احتمال آزاد سازی اموال مصادره ای ایران همراه با لبخند های سیاسی …

292
telegram nokhbegan-start
احتمال آزاد سازی اموال مصادره ای ایران همراه با لبخند های سیاسی ...Reviewed by سعید مشکانی on Oct 26Rating:

نرخ انس جهانی: 1350

نرخ برابری یورو به دلار : 1.38


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شاخص بورس تهران : 73.616

نرخ دلار در بازار آزاد : 3000

نرخ یورو در بازار آزاد : 4090

نرخ سکه بهار آزادی طرح جدید : 950.000

نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار : 97.000

سکه آتی آبان ماه : 964.000

  • اقتصاد و سیاست بین الملل 

 گزیده اخبار اقتصاد و سیاست بین الملل در هفته گذشته : در روزهای پایانی هفته گذشته و به دنبال گمانه زنی ها از تغییرات احتمالی در نهاد های سیاست گذار اقتصادی ایالات متحده و به دنبال آن پیش بینی تداوم تزریق ماهیانه 85 میلیارد دلاری به بازار این کشور ، دلار برابر سایر ارزهای جهانی دچار کاهش برابری گردید.در همین استا نسبت یورو در برابر دلار از سطح 1.34 تا 1.38 واحد جهش را تجربه کرد.در پی این رشد سریع ، بهای انس نیز رشد 50 دلاری را تجربه کرد و به سطح 1350 دلار رسید.اما انتشار گزارش بازار کار آمریکا در ماه سپتامبر و رشد کمتر از میزان مورد انتظار به همراه گمانه زنی از احتمال تداوم خرید اوراق قرضه به دلیل ضعف سیستم اقتصادی از دیگر دلایل افت ارزش دلار و رشد بهای انس بودند.

در کنار ان ادامه درگیری های سیاسی در مورد بودجه دولت فدرال ایالات متحده و اختلاف دو جریان سیاسی این کشور بازار ها را در انتظار نسبی نگاه داشته است.با این شرایط از نظر شرایط اقتصادی به نظر می رسد مادامی که وضعیت موارد اخیر به وضوح مشخص نگردد نمی توان انتظار رشد و یا افت قابل توجه در شاخص های اقتصادی را داشت.

گزیده بررسی گذشته نسبت برابری یورو به دلار

بررسی جاری نسبت برابری یورو به دلار : از منظر تکنیکال احتمال خفیفی برای رشد نسبت یورو به دلار تا سطح 1.39 واحد وجود دارد.حمایت مهم بر روی سطح 1.37 واحد است.انتظار داریم مادامی که اتفاق مهمی در جریانات اقتصادی و سیاسی بین الملل رخ نداده است شاخص فوق در سطوح بین 1.39-1.37 دلار در نوسان باشد.چنانچه ناحیه فوق از بالا و یا پایین دچار شکست شود باید مجددا اقدام به بررسی این شاخص نمود.

نمودار یورو به دلار را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

8.4...EURUSDDaily

گزیده بررسی گذشته انس طلا : در حال حاضر روند قیمتی انس در محدوده احتیاط نوسان می کند.سقف این محدوده ۱۳۱۵ دلار و کف آن ۱۲۶۰ دلار می باشد.ر این بین نمی توان به پیش بینی روند قیمتی پرداخت تا زمانی که یکی از ۲ محدوده فوق شکسته شوند.شکست ۱۳۱۵ دلار به بالا می تواند منجر به رشد تا حوالی ۱۴۳۳ و شاید ۱۴۸۵ دلار گردد.همچنین شکست ۱۲۶۰ دلار به پایین احتمالا مسبب افت بیشتر قیمتی تا حوالی ۱۱۷۵ دلار خواهد گردید.

بررسی جاری انس طلا : با شکست محدوده 1315 دلار به سمت بالا انس در حال حاضر تا حوالی 1350 دلار رشد کرده است.چنانچه اتفاق خاصی روی ندهد احتمالا این هفته انس تا مرز 1400 دلار و مقاومت میان مدت خود رشد خواهد داشت.چنانچه 1400 دلار به سمت بالا شکسته شود احتمال رشد تا سطح 1430 دلار نیز وجود دارد .

نمودار انس را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 8.4...XAUUSDDaily

  • اقتصاد و سیاست ملی

سیاست های اقتصادی و ریسک های سیستماتیک : همچنان که در هفته گذشته خاطر نشان گردید بانک مرکزی به سیاست ها انقباظی فعلی خود ادامه می دهد.در این بین هر از گاهی صحبت از افزایش نرخ سود بانکی به میان می آید.ظاهرا بانک مرکزی قصد دارد با این گونه صحبت ها جو روانی بازار را در آرامش نگاه داشته و مانع از تغییر مسیر نقدینگی به سمت بازارهای سرمایه گذاری گردد.

صحبت ها روز گذشته دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی و حمایت ایشان از روند فعلی دلار در بازار آزاد – خزنده رو به کاهش – نیز موجب عدم خرید سرمایه گذاران در کف های قیمتی شده است.

در این بین تلاش برای هدایت نقدینگی آزاد شده از بازار های طلا ، ارز ، مسکن و بورس به سمت بازار بانکی نیز مورد توجه تحلیلگران است.انتظار این است مادامی که سیاست های فوق ادامه دارد شاهد رکود در بازار باشیم.در این بین نکته قابل توجه این است که نقدینگی بازار نه در دست فعالان اقتصادی بلکه در دست مردم عادی و سوداگران است.

اما در آخرین مواضع سیاسی وعده رئیس دفتر ریاست جمهوری مبنی بر اختصاص فاینانس 100 میایون دلاری و درخواست از بخش خصوصی برای از کشو خارج کردن طرح های اقتصادی موجب خوش بینی فعالان اقتصادی در مورد بر طرف شدن روزهای بحران گردیده است.گر چه به نظر می رسد که وعده فوق بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و در کنار آن مسولان قصد دارند با تزریق خوش بینی به بازار ، از این طریق محرکه ای برای به راه افتادن مجدد چرخ صنایع باشند.اما مادامی که تحریم های بین المللی بر طرف نشده است نمی توان امیدی به تشکیل و تامین سرمایه اولیه به منظرو سرمایه گذاری ، وارد شدن تکنولوژی ، تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش ، رشد تولید ناخالص ملی ، بهبود آمار اشتغال ، رشد حجم تجارت و به دنبال آن بهبود اقتصادی را داشت.

در این میان بازارها همچنان انتظار نشست هفته جاری معاون حقوقی وزارت امور خارجه با یوکیو آمانو و به دنبال آن نشست کارشناسان ایران و آزانس بین المللی انرژی اتمی را مد نظر دارند.در همین راستا صحبت های غیر رسمی طرف آمریکایی پیرامون آزاد شدن دارایی های مسدود شده در آمریکا به صورت مرحله ای و نه پاسخ به انتظار ایران در مورد تعلیق تحریم ها تا زمان بر طرف شدن نگرانی بین المللی در مورد ماهیت فعالیت های هسته ای مورد توجه فعالان قرار گرفت.هر چند پیشنهاد فوق به صورت غیر رسمی مطرح شده است انتظار نمی رود مقامات ایارنی واکنش مناسبی به آن نشان دهند.از طرفی اینگونه به نظر می آید مقامات 1+5 نیز تمایلی به رفع تحریم ها نا زمان اخذ ضمانت از طرف ایرانی پیرامون پرهیز از هر گونه اقدام خارج از ضوابط آژانس ندارند.

تا آن زمان ( نشست آتی ایران با گروه 1+5 در تاریخ 11 و 12 آبان ماه ) می توان انتظار داشت بازارهای داخلی همچنان در انتظار تعیین رویداد های سیاسی بمانند.برآیند جریانات فوق منجر به هدایت نقدینگی سرگردان به سمت بازار بورس که این روزها پس از رشد های هیجانی گذشته کمتر تمایل به رشد دارد شده است.

  • بازارهای سرمایه گذاری

بورس تهران : 

پس از تائید روند نزولی خزنده دلار توسط بانک مرکزی ، نوسان انس طلا در سطوح بین 1350-1450 دلار و تائید افت 15 درصدی قیمت ها در بازار مسکن همچنان با رکود در بازارهای سرمایه گذاری مواجه هستیم.البته سیاست های انقباظی موقت بانک مرکزی نیز که به منظور جمع آوری نقدینگی سرگردان وکاهش تورم صورت می گیرد موجب رکود همراه با افت بازارهای فوق گردیده است.جمیع این اتفاقات باعث شده است که تمایل برای نقد کردن سهام در بورس اندک باشد و همین عامل است که از خروج نقدینگی تازه واردان از بورس جلوگیری می کند.

با این حساب می توان انتظار داشت مادامی که تحرکی در بازارهای موازی با بورس نداشته باشیم که باعث می شود نقدینگی مامنی جز بورس نداشته باشد خروج فوری نقدینگی از بورس تقریبا دور از ذهن باقی بماند.اما در این بین مهم است که در صورت وقوع رویدادی قابل ملاحظه در بازارهای دیگر نقدینگی فورا از بورس خارج شود ، هر چند که احتمال آن در این شرایط تقریبا به دور از واقعیت است.

در این بین همچنان که هفته گذشته تاکید کردیم اما حجم بسیار بالای معاملات خود منجر به بروز بسیاری از سوالات در بین سهامداران شده است.اینکه در بازار سراسر مثبت و اخبار بسیار مثبت همه خریدار اند کاملا طبیعی است اما هنگام حجم بالای معاملات چه کسی طرف عرضه را بر عهده دارد ؟ از ظواهر امر این طور بر می آید که حقوقی ها بدون ایجاد حاشیه در حال فروش و شناسایی سود هستند.منتها چون حجم سهام آنها بالاست باید بازار را مثبت نگه دارند تا بتوانند سهام خود را به فروش برسانند.

به کاربران سایت به شدت توصیه می کنیم که در این روزها از خرید جدید و هیجانی پرهیز کنند  و در فکر زمان مناسب برای خروج از سبد سهامشان باشند.

در موج شماری های الیوت نیز همانطور که می بینید بازار به انتهای موج ۵ از موج ۳ بزرگ خود رسیده است و احتمالا باید شاهد آغاز موج ۴ باشیم که در تحلیل سری های زمانی زمان آن حدودا ۳ تا ۴ ماه به دست می آید.البته در پستی جداگانه هفته گذشته به بررسی جامعی از شاخص پرداختیم که می تواند در روزهای آینده تا حدودی روند آتی بازار را برای ما مشخص کند.

( در نظر داشته باشید که احتمالا هدف نهایی شاخص 74.500 واحد است اما ممکن است در یک احتمال خفیف شاخص تا حوالی 78.500-77.500 رشد داشته باشد ).

نمودار شاخص کل را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

8.4...شاخص1.1 8.4...شاخص1.2

موج شماری شاخص از منظر الیوت با احتساب بازه های زمانی :

8.4...شاخص2 8.4...شاخص3 8.4...شاخص4

 بازار طلا و ارز : پس از موضع گیری دکتر سیف مبنی بر کف قیمت دلار در 3000 تومان قیمت در همین سطح ایستا شده است.هر چند روز گذشته اظهار نظری از ایشان منتشر شد مبنی بر حمایت از روند رو به افت دلار که تا حدودی نشان دهنده احتمال خفیف افت به حوالی سطح 2850 و شاید 2750 تومان است.

در این میان شایان توجه است که عامل اصلی در ایستایی دلار در سطوح فعلی عدم وجود تقاضا ی مصرفی به جهت تحریم ها ( به منظور واردات ، مسافرتی ، دانشجویی ) و تقاضای سرمایه ای به جهت رکود ناشی از سیاست های انقباظی است.طبیعی است ثبات فعلی مادامی که تغییری در طرف تقاضای مصرفی و سرمایه ای به وجود نیاید توانایی چندانی برای رشد نخواهد داشت.

( ارزش ذاتی دلار : در شرایط فعلی با نقدینگی ۴۹۰٫۰۰۰ میایارد تومانی با دورنمای رشد تا ۹۶۰ هزار میلیارد تومان در تابستان آینده ، تراز تجاری منفی ( با آمار متفاوت ۵ تا ۲۵ میلیارد دلار ) ، رشد اقتصادی ۵%-  ، ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری و دورنمای کاهش بیشتر در درآمدهای نفتی و ذخایر دلاری با محاسباتی که انجام شده است ارزش ذاتی دلار بیش از ۵۰۰۰ تومان ( سقف ۷۰۰۰ تومان ) برآورد می گردد. البته رشد به ارقام فوق نیازمند ریسک سیاسی بالا ( به عنوان محرک اهرم های اجتماعی و روانی ) و یا از بین رفتن کامل درآمدهای دلاری ( به عنوان عامل اقتصادی ) است.البته در هنگام پیدایش ریسک های سیاسی ، حملات سوداگرانه ( یا همان ورود اهرم های اجتماعی ) به بازار ارز موجب رشد افسار گسیخته قیمت ها می گردد.بدیهی است تا هنگامی که ریسک های فوق عملی نگردند دلار در قیمت های فعلی با اهرم های اجتماعی همگرایی خواهد داشت ( یعنی دلار به فرض ثبات شرایط در ۲۸۵۰-۳۲۵۰ تومان در نوسان خواهد بود.)

نمودار دلار را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

8.4...USDIRRDaily

 ** تکنیکال سکه نقدی تمام بهار آزادی **

گزیده بررسی گذشته : همچنان که انتظار داشتیم قیمت با ماندن در سطوح زیرین ۱ میلیون تومان منفی شد و تا ۹۲۰ هزار تومان کاهش قیمتی را ثبت کرد.البته انتظار ما رسیدن قیمت به ۹۱۰ هزار تومان بود.احتمالا در چند روز آینده قیمت رشد کوتاه مدتی به حوالی ۹۴۵٫۰۰۰ تومان داشته باشد و مجددا تا حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان منفی گردد.شکست ۹۱۴٫۰۰۰ تومان به پایین فعلا کمی دور از ذهن است مگر اینکه دلار در بازار آزاد تا حوالی ۲۷۰۰ تومان افت داشته باشد.

بررسی فعلی : با توجه به چسبندگی دلار در سطوح فعلی و احتمال خفیف برای رشد به 1400 دلار احتمال رشد قیمتی سکه نقدی نیز در این هفته تا حوالی 970.000 تومان و احتمال خفیف تر تا نزدیکی 1.000.000 تومان وجود دارد.حمایت قیمت نیز بر روی سطح 914.000 تومان است.می توان گفت سکه نقدی در بین این سطوح دچار حالت انتظار شده است و فعلا انتظاری برای شکست قیمت به بالاتر از 1.000.000 تومان و به پایین تر از 914.000 تومان را نداریم.

نمودار سکه نقدی تمام بهار آزادی را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 8.4...سکه-جدیدH1

**  تحلیل سکه آتی آبان ماه  ** 

گزیده بررسی گذشته سکه آتی مهر ماه : همچنان که انتظار داشتیم قیمت به زیر ۹۸۰٫۰۰۰ تومان نفوذ کرده و تا حوالی ۹۲۴٫۰۰۰ تومان افت قیمتی را تجربه کرد.در حال حاضر احتمال افت مجدد قیمت به حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان وجود دارد.

بررسی فعلی سکه آتی آبان ماه : در مورد آتی مهر ماه همانطور که انتظار داشتیم قیمت ها تا نزدیکی 914.000 تومان منفی شد.اما در مورد سکه آبان ماه این هفته قیمت ها احتمالا به سطح 980.000 تا 1.000.000 تومان نزدیک خواهند شد.فعلا انتظاری برای شکست به بالای 1.000.000 تومان نداریم.حمایت قیمت نیز حوالی 927.000 تومان است.با توجه به قیمت سر رسید های دورتر یعنی بهمن و دی ماه می توان گفت بازار نیز روند آتی قیمت را در ماه های آینده نزولی می بیند.

چارت سکه آتی آبان را نیز می توانید در نمودارهای پایین ملاحظه بفرمایید.

8.4...GCAB92M30

 

نویسنده و  تحلیلگر : سعید مشکانی  

ms.meshkani@yahoo.com

bashgah-banner nokhbegan-start

6 نظرها

    • بستگی به دید زمانی و ریسک پذیری شما دارد.بورس همچنان می تواند بازار جذابی برای سرمایه گذاری باشد.طلا و دلار هم برای بلند مدت مناسب است اما نه در شرایط فعلی.ریال هم حتما سقوط خواهد کرد منتها آن هم در این زمان نخواهد بود و باید اتفاقات سیاسی یا تغییرات ساختاری اقتصادی جرقه حرکت بازار را بزند.فعلا فکر می کنم بازارهای سرمایه گذاری جذابیتی ندارند و همین بورس بهتر از آن یکی بازارهاست.

نطر گذاشتن