اتفاقات گذشته ،تصمیمات آینده (27 آبان)…

217
telegram nokhbegan-start
اتفاقات گذشته ،تصمیمات آینده (27 آبان)...Reviewed by رضا on Nov 18Rating:

با سلام خدت دوستان و کاربران تحلیلها

اگر نگاهی به روند بازار دیروز و امروز داشته باشیم، می توانیم این موضوع را مطرح کنیم که بازار در این روزها گیج می زند. دیروز که کاهش 400 واحدی را شاهد بودیم و امروز رشد 100 واحدی. نمودارهای شاخص در طول روز دقیقاً به ما می فهماند که بازار دقیقاً نمی تواند انتخاب کند که به کدام سو حرکت کند. یعنی ابتدا یک روندی را پیش می گیرد و در میانه ی راه پشیمان می شود و تغییر مسیر می دهد. ما این موضوع را به دلیل ابهامات بازار در آستانه ی مذاکرات حساس این هفته ی ایران و گروه موسوم به 1+5 و یا 3+3 می گذاریم. از مذاکرات گذشته تا کنون، فضا کمی تغییر کرده است. برخی ها تلاش دارند تا توافقات احتمالی را سخت تر کنند و در این راه پول های فراوانی خرج می کنند. برخی کشورهای عربی به رهبری اسرائیل این ماموریت را در پیش گرفته اند. در مجموع فضای گمانه زنی در خصوص این دور از مذاکرات بسیار محدود شده است و می توان گفت که هیچ چیز مشخص نیست. اما به نظر می رسد که احتمال توافقی که به نفع ایران و همگان باشد، نسبت به گذشته کمتر خواهد بود. ما برای دو روز آینده ی بازار هم درجا زدن همراه با نوسان های مثبت را انتظار داریم مگر خبر غیرمنتظره ای در سطح سیاسی و یا اقتصادی در بازار رسوخ کند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

وضعیت دیروز بازار را هم می توان به تسویه ی معاملات اعتباری نسبت داد چرا که در آستانه ی پایان ماه آبان قرار داریم و امروز شاهد بودیم که وضعیت نسبت به دیروز بهتر بوده است. امروز شاخص به کمک پتروشیمی ها و برخی از بانکی ها توانست رشد 113 واحدی را برجای گذارد.

پتروشیمی ها این روزها با خبرهایی در مورد نهایی شدن قیمت های خوراکشان روبرو هستند. البته هنوز توافق نهایی روی قیمت خوراک حاصل نشده است و اما شنیده ها و گمانه زنی ها بیشتر در حوالی قیمت از 6 سنت تا 7 سنت می چرخد. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیشنهاد قیمت های جدید خوراک مجتمع های پتروشیمی توسط وزارت نفت درحال بررسی بوده و به زودی نهایی خواهد شد. محمدحسن پیوندی افزود: پیشنهاد شرکت ملی صنایع پتروشیمی این بوده که قیمت خوراک واقعی شده و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس عرضه شود. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: وقتی از گاز سخن می گوییم باید این نکته را در نظر بگیریم که منظور گاز غنی است یا متان، در حال حاضر برای تولید اوره و متانول به گاز غنی نیازی نیست بلکه از متان استفاده می شود. وی تصریح کرد: متان تبدیل به اوره و متانول شود و اگر قیمت این دو محصول استراتژیک پتروشیمی واقعی شده و بازار مبنای تعین بهای آن باشد یک رقابت سالم به وجود خواهد آمد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر نهائی شدن قیمت خوراک چندی پیش گفت: میزان خوراک مجتمع های پتروشیمی با بهره برداری از فاز های جدید پارس جنوبی افزایش خواهد یافت.

در گروه پتروشیمی امروز شپدیس هم گزارش جدیدی را برای پیش بینی سال مالی آینده اش منتشر کرد. پتروشیمی پردیس در این گزارش علام کرده است که سود سال مالی 93-92 خود را 4511 ریال اعلام کرده است که اختلاف چندانی با آخرین پیش بینی این شرکت برای 9 ماهه ی سال 92 ندارد. شرکت نرخ فروش صادراتی پیش بینی شده برای سال مالی 93 در مورد محصول اوره بر مبنای هر تن 330 دلار و محصول آمونیاک هر تن 400 دلار و نرخ تسعیر هر دلار نیز مبلغ 30000 ریال و نرخ فروش داخلی محصول اوره نیز به ازای هر کیلو مبلغ 6125 ریال در نظر گرفته است. قبل ذکر است شپدیس نرخ گاز را هم به ازای هر متر مکعب 735 ریال محاسبه کرد. شپدیس هم چون اوره ساز است با خبر افزایش قیمت اوره در سطح جهانی مورد استقبال قرار گرفته است.

در مورد فارس هم برخی ها از پتانسیل های بسیار خوب سهم در سالهای آینده سخن می گویند و اعتقاد دارند که این سهم برای سرمایه گذاری 1 تا 2 ساله مناسب است. اما فارس در قیمت های 1850 تا 1890 تومان با مقاومت روبروست. اگر بتواند این سد مقاومتی خود را بشکند، می تواند اهداف بالای 2000 تومان را برای خود ترسیم نماید.

اگر به گروه پالایشگاهی بپردازیم می بینیم که این گروه همچنان معاملات منفی را می گذرانند و هنوز نتوانسته اند خود را در بازار به یک ثبات نسبی برسانند. در این بین سهم های شنفت تنها سهمی بود که صف خرید داشت و سهم های شرانل، شپاس و شبهرن هم با رنگ سبز معامله می شدند.  این گروه در دستان حقیقی ها جابجا می شدند و به نظر می رسد نقدینگی از این گروه منتقل شده است. هرچند شرایط بنیادی شرکت ها خوب است اما ابهامات زیاد این گروه و رشد های قابل توجه آن ها سبب شده تا افت قیمت را متحمل شوند. احساس می کنیم که این صنعت اگر این هفته را به صورت منفی سپری کند، باید کم کم به فکر برگشت بیفتد. در واقع کف قیمتی این سهم ها نزدیک شده است.

در گروه فلزات هم می بینیم که شرکت های سازنده ی فولاد در اوج هستند. فولاد در معاملات امروز بورس کالا نیز بیش از 100 میلیارد تومان ‏فروش به صورت مچینگ داشته است. از طرفی شاهد ثبات قیمتی سبد میلگرد در بورس کالا هستیم. این ثبات در شرایطی است که بازارهای جهانی اوضاع خوبی را دنبال نمی کنند. در بازارهای جهانی افت قیمت مس ادامه دارد و امروز به کمتر از 7000 دلار نیز رسیده است. روی هم به کمتر از 1900 دلار و سرب نیز به 2080 دلار در هر تن رسیده است. اگر این افت قیمت ها ادامه داشته باشد کار را برای گروه معدنی فلزی سخت تر خواهد کرد.

این روزها زمزمه هایی از افزایش نرخ برق خانگی شنیده می شود. این خبر مانع رشد سهام ارزشمندی مانند فایرا شده است در حالیکه هنوز افزایش نرخ برق صنعتی مطرح نشده است. اما گروه برق نسبتا به این خبر واکنش مثبت نشان دادند. بنیرو، بترانس، بکاب و بالبر با رشد قمیت همراه شدند.

کاشی ها و سرامیکی ها سراسر صف خرید بودند. کساوه به تازگی سود هر سهم خود را از 1562 ریال به 2554 ریال ‏افزایش داده است. همه نمادهای گروه بجز کنیلو که منفی معامله شد، بقیه با صف خرید همراه شدند. روند کاملاً مثبت امروز را به گزارش کاشی پارس هم می توان نسبت داد. کپارس پیش بینی سودش را از 488 ریال به 1099 ریال رساند و این موضوع در خوشبینی سرمایه گذاران به این گروه موثر بود.

اما دارویی ها و سیمانی ها سهم هایی بوده اند که بعد از یک رشد کوتاه مدت قیمتی، دوباره به عقب بازگشتند و عرضه ها در سهم زیاد بود. همچنان اعتقاد داریم که دارویی ها بعد از استراحت می تواند مناسب باشد و برای میان مدت می توان روی آن حساب کرد.

در مورد سیمانی هم شنیده هایی در مورد نرخ ارزان مازوت برای واحدهای مازوت سوز ، شنیده شده است که می تواند مفید باشد. فعلاً این گروه به سطح مقاومتی رسیده است.

bashgah-banner nokhbegan-start

5 نظرها

نطر گذاشتن