بازار،آن بازار می شود؟

289
telegram nokhbegan-start
بازار،آن بازار می شود؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 2Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

به نقل از بورس 24 ظاهرا یکشنبه ها برای بازار خوش یمن نیست و برای چهارمین بار است بازار در یکشنبه یک روز غیر عادی و تلخ را پشت سر گذاشت. اولین و معروف ترین یکشنبه ماه های اخیر کندل 2600 واحدی 22 دی ماه سال گذشته است. اگر بخاطر داشته باشید ، پس از این ریزش سنگین و در روز کاری بعد بازار در حدود 1100 واحد رشد کرد و سپس مجددا به ریزش خود ادامه داد.

با توجه به جمع شدن صفوف فروش در معاملات روز گذشته اکثر اهالی بازار انتظار داشتند به نوعی که امروز بازار مثبت باشد. اما باید از گذشته درس گرفت. شاید اگر زمان به عقب بر می گشت ، این بار همه ما پس از کندل ریزشی 22 دی ، از بازار خارج می شدیم و با خیالی آسوده تر در جای دیگری سرمایه گذاری می کردیم. اما 5 ماهی است که بازار بورس روی خوش به سهامداران خود نشان نداده و جالب این که ، هنوز هم که هنوز است ، هیچ کس یک دلیل قانع کننده و واحد را به عنوان دلیل اصلی سقوط بازار نمی تواند عنوان کند. جالب تر اینجاست که ظاهرا نابودی سرمایه مردم برای هیچ کس مهم نیست و کسی نیست بگویید اگر بازار حباب بود و قرار بر ریزش بود ، چرا مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق کردید؟

متاسفانه بازیگران بازار نیز با صراحت با سهامداران سخن نمی گویند و دیگر هم از مصاحبه های حمایتی خبری نیست! هرچند گوش بازار از این مصاحبه ها پر است… “روند بازار در بلند مدت صعودی است” ، “با دید میان مدت در بازار سرمایه گذاری کنید” ، ” امروز 5000 میلیارد به بازار تزریق می شود” و ….

در تعریف سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری میان مدت به سرمایه گذاری 3 تا 6 ماهه گفته می شود و سرمایه گذاری های بلند تر از 6 ماه، در دسته بلند مدت قرار می گیرد. در حال حاضر ، 5 ماه است که سهامداران به امید آینده روشن بازار سهامداری می کنند و چیزی نمانده که در دسته سهامداران بلند مدتی قرار بگیرند. اما چه چیزی عایدشان شده جز یک زیان 30 درصد؟ (اگر نگوییم 50 درصد)

این افراد در حالت خوشبینانه و به لطف نتیجه بخش بودن مذاکرات تا پایان سال می توانند صرفا به پول آورده خود برسند! اما قطعا پس از این اتفاق عطای بازار را به لقای آن خواهند بخشید و قید سرمایه گذاری در بورس را خواهند زد.

جالب است که با این شرایط بازار بورس به دنبال سرمایه گذاران خارجی نیز هستیم!

در روزهای گذشته سه سطح حمایتی را برای شاخص کل تعریف شد. کندل دیروز باعث شد همه این سطح در هم شکسته شود و این شائبه را به وجود آورد که ریزش اخیر بازار یک موج ترند دیگر و به عبارتی اصلاح شاخص ممکن است ادامه دار باشد و به فرم wxyxz  در آید. در مجموع باید فقط دعا کرد که در روزهای آتی کف قبلی شاخص شکسته نشود ، چرا که در این صورت قطعا باعث ناامیدی و خروج بخش دیگری از نقدینگی از بازار سرمایه خواهد شد.

در حاشیه بازار و در اخبار سیاسی ، وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا به عربستان سفر خواهید کرد یا خیر اظهار داشت: دعوتی که انجام شده ، برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی بوده است اما به دلیل تقارن آن با دور بعدی مذاکرات هسته ای امکان حضور من وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در اجلاس الجزیره به عبدالعزیز بن عبدالله قائم مقام وزیر امور خارجه عربستان و فرزند پادشاه آن کشور گفتم که زمان مذاکرات از قبل تعیین شده است و امکان جا به جایی آن وجود ندارد.

وزیر امور خارجه همچنین درباره نتایج مذاکره با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استامبول ترکیه گفت: این مذاکرات بسیار جدی و مثبت بود و درباره راه های مختلف حل مشکلات و شرایط پیگیری موضوع صحبت کردیم. وی خاطر نشان کرد: این مذاکرات همچون مذاکرات قبل، مفید بود و توقع هم همین است چرا که موضوع بسیار مهمی مورد بحث است که در طول 8-7 سال گذشته انباشته شده بود؛ بنابراین نباید توقع داشت با چند جلسه مذاکره حل و فصل شود ،به خصوص الان که در حال مذاکره درباره راه حل نهایی هستیم.

بازارهای جهانی امروز مجددا از سر گرفته می شوند. از 33 کارشناس ارشد اقتصادی و فعال بازار طلا 27 نفر در نظرسنجی این هفته کیتکو شرکت کرده اند که از این تعداد نیز 18 نفر به کاهش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند. بر اساس این گزارش 7 کارشناس اقتصادی نیز اعلام کرده اند که قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش روبرو خواهد شد و 2 نفر نیز پیش بینی کردند قیمت طلا طی هفته پیش رو تغییر چندانی نخواهد داشت.

هفته گذشته نیز اکثر کارشناسان اقتصادی افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند ولی قیمت این فلز زرد در هفته ای که گذشت با کاهش 45 دلاری روبرو شد و بدترین عملکرد خود در دو ماه اخیر را ثبت کرده است. قیمت طلا در آخرین لحظات مبادلات روز جمعه به 1246 دلار رسید که این پایین ترین رقم در 4 ماه اخیر به شمار می رود.

کوین گرادی کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد: ادامه نگرانی ها نسبت به کاهش تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و بهبود شرایط اقتصادی جهان قیمت طلا را به کمتر ار 1225 دلار خواهد رساند. افزایش ارزش دلار و رشد شاخص سهام وال استریت نیز تاثیر زیادی بر کاهش قیمت طلا خواهد داشت.

برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که تشدید تنش در اوکراین و ادامه بحران در روابط روسیه و غرب می تواند قیمت طلا را به 1300 دلار در هر اونس بازگرداند.

اما در بازار آزاد دلار آمریکا 3282 تومان ارزش دارد و سکه بهار آزادی طرح جدید هم 958 هزار تومان به فروش می رسد.

در بازار سهام ، همچنان ایستادگی دولت مقابل افزایش نرخ کالاهای صنایع مختلف ، به یکی از چالش های بازار تبدیل شده است. شنیده می شود جلسه پیرامون افزایش نرخ سیمان به بعد از تعطیلات نیمه خرداد موکول شده است. به لحاظ تکنیکی مدتی است که شاخص این گروه در یک محدوده رنج در حال نوسان است و اکنون فاصله چندانی با سطح حمایتی خود ندارد. باید دقت کرد که افزایش نتیجه نشست دولت با سیمانی ها بسیار مهم خواهد بود. در صورتی که این گروه موفق به دریافت مجوز افزایش نرخ نشود ، اغلب نمادهای این گروه با تعدیل منفی عایدی مواجه خواهند شد ، چرا که پیش تر این افزایش نرخ را در بودجه خود لحاظ کردند.

در خودرو سازان صفوف فروش روز گذشته اغلب برچیده شد. اگر بخواهیم واقع بینانه و به دور از هر گونه عرض ورزی این گروه را بررسی کنیم ، باید گفت به لحاظ نموداری ، نمادهای این گروه جای ریزش 10 درصدی را دارند. با این حال نقدینگی تزریق شده به صنعت خودرو باید دید این اجازه را به نمادهای خودرویی خواهد داد یا خیر؟

در این گروه همه در مورد معامله بلوکی سایپا صحبت می کنند. یک میلیارد و 600 میلیون سهم در این نماد در قیمت 390 تومان از سازمان گسترش و نوسازی به تامین اجتماعی منتقل شد.ناگفته نماند مدیرعامل سایپا قول داده امسال خط تولید سراتو را راه بیاندازد.

در این گروه منفی امروز رنا ، کم کم به سطوح جالبی برای خرید می رسد.

در سایر نمادهای بازار ، منفی امروز مپنا از دید تکنیکی گزینه مناسبی برای خرید خواهد بود. سهم در چند وقت اخیر ریزش سنگینی را تجربه کرده است. البته باید اذعان کرد که با داغ شدن تنور خودرویی ها مپنا از چشم ها افتاده و دیگر آن مپنای سابق نیست.با این حال صف خرید امروز را هم دیدیم.

در میهمان تازه وارد بازار ، شسپا ، شاهد خرید صندوق بازنشستگی بودیم. در طرف مقابل صندوق نفت نیز در لیست فروشنده ها قرار داشت. شرکت بار دیگر با گزارش شفاف سازی تاکید داشت که خللی در روند تولید ایجاد نشده است. البته باید اذعان کرد که صف سهم زوتر از انتظارها عرضه شد. به نظر می رسد سهم در روزهای آینده بتواند تا 2000 – 2100 تومان نیز پیشروی کند.

*گذری بر اجماع نظر بزرگان بازار بر روی سهام*

سرمایه گذاری غدیر: ارزندگی نسبت به سود اعلامی و احتمال افزایش سرمایه تا پایان سال جاری.

سرمایه گذاری گروه توسعه ملی: امکان تقسیم سود بالا در مجمع پیش روی شرکت با توجه به تغییر سیاستهای سهامدار عمده.

پتروشیمی خلیج فارس: توقف تولید بنزین در پتروشیمی ها و همچنین تسهیل نسبی صادرات محصولات

همکاران سیستم: ورود به بازار تولید نرم افزار برای مشتریان خرد و متوسط، خرید سهم با دیدگاه در محدوده قیمتی 4,500 ریال.

•گروه مپنا: دریافت مطالبات از دولت و بهبود نقدینگی در کنار پیشرفت پروژه های بخش نفت و گاز شرکت در پارس جنوبی.

•پتروشیمی جم :این سهم انتظار تقسیم سود بالایی داشته و می تواند با بهبود تولید و فروش در سال 1393 به سود حداقل 350 تومانی دست یابد . در این صورت سهم در قیمتهای کنونی قابل خرید است.

•نفت سپاهان :با ظن تقسیم سود 320 تومانی شرکت در مجمع پیش روی و سود حداقل 375 تومانی شسپا برای سال مالی 1393 ، این سهم در قیمتهای کنونی مورد توصیه است.

•پتروشیمی خراسان :این سهم با رویکرد میان مدت و با نسبت بسیار مناسب P/E می تواند قابل توصیه باشد.

توکاریل در قیمتهای کنونی و با دید میان مدت می تواند سهم قابل توصیه ای باشد. این در حالیست که با رویکرد کوتاه مدتی و سوداگری ، سهم در بازه کوتاه ، رشد 15 درصدی را در انبان خویش داراست.

تولید دارو : این سهم در قیمت های کنونی دارای ارزندگی است . نسبت قیمت به درآمد پایین و طرحهای توسعه ای ، این شرکت را در میان و بلند مدت جذاب می سازد.

دوستان گرامی تحلیل یکی از نماد های پراستقبال بازار ( وغدیر ) را در این قسمت مشاهده کنید.

همچنین تحلیل بانک سرمایه و معرفی آن در کف قیمتی چند روز پیش ( بازدهی 6.5 % در دو روز) را در این جا مشاهده کنید 

موفق باشید…

bashgah-banner
نوشته قبلیبانک سرمایه بخریم…؟!
نوشته بعدیگزارش کدال به زیان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن