از شما دوستان و کاربران عزیز خواهش می کنیم تا نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود را حتماً در ذیل همین صفحه برای ما ارسال فرمایید.

————————————————————————————–

بازار امروز بورس اوراق بهادار بار دیگر روز منفی را گذرانده است. اما این منفی بودن چندان عمیق نبوده و حمایت سهم های بزرگ بازار به سمت نجات بازار آمده است. شاخص امروز کاهش 31.5 درصدی را داشته است و در رقم 73734 واحد لنگر انداخته است.

تاثیرگذاران مثبت بازار امروز را می توان تک سهم هایی معرفی کرد که به نوعی با اخبار و اطلاعات مثبتی همراه بوده اند و توانسته اند افسار شاخص را به دست گیرند تا شاخص افت زیادی را متحمل نشود. از نمودار شاخص امروز که تصویر آن در ذیل آمده است، این چنین بر می آید که بازار در حالت کلی تمایلی به افت شدید و استراحت عمیق ندارد و به نوعی می توان هدایت حقوقی ها را در گروه هایی که اثر منفی بیشتری بر بازار دارند را مشاهده کرد. حقوقی ها در اکثر سهم های گروه پالایشی و … مراقب هستند تا صف های فروش تشکیل نشود تا با این کار مانع از افت های شدید شاخص شوند.

 shakhes

در مجموع کارشناسان بر این باوردند که روند بازار در میان مدت و بلند مدت صعودی ارزیابی می شود. این روزها اخبار و اطلاعات سیاسی نیز بر روند بازار، تاثیراتی هر چند اندک دارد. کشورمان با گروهی از آژانس بین المللی مذاکرات خوبی را انجام داده اند و آنها نیز بر ادامه ی مذاکرات در تهران تاکید داشته اند که این موضوع می تواند موفقیتی را برای مذاکرات 1+5 به همراه آورد. از طرفی دیگر درآینده ای نزدیک مذاکرات ایران و 6 کشور موسوم به 1+5 را خواهیم داشت که موضوع امروز 13 آبان شاید اثرات منفی اندکی بر این مذاکرات بگذارد اما مسئله ی دیگر سخنان دکتر روحانی در مجمع نمایندگان یکی از استان ها بود که اعلام کرده که او نیز به مذاکرات خوش بینی کامل ندارد. این موضوعات به همراه سخنان رهبر انقلاب، کمی کاهش امید به مذاکرات را ایجاد کرده است که امیدواریم اثر آن به زودی برطرف شود. البته این موضوعات بر اقتصاد داخلی نیز تاثیر گذاشته و فعلاً نرخ دلار نسبت به چند روز گذشته با افزایش 10 الی 40 تومانی همراه شده است. در نهایت می توان دلار را در بازار امروز با رقم نهایی 3030 تومان اعلام کرد. سکه نیز در بازار داخلی به رقم 952 هزار تومان رسید که تغییر چندانی را نسبه به گذشته نداشته است.

اقتصاد جهانی نیز چندان مورد رضایت نبوده است. در بازارهای جهانی شاهد افت اندک قیمت های انواع فلزات بوده ایم که تاثیر این بازار را در گروه فلزات بورس اوراق بهادار دیده ایم.

بررسی مهمترین اتفاقات بازار سهام….

امروز مهمترین تاثیرات بر شاخص از نظر مثبت را نمادهای اخابر، رمپنا و فارس برعهده داشتند.

شرکت مخابرات بار دیگر مورد توجه قرار گرفت. برخی از کارشناسان این موضوع را به دلیل افت گروه های پالایشی و پتروشیمی و به نوعی لیدرنداشتن بازار می دانند و عنوان کردند که شرکت های سبدگردانی سرمایه ها را به سمت مخابرات و صنعت IT سوق دادند. از طرف دیگر اختلافات مخابرات و وزارت ارتباطات هنوز حل نشده است اما شایعات و نشانه ها حکایت از حل شدن رودهنگام این موضوع با رویکرد انتفاع مخابرات دارند.

همراه اول نیز با شایعاتی و زمزمه هایی در مورد افزایش نرخ پیامک های انبوه (برای شرکتهایی که خدمات ارسال پیامک انبوه دارند) مواجه است. در چند سال اخیر شاهد این موضوع هستیم که حجم عظیمی از پیامک ها به صورت تبلیغاتی و انبوه ارسال می شود که در صورت اعمال این افزایش قیمت، سودهای خوبی را می تواند نصیب همراه اول کند اما در این مورد هنوز هیچ چیز به طور کامل قطعی نشده است.

علاوه بر مخابرات شرکت های گروه رایانه نیز امروز مورد تقاضا بودند. برخی از سهم های این گروه مثل رکیش و رتاپ با خبرهایی در مورد طرح شاپرک همراه هستند. قرار است این طرح پای به دروازه های پرداختی اینترنتی فروشگاه های اینترنتی هم بگذارد و در این بخش از ترافیک های مالی هم تغییراتی را ایجاد نمایند. دیگر شرکت ها مثل مرقام، مداران و رانفور هم می توانند به واسطه ی توسعه ارتباطات و ایجاد نرم افزارها و بسترهای جدید صنعت IT مورد توجه قرار گیرند. به گفته ی کارشناسان این گروه از جمله گروه های بازار بوده است که از رشد بی نظیر بازار در ماه های گذشته تقریباً باز مانده است.

مپنا نیز در چند روز گذشته با خبرهایی در مورد قراردادهای جدید در مورد صادرات گاز به پاکستان همراه بوده است که می تواند سودآوری این شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر این شرکت به همراه شرکت کنتور سازی هم قرار است طی یک مشارکتی در کشور تاجیکستان به پخش کنتورهای تولیدی این شرکت اقدام کنند. بنابراین آکنتور به واسطه ی این خبر مورد توجه قرار گرفته است. اما مپنا بعد از پایان راند رشدش هم اکنون پر عرضه تر مسیر خود را طی می کند.

در گروه بانک، امروز شاهد افزایش عرضه در این گروه بودیم. بیشتر سهام بانکی به سطوح مقاومتی شان رسیدند و محرک لازم را برای عبور از این سطح نداشتند. بانک های پارسیان و سینا که از جمله منتفعان افزایش نرخ سهام مخابرات هستند، می توانستند با رشد اخابر مورد توجه قرار گیرند ولی امروز همه نمادهای گروه منفی معامله شدند. فقط تجارت در قیمت 299 تومان کمی درجا زد و در انتها کمی سبز شد. انگار این گروه منتظر خبر خاصی است. خبری که گفته شده فردا از تریبون شورای پول و اعتبار اعلام می شود. طبق آخرین تصمیمات قرار بر این شد که در تاریخ 14 آبان ماه شوراه پول و اعتبار جلسه تشکیل دهد و تصمیمات خود را در مورد نرخ سود بانکها نهایی کند.

در بخش پتروشیمی بازار امروز هم شاهد تحرک برخی از سهم ها به سمت رشد بودیم. خبرهایی که در این حوزه شنید شده از تخفیف بیشتر نرخ خوراک مایع خبر داده اند. با این خبر شرکت هایی که خوراکشان مایع است (مثل بخشی از زیرمجموعه های فارس، بخشی از زیرمجموعه های تاپیکو ،پتروشیمی جم ، شاراک) از این خبر منتفع خواهند شد. اما دیگر سهم های این گروه که خوراکشان گاز طبیعی است با خبرهایی از افزایش نرخ خوراک مواجه هستند که هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اخذ نشده است و این سهم ها در ابهام به سر می برند.

شرکت های پالایشی نیز علاوه بر اخباری که در هفته های گذشته در مورد عوارض آلایندگی و موضوعاتی در مورد مالیات بر ارزش افزوده داشته اند که این موارد را در بودجه شان لحاظ نموده بودند، بحث تحقیق و تفحص در این گروه مطرح شده است. ظاهراً از مجلس شورای اسلامی خبر رسیده که طرح تحقیق و تفحص از شرکت های پالایشی مورد تصویب قرار گرفته است. البته امروز این گروه نسبت به روزهای گذشته اش وضیت بهتری را سپری کرده است. شبندر نیز قرار است اوراق مشارکتی را به چاپ برساند. شبندر طرحی را در اولویت کاری خود قرار داده است که بر اساس آن میزان بنزین سازی این شرکت افزایش خواهد یافت و کیفیت این پالایشگاه نیز افزایش خواهد یافت.

bashgah-banner

4 نظرها

 1. با تشکر از شما بابت مطلب خوبتون

  میشه بفرمائید چرا اعضاء به این نتیجه رسیده اند که این بخش فقط 2روز در هفته منتشر بشه؟
  اگر به صفحه اول سایت و 20 مطلب آخر نگاهی بندازین متوجه میشین که پایین ترین مطلب برای 4 آبانه.. یعنی میانگین چند مطلب در روز ؟!! بعضی روزها فقط یک مطلب پست شده و روزهای پایانی هفته کلاً چراغ سایت خاموشه!
  ما شرایط کارشناسان و مسائل شخصی اونها رو درک میکنیم ، به همین دلیل اعتراض خیلی کمی صورت میگیره اما کمتر کردن بخشهای مفید دیگه دور از انصافه.
  چرا بجای پربارکردن سایت به دنبال حذف مطالب مفید هستید ؟!
  زمانی بود که وقتی چند ساعت یک بار به سایت مراجعه میکردیم مطالب جدیدی وجود داشت، اما الان …

نطر گذاشتن