انتظاری فرسایشی برای خبری از 5+1

307
telegram nokhbegan-start
انتظاری فرسایشی برای خبری از 5+1Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 17Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام به دوستان بر بام بازاری ؛

به نقل از بورس 24 وضعیت بازار بسیار پیچیده شده و دلیل این امر را می توان موارد ذیل دانست :

1 – نشست وین 5 از 26 خرداد آغاز شد و نتیجه این دور از نشست برای بازار اهمیت فوق العاده ای دارد. با توجه به اینکه تا چند روز آینده نتیجه این نشست مشخص می شود ، بازار کاملا در فاز انتظار قرار دارد.

2 – صف فروش فارس و جمع نشدن صف آن ته دل خریداران را خالی کرد. چرا که اگر فارس بخواهد حجم بخورد یک تنه بازار را حریف است.

اما نکته بد بازار دیروز اینجاست که در یک ساعت ابتدایی بازار رو به جلو گام برمی داشت. اما پس از آن جبهه خریداران رو به ضعف گذاشت و قیمت بسیاری از نمادهای بازار افت کرد.

از یک طرف قیمت ها در چند روز اخیر افت محسوسی داشته و افت بازار حتی اگر ادامه دار هم باشد ، باید یکی دو روز دیگر بازار بخشی از ریزش را اصلاح کند و بعد ریزش ادامه پیدا کند. از طرفی دیگر وضعیت معاملات دیروز و ارزش معاملات بازار چیز دیگری را می گوید!

در حاشیه بازار ، همه نگاه ها معطوف به وین است. مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف، کاترین اشتون و ویلیام برنز معروف به بیل برنز که از ساعت 16 به وقت محلی در هتل محل اقامت هیات های مذاکره کننده هسته ای ایران و 1+5 آغاز شده بود، بعد از حدود دو و نیم ساعت تبادل نظر فشرده طرفین پایان یافت.

مذاکره کنندگان ارشد ایران ، آمریکا و اتحادیه اروپا قبل از آغاز نشست رسمی ایران و 1+5 با هدف کاستن از اختلافات و نزدیک تر کردن دیدگاهها برای آغاز نگارش متن توافق جامع با یکدیگر دیدار و گفت و گو کرده اند.

نشست سه جانبه ظریف، اشتون و برنز درهتل کوبورگ وین و بعد از ملاقات و ناهار کاری وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. طرفین درخصوص محورها و موضوعات مطرح در مذاکرات رسمی ایران و 1+5 در مسیر آغاز روند نگارش متن مشترک توافق جامع، رایزنی و تبادل نظر خواهند کرد.

ویلیام جوزف برنز قائم مقام وزیر امورخارجه آمریکا که هفته گذشته بیش از 11 ساعت با سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران در ژنو سوئیس به طور دوجانبه دیدار کرد، امروز به همراه هیات مذاکره کننده آمریکایی به وین آمده است تا با هیات ایرانی مذاکرات خود را دنبال کند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پس از ناهار کاری دیروز با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: فردا(امروز) در نشست عمومی با 1+5 یک بار دیگر موضوعات را مرور می کنیم.

نشست رسمی ایران و 1+5 امروز در مقر سازمان ملل در وین ساعت 11برگزار شد.

رییس دستگاه دیپلماسی روز دوشنبه پس از دیدار دوجانبه و ناهار کاری با اشتون در محل نمایندگی ایران در وین که حدود سه ساعت به طول انجامید درجمع خبرنگاران افزود : برخلاف آنچه که امروز گفتم جلسه عمومی در این دور از مذاکرات نخواهیم داشت، تصمیم گرفتیم فردا صبح (سه شنبه) یک نشست عمومی با 1+5 داشته باشیم و یک بار دیگر موضوعات را مرور کنیم.

رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد : پس از آن نیاز به جلسات فنی و دوجانبه خواهد بود تا ببینیم مبنایی برای نوشتن متن مشترک آماده خواهد شد.

از دیگر اتفاقات مهم رویداد روز گذشته ، اعلام آمادگی امریکا برای همکاری با ایران در زمینه بحران عراق بود. این در حالی است که عربستان سعودی مخالف هرگونه عملیات نظامی در این کشور است.

در بازار سهام و در گروه پتروشیمی رشد صادرات نمادهای این گروه در 2 ماهه اول و همچنین تسعیر ارز با نرخ 3200 تومان می تواند کم کم نگاه ها را به سمت این گروه معطوف کند. البته از طرفی دیگر افت قیمت در بازارهای جهانی باعث شده که سهامداران در خصوص نمادهای این گروه احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند.

در این گروه فارس با این شرایط می تواند حتی تا سطوح 1200 – 1250 تومان اصلاح نماید. در مورد این سهم شایعاتی به گوش می رسد مبنی بر اینکه اختلاف بین یکی از سهامداران با شرکت باعث رقم خوردن این وضعیت برای سهم شده است. اگر همین رویه ادامه داشته باشد ، با یک گره معاملاتی می توان هم معاملات سهم را روان کرد و هم به لحاظ عددی ریزش خوبی را به شاخص تحمیل کرد. با این حال بسیار بعید است که این اتفاق بیفتد. چرا که ناظر حتی اجازه گره رفتن نمادهای بسیار کوچک بازار چون چکاوه ، چافست و … را نمی دهد چه برسد به فارس!

در گروه سیمانی ، دبیر انجمن سیمان نیز  با اشاره به اینکه قیمت های جدید سیمان اول تیرماه اجرایی خواهد شد، گفته قرار بود پیش از تیر ماه قیمت های جدید اعلام شود اما تولیدکنندگان سیمان طی جلسات مختلف تصمیم گرفته‌اند برای جلوگیری از بروز رانت در بازار سیمان در روزهای پایانی خردادماه قیمت‌های جدید را اعلام کنند .دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرده:طی جلسات مختلف با نمایندگان وزرات صنعت، معدن و تجارت موضوع افزایش قیمت سیمان مورد موافقت قرار گرفته است اما هنوز در رقم افزایش به توافق نرسیده ایم. ولی به طور حتم تا اول تیرماه رایزنی ها انجام و قیمتهای جدید سیمان در بازار اعلام می شود .

شنیده می شود برای افزایش نرخ سیمان دولت روی 13 درصد نظر دارد و سیمانی ها رنج 20 تا 22 درصد را مد نظر دارند. در حال حاضر 890 واحد مقاومت شاخص این گروه است و تا زمانی که این سطح شکسته نشود نمی توان از بازگشایی قطعی این گروه سخن گفت.

گروه دارویی نیز از دیگر گروه هایی است که مدت هاست که از چشم فعالان بازار سرمایه افتاده است. این روزها کسی از گروه دارویی انتظاری ندارد. دارویی ها در چند وقت اخیر نشان دادند که گزارشات نسبتا خوبی روانه بازار می کنند. با توجه به نزدیکی زمان گزارشات سه ماهه ، به نظر این گروه نیز کم کم می تواند مورد توجه واقع شود.

موفق باشید

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن