انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها-بخش نخست

953
telegram nokhbegan-start
انتخاب سهام مناسب با استراتژی کارشناسان تحلیلها-بخش نخستReviewed by پيمان باغچه سرا on Jul 27Rating:

با سلام خدمت کاربران گرامی سایت تحلیلها

یکی از مطالبی که ذهن سهامداران و به‌خصوص افراد تازه‌وارد به بورس را به خود مشغول می‌کند این است که اصولاً چگونه می‌توان یک سهام خوب را از میان این‌همه سهم موجود در بازار انتخاب نمود. در این مطلب قصد داریم توضیح کوتاهی در این رابطه داشته باشیم تا شاید بتواند مقداری از این ابهامات را برطرف کند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همان‌طور که اکثر شما دوستان در سایت‌ها و مقالات مختلف مشاهده کرده‌اید سهامداران انتخاب سهم موردنظر خود را به‌طورکلی در قالب دو روش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال انجام می‌دهند.ولی این دو روش هرکدام جزئیات و زیرشاخه‌های فراوانی دارند که گاهی باعث می‌شود بیشتر از اینکه بتوانیم انتخاب درست داشته باشیم دچار آشفتگی ذهنی شویم.اکثر این روش‌ها یا ازنظر علمی و یا ازنظر تجربی اثبات‌شده‌اند،ولی مسئله این است که خیلی از آن‌ها توسط فعالان بورس‌های مختلف دنیا و با توجه به سازوکارهای آن بازارها و همچنین سلایق و روحیات سرمایه‌گذاری افراد مختلف ابداع‌شده‌اند.

پس به نظر می‌رسد که ما هم باید استراتژی‌های معاملاتی خود را تا حد امکان بر اساس سازوکار بازار سرمایه خودمان و شرایط اقتصادی و خصوصیات رفتاری سهامداران بازار خودمان تنظیم کنیم.به همین منظور مواردی را که خیلی از مواقع به‌شخصه برای انتخاب سهام به آن توجه می‌کنم را با شما به اشتراک می‌گذارم.همین‌جا نیز تأکید می‌کنم که این موارد به‌هیچ‌عنوان به معنای بهتر بودن و یا مهم نبودن و اشتباه بودن سایر موارد نیست و فقط به‌عنوان شاخص‌هایی است که به‌شخصه در اکثر موارد اهمیت بیشتری به آن‌ها می‌دهم.:

-وضعیت سیاسی و اقتصادی: بورس ما یکی از بازارهایی است که در چند سال اخیر ریسک‌های سیاسی زیادی را در دل خود داشته و وزن عوامل سیاسی در آن بیش‌ازحد نرمال بوده است.پس همیشه باید در این بازار به‌عنوان یکی از عوامل عمده مؤثر در تعیین روند بازار این عامل را موردتوجه قرارداد.شرایط کلان اقتصادی نیز همیشه نقش بزرگی در تعیین روند بازار داشته‌اند.بسیاری از دوستان از این عامل غافل می‌شوند.اگر به خاطر داشته باشید در بازه سال‌های 92-90 با جهش قیمت ارز و رشد بالای تورم که منجر به رشد ریالی فروش اکثر صنایع شد و در انتهای آن با انتخابات ریاست جمهوری و خوش‌بینی بالا به آن‌،همه منجر به رشد بسیار خوب بورس شد و پس‌ازآن با توقف رشد قیمت ارز و تورم و ایجاد رکود در صنایع،نرخ رشد منفی اقتصاد،مسئله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها،نرخ بهره مالکانه معادن،تنش‌های مذاکرات هسته‌ای و …. شاهد افت بالای بورس بودیم که مثال‌های گفته‌شده و بسیاری موارد دیگر در حوزه عوامل سیاسی و اقتصادی قرار می‌گیرند.

-انتخاب صنعت مناسب: یک ضرب‌المثل بین فعالین بازار وجود دارد که می‌گوید سهم بد از صنعت خوب،بهتر از سهم خوب از صنعت بد است. تصمیم درباره خوب یا بد بودن صنعت به شرایط درون صنعت از قبیل بازار تقاضا برای محصولات و خدمات صنعت در وهله اول و سپس به میزان و هزینه تولید صنعت و درنهایت سودآوری کلی صنعت بستگی دارد. تحلیل ریسک صنعت هم به عوامل مؤثر تجاری در تعیین قیمت محصولات و خدمات صنعت در کوتاه‌مدت یا قیمت مواد اولیه و مواردی از این قبیل بازمی‌گردد. به‌عنوان‌مثال، صنایع ساختمان،سیمان با فولاد ممکن است با مازاد عرضه و رکود مواجه باشند یا دسترسی به بازار صادراتی آن‌ها دچار مشکل شود و یا در صنعتی هزینه تولید افزایش یا کاهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد(مثل سنگ آهنی ها و پتروشیمی‌ها).در کل باید تأثیر عواملی مثل افزایش یا کاهش نرخ ارز، نرخ تورم، رشد اقتصادی، نرخ سود بانکی، تحریم و …. را بر صنعتی که بررسی می‌کنیم و همچنین روند کلی صنعت در مقیاس بین‌المللی را نیز موردمطالعه و بررسی قرار دهیم.

پوشش مناسب سود: صورت سود و زیان و ترازنامه حاوی اطلاعات بسیار مهمی در مورد شرکت هستند .یکی از مسائل مهم حاشیه‌ی سود شرکت است. شرکتی که حاشیه سود مناسبی دارد یعنی توانایی خوبی در بهره‌گیری درست از منابع خود دارد.علاوه بر این زمانی که گزارش‌های 3 یا 6 و 9 ماهه شرکت منتظر می‌شود و در این گزارش‌ها شاهد پوشش سود مناسب نسبت به سود پیش‌بینی‌شده برای کل سال مالی هستیم،می‌تواند احتمال افزایش و تعدیل سود سهم در ادامه سال را بالا ببرد.مثلاً شرکتی برای هر سهم خود 100 تومان سود پیش‌بینی کرده و در گزارش سه‌ماهه(یعنی یک‌چهارم از سال) 40 تومان(یعنی 40%) از آن سود را پوشش داده که طبق این گزارش به‌احتمال‌زیاد می‌تواند تا انتهای سال بیش از 100  تومان سود داشته باشد.البته باید به ماهیت این سود و قابلیت ادامه‌دار بودن آن سود تا انتهای سال مالی نیز توجه داشته باشیم.چراکه مثلاً ممکن است سود ناشی از فروش یک دارایی و یا یک فعالیت تکرار نشونده باشد.

-نسبت قیمت به درآمد(P/E):گاهی اتفاق می‌افتد که با سهامی مواجه می‌شویم که به‌اصطلاح p/e پایین یا بالایی دارد.این عامل نمی‌تواند به‌تنهایی دلیلی برای ارزنده بودن یا گران بودن سهم باشد،ولی می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از این بابت که سهم ارزش بررسی و توجه بیشتر را دارد،موردتوجه قرار گیرد.بالا بودن یا پایین بودن p/e سهم ناشی از انتظار عموم بازار از رشد و یا افت سودآوری سهم در آینده است.ولی لزوماً تحلیل عموم بازار در همه موارد صحیح نیست و ما با بررسی سهم با کمک نکات گفته‌شده در بالا می‌توانیم تا حدودی وضعیت آینده سهم را تخمین بزنیم و آنگاه تشخیص بدهیم که سهم ارزنده و یا گران است.

موارد گفته‌شده در بالا عواملی بود که به نظر تا حدود زیادی بررسی بنیادی سهم را پوشش می‌دهد.اما خیلی از مواقع ما سهم را موردبررسی قرار می‌دهیم و آن را مناسب ارزیابی می‌کنیم،ولی می‌بینیم برخلاف شرایط مناسب بنیادی سهم شاهد افت قیمت آن هستیم.پس به نظر باید علاوه بر اینکه سهمی را ازنظر بنیادی مناسب ارزیابی نمودیم،بتوانیم آن را در محدوده و قیمت‌های مناسب نیز بخریم.ممکن است سهم افت نماید و بعداً به‌اندازه‌ای رشد کند که ما از آن سود کسب کنیم،ولی درهرصورت هدف اصلی یک سرمایه گذار در مرحله اول حفظ سرمایه و سپس کسب بیشترین سود است.در اینجا باید به کمک تحلیل تکنیکال بتوانیم سهمی را که ارزنده دانسته‌ایم در قیمت‌های مناسب خرید نماییم.

تحلیل تکنیکال نیز روش‌های گوناگونی دارد،ولی در حوزه تخصص اینجانب نیست و فقط به‌عنوان یک پیشنهاد یک روش ساده را که به‌شخصه زیاد از آن کمک می‌گیرم و  احساس می‌کنم در بازار ما تا حدود زیادی جوابگوست را معرفی می‌کنم و آن استفاده از واگرایی هاست.

به‌طور مثال سهمی که برخی از عوامل گفته‌شده بالا را در برمی‌گیرد و در یک سال گذشته موردتوجه عموم بازار بوده است سهم حکشتی است.این سهم در صنعتی قرار دارد که از تحریم‌ها آسیب زیادی دید.حال صنعت حمل‌ونقل و به‌خصوص سهم حکشتی چشم‌انداز مثبتی پس از لغو تحریم‌ها دارد و در یک سال گذشته فراز و نشیب‌های زیادی را در حین مذاکرات هسته‌ای تجربه کرده است.اگر این سهم به‌عنوان یک سهم آینده دار توسط یک تحلیلگر انتخاب می‌شد،همان‌طور که در شکل زیر قابل‌مشاهده است به کمک واگرایی می‌شد علاوه بر یافتن نشانه‌های رشد قیمت،از نوسانات قیمت نیز بهره برد:

حکشتی_تعدیل_نشدهDailyهمچنین دوستانی که علاقه مند به یادگیری بیشتر درمورد واگرایی هستند می توانند آموزش آن را با کلیک بر اینجا مطالعه کنند:

امیدواریم که مطالب گفته شده بتواند به شما در انتخاب سهم های مناسب کمک کرده و منجر به افزایش سودآوری شما شود.

به امید موفقیت شما

bashgah-banner

1 نظر

نطر گذاشتن