این گروه را به دقت زیر نظر داشته باشید…

972
telegram nokhbegan-start
این گروه را به دقت زیر نظر داشته باشید...Reviewed by محمد محمدی on Oct 1Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که انتظار میرفت امروز بازار نسبتا کم فروغی داشتیم ، اکثر گروهها نسبتا متعادل و بیشتر در درصدهای منفی معامله میشدند . از هفته آینده باید کم کم منتظر گزارشات ششماهه گروههای مختلف بازار باشیم ، شاید گزارشات ششماهه بتوانند برای فعالان بازار که دست به نقد هستند جذابیت خرید ایجاد کند وشاهد افزایش تقاضا ذر بازار باشیم .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شاخص کل با 23 واحد کاهش به عدد 71640 واحد رسید . بیشترین تاثیر منفی را شخارک ، پارسان و فخوز داشتند . البته منفی شاخص میتونست امروز بیشتر از این حرفها باشد ولی به لطف معاملات حمایتی نمادهای فارس ، فولاد ، کگل و وبملت از تاثیر منفی شاخص تا حد زیادی کاسته شد.

 

گروه پتروشیمی :

 

جمع بندی کمیسیون برنامه و‌ بودجه درباره قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها :

این عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس به پیشنهاد مصوب شده در کمیته اقتصادی کمیسیون متبوعش درباره قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی اشاره کرد و گفت: بر اساس این مصوبه فرمول قیمت گاز خوراک مصرفی و قیمت خوراک مایع واحدهای پتروشیمی حداقل برای مدت ده سال از تاریخ تصویب این قانون تغییر نخواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس گفت:‌ همچنین مقرر شد نرخ بازگشت سرمایه به صورت ارزی حداقل ۲۵% منظور شود.به گونه ای که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا ده سال آینده حداقل به یکصد میلیون تومان برسد.

امامی افزود:‌ در خصوص هر خانواده محصول (کود اوره، آمونیاک، متانول، پروپیلن، اتیلن برای واحدهای GTP) فرمول قیمت گاز باید به نحوی تنظیم شود که قیمت گاز و قیمت خوراک مایع در هر زمان تابعی از متوسط قیمت منطقه ای ماهانه فروش محصول نهایی یاد شده باشد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس افزود: همچنین پیشنهاد شد واحدهای پتروشیمی احداثی مشمول این حکم استانداردهای ملی مصرف آب و انرژی را در طراحی و بهره برداری مراعات کنند.

وی افزود:‌ در قیمت گاز خوراک مصرفی و قیمت خوراک مایع واحدهای تولیدی پتروشیمی (اوره) که مکلف به فروش داخلی محصولات خود به قیمت های تکلیفی دولت می شوند، باید متناسباً در قیمت خوراک تخفیف داده شود.

این عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس بر اساس تبصره یک این ماده پیشنهادی مقرر شد به منظور تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری، در احداث صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر سرمایه گذاران به صورت پلکانی تا ۳۰ درصد حسب مورد تخفیف قایل شود.

این نماینده مردم در مجلس گفت:‌ همچنین بر اساس تبصره دو این ماده مقرر شد در زمان اجرای این قانون در صورت وضع هرگونه عوارض بر قیمت گاز مشمول گاز خوراک واحدهای پتروشیمی نخواهد بود.

 

 

این مصوبه در صورت تصویب قطعی و اجرایی شدن میتونه سود شرکتهای پتروشیمی را خصوصا شکبیر ، شاراک ، فارس و شاید تا حدودی خراسان را بصورت قابل توجهی دست خوش تغییرات قرار دهد. واسه من خیلی جالب بود که امروز بازار در گروه پتروشیمی کوچکترین واکنشی به این موضوع نداشت.

از طرفی اینطور که از شواهد پیداشت نرخ ارز در آینده روندی صعودی خواهد داشت ، با این تفاسیر باید توجه بیشتری به شرکتهای پرپتانسیل گروه پتروشیمی داشت .

 

 

گروه خودرویی :

شاید اگر بخواهم در یک جمله در مورد این گروه صحبت کنم باید بگویم بازی این گروه تمام شده است و ماندن در این گروه بیتشر فرصت سوزی است . به جز نوسانات مقطعی نمیشه انتظار بیشتری از این گروه حداقل در میان مدت داشت . امروز نیز این گروه در تعادل نسبی قرار داشتند و معاملات خودرو و خساپا بیشتر جنبه حمایتی داشت وگرنه تمایل به منفی شدن در این گروه بیشتر بود . معاملات پرحجم خزامیا همچنان از نکات قابل توجه این گروه میباشد .

 

گروه ساختمانی :

در ابتدای بازار بنظر میومد این گروه میخواهند استارت جدیدی داشته باشند تقاضا بصورت نسبی در اکثر نمادهای گروه ایجاد شد ولی پایدار نبود و نتوانست باعث ایجاد تحرکات جدی در نمادهای این گروه شود ، ثفارس که روز گذشته معاملات پرحجمی را گذرانده بود امروز از درصدهای منفی کامل تا درصدهای مثبت هم بالا آمد ولی بنظر میاد معاملات بقیه گروه باعث شد که خریداران در این نماد دست نگه دارند …

 

گروه دارویی :

همچنان معاملات این گروه کم حجم و در درصدهای منفی دنبال میشود ، انتظار داریم گزارشات  این گروه مثل سنوات گذشته زودتر از بقیه بازار گزارشات شش‌ماهه خود را ارائه دهند که قطعا در روند حرکتی گروه تاثیر گذار خواهد بود ، امروز دتولید معاملات بهتری داشت ، شرکتی که گفته میشود یکی از بهترین گزارشات شش‌ماهه را خواهد داشت .

 

گروه بانکی :

همچنان این گروه معاملات یکنواخت و خسته کننده ای را دارند برخی خبرها حکایت از گزارشات ششماهه نه چندان جالب این گروه دارد ، موضوعی که باید منتظر بود و دید تا چه حد صحت دارد البته شرکتهای بانکی معمولا بخش زیادی از سودشان را از محل سرمایه گذاریها تامین میکنند که در پایان سال و در گزارشات ششماهه شناسایی میکنند البته این موضوع در مورد وسینا که مالک 10% شرکت توسعه اعتماد مبین میباشد متفاوت است و احتمالا گزارش ششماهه این شرکت پوشش مناسبی خواهد داشت .

 تحلیل بنیادی

آخر هفته خوبی را برای همه شما آرزومندم….

 

نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای بهتر شدن مطالب گزارش روزانه بازار با ما در میان بگذارید .

متشکرم

bashgah-banner

14 نظرها

 1. سلام وصبح شما بخیر جناب محمدی با توجه به تحلیل شما به علت گزارشات نه چتدان خوب زیر مجموعه های تیپیکو با فروش این سهم و تبدیل ان به والبر قیمت والبر فعلا افت کرده است خرید تو این قیمتها 471 خوبه یا نه ممنون از راهنما یی شما

  • سلام دوست عزیز
   ثفارس به دید بلند مدت ارزندست ، ولی محدوده 400تومان سقف تاریخی سهم میباشد که باید دید میتونه ازش عبور کنه یا خیر ، منطقی ترین کار فروش پله ای میباشد . میتونید تو این قیمتها یک پله بفروشید و سود شناسایی کنید و صبر کنید ببینید روند آتی سهم به چه صورت خواهد شد…
   موفق باشید.

  • سلام جناب رضایی
   ممنون از لطفتون ، در حال حاضر کلا صنعت دارو برترین صنعت بازار میباشد ، سبحان هم یکی از بهترین سهم های دارویی است که در میان مدت بازدهی خوبی خواهد داشت … اگر در قیمت نزدیک به قیمت تئوریک باز شد برای خرید به دید میان مدت مناسب خواهد بود …
   موفق باشید.

 2. معذرت میخوام از اینکه سوال قبلیم زیاد شد
  همین سایت با توجه به تحلیلش نشان داده که والبر در حال حاضر در 83% NAV در حال معامله است و نهایتا از نظر بنیادی تا 530 تومان جای رشد دارد
  ایا نظر شما هم همین است یا طبق صحبت های قبلیتون به 650 خواهد رسید؟
  با تشکر و ممنون از حوصله تون

 3. با سلام و عرض خدا قوت این یکی از تحلیل های بنیادی است که یکی از سایت ها در مورد وبهشهر گذاشته میخواستم بدونم آیا با این تحلیل موافق هستید یا نه و نگه داری آن را توصیه میکنید؟
  با نگاهی به پورتفوی وبشهر متوجه می شویم که 40 درصد از بهای تمام شده وبشهر مربوط به پورتفوی بورسی شرکت می باشد.
  در پورتفوی بورسی وبشهر 3 سهم عمده مشاهده می شود که عبارتند از غمارگ، وصنا، ونوین. به طوری که بیش از 85 درصد از پورتفوی وبشهر به سهم غمارگ تعلق دارد.
  در صورت پورتفوی وبشهر مشاهده می شود که ارزش روز غمارگ به نسبت بهای تمام شده آن برای شرکت با افت بیش از 50 درصدی همراه شده است. و از طرفی دیگر با تعدیل منفی پیش روی غمارگ امکان افت بیشتر قیمت در این نماد وجود دارد.
  اما بخش عمده ای از ارزش پورتفوی وبشهر به نمادهای غیربورسی برمی گردد. صنایع شیر ایران مهمترین سهم غیر بورسی در پورتفوی وبشهر می باشد که 33 درصد از پورتفوی غیر بورسی شرکت را تشکیل می دهد.
  صنایع شیر ایران مالکیت سه شرکت بورسی غشان، غشاذر، و غشصفها را بر عهده دارد.
  وبشهر هم اکنون در محدوده 83 درصدی ارزش خود در حال معامله شدن می باشد و نمی تواند از نظر بنیادی از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاران کوتاه مدتی برخوردار باشد.

  • سلام جناب تقی نژاد
   بیشترین وزن ان ای وی وبشهر ( نزدیک به 50% ) مربوط به ونوین میباشد نه غمارگ ، البته قبول دارم غمارگ وضعیت چندان چالبی ندارد ولی سودی که وبشهر از غمارگ شناسایی کرده عدد بسیار کوچکی است که حتی صفر هم شود تاثیری در سود وبشهر نخواهد داشت . از طرفی بقیه زیرمجموعه های وبشهر مثل مدیریت صنعت شوینده ( سهامدار عمده شپاکسا و شگل ) و صنایع شیر ایران پتانسیل رشد سودآوری خوبی دارند . منم انتظار رشد زیادی از سهم ندارم ولی بنظرم با توجه به افزایش سرمایه احتمالی پیش رو احتمال رشد سهم تا محدوده 350تومان وجود دارد.
   موفق باشید.
   موفق باشید

 4. با سلام و عرض ادب خدمت جناب محمدی عزیز. در خصوص گروه پترو شیمی و مصوبات احتمالی و نهایتا پیش بینی سیر صعودی ارز در آینده از دیدگاه حضرتعالی .
  حال اگر قیمت ارز ظرف هفته ها یا ماههای آینده علیرغم پیش بینیها نزولی بود چه اتفاقی برای این گروه میافتد ؟ آیا اثرات این مصوبه احتمالی را خنثی خواهد کرد یا اتفاق دیگری خواهد افتاد ؟ بسیار از بردباری شما سپاسگزارم که سوالات و نکات مبهمی که در ذهن ما میگذرد را پاسخگو میباشید.

  • سلام دوست عزیز
   بنظر من قیمت ارز در بهترین حالت حتی توافق هسته ای نزولی نخواهد بود و در بهترین حالت 3000تومان کف قیمتی دلار خواهد بود . از طرفی با توافق هسته ای 1- ریسک و هزینه های فروش شرکتهای پتروشیمی کاهش میابد 2- در مجموع بازار p/e خواهد گرفت . پس از این لحاظ ریسک چندانی وجود ندارد . موضوع دیگه اینکه همانطور که گفتم این مصوبه در صورتی تصویب و اجرایی شدن میتواند سود شرکتهای پتروشیمی خوراک مایع ( شکبیر ، شاراک و فارس) که حاشیه سود پایینی دارند را تحت تاثیر قرار دهد.
   موفق باشید .

نطر گذاشتن