انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها-بخش دوم

1356
telegram nokhbegan-start
انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها-بخش دومReviewed by رضا حسین زاده on Aug 3Rating:

با سلام خدمت کاربران محترم سایت تحلیلها

بسیاری از دوستان میپرسند معیار انتخاب سهم به عنوان سیگنال خرید از نظر کارشناسان سایت تحلیلها چه پارامترهایی میباشد


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

حقیقتش این است که عوامل و مسایل بسیاری در انتخاب یک سهم دخیل اند، که اگر بخواهیم مفصلا در باره ی این موضوع صحبت کنیم قطعا یک جلد کتاب قطور هم بنویسیم باز هم کم گفته ایم و حرف برای گفتن بسیار هست.

در این پستی که در خدمتتان هستم سعی میکنم در چند پاراگراف به صورت مختصر نکاتی مفید را خدمتتان ارایه دهم تا در معاملاتتان کمک حال شما باشند

در خرید یک سهم چند نکته باید رعایت گردند از جمله:

1:اتنتخاب سهم

2:زمان خرید

3:حجم و استراتژی معامله

این موضوعات خود زیر شاخه های بسیار گسترده ای  داردند ولی اختصارا رعایت چند نکته ی ساده بسیار میتواند راهگشا باشد:

همیشه از گروههای قوی و پیشرو بازار برای انتخاب سهم استفاده کنید . ” یک سهم بد از یک گروه خوب, بهتر از یک سهم خوب در گروه بد میباشد”

همیشه به جای تک سهم شدن سبدی متشکل از گروههای مختلف داشته باشید (4الی 6 سهم و ترجیحا از هرگروه یک سهم)؛ در انتخاب گروهها وسپس سهام برای تشکیل یک سبد مسایل بنیادی بر مسایل تکنیکال ارجحیت دارند مگر در مواردی خاص(خرید سبک برای نوسنهای کوتاه مدت سهم)

درواقع انگیزه ی خرید سهم  مسایل بنیادی  میباشند و با استفاده از موارد  تکنیکالی  قیمت مطلوب خرید و بهترین زمان خرید و فروش را مشخص می کنیم.

سهامی که دارای تعدیل مثبت (ولغدر) , افزایش سرمایه(خریخت), افزایش نرخ محصولات(پاکشو)  ,بازیگران قوی پشت سهم(دکوثر) , یا گروههای دارای چشم انداز مثبت ( افزایش قیمت محصولات گروه شوینده ها روغن موتور و … در سال گذشته ) (گروه بانک , بیمه ,خودرو , حمل و نقل و … به خاطر لغو تحریمها)  و…. میباشند برای انتخاب شدن مناسب میباشند.(سهام در پارانتز صرفا مثالهایی از یک سال گذشته میباشند)

یکی از روشهای مفید این است که شما لیستی از  سهام خوب و قوی را از گروههای منتخب بازار انتخاب میکنید (تا 40 الی 60 سهم ) و به جای تحت نظر گرفتن کل بازار فقط این سهام را بررسی میکنید و هنگامی که اتفاق بنیادی خاصی در سهم افتاد و یا اینکه از لحاظ تکنیکالی به نقطه ی ایده الی رسید با توجه به استراتژی شخصیتان اقدام به خرید میکنید

نکته ی جالب توجه دیگر حجم خریداری شده میباشد

همیشه قرار نیست 100 پولتان را تبدیل به سهم کنید. بازار را تحت نظر بگیرید و با توجه به شرایط بازار 30 , 50 یا 70 الی 80 درصد سه باشید.

شرایط شاخص کل , شاخص گروه و نمودار خود سهم باید  مشخص کننده ی میزان نقد بودن یا سهام بودن شما باشند. در این زمینه اسیلاتورها و خطوط روند بسیار بسیار مفید و تعیین کننده میباشند.

استراتژی های معاملاتی نیز میتوانند بسیار متفاوت باشند

اگر با استراتژی شکست مقاومت وارد سهمی می شوید رعایت حد ضرر مهمترین نکته ی کار میباشد ولی اگر با استراتژی خرید از کف قیمت در خلاف روند بازار کار میکنید (فقط سهام دارای بنیاد قوی پس از افت کافی و P/E مناسب برای این کار مناسب می باشند )  تشخیص درست  پله های مناسب خرید مهمترین شرط موفقیت میباشد. در این روش حتما باید اسیلاتور STOCH  یا DT  در تایم فریم هفتگی  باید در ناحیه اشباع فروش یا صعودی باشد و در تایم روزانه در حال کراس صعودی از یک حمایت باشد.

به عنوان یک اصل: در هر حالتی سعی کنید فروش پله ای را فراموش نکنید.

سعی میکنیم در مطلبی جداگانه مثالهایی کاربردی از بورس تهران را برایتان تشریح کنیم تا درک مطالب بهتر باشند.

bashgah-banner nokhbegan-start

9 نظرها

 1. این مطلب خیلی جالب و ظریف نگاشته شده بود
  لطفا پست هایی که به صورت بخش بخش و مرتبط با هم هستند را ، لینک قسمت های قبلی و بعدی نیز در آن اضافه شود تا خیلی سریع بشود به آنها دسترسی پیدا کرد
  مثل برای پیدا کردن بخش اول این مطلب چند دقیقه باید کل سایت را بالا و پایین کرد.
  متشکرم

 2. باسلام مطلب مفیدی بود
  اما لطفا بفرمایید از کجا بدانیم که سهم های معرفی شده سایت تحلیل ها همه از بنیادی خوبی برخوردار هستند یا خیر
  لطفا در انتهای سیگنال هایی که میدهید از نظر تکنیکال بنیاد هم سهم هم در حد 3 خط توضیح داده شود تا مثلا مثل سهم ارفع نشود چون تعدیل منفی خیلی بدی داد در حالیکه من دقیقا در این سایت خواندم تنها فولادی که تعدیل مثبت باید بدهد همین سهم ارفع است و دیگران خیلی خوشبینانه سودشان را حساب کرده اند اما کاملا برعکس شد و کسانی که خریده اند هم ریسک خریدشان بالا رفته است
  با تشکر

  • دوست عزیز همانطور که خودتان هم مطلعید بورس تهران از شفافیت زیادی برخوردار نیست
   خیلی وقتها تمامی شواهد و قراین حکایت از یک مساله ای دارد ولی متاسفانه مشاهده میشود گزارش شرکت در اقدامی تامل برانگیز، غیر واقعی و جهت دار منتشر میشود
   در ضمن هرچه بازه یک معاملات به سمت کوتاه مدت میل میکند وزن تکنیکال نسبت به فاندامنتال بیشتر میشود
   در معاملات زیر 10روز کاری برای نوسانات حدودا 7% مسایل بنیادی زیاد اهمیتی ندارند، ولی ریسک کار نیز بالاتر میباشد

نطر گذاشتن