اتفاقات گذشته ،تصمیمات آینده … (20 آبان)

247
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته ،تصمیمات آینده ... (20 آبان)Reviewed by رضا on Nov 11Rating:

سلام به همه ی دوستان بورسی

** از ابتدای هفته تا به امروز شاهد اتفاقات مختلفی بوده ایم. مخصوصاً در بخش سیاست خارجه که همه ما اخبار حول  و حوش آن را شنیده ایم. مختصراً عرض کنم که تیم مذاکره کننده ی ایران امیدواری ها را برای یک توافق در بازار سرمایه ی ایران بالا برد به طوری که در روز اول و دوم مذاکرات همه دیپلمات ها از خوب بودن مذاکرات سخن می گفتند و باعث شدند بازار سرمایه ی ما رشد بیش از رشدی حدود 2000 واحد را در روز های قبل از شروع و همچنین در حین مذاکرات تجربه کند. بعد از اینکه اعلام شد هنوز تیم ایرانی و 6 کشور مذاکراه کننده به توافق نهایی نرسیده اند و اختلافاتی در این زمینه هنوز وجود دارد، بازار ما یک افت نسبتاً شدیدی را به خود دید و از آن روز تا به حال به حالت منفی دنبال می شود.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

دکتر ظریف نیز اعلام داشتند که اختلافات بین مذاکره کننده ها زیاد است و برای نزدیک کردن نظرات و دیدگاه ها باید انرژی و فرصت زیادی را مصرف کرد. ایشان بیان داشتند که تمام تلاش تیم ایرانی برای به توافق رسیدن در جلسه ی آینده خواهد بود.

اما بسیاری از دیدگاه ها در این زمینه به این صورت است که جامعه ی جهانی نمی خواهد این توافقات حاصل شود و برخی می گویند که این بار آمریکا خود را در لباس فرانسه نمایانده است تا چهره ی خودش را محبوب گرداند که نظرات در این زمینه ها مختلف است و جای حرف های زیادی دارد.

امروز شاهد برگزرش جلسه ای میان آمانو و صالحی بودیم که منجر به یک توافق اعتماد ساز شد. صالحی در مصاحبه ای بیان داشت بیانیه مشترک ایران و آژانس دارای پیوستی 6 ماده‌ای است تاکید کرد که دو طرف در چارچوب توافق پادمان به همکاری‌های خود ادامه خواهند داد. وی با اشاره به اینکه بر اساس پادمان ما تعهدی به این امر نداریم، ادامه داد: ولی برای نشان دادن اراده خود به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از کارخانه آب سنگین اراک و معدن گچین بندر‌عباس را به طور داوطلبانه داده‌ایم.

از طرف دیگر برخی سخنان بعد از اتمام مذاکرات ژنو طی دیروز و امروز شنیده شده است که باز هم دیدهای مثبت را در ذهن ایجاد می کنند. از جمله اینکه:

مسئول سیاست خارجه ی اتحادیه ی اروپا در آخرین اظهارات خود بیان داشتند که به توافق نرسیدن در این دور از مذاکرات به معنای شکست دیپلماتیک نیست و در برنامه ای که برای 29 آبان ماه برای بار دیگر در ژنو گذاشته اند ، امیدوار است که توافق نهایی حاصل شود.

همچنین وزیر امور خارجه ی آمریکا نیز در دیدار با همتای خود در امارات اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک توافقات حاصل می شود و این توافق هم به نفع آمریکا و هم به نفع اسرائیل خواهد بود.

** در فضای اقتصادی کشورمان نیز شاهد اخباری هستیم که می تواند تاثیری گذاری اش بر بازار سهام مهم باشد. شاهد هستیم که باز هم زمزمه هایی در خصوص تصمیم گیری در مورد نرخ سود بانکی در جلسه ی آینده ی شورای پول و اعتبار شنیده شده است. رئیس کل بانک مرکزی ب طور کلی این موضوع را تایید کرده اند و اظهار داشتند که فضای جلسه ی احتملاً موافق با افزایش نرخ سود نخواهد بود. از طرف دیگر بیان داشتند که بانک مرکزی در حال آماده سازی گزارشی در این زمینه است تا در شورا آن را ارائه نماید.

در بازارهای جهانی نیز شاهد ثبات قیمتی در انواع فلزات هستیم. طوری که چندان اختلاف قیمتی را بین قیمت های امروز فلزات با قیمت های بسته شدنشان در قبل از تعطیلات  را نمی بینیم.

=========================================================================================

در ادامه به بررسی اخبار و شنیده ها و تحلیل برخی از سهم های بازار از ابتدای هفته تا به امروز می پردازیم:

در ابتدا به گروه پتروشیمی می پردازیم:

در گروه پتروشیمی هنوز نرخ خوراک واحدها به طور کامل مشخص نشده است و شنیده شده است که هم اکنون در این قضیه مجلش شورای اسلامی وارد این موضوع شده است و قرار است طی طرحی به طور کاملاً مشخص ابعاد همه جانبه ی سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی به خصوص بحث نرخ خوراک بپردازند. این گروه به دلیل همین ابهامات در ابتدای هفته بیشتر نمادهایشان در ابهام بوده اند اما رفته رفته با کم رنگ شدن این موضوع در گروه ، هر روز بر نمادهای مثبت افزوده می شود.

در این گروه خبری در مور افزایش قیمت اوره در بازارهای جهانی را هم داشتیم که می تواند برای برای شرکت های اوره ساز به طور مستقیم تاثیرگذار باشد.

مهم ترین خبری که همین امروز در فضای رسانه ها منتشر شد، بحث هایی در مورد لغو پیمان سپاری ارزی و همچنین حذف مالیات صادر کنندگان بوده است که گفته شده مورد تصویب قرار گرفت. در خصوص مالیات ها باید دید که برنامه ی دولت در این بخش چگونه خواهد بود و آیا کل مالیاتشان حذف می شود و یا بخشی از آن مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت؟ اما به نظر می رسد که مالیات مربوط به محصولاتی که صادر می شوند مورد تخفیف کامل قرار خواهد گرفت.

در این صورت اکثر واحدهای پتروشیمی که محصولاتشان را به خارج از کشور صادر می کنند، از بابت مالیات می توانند با افزایش سود مواجه شوند. البته در خصوص پیمان سپاری ارزی هم باید گفت که این قانونی بوده که احتمالاً توجه کمی به آن شده است و اکثر شرکت ها ارزهایشان را با قیمت های نزدیک به بازار آزاد تسعیر می کرده اند که از این بابت می تواند به طور رسمی در صورت مالی سهم ها سود سازی را به دنبال داشته باشد.

اما سخنان امروز رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ ارز را هم داشته ایم که بیان کردند از آن زمانی که گفته شد نرخ ارز در بازار به کف رسیده و دیگر جای کاهش ندارد تا به امروز شرایط اقتصدی کمی فرق کرده و اکنون می توانیم بگوییم که ارزها می توانند روند نزول به خود بگیرند. البته چندان نمی توان به این خبرها دلخوش بود چرا که می توان این صحبت ها را ناشی از فشار دانست که در نتیجه ی حرف های قبلی این مقام مسئول ایجاد شده است. در هر صورت در صورت کاهش نرخ ارز می توانیم شاهد کاهش درآمد حاصل از تسعیر ارز شرکت های صادرکننده از جمله پتروشیمی ها باشیم.

حال به سراغ پالایشگاهی ها می رویم:

این گروه هم تحرکات عجیبی را در روزهای مثبت حین مذارکات داشته است. تمام گروه پالایشی و نفتی روند کاملاً منفی را داشته اند در این خصوص شایعه شده بود که در صورت توافق میان ایران و کشورهای مذاکره کننده، نرخ ارز در ایران و همچنین قیمت نفت در سطح جهانی با کاهش مواجه می شود که در این صورت با کاهش سود این شرکت ها همراه می باشد.

به همین دلیل این مدت، فرصتی برای استراحت سهم هایی بود در ماه های اخیر کولاک کرده بودند و دراکثر مواقع بار افزایش شاخص بر دوش این گروه بوده است.

در روزهای گذشته شاهد شفاف سازی از طرف پالایشگاه لاوان هم بوده ایم. شاوان در طی اطلاعیه ای اعلان نمود که این شرکت با تغییراتی در چند محل از گزارش های مالی اش می تواند افزایش سود را به دست آورد. بعد از این شفاف سازی نماد این سهم متوقف و سازمان با توجه به داده هایی که شرکت در اختیارش قرار داده در حال بررسی میزان افزایش این سود می باشد. برخی ها گفته اند این افزایش و تعدیل سود می تواند تا 30 درصد هم گزارش شود که هنوز هیچ خبر مورد تاییدی در این خصوص منتشر نشده است.

اکنون که چند روزی از نوسان منفی این گروه می گذرد، شاهد هستیم که بار نوسان منفی کمتر شده است و برخی سهم ها به  بازگشت به روزهای اوج فکر می کنند. بنابراین پیش بینی ما بر این است که این سهم می تواند در برای دیدهای بلند مدت تر مناسب باشد.

گروه دیگری که تحت تاثیر روزهای مذاکرات بوده است، گروه های خودرو و بانکی بوده است.

گروه بانکی در روزهای مذاکره خیلی خوشحال بود و به شدت مثبت بوده است. چرا که خبر از حذف تحریم های این گروه می توان تحول مناسبی را در گروه ایجاد نماید. اما وقتی خبر از عدم توافق رسید سهم ها به شدت پر عرضه شدند و پس از چند روز مجددآً به حالت عادی برگشتند. در این میان سهم های وپاسار و وسینا  بیشترین میزان تقاضا  را داشته اند.

شایعاتی مجدداً در خصوص سوئیفت شنیده شده است که به برداشته شدن آن نزدیک می شویم. اما آنطور که مشخص است فعلاً بانکها از طرق دیگری به مسائل مربوط به ارز می پردازند و حتی برخی ها اعلام نموده اسن که اخیراً توانسته اند با همکاری برخی بانکهای خارجی اقدام به سوئیفت ارزی نمایند.

گروه خودرو هم مانند بانکی بود و بعد از خبرهای از پایان مذاکرات و عدم توافق پیش آمد مجدداً به نوسان منفی دست زدند. در این میان گزارش های برخی کارخانجات جالب توجه است. خکاوه با تعدیل سنگین منفی پا به میدان بازار گذاشت. بعد از آن ایران خودرو هم مورد توقف قرار گرفت که تعدیل منفی این سهم نیز قرار است به زودی اعلام گردد. در خصوص شایعاتی که در مورد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ایران خودرو هم شنیده شده  که قرار است تا نیمه اول سال آینده این افزایش سرمایه اعمال گردد.

سیمانی ها هم این روزها با شایعه هایی در مورد افزایش نرخ سیمان مواجه هستند. در این گروه گرایش سهامداران به سمت برخی سهم های سیمانی را شاهد هستیم. داستان سیمانی ها به این صورت است که قیمت مازوت که سوخت مصرفی زمستانی سیمانی ها است مورد افزایش قیمت قرار گرفته است که هم اینکه برخی تولید کنندگان به همین دلیل ، سخنانی در خصوص افزایش نرخ سیمان را مطرح کرده اند. هنوز هیچ مقام مسئولی که در نرخ گذار تاثیر گذار باشد در این خصوص مصاحبه ای نکرده است و سیمانی ها هم در ابهام به سر می برند.

از سهم های دیگر بازار خبر دارید؟؟!!

در مورد بترانس شنیده شده است که بعد از اینکه قرارداد فروش فعلی این شرکت به پایان برسد ، شرکت می خواهد نرخ های بالاتری را برای قراردادهای جدیدش پیشنهاد دهد. وضعیت شرکت از نظر عملکرد و قراردادها نیز بهبود یافته است. اما نمودارهای تکنیکال چندان به صعود سهم در وضعیت فعلی امید ندارند.

در مورد سهم کگاز هم گفته شده که طرح توسعه شمس آباد این سهم مورد افتتاح قرار گرفته است که می تواند بر روند سودسازی این سهم هم تاثیر گذار باشد. اما باز هم نمودارهای تکنیکی از این سهم پیش بینی روند نسبتاً منفی را نشان داده اند.

در مورد سایپا هم شنیدیم که قرار است بخشی از سهام زیر مجموعه اش که تایرا می باشد را به فروش برساند.

فاذر هم فعلاً مورد توجه است و گفته شده این سهم قرار است قراردادهای جدیدش را علنی نماید. البته دید مثبت به فاراک هم بر این سهم اثر گذار بوده است. فاراک بعد از تعدیل سهم امروز با 29 درصد افزایش قیمت بازگشایی شد که در مورد این سهم نیز شایعاتی مطرح است که برخی حقوقی ها قصد دارند این سهم را تا چند روز حمایت کنند و بعد از ان خارج شوند که احساس نمی شود این موضوع جدی باشد.

bashgah-banner

2 نظرها

  1. جسارتا با توجه به کاهش ارز بعد از وضعیت مثبت مذاکرات که فرمودید موجبات کاهش قیمت نفت جهانی و کاهش درآمد پالایشیها و پترو ها را فراهم مینماید .
    رفع تحریمها نیز موجبات افزایش در تولید و صادرات را فراهم میکند و خود باعث چندین برابر شدن درامد میشود و اثر کاهش ارز را خنثی مینماید .آیا این استدلال
    درست است ؟ با تشکر از شما استاد گرانقدر

نطر گذاشتن