از درون محافل سیاسی + فارس چه کرد؟

265
telegram nokhbegan-start
از درون محافل سیاسی + فارس چه کرد؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 28Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

به نقل از بورس 24 در خصوص بازار باید گفت که از ابتدای سال تاکنون شاخص کل بازدهی منفی داشته و افت 3.7 درصدی را تجربه کرده است .این در حالی است که زیان سبد بسیاری از اهالی بازار بیشتر از این رقم بوده است. البته در این بین گروه هایی هم بودند که بازدهی مثبت داشتند. نمونه بارز در این مدت گروه خودرویی است که بازدهی قابل قبولی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

همچنان حجم معاملات در بازار پایین است. حقوقی ها هنوز از خریدهای سنگین خودداری می کنند و با توجه به شرایط مبهم سیاسی کشور ، اغلب بازیگران بازار سرمایه، دیدگاه کوتاه مدتی را در پیش گرفته اند و همین امر باعث رواج سفته بازی در بازار شده است.

اما در حاشیه بازار دوشنبه و سه شنبه ظریف و اشتون در استانبول با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. عباس عراقچی این رایزنی‌ها را طولانی و مفید به منظور بررسی راهکارهای مختلف پیشبرد مذاکرات عنوان کرد. وی اعلام کرد: قرار شد در صورت لزوم تا پیش از دور بعدی مذاکرات که قرار است 26 تا 30 خرداد در وین برگزار شود؛ رایزنی‌ها در دو سطح فنی و سیاسی ادامه یابد. وی عنوان کرد که دو طرف مصمم به ادامه مذاکرات هستند.

مایکل مان سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه بعد از پایان دو روز مذاکرات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه، این گفت‌وگوها را که در استانبول برگزار شد، مفید ارزیابی کرد. وی در این رابطه گفت: نماینده عالی اتحادیه اروپا بحث‌هایی بسیار طولانی و مفید با وزیر خارجه ظریف داشت تا وی را در جریان مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران قرار دهد. آن‌ها احتمالات مختلف را به عنوان بخشی از مذاکرات در جریان، مورد بررسی قرار دادند. او در مورد احتمال برگزاری نشست کارشناسان طرفین نیز گفت: در همین حال، خانم اشتون و وزیر توصیه دارند که یک دور مذاکرات کارشناسی به زودی برگزار شود. دیگر رایزنی‌های سیاسی نیز هر زمان که لازم باشد، صورت خواهد گرفت.

اما یک خبر خوب برای بازار!

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارشی با اشاره به دور بعدی مذاکرات ایران که قرار است 26 تا 29 ژوئن در وین برگزار شود نوشت: آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان پیشنهاد لغو همه تحریم ها علیه ایران را داده‌اند. مشروط بر این که ایران با محدود شدن اساسی برنامه هسته‌ای و تکنولوژی خود که ممکن است در ساخت سلاح هسته‌ای به کار رود موافقت کند. این گزارش افزود که تهران بارها نظامی بودن برنامه هسته‌ای‌اش را رد کرده است.

بازار سهام

هلدینگ خلیج فارس سود سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۴ را در اولین گام مبلغ ۲۰۴۵ ریال اعلام کرده است که نسبت به سود ۱۴۰۶ ریالی سال ۹۳ با رشد ۴۵ درصدی همراه شده است. سود حاصل از سرمایه گذاری ها نسبت به سال مالی ۹۳ رشد ۳۹ درصدی داشته است. شرکت همچنین مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها( عرضه اولیه پتروشیمی مبین و بوعلی) پیش بینی کرده است. شرکت همچنین اعلام کرده که ۴۰ درصد از سهام شرکت SPG را که ۵۰ درصد آریا ساسول را در اختیار دارد به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار خریداری کرده است. پتروشیمی پارس نیز مالک ۵۰ درصد دیگر آریا ساسول می باشد. هر چند در شرایط کنونی اهالی بازار تمایل چندانی به خرید نمادهای بزرگ ندارد ، اما به نظر می رسد بازگشایی فارس بتواند شوک مثبتی را به بازار وارد کند.

اما از دل گزارش فارس می توان به سود 441 ریالی برای سال مال جاری پترول رسید. جالب این که سود تقسیمی شرکت 397 ریال در نظر گرفته شده است.این خبر می تواند باعث افزایش جذابیت های پترول شود. با این حال اگر قصد خرید سهم را دارید ، دو نکته را باید مد نظر داشته باشید : اولا سال مال پترول 6.31 است. ثانیا باند 230 – 240 تومان بارها مانع از رشد بیشتر قیمت شده است.

از دیگر سرمایه گذاری ها در صنعت پتروشیمی می توان به غدیر و پارسان اشاره کرد. در حال حاضر nav غدیر تا 10364 ریال پایین آمده است و قیمت روز سهم معادل 70٪ ناو سهم می باشد. در مورد پارسان باید گفت که nav سهم 8157 ریال است و قیمت تابلو بالاتر از nav سهم می باشد. در مورد غدیر می توان به حمایت 650 – 660 تومانی اشاره کرد و پارسان می تواند تا 750 – 760 تومان نیز افت نماید. اما گزارش اخیر فارس نکته قابل تامل دیگری هم داشت. سود سال مالی 93 پترو پارس در این گزارش 441 تومان دیده شده که نسبت به سال مالی گذشته رشد 30 درصدی داشته است. با توجه به این که پارسان و غدیر هر کدام مالک تقریبا 20 درصد از پترو پارس هستند این افزایش سود می تواند باعث رشد 31 تومانی برای پارسان و 26 تومانی برای غدیر در سال مالی منتهی 94.9.30 شود.

اما تاپیکو که به تازگی 8 درصد از سهام فارس را خریداری کرده است ، مدت هاست که نوسانات محدودی را تجربه می کند. به نظر می رسد سهم می تواند تحت تاثیر گزارش فارس قرار بگیرد.

در گروه پالایشی و روغن های صنعتی دو اتفاق  مهم گروه را می توانست تحت تاثیر قرار دهد که این گونه نشد!

1.عرضه اولیه شسپا

2.تعدیل مثبت شراز

شرکت پالایش نفت شیراز با پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با تعدیل مثبت 5 درصدی مبلغ 2،491 ریال اعلام کرد. سود سال 92 شرکت نیز با همین میزان رشد به 3131 ریال رسیده است.

اما شسپا ، عرضه پرحاشیه ای را داشت. سهم نه گران عرضه شد و نه ارزان! به نظر می رسد جای رشد تا 2000 الی 2100 تومان را نیز خواهد داشت.نکته ای که بازر است عرضه ی دوم سهم در تایم های مختلف است.اجازه دهید در این باب سخنی نرانیم!

در گروه خودرویی ، به گفته رضا شیوا ، رییس شورای رقابت جلسه تعیین فرمول جدید محاسبه قیمت خودرو که قرار بود روز چهارشنبه توسط این شورا نهایی و ابلاغ ود،ش به دلیل عدم هماهنگی با دولت و مرخصی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو شورای رقابت هستند به تعویق افتاد.

مسلما این خبر می تواند همچنان گروه خودرویی را سر درگم نگاه دارد.اما توجه کنید که امروز روزنامه ی دنیای اقتصاد مطلبی در خصوص رشد قیمت ها زده بود.

در سایر نمادهای بازار ، مپنا روز کاری گذشته نشانه هایی از برگشت را به بازار دارد. به نظر می رسد حوالی 690 تومان برای خرید سهم محدوده کم ریسکی باشد.

در خصوص گوشه و کنار های سهام میتوانیم به سیمانی ها اشاره کنیم.اعضای این گروه همه آمادگی خود را در جهت بالا رفتن نشان دادند و ظاهرا منتظر یک خبرند.

مرز های حمایتی و مقاومتی نماد های مپنا ، خساپا ، توریل و … را در اینجا مشاهده کنید (عضویت رایگان)

کاربران حرفه ای تحلیل جامع ایرانخودرو و بهترین زمان ورود به سهم را در اینجا مشاهده کنند.

موفق باشید….

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن