استراتژی مناسب در آشفته بازار سیاسی و اقتصادی

256
telegram nokhbegan-start
استراتژی مناسب در آشفته بازار سیاسی و اقتصادیReviewed by سعید مشکانی on Aug 28Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

در ادامه مطلب گربه و کبوتر در بازار بورس این بار نگاهی می اندازیم به چرایی منفی شدن بورس و تاثیر اقدامات سیاسی و اقتصادی بر شاخص


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همانطور که در مطلب گذشته و در بررسی های بنده و دیگر همکاران سایت پیرامون وضعیت خرید در بازار منتشر شده است نگاه کارشناسی بیشتر معطوف به شناسایی سود از خرید های قبلی است و نه اینکه خرید جدیدی انجام دهیم.اما همانطور که اشاره شد کاربران ضمن اینکه مدام تاکید می شود ریسک بورس بالاست ، درخواست معرفی سهم را دارند.در این مطلب از چند زاویه نگاهی به متغیر های بورس خواهیم داشت متغیر هایی همچون پیش بینی روند تکنیکالی و بنیادی بورس در روزهای پیش رو ، متغیر های سیاسی و اقتصادی ، بازارهای رقیب و کنشگران خارجی.

اما ابتدا بپردازیم به اینکه چرا ریسک بورس را در این شرایط بسیار بالا می دانیم.

تاکیدی که همواره در کلاسها پیرامون بورس صورت می گیرد این است که باید 2 مفهوم  ارزش ذاتی و قیمت بازار از یکدیگر جدا شوند.

پس از رشد دلار در بازار آزاد ارزش ذاتی شرکت ها در بورس رو به رشد نهاد و فنر ارزش ذاتی مدام در حال فشرده شدن بود ، اما تخلیه انرژی این فنر به آرامی صورت می گرفت تا اینکه در خرداد ماه رئیس جمهور جدید انتخاب شد و این فنر به یکباره جهید.دلیل جهش یکباره قیمت ها در بازار متاثر از 2 منظر بود.ابتدا فنر فشرده شده ارزش ذاتی متاثر از بهای دلار و دیگری رشد قیمت بازار ، اما رشد قیمت بازار خود متاثر از عرضه و تقاضا در بازار است که عرضه تقاضا نیز متاثر از ریسک سیاسی و وضعیت بازارهای موازی با بورس است.

عرضه و تقاضا پس از انتخاب رئیس جمهور جدید و با کاهش ریسک سیاسی به همراه رکود چشمگیر در بازاربانکی ، مسکن ، طلا و ارز منجر به هدایت نقدینگی به سمت بورس شد و همچنان که دیدیم به یکباره رشد هیجانی بازار را در بر گرفت.

اما حالا همین روند در حال چرخش به جهت مخالف است ، چرا که با تهدیدهای صورت گرفته پیرامون سوریه در محیط خارجی و تقویت مخالفت ها با تصمیمات کابینه جدید در محیط داخلی ریسک سیاسی بازار شدت گرفته است و در طرف دیگر سیاست های احتمالی که از زبان افراد کابینه شنیده می شود ، شائبه انتقال نقدینگی از بورس به بازار بانکی را تقویت می کند.

همانطور که اشاره شد پیرامون مسائل سیاسی داخلی و خارجی ریسک بالا رفته است اما پیرامون مسائل اقتصادی مجددا 2 مسئله داخلی و خارجی مطرح است :

1.در مسائل داخلی حتما در روزهای اخیر صحبت ها پیرامون افزایش نرخ سود بانکی را شنیده اید.همچنان که اعضای دولت بیان می کنند ظاهرا اراده ای جهت رشد نرخ سپرده ها به بالا 30 درصد وجود دارد.در صورت وقوع چنین سناریویی به یقین با توجه به نرخ P/E = 3  واحدی که سپرده های بانکی پیدا می کنند هیچ عقل سلیمی P/E=7 را برای بورس نمی پسندند.می توان گفت در صورت اجرای این سیاست شاهد انتقال نقدینگی از بورس به سمت بانک خواهیم بود که منجر به افت بسیار شدید قیمت ها در بورس خواهد شد.اما از آن جهت که نگهداری دارایی دلاری به همراه سکه و طلا نیز سودی برای سرمایه گذار ندارد می توان گفت احتمالا شاهد هجوم فروشندگان ارز ، طلا و مسکن به بازار برای تبدیل سرمایه ها به ریال و انتقال آن به بانک ها خواهیم بود.

این امر یکبار در سال 84 توسط دکتر احمدی نژاد به مرحله اجرا در آمد که موجب سقوط وحشتناک قیمت ها در بورس و رسیدن P/E بازار به 2 واحد در بورس بودیم.پس از آن رکود 3 ساله بازار را در بر گرفت.در سال 89 نیز باکاهش نرخ سود بانکی ، بورس مجددا در مسیر رشد قرار گرفت.البته پیش از سقوط سال 84 ، افزایش سرمایه هاس نسگینی برای تامین مالی شرکت های بورسی نیز صورت گرفته بود که از دلایل  تضعیف نقدینگی بورس در آن شرایط تلقی می گردید.

سیاست فوق از آنجا که می تواند با انتقال نقدینگی از بازارهای بورس ، طلا ، ارز ، مسکن به بازار بانکی ابتدا قیمت ها در این بازارها را کاهش دهد و در ادامه با تجمیع سپرده ها در بانک زمینه تامین نقدینگی مورد نیاز برای وام دهی به کارخانه جات را فراهم آورد بسیار مورد تائید کارشناسان سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است که احتمال اجرای آن را تقویت می کند.در بلند مدت نیز تاثیرات تصمیم فوق منجر به فروکش کردن نسبی سطح نقدینگی در بازار و کنترل تورم به همراه بازگشتن کارخانه ها به مدار تولید و ایجاد روند رو به رشد اقتصادی به همراه افزایش اشتغال خواهد شد.

پس تا اینجای کار می توان گفت به دلیل چشم انداز مثبت تصمیم فوق می توان تا حد زیادی اجرای آن را قطعی دانست.افت و خیز بورس در چند روز گذشته متاثر از همین نگرانی است و همانطور که در مطلب قبلی نیز اشاره شد حجم بالای فروش در نمادهای مورد توجه بازار در 2 هفته گذشته ناشی از اطلاع زود هنگام حقوقی ها بازار از این سناریو و انتقال سهام از حقوقی ها به حقیقی ها صورت گرفته است  که نمونه آن نیز مپنا ذکر شد.البته امروز ( 3 شنبه ) شائبه ای در بازار به وجود آمد که صف های فروش به دلیل ابرهای سیاه جنگ است که با توجه به مطالب فوق می توان گفت اقدامات ایالات متحده فقط بهاینه ای برای افت شاخص شده است و دلیل اصلی آن همچنان که ذکر شد احتمال افزایش نرخ سود بانکی است.

اما در اقتصاد بین الملل رشد حدود 200 دلاری انس طلا در بازارهای جهانی و اینکه الگوهای تکنیکال حکایت از انس 1500 دلاری می کردند برای بنده با توجه به اینکه هیچ دلیل موجهی برای این رشد نداشتیم تا حدودی عجیب بود.اما امروز با منتشر شدن خبر احتمال حمله ایالات متحده به سوریه دلیل رشد 200 دلاری انس برای بنده روشن شد.همانطور که میدانیم طلا از جمله دارایی های است که در هنگام رشد ریسک های سیاسی و اقتصادی مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد.همچنین دید گاهی در بین تحلیلگران تکنیکال وجود دارد که معمولا قبل از منتشر شدن خبری در بازار ، عده ای از آن خبر اطلاع دارند و بر مبنای همان خبر اقدام به خرید و فروش می کنند.می توان گفت در شرایط فعلی عده ای از افراد خاص ، از دیدگاه ایالات متحده در مورد حمله به سوریه از یک ماه پیش مطلع بوده اند و در حجم های بالا اقدام به خرید طلا در بازارهای جهانی کرده اند که همین حجم بالایی خرید موجب رشد 200 دلاری شده است.البته از آنجا که احتمال رشد به بالای 1500 دلار در نمودارهای انس دیده می شود ، می توان گفت احتمال افزایش ریسک های سیاسی همچنان وجود دارد.به بیان ساده تر اوضاع از حالت فعلی وخیم تر خواهد شد.

حال که متغیرهای برون زای بازار را بررسی کردیم نگاهی به متغیر های درونی بورس بیندازیم.

در مورد اوضاع بنیادی بازار می توان گفت در صورتی که دلار افت محسوسی را در بازار نداشته باشد در گزارشات 6 ماهه احتمالا شاهد تعدیل مثبت در اکثر سهم ها خواهیم بود.

اما نمودارهای تکنیکال کمی مبهم اند.در شرایط فعلی این طور به نظر می رسد که پس از رشد سنگین چند ماه گذشته برخی شرکت ها در حال پایان موج 5 صعودی بلند مدت خود هستند که در ادامه وارد روند نزولی بلند مدت خواهند شد.اما برخی دیگر ازسهم های در اواخر موج 3 صعودی اند.این دسته از سهم ها احتمالا در کوتاه مدت نزولی می شوند اما با انتشار گزارشات 6 ماهه وارد موج 5 صعودی خود خواهند شد و می دانیم که پس از موج 5 باید منتظر روند های نزولی بود.

در شرایط فعلی از نظر بنده با توجه به اینکه احتمالا بازار در روزهای آتی استراتژی خرسی را در پیش بگیرد و غالب نگاه ها به بورس ، نزولی باشد ، پیشنهاد می گردد با حفظ خونسردی و با عدم اتخاذ تصمیمات هیجانی ، سهم هایی که در ماه های گذشته رشد بالایی را داشته اند را  اقدام به شناسایی سود کنید.

به خریداران جدید نیز توصیه می شود با توجه به اینکه ریسک بازار بالا رفته است در این شرایط خرید جدیدی انجام ندهند.از یاد نبریم مهمترین اصل حفظ سرمایه است و پس از آن باید به فکر سود کردن باشیم.اینکه عده ای تصمیمات بدن منطق ، عقلانیت و تحلیل خود را به ریسک پذیریشان توجیه می کنند از جمله مواردی است که در شرایط فعلی به شدت باید از آن حذر شود.شرایط فعلی از آنجایی که با نوعی عدم قطعیت همراه است لزوم استفاده بیشتر از نظرات کارشناسان را گوشزد می کند.

از یاد نبریم که رشد بورس در یک سال گذشته متاثر از فنر جمع شده متاثر از دلار بود و این فنر در یک سال گذشته انرژی خود را تخلیه کرده است.هر فردی در یک سال گذشته وارد این وادی میشد حتی بدون تحلیل می توانست از صف های خرید و فروش سود مناسبی به دست آورد اما در روزهای پیش رو احتمالا شرایط به گونه ای پیش خواهد رفت که تصمیمات بدن تحلیل منجر به از دست رفتن سود یک سال گذشته خواهد شد.

بیشتر تامل کنیم

bashgah-banner nokhbegan-start

11 نظرها

 1. سلام اول تشکر بابت تحلیلتون. الان با این صف خریدهایی که ایجاد شده سهم هایی که مثلا 10 الی 30 درصد درسود بوده ایم که نمیتوان فروخت. و در این دو روز بعضی سهم ها به قیمت خرید و بیشترشان به زیر قیمت خرید هست. سوال اینجاست این روند تا کی ادامه دارد؟ بنده اعتقاد دارم این منفی ها فقط فقط متاثر از خبر سوریه است . حال باید مثل همه دست به فروش همه سهم ها (چه در سود و چه درضرر) بزنیم؟؟ سهمای معرفی شده در سبد الان در موقعیت خرید هستند. اعتبار انها به دلیل این اوضاع ابطال شده؟؟ و اگر فرض بر حمله به سوریه درست باشد تا چه مدت این خبر بر بورس اثر دارد؟؟؟ ببخشید که طولانی شد

  • در این که اکثر سهام موجود ارزش ذاتی به مراتب بالاتر از قیمت های فعلی دارند شکی نیست.منتها قیمت بازار در بلند مدت با اینکه به سمت ارزش ذاتی میل می کند اما در کوتاه مدت این عرضه و تقاضا است که جهت قیمت را مشخص می کند.عرضه تقاضا نیز متاثر از ریسک است.در کوتاه چون ریسک بالا می رود فروش منطقی تر است.منتها اگر کسی بلند مدت نیز سهامداری کند به یقین سود مناسبی به دست خواهد آورد.فقط اگر کوتاه مدت بازار افت بیش از 20 درصد داشت سهم نفروشید و نگهداری کنید تا ریسک بازار کاهش یابد و مجددا بورس صعودی شود تتا اصل سرمایه شما از بین نرود.

 2. باتشکر از تحلیل شرایط روز و حفظ سرمایه کاربران حرفه ایی سایت بنظر بنده سهام شرکت هایی که الان صف فروش هستند هنوز هم درحال تو لید می با شند وقطعا پتانسیل بالایی در تعدیل عایدی خواهند داشت وکسانی که سهامدارند با دید میان مدت متضرر نخواهند شد

  • بنده هم نظر شما را تائید می کنم.سهم هخای زیادی وجود دارند که قابلیت تعدیل مثبت مناسبی دارند منتها کوتاه مدت چون ریسک سیاسی بالا می رود عرضه ها زیاد می شود.روی سخن بنده قیمت بازاری سهم است و نه ارزش ذاتی.به یقین با رشد بهای دلار به دلیل فزونی ریسک و ثبات آن در قیمت های بالاتر ، پس از کاهش ریسک سود شرکت های بورسی افزایش خواهد یافت که زمینه را برای رشد مجدد مهیا می کند

 3. سلام
  با تشکر از تحلیلتون
  امید ما به گرفتن تصمیمات عاقلانه توسط تیم اقتصادی دولت فعلی است. منفی این روزها هم می تواند یاد اوری مجددی باشد به دولت که تصمیمات سیاسی ان چه واکنشی از سوی جامعه دارد ای کاش بازار سرمایه ما بزرگتر بود و تعداد بیشتری از مردم در بورس سهامدار بودند تا منفی امروز بازخورد بیشتری در جامعه میگذاشت و دولت محترم مجبور به پاسخ گویی میشد

 4. با سلام همه حرفهای شما درست اما پس بحث حمایت دولت از بازار سرمایه چه می شود ؟
  در ضمن شرکت های که رشد نکرده اند و یا سهم هایی که شما معرفی کردید ایا رشد نخواهد داشت برداشت بنده از صحبت های شما این است که باید از بورس خارج شویم تا قبل از اینکه نرخ سود 30 درصد را علام نکرده اند چون در غیر اینصورت بعد از ان باید در صف فروش باشیم پس تحلیل چی میشود ایا شرکت های که توانایی تعدیل را در اینده دارند باز هم نمی ارزد

  • الان سود شرکت به طور مثال 50 تومان است و با P/E=7 سهم 350 تومان قیمت می خورد.اگر سود بانکی 35 درصد بشود و سهم تعدیل سود از 50 به 80 تومان بدهید با P/E=3.5 که حداقل آن است آنوقت قیمت سهم 280 تومان به دست می آید که حداقل افت قیمت می باشد.البته حتما باید ابتدا سود بانکی 35 درصد بشود و بعد از آن بورس افت می کند.برداشت بنده این است که بازار در زمان گزارشات 6 ماهه با توجه به تعدیل مثبت رشد خواهد کرد اما پس از آن رشد باید منتظر افت بازار بود.

نطر گذاشتن