انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها- بخش چهارم

1215
telegram nokhbegan-start
انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها- بخش چهارمReviewed by یونس برازیده on Aug 27Rating:

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

استراتژی انتخاب سهم – قسمت اول


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

استفاده از نقاط حمایت و مقاومت در دو تایم فریم

*نگارش مطلب به زبان گفتاری می باشد

مقدمه:

هیچ کسی از آینده خبر ندارد و در مورد بازار سهام هم هیچ کسی نمیتونه با 100% ، آینده بازار یا سهم و یا به عبارتی طرف راست نمودار سهم رو تشخیص بده و به طور کاملا صحیح اعلام کنه. همیشه رفتار های انسان ها در مورد آینده با احتمال همراه است و هیچ کسی نمی داند آینده او چه جوری خواهد شد مثلا هیچ از اینکه در آینده چه شغلی خواهد داشت و یا چه اتفاقاتی برای او خواهد افتاد خبر نداره . کسی که درس میخونه ، دانشگاه میره و … فقط برای اینه که احتمال خودش رو در بدست آوردن شغل و جایگاهی بهتر افزایش بده . کسی که ماشین یا هر چیز دیگه ایی رو که بیمه میکنه و در مقابل هزینه ای بابت حق بیمه پرداخت میکنه اصلا دوست نداره که اتفاقی براش بیافته که مثلا بخواد از بیمه ایی که گرفته استفاده کنه ولی در مقابل مزایایی که بدست میاره و در مقابل ریسکی که وجود داره حاضر هست که هزینه ایی رو پرداخت کنه. در تحلیل تکنیکال هم و بنیادی هم به همین صورت است (درصورت اگاهی کامل از هر دو تحلیل تکنیکال و بنیادی ، ریسک تحلیل بنیادی کمتر خواهد بود ولی در عوض هزینه های تحلیل بنیادی هم بیشتر خواهد بود) مثلا در بعضی بیمه ها هر چقدر هزینه حق بیمه بیشتری پرداخت کنی مزایای بیشتری هم دریافت و ریسک کمتری خواهید داشت تمام این مطالب مقدمه ای بود برای توضیح بهتر و قابل درک استراتژی خرید سهام با استفاده از تحلیل تکنیکال و در ادامه مدیریت سرمایه جهت کاهش ریسک .

در تحلیل تکنیکال شما نمیتونید آینده رو کاملا درست پیش بینی کنید اما می توانید با توجه به رفتارهای سهم در گذشته آینده سهم رو با قبول ریسک به صورت احتمالی پیش بینی کنید و با قبول ریسک و هزینه ، سرمایه خود رو بیمه کنید.

سعی میشه که در سه قسمت استراتژی رو بهتون ارائه کنم که به راحتی بتونیم یک سهم رو بررسی کنید و بتونید بهترین نقاط ورود رو مشخص کنید.

پیش نیاز :

  • توی بحث و علم تکنیکال اصطلاحی است به نام مقاومت و حمایت ( مقاومت و حمایت میتونه به صورت کلاسیک (افقی) و یا به صورت خط روند یا نسبت های فیبو ناچی و … باشه)
  • شکست حمایت این ذهنیت رو ایجاد میکنه که امکان دارد سهم از این قیمت هم پایین تر برود و همچنین عکس این قضیه یعنی شکست مقاومت این ذهنیت رو ایجاد میکنه که از این قیمت بالاتر خواهد رفت.( در روند نزولی به عکس)
  • اصطلاحی هم به نام پول بک یا بازکشت به مقاومت یا حمایت قبلی.
  • توی علم تکنیکال این موضوع وجود داره که هر مقاومتی که شکسته شد تبدیل به حمایت و هر حمایتی که شکسته شد تبدیل به مقاومت خواهد شد.
  • معمولا و اکثرا در تکنیکال اصلاح سهم در مقابل رشد، حرکت و یا صعود سهم زمان بیشتری طول میکشه که نشان از قدرت خریدار ( و یا روند نزولی قدرت فروشنده) در سهم خواهد بود.
  • هر چقدر تایم فریم بالاتر باشه اعتبار یک حمایت یا مقاومت بالاتر خواهد بود . مثلا حمایت ها و مقاومت ها در تایم هفتگی از حمایت ها در تایم ساعتی معتبر تر خواهد بود.
  • اگر سهمی در دو تایم فریم در نقطه حمایت و مقاومت خود قرار داشته باشد ، حمایت یا مقاومت از اعتبار بیشتری برخوردار است.
  • همیشه بپیچیده ترین راه ها و راه حل ها بهترین انتخاب ها نیستد. اکثر مواقع بهترین انتخاب ها در ساده ترین تحلیل ها قرار دارد. پس دنبال نمودار های پیچیده با اندیکاتور های بسیار و توضیحات گنگ و مبهم نباشید.

با این توضیحات میریم سراغ انتخاب سهم و زیر نظر گرفتن رفتار سهام ها. شاید ابتدا پیش خودتون فکر کنید که به این سادگی هم میشه سهام خوب رو انتخاب کرد؟! ولی یاد خواهید گرفت که به ساده ترین شیوه ممکن سهمی رو انتخاب کنید.

در این قسمت با ذکر مثال حمایت و مقاومت چند سهم بررسی خواهیم کرد و حمایت ها و مقاومت های کلاسیک (افقی) و خط روند و فیبوناچی سهم رو بررسی میکنیم. ( به هیچ وجه حمایت ها و مقاومت های گفته شده سیگنال – خرید یا فروش- نمیباشد).

تایم هفتگی برای میان و بلند مدتی ها و تایم روزانه برای کوتاه مدتی ها

  • کرازی

ابتدا نقاط اصلی چرخش سهم رو در تایم فریم بزرگتر انتخاب میکنیم (دایره های قرمز رنگ). سپس یا استفاده از خط روند حمایت ها و مقاومت ها رو مشخص میکنیم.

حمایت های سهم : خط روند بنفش رنگ (که شکسته شده است) . قیمت 435 که حمایت کلاسیک (افقی) سهم میباشد. خط روند صعودی قرمز رنگ و قیمت 204 تومن که حمایت کلاسیک سهم میباشد.

مقاومت های سهم: 1025 تومن که حمایت کلاسیک سهم میباشد.

تایم هفتگی

222222

تایم روزانه

حمایت های سهم 558 ، 475 ، 442 ، 367 ، 302 و مقاومت های سهم 758 و 885 و 1025 در شکل زیر نشان داده شده است

55555555555555

  • غپینو

تایم هفتگی

حمایت ها 245 ، 150 و 107 تومن میباشد و مقاومت های سهم 290 ، 424 و 553 میباشد.

0101

تایم روزانه

حمایت ها 245 ، 185 ، 150 و مقاومت های سهم 262 ، 290 ، 336 ، 424 و 553 تومن میباشد

1232111111

نکته: در تمامی سهم ها فیبوناچی ریترسمنت 61.8 % ، 78.2% و 88.2% میتواند به عنوان حمایت یا مقاومت سهم عمل نماید. اما بهتر آن است که وقتی این نسبت ها با یکی از حمایت های کلاسیک و یا خط روند سهم هم پوشانی داشته باشد به عنوان حمایت یا مقاومت انتخاب شود و در این صورت بهتر عمل میکند و اعتبار بیشتری دارد.

در قسمت بعد سعی می کنیم که اعتبار هریک از مقاومت ها و حمایت ها رو با استفاده از اندیکاتور ها، نسبت های فیبوناچی و الگوهای هارمونیک و دیگر ابزار ها مورد بررسی قرار دهیم. بعد از قسمت آخر این مطلب، سعی میکنیم مثال های متعددی ارائه شود تا مطلب واضح تر و بیشتر قابل درک شود.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن