انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها| ریسک به ریوارد

1736
telegram nokhbegan-start

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

مبحث ریسک به ریوارد

یک بحثی در علم آمار هست به نام احتمال . شما اگر یک سکه رو پرتاب کنید احتمال اینکه شیر یا خط بیاد 50-50 است اگر دوبار پرتاب کنید احتمال اینکه در هر دو بار شیر یا خط بیاد 25 % و اگر همین طور ادامه بدید احتمال و ریسک شما کمتر میشود. پس در معاملات هم همین طور است یعنی شما باید جوری معامله کنید با وجود ضرر تعداد معاملات شما افزایش یابد . اینجاست که مبحث ریسک به ریوارد به کمک شما خواهد اومد و ریسک شما رو کاهش و احتمال سود شما رو افزایش خواهد داد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

توی بحث معاملات بحث حد ضرر و حد سود وجود داره . حالا باید این حد سود یا حد ضرر را کجا قرار داد . میخواهم با استفاده از تکنیکال و ریسک به ریوارد این موضوع رو هم به شما نشان بدم . این را بدونید که اکر در معامله با 5% ضرر خارج بشید شما میتونید تعدا معاملات زیادی انجام بدید که حتی با چند معامله درست تمامی ضرر ها جبران و وارد سود شوید.

ریسک به ریوارد یا R/R : یعنی اینکه شما در مقابل چند درصد سود حاضر هستید چند درصد از سرمایه خودتون رو به خطر بیاندازید . معمولا حد ضرر رو بین 3-10% در نظر میگیرند ولی با توجه به کامزد کارگزاری در بورس ما حد ضرر رو بین 4-8 درصد باید در نظر گرفت. بیشترین حد ضرر که 10% باشه رو میتوان با 11% سود جبران کرد و هر چقدر ضرر شما بیشتر از این شود جبران ضرر سخت تر خواهد شد . مثلا برای جبران 50 % شما نیاز دارید 100% سود کنید تا ضرر شما جبران شود. خب حالا باید چگونه نسبت R/R رو در تکنیکال بکار برد در ادامه توضیح خواهم دادم. ابتدا ریسک به ریوارد رو در حمایت ها و بعد ریسک به ریوارد رو در مقاومت با استفاده از نمودار توضیح خواهم داد.

در حمایت ها انتظار داریم که با برخورد قیمت به حمایت ، سهم برگشت داشته باشد و در صورت شکست حمایت سهم افت بیشتری داشته باشد. گفتیم که باید حد ضرر بین 4-8 % و نسبت ریسک به ریوارد بیش از 16-20% باشد. باید خرید خود در فاصله 8-4 % از حمایت خرید کنیم که در صورت شکست حمایت با ضرر 4-8 % از سهم خاج بشیم از طرفی هم مقاومت اول سهم باید در فاصله 16-20% از نقطه خرید ما باشد تا سیگنال ورود تأیید شود .

همون طور که در نمودار کرازی میبینید حمایت سهم با فلش رو به بالا و مقاومت سهم با فلش رو به پایین نمایش داده شده است. پیکان بنفش رنگ رشد سهم و پیکان زرد رنگ اصلاح سهم رو نشون میده و واضح است که اصلاح سهم مدت زمان بیشتری (40 روز) نسبت به رشد سهم (13روز ) داشته است و خب ما باید کجا خرید کنیم ؟ خط افقی بنفش رنگ جایست که ما باید خرید کنیم یعنی قیمت 221 و حد ضرر رو هم باید در قیمت 208 قرار بدید اختلاف این دو قیمت 13 تومان یا به عبارتی با احتساب کارمزد 7.38% است .

عکس بخش پنجم(ریسک به ریوارد) تصویر ریسک به ریوارد

یعنی اگر سهم حمایت خود رو شکست این ذهنیت پیش می اید که سهم افت بیشتری خواهد کرد و در نتیجه شما با شکست حمایت با 8 % ضرر خارج خواهید شد . از طرفی هم مقاومت اول سهم در قیمت 269 است یعنی در صورت صعود و رشد سهم اولین مقاومت در قیمت 269 یا 21% سود از نقطه ورود شما خواهد بود . این همون ریسک به ریوارد است.

یعنی اینکه فاصله نقطه خرید شما تا مقاومت اول و مهم سهم به فاصله خرید شما تا حد ضرر و یا همون حمایت اول و مهم سهم بیش از بیست درصد باشه . در نمودار همونطور که میبنید . نقطه خرید ما 221 است و نقطه حمایت یا حد ضرر ما 208 ت است یعنی 13 تومن اختلاف و از طرفی نقطه خرید ما 221 است و مقاومت و حد سود ما 269 است یعنی 48 تومن اختلاف حال اگر 13 که همون ریسک ما است رو تقسیم بر 48 که همون ریوارد یا سود ما است تقسیم کنیم و درصد بگیریم باید حداقل حداقل کمتر از 50 باشد (یا به عبارتی حداقل 1 به 2 باشد) پس خلاصه مطلب این شد که ابتدا حمایت مهم سهم رو مشخص میکنید( مطلب قسمت دوم استراتژی) . بعد صبر میکنید تا قیمت سهم به 4-8 از حمایت سهم برسه و از طرفی هم مقاومت مهم سهم رو مشخص میکنید و باید این مقاومت از نقطه خرید شما که همان نقطه 4-8 % از حمایت مهم سهم است باید بیش از 16-20 % باشد . در اینجا حد ضرر شما رو نقطه حمایت خواهد بود و حد سود شما رو نقطه مقاومت. ریسک شما میشه فاصله بین نقطه خرید و حد ضرر یا همون حمایت سهم که نباید بیشتر از 4-8 % شود و ریوارد شما یا حد سود شما میشه فاصله نقطه خرید شما تا مقاومت اول سهم.

فلش زرد رنگ رو به پایین و کوچک ریسک شما و فلش زرد رنگ روبه بالا و بزرگ ریوارد شما خواهد بود . حالا من یه سوال از شما میپرسم . اگر شما یک انتخاب داشته باشید و بهتون پیشنهاد بشه که سهمی هست با احتمال 50-50 یعنی 50 ضرر و یا 50 % سود و در مقابل پیشنهاد دیگری شود 25-4 یعنی احتمال 4 % ضرر در مقابل 25 % سود ، شما کدوم پیشنهاد رو قبول خواهید کرد ؟

مسلما 4-25 رو انتخاب خواهیم کرد چرا چون در صورت ضرر 4 % نیاز به 4% سود است تا ضرر ما جبران بشه ولی اگر 50 % ضرر کردیم نیاز هست که 100 % سود کنیم تا ضرر ما جبران شود

بخش پنجم(ریسک به ریوارد) تصویر ریسک به ریوارد

فاسمین با توجه به مطالب ریسک به ریوارد گفته شده:

فلش زرد رنگ رو به بالا حمایت ضعیف سهم است و حمایت قوی سهم قیمت 316 است . حد ضرر میشه 316 قیمت خرید باید زیر 335 ت باشه و حد سود یا مقاومت میشه ابتدا 405 و هدف بعدی 440 ریسک به ریوارد میشه میشه 28 % که خوبه در غیر این صورت خرید نمیکنیم و دنبال سهمی میروید که این شرایط رو داشته باشه. پیکان های بنفش رنگ هم میشه ازاین روش استفاده کرد ولی چون حمایت سهم ضعیف است باید از سهم خارج و دوباره زیر 335 ت وارد سهم شد.

ریسک به ریوارد تصویر ریسک به ریوارد

نمودار سشرق (ریسک به ریوارد)

حمایت کوتاه مدت سهم 186.5 تومان است . مقاومت اول سهم 123 تومان است پس حد ضرر میشه 186 و حد سود میشه 223 تومان . ما قراربود 4-8 % ریسک کنیم یعنی باید در 4-8% قیمت تا حمایت اقدام به خرید کنیم . قیمت پیشنهادی زیر 200 تومن (ترجیحا زیر 197 ت بهتر است ) . حد سود و یا ریوارد شما میشه 223 یا به عبارتی 13 % ! بعضی ها هستند برای 13% سود حاضر هیستند 5% ریسک کنند . خب این باعث میشه که اگر سهم حمایت خود رو شکست ، ممکنه این ذهنیت پیش بیاد و هم چنین طبق علم تکنیکال که سهم با شکست حمایت خود افت بیشتری خواهد ما با 5 % ضرر خارج میشیم.

عکس ریسک به ریوارد تصویر ریسک به ریوارد

مطلب ذکر شده بالا مربوط به افت سهم و هنگام اصلاح و یا ریزش سهم بود که سهم ها به حمایت های خود نزدیک میشند کاربرد بیشتری داره و بحث زیر مربوط به زمانی است که سهم درحال افزایش قیمت و یا صعودی شدن سهم است که سهم ها به مقاومت ها نزدیک و یا مقاومت ها شکسته میشوند کاربرد داره . البته کسی که هر دو مبحث رو کامل یاد بگیره در هر بازار میتونه از هر دو استفاده کنه.

گفتم که وقتی مقاومت شکسته شد و سهم به اندازه لازم در مقاومت نفوذ کرد حال این مقاومت شکسته شده تبدیل به حمایت خواهد شد و در مبحث قبل گفتم که حد ضرر رو باید در حمایت سهم قرار داد چون در صورت شکست حمایت، احتمال افت بیشتر سهم وجود دارد پس حد ضرر ما میشه مقاومتی که شکسته شده و حالا تبدیل به حمایت شده است و حد سود ما میشه اولین مقاومت بعدی سهم . قیمت سفارش و خرید ما باید بین 4-6 % بالاتر از حمایت جدید باشد ( البته کسانی که ریسک بیشتری دارند میتونند قیمت خرید و ریسک خودشون رو بین 4-8 % قرار دهند). حالا طبق گفته های نسبت R/R رو محاسبه میکنم که آیا کمتر از 30% است یا خیر. هر چه قدر درصد این نسبت پایین تر باشد ریسک سهم کمتر و احتمال سود بیشتر خواهد بود.

حال طبق مبحث قبلی عمل میکنیم که اگر سهم حمایت خودش رو شکست اقدام به فروش سهم میکنیم ( اگر قیمت پایانی زیر قیمت حمایت بسته شد یکی از نشانه های شکست حمایت است . البته بهتر است قیمت پایانی 2% زیر قیمت حمایت بسته یا با حجم بالا معامله شود تا شکست حمایت اعتبار بیشتری داشته باشد.)

حالا میخواهیم آموزش رو روی نمودار کرازی و با توجه به مقاومت ها و هنگامی که سهم رشد شارپی داره توضیح بدم که هم ریسک سهم پایین بیاد و هم در دادم روند سهم و اسیر سفته بازها قرار نگیریم

همان طور که در نمودار کرازی می بینید سهم بعد از رشد شارپی اولین مقاومتی که پیش رو داره قیمت 269 تومن است و سهم راحت این مقاومت رو شکست. بعد از شکست این مقاومت که حالا تبدیل به حمایت سهم شده مقاومت مهم و بعدی سهم قیمت 300 تومان است خب من گفتم که باید 4-6 % بالاتر از حمایت خرید کرد !!! خب اگر ما 6 % بالا تر خرید کنیم قیمت خرید ما میشه 285 و حالا حمایت سهم 269 و حد ضرر هم 269 تومن است و در مقابل مقاومت بعدی سهم در 300 تومان و حد سود هم 300 تومان است.

ریسک به ریوارد تصویر ریسک به ریوارد

حالا اگر ریسک که فاصله خرید ما تا حد ضرر است رو محاسبه کنیم میشه 16 تومن و اگر حد سود و ریوارد سهم رو هم که فاصله بین نقطه خرید و مقاومت بعدی سهم است رو محاسبه کنید میشه 15 تومن و حالا اگر نسبت R/R محاسبه کنید میشه 106 % که بدترین نسبت R/R رو داره و ما نباید در این قیمت خرید کنیم

استراتژی کارشناسان تحلیلها| بخش پنجم(ریسک به ریوارد) تصویر ریسک به ریوارد

خب طبق مطالب فوق که گفته شد، ما در قیمت بین 269-300 هیچ خریدی انجام نمیدیم . منتظر میمونیم تا سهم مقاومت بعدی خودش که 300 تومن است رو شکسته و بالای اون تثبیت بشه و نفوذ سهم در مقاومت تأیید بشه . وقتی سهم مقاومت 300 رو شکست و بالای اون تثبیت شد حالا مقاومت 300 تبدیل به حمایت شده و ما باید در 4-8 % فاصله قیمت تا حمایت 300 یعنی زیر 324 اقدام به خرید کنیم ولی سهم در این بازه قیمتی با صف خرید همراه بوده و فرصت خرید نداده است و تنها در قیمت 332 ت فرصت خرید داده که با استراتژی ما که باید فاصله خرید ما تا حمایت سهم 8-4 % باشه مغایرت دارد خب پس دوباره خریدی نمیکنیم و منتظر میمونیم تا سهم به قیمت های زیر 324 تومان که اومد اقدام به خرید میکنیم . سهم در تاریخ 21/6/93 به قیمت مورد نظر ما رسیده است یعنی قیمت زیر 324 تومن . حالا پارامتر ها رو تعیین میکنیم : حد ضرر و حمایت خرید ما میشه 300 تومن ریسک ما میشه 24 تومن یا 8 % و حد سود و اولین مقاومت ما میشه 380 تومن و ریوارد ما میشه 56 تومن یا به عبارتی 17% . حالا نسبت R/R رو محاسبه میکنیم و اگر این نسبت تأیید شد اقدام به خرید میکنید . با تقسیم 24به 56 ضربدر 100 عدد 42 % به دست می اید که زیر 50% است و برای خرید خوب میباشد و سیگنال خرید تأیید میشود. پس باید درقیمت 324 با حد ضرر 300 و حد سود 380 اقدام به خرید کرد.

سهم مقاومت 380 رو شکست و سهم دوباره همین روند رو طی کرد دوباره سهم مقاومت 453 رو شکست و همین روند رو طی کرد . این سهم کلا بر اساس این استراتژی حرکت کرده

هر چقد کمتر از 50 % باشه سودی که شما میبرید بیشتر خواهد بود ولی اگر این نسبت بالای 50 % بود اصلا اقدام به خرید نکنید

هدفمون اینکه که با حداقل ریسک، بیشترین بازدهی رو داشته باشیم . اگر سهمی در چهارچوب استراتژی ما نبود نباید دنبال خرید سهم بود چون فقط ریسک خودمون رو افزایش دادیم.

ادعایی نیست که تمامی سهم ها طبق الگوی این استراتژی حرکت خواهند کرد ولی اگر طبق این استراتژی خرید کنید سرمایه شما کمتر در خطر خواهد بود و احتمال سود شما افزایش خواهد یافت. طبق قانونی که احتمالا همه شما میدونید حفظ سرمایه مهمترین کار در بورس است و بعد باید به فکر سود کردن بود.

نمودار شمواد سهم مقاومت 362 رو شکست و تبدیل به حمایت شد و در قیمت 387 که ریسک 4-8 % مورد نظر ماست سهم فرصت ورود داد و بعد سهم تا 450 که مقاومت اول سهم است صعود کرد و از همه مهمتر که سیگنال خرید رو تأیید میکنه نسبت R/R است که رعایت شده .

انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها| (ریسک به ریوارد) تصویر ریسک به ریوارد

امیدوارم که مطالب گفته شده(ریسک به ریوارد) مورد استفاده شما دوستان قرار بگیره و تونسته باشم کمکی به شما عزیزان کرده باشم.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن