افت هیجان در بورس …

328
telegram nokhbegan-start
افت هیجان در بورس ...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 14Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام و عرض ادب خدمت بازار دوستان ؛

به نقل از بورس 24 بازار را در حالی آغاز خواهیم کرد که بورس تهران یک هفته کسالت بار را سپری کرده است. این هفته نیز همچنان جو مذاکرات بر بازار سرمایه سایه افکنده است. حجم معاملات پایین است و نوسانات محدود شده است. بازار تا حدود زیادی از فروشنده های افراطی خالی شده است اما باید قبول کرد که خریدار آنچنانی (خصوصا در رنج مثبت) در بازار رویت نمی شود.

به لحاظ تکنیکی موج صعودی شاخص از اواخر مرداد 91 تا نیمه های دی ماه سال گذشته 338 روز کاری به طول انجامیده است. اکنون 102 روز کاری از آغاز دوران اصلاح بازار سپری می شود. اصلاح بازار به گونه ای بوده که اسیلاتور DT در فریم هفتگی نیز به محدوده اشباع از فروش کشیده شده و تحلیل گران تکنیکی انتظار دارند که با رسیدن شاخص به محدوده کف قبلی ، شاهد افزایش تقاضا در بازار باشیم.

با این حال با توجه به ابهامات بازار ، خروج از رکود فعلی نیازمند یک شوک روانی قوی به همراه ابهام زدایی است. در غیر این صورت با برگشت احتمالی نیز ، شاخص بورس بالای چندانی نخواهد شد و شاهد نوسانات 10 – 15 درصدی خواهیم بود.

در زمینه اخبار هسته ای وال استریت ژورنال نوشت، به گفته سید عباس عراقچی نگارش متن توافق جامع هسته‌ای از هفته آینده آغاز می‌شود، اما هنوز تردیدهایی در این باره وجود دارد. عراقچی روز پنجشنبه همچنین گفت که توافق جامع هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 در دسترس است اما دو طرف هنوز اختلافات گسترده‌ای در برخی از موضوعات دارند.

وی که در نشست شورای اروپایی در روابط خارجی در شهر رم صحبت می‌کرد گفت: مذاکرات اکنون در مرحله بسیار حساسی هست. عراقچی با بیان اینکه هنوز اختلافات وجود دارند. افزود: ما به تلاش سخت، خرد ورزی و خلاقیت برای از بین بردن اختلافات نیاز داریم. وی علی‌رغم اشاره به اختلافات گفت که توافق در دسترس است.

معاون وزیر خارجه ایران و دیپلمات ارشد هسته‌ای ایران گفت: همه ما می‌خواهیم این کار را تا 20 جولای به انجام برسانیم. این دیپلمات ایرانی عدم موفقیت دو طرف در رسیدن به توافق هسته‌ای را موضوعی فاجعه‌بار برای همه توصیف کرد و گفت: ایران در صورت توقف مذاکرات هسته‌ای به غنی‌سازی 20 درصدی برمی‌گردد.

عراقچی از اظهارنظر درباره این رایزنی‌ها خودداری کرد اما ابراز امیدواری کرد مذاکرات وین با پیشرفت همراه باشد. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران گفت: انتظار داشتیم در دور قبلی این مذاکرات در وین نگارش متن توافق را آغاز کنیم، اما این اتفاق نیفتاد. امیدواریم هفته آینده نگارش پیش‌نویس را آغاز کنیم، اما هنوز تردیدهایی در این باره وجود دارند.

بازار سهام

در گروه خودرویی ، شورای رقابت سرانجام قیمت جدید خودروها را با افزایش 3.7 تا 6.9 درصدی اعلام کرد. در همین راستا ، دبیر انجمن خودروسازان ایران قیمت‌های جدید اعلام شده از سوی شورای رقابت را رد می‌کند همچنین به گفته معاون فروش ایران خودرو نیز قیمت‌های اعلام شده نیاز به بررسی دارد.

البته نکته قابل توجه در قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت پایین‌تر بودن قیمت جدید برخی از خودروها از قیمت‌های فعلی آن است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در این باره می‌گوید: ما قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت را قبول نداریم و اعتراض خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس کرده‌ایم. احمد نعمت‌بخش با بیان این‌که طبق قانون شورای رقابت تنها باید فرمول قیمت‌گذاری را ابلاغ کند و حق تعیین قیمت‌ها را ندارد، خاطرنشان می‌کند: نکته عجیب در قیمت‌های اعلامی آن است که قیمت جدید برخی از خودروها پایین‌تر از قیمت فعلی آن است. وی ادامه می‌دهد: همچنین در حالی که استاندارد آلایندگی یورو 4 اجباری شده اما شورای رقابت هزینه مربوط به این استاندارد را به عنوان آپشن‌های اختیاری اعلام کرده است.

عبدالله بابایی – معاون فروش و بازاریابی گروه صنعتی ایران خودرو – نیز در این باره می‌گوید: درصدهای اعلام شده از سوی شورای رقابت برای افزایش قیمت‌ها جای بررسی دارد. وی با بیان این‌که هنوز فرمول جدید از سوی شورای رقابت به ما ابلاغ نشده است، خاطرنشان می‌کند: پس از ابلاغ فرمول، قیمت‌های جدید را محاسبه و به شورای رقابت اعلام خواهیم کرد.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد با مواضع جدید خودروسازان حاشیه‌های مربوط به افزایش قیمت خودروهای داخلی همچنان ادامه خواهد داشت. شاخص این گروه را به لحاظ تکنیکی می توان در داخل یک کانال صعودی محصور کرد. به نظر می رسد محدوده 12200 – 12400 واحد می تواند حمایت مناسبی در پیش روی شاخص این صنعت باشد.

نکته دیگر این که اندیکاتور MACD با نزدیک شدن به خط مرکزی حاکی از تخلیه هیجان این گروه است. اسیلاتور DT نیز در وضعیت مناسبی به سر می برد.

در نماد ایران خودرو شنیده می شود تولید شرکت در دو ماهه اول سال از مرز 70 هزار دستگاه گذشته است. لازم به ذکر است که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال 92 حدود سه برابر شده است. تولید ایران خودرو در دو ماه ابتدایی سال گذشته تعداد 23 هزار و 375 دستگاه خودرو بوده است. تولید اردیبهشت ماه ایران خودرو نیز 51 هزار و 134 دستگاه انواع خودرو سواری بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از سه برابر افزایش داشته است. تولید اردیبهشت سال گذشته 16 هزار و 476 دستگاه خودرو بوده است. به لحاظ نموداری نیز شرایط به گونه ای است که باند 250 – 260 تومان می تواند حمایت مناسبی برای سهم تلقی شود.

در نماد سایپا شنیده ها حاکی از ارسال گزارش توجیهی افزایش سرمایه 60 درصدی به سازمان می باشد. به لحاظ نموداری دو سطح حمایتی پیش روی سهم می باشد. اولی 240 و دومی 220 تومان است.

ثبت افزایش سرمایه 250 درصدی خکاوه در مرجع ثبت شرکت ها ، از دیگر اخبار این گروه می باشد. لازم به ذکر است که سهم در دو ماهه گذشته 200 دستگاه تولید داشته است. این در حالیست که مطابق برنامه شرکت تولید ماهانه 250 دستگاه را پیش بینی کرده است!

در صنعت پتروشیمی ، نمادهای این گروه کم کم به سطوح جذابی برای خرید نزدیک می شوند. البته در این گروه کاهش قیمت های جهانی (خصوصا اوره) و افزایش یوتیلیتی باعث می شود چندان به گزارشات سه ماهه نمادهای این گروه دل نبندیم.به عنوان نمونه می توان به تاپیکو اشاره کرد که بار دیگر در آستانه رسیدن به سطح حمایتی 440 – 450 تومان قرار دارد.

پارسان از دیگر سرمایه گذاری ها در صنعت پتروشیمی است که می تواند در باند 720 – 750 تومان با افزایش تقاضا مواجه شود. فارس نیز از دید تکنیکی در محدوده 1360 – 1400 تومان حمایت دارد.

از دیگر نمادهای پتروشیمی می توان به پتروشیمی جم اشاره کرد که شنیده می شود 7 درصد جلوتر از بودجه خود تولید کرده است. خرید سهم حوالی 1650 – 1700 با دید میان مدت ریسک چندانی نخواهد داشت.

در نماد شیران واگرایی مخفی منفی مانع از شکست سقف کانال شد. اکنون سهم کف کانال مقارن با 1860 تومان را نشانه گرفته است.

در سایر نمادهای وابسته به این گروه ، سهامداران وپترو نیم نگاهی به وضعیت پلوله دارند. در مورد این سهم باید گفت از دید تکنیکی اگر حمایت 200 تومانی را از دست بدهد ، کار برای ادامه راه دشوار خواهد شد.

اما پاکشو که 2 تیر ماه مجمع برگزار خواهد کرد ، زمانبندی پرداخت سود خود را اعلام کرد. شرکت از مهر ماه اقدام به پرداخت سود خواهد کرد. به نظر می رسد با توجه به سیاست تقسیم سود حداکثری شرکت در مجمع ،داشتن سهام پاکشو خالی از لطف نباشد.

در ساختمانی ها ، مدتهاست که تحلیل گران تکنیکی صحبت از رسیدن شاخص این گروه به کف قیمتی می کنند. اما هنوز واکنش مناسبی نسبت به محدوده های حمایتی را شاهد نیستیم. از یک طرف شرایط کلی بازار به گونه ای است که امکان برگشت پرقدرت را به هیچ یک از گروه ها نمی دهد. از طرف دیگر معاملات این گروه نشان می دهد که جریان نقدینگی از ساختمانی ها خارج شده است. با این حال خرید ثباغ حوالی 220 تومان پس از افت 58 درصدی! ریسک چندانی ندارد. ثتران نیز حوالی قیمت های کنونی با کف کانال صعودی خود درگیر است. وساخت نیز به قیمت های 9 ماه قبل خود برگشته است. به نظر می رسد سهم حوالی 280 تومان با افزایش تقاضا مواجه شود.

البته تحلیل چندین نمونه از شاخص ها و هشدار آنها را در اینجا مشاهده بفرمایید.

نظر کارشناسان ما درباره  ورنا ، شخارک ، ارفع و … را در اینجا بخوانید.

پر سود باشید …

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن