اُفت ریسک سیستماتیک بورس

  305
  telegram nokhbegan-start
  اُفت ریسک سیستماتیک بورسReviewed by بیتا جیحون on Sep 22Rating:

  در سوم شهریور ماه سال جاری بورس اوراق بهادار تهران, به دلیل بازگشایی نماد شبندر پس از 2ماه توقف , قله های 60 و 61 هزار واحدی را فتح کرد. ولی پس از آن به دلایل مختلف سیاسی من جمله حمله احتمالی امریکا به سوریه ,  تا مرز 56 هزار واحدی افت و عقب نشینی کرد. اما بالاخره پس از چند هفته موفق به عبور از مرز مقاومت 60 هزار واحدی شد. با این همه بازار در روزهای نخست هفته با غلبه عرضه  بر تقاضا همراه بود. چون در دهه آخر شهریور ماه به دلیل تلاش کارگزاران برای تسویه با مشتریان و همچنین شناسایی سود از سوی شرکتهای سرمایه گذاری فروشندگان حضور پر رنگتری را ازخود در بازار نشان دادند. 
  اما به دلیل اخبار مثبت سیاسی در هفته  گذشته مسیر بازار عوض شد  ؛ همچنین رکود  بازارهای طلا و ارز خود دلیلی مثبت برای معطوف شدن سرمایه گذاران در بازار سرمایه شد.
  از میان تمام اخبار منتشر شده و خبر ابطال تحریم های یک جانبه علیه کشتیرانی ایران و 17 شرکت دیگر با حکم دیوان دادگستری اروپاو همچنین خبر سفر ریاست جمهوری ایران به نیویورک موج امیدواری خوب و مثبتی را برای بازار سهام جاری ساخت. این اخبار به قدری از قدرت برخوردار بود که با وجود عرضه اولیه  پتروشیمی جم سایر عرضه های عمومی اولیه در وضعیت منفی قابل ملاحظه ای قرار نگرفتند. همچنین گروه پتروشیمی نیز  هفته گذشته استقبال خوبی داشت. ورود جم و همچنین اخبار مثبت در رابطه با تعدیل شرکتهای این گروه توجه اکثر معامله گران را جلب کرده است. وجود احتمال افزایش متعادل نرخ مواد اولیه شرکتهای این گروه خود نیز دلیل خوبی برای جلب نظر معامله گران است.
  درگروه  دارویی میتوان به جرئت گفت که جز گروههای پر قدرت هفته گذشته بوده است .  از سویی افزایش قیمت دارو طی 6ماه اخیر خود تعدیل قابل ملاحظه ای را به همراه داشت.
  در گروه حمل و نقل به دلیل خبر لغو تحریم کشتیرانی توسط اتحادیه اروپا تقاضای بالایی را شاهد بودیم که دو نماد حتاید و حکشتی , دو نماد مطرح این گروه در هفته گذشته بودند.
  اما در گروه فولاد به دلیل افت قیمت دلار , نتیجه کاهش محصولات فولادی را شاهدیم.
  گروه بانکی نیز پس از لغو تحریم کشتیرانی , به دلیل ارائه مجدد خدمات سوئیفت در رصد خریداران قرار گرفت. 
  در گروه برق با توجه به دریافت بخشی از بدهی های دولت و همچنین احتمال فروش برخی از دارایی ها , سهامداران را وارد صفهای خرید کرد.
  گروه سیمان نیز اگرچه با خبر افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات ارزی مواجه است , روند محتاط آمیزی را در پیش گرفته است.
  در هر حال امید داریم با نتایج مذاکرات وزیر امور خارجه با کاترین اشتون  و همچنین سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نتایج مثبتی وارد بازار شود.  همچنین به نظر می رسد با ادامه پیدا کردن اُفت قیمت دلار بازار واکنش دهد و کاهش قیمت دلار جلوی تعدیل سود بیشتر را بگیرد .
  به طور کلی در شرایط فعلی و با فروکش کردن ریسک سیستماتیک بازار , سعی کنید با بررسی دقیق گزینه های کم ریسک را انتخاب کنید , تا از ریسک غیر سیستماتیک سهام در امان باشید.

  bashgah-banner

  4 نظرها

  نطر گذاشتن