بازار…این روزها

335
telegram nokhbegan-start
بازار...این روزهاReviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 1Rating:

 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

به نقل از بورس 24 بازار طوری رقم می خورد که کم کم ریزش آن نگران کننده شده و بسیاری از اهالی بازار را در ماندن یا خروج از بازار مردد و دچار سردرگمی کرده است. در حال حاضر پس از ریزش 18 درصدی شاخص کل که منجر به ریزش 50 تا 60 درصدی در بسیاری از نمادها شد ، بسیاری از تازه واردان از بازار فراری شدند و قدیمی های بازار نیز (اعم از حقیقی و حقوقی) که همواره با بازار هستند ، یا بخش اصلی نقدینگی خود را از بازار خارج کرده اند و یا طوری در ضرر هستند که دیگر توان فروش ندارند!

متاسفانه نشانه ای هم از تزریق 5000 میلیارد تومان در بازار سرمایه رویت نمی شود! کسی هم انتظار نداشت که با ورود این مبلغ همه نمادها قفل باشند و هر روز مثبت 4 درصد را تجربه کنیم. اما مسلما اگر این مبلغ به بازار تزریق می شد ، از 9 اردیبهشت تاکنون (بیش از یک ماه) بازار هر روز منفی نبود.(در این مدت تنها چند روز کاری مثبت در کارنامه شاخص کل ثبت شده است.)

عده ای از فعالان بازار هم در این میان نوسان گیر شدند و در منفی ها می خرند ، اما با مثبت شدن نماد در فروش درنگ نمی کنند.به همین دلیل به صفوف خرید هم نمی توان اعتماد کرد ، چرا که در کسری از ثانیه عرضه می شوند. حتی بارها شده که یک نماد با صف خرید به کار خود پایان داده و در روز معاملاتی بعد با صف عرضه کار خود را آغاز کرده است.

اما سوال اصلی این است که آیا بازار حتی به صورت موقت هم برگشت نخواهد کرد؟! چرا که از آغاز دوران رکود بازار در دی ماه سال گذشته بازار برگشت قابل قبولی نداشته است و بسیاری از فعالان بازار سرمایه به امید یک بازگشت موقت همچنان در بسیاری از نمادها سهامداری می کنند.

فعالان بازار انتظار داشتند حداقل پس از عرضه پر سر و صدای شسپا ، بازار حداقل مدتی روی خوش به سهامداران نشان می داد که تا کنون اینگونه نشده است. مهمترین دلایلی که کارشناسان برای وضعیت کنونی بازار عنوان می کنند به شرح زیر است :

1 علیرغم کاهش نرخ بهره بانکی ، اغلب بانک ها به سپرده های قدیمی سودهای بالا ارائه می کنند. این مساله باعث می شود بخشی از نقدینگی موجود در جامعه همچنان در بانک ها بماند.

2 با آغاز دور دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ حامل های انرژی ، بازار منتظر تاثیر این مهم بر روی گزارشات شرکت ها می باشد. به عبارتی دیگر بازار منتظر گزارشات سه ماهه است.

3 بلاتکلیفی برخی گروه ها مانند خودرو و سیمان در گرفتن افزایش نرخ ، باعث می شود که ریسک نمادهای این گروه در بازار بالا رود و گروهی مانند خودرو که در سال 93 پرچمدار بازار بوده ، با حواشی مختلفی همراه شود.

4- اگر به خاطر داشته باشید بازار اواخر سال گذشته شروع به ریزش با آهنگ بسیار تند کرد. بعد از چند هفته ریزش سنگین جو بازار کمی ملایم تر شد. دلیل این امر تنها نزدیک شدن به زمان مذاکرات و انتظار بازار برای مشخص شدن وضعیت مذاکرات هسته ای بود. دقت کنید از روزی که نتیجه مذاکرات وین بر خلاف میل بازار بود بار دیگر بازار گارد ریزشی به خود گرفته است.

در مجموع در مورد مذاکرات هسته ای و تاثیر آن به صورت مفصل می توان صحبت کرد که این امر از حوصله این بخش خارج است. صرفا در همین حد می توان اشاره کرد ، در سالی که نرخ دلار تثبیت شده و حتی احتمال تک نرخی شدن آن وجود دارد و همچنین در سالی که دولت با هر گونه افزایش نرخی مقابله می کند ، تنها شانس بازار برای صعود به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای است. مذاکراتی که در روزهای پایانی خرداد می توان حدس زد که در شش ماه اول به سر انجام می رسد یا یک دور دیگر تمدید خواهد شد.

از دید تکنیکی اگر بخواهیم به بازار نگاه کنیم، امروز یک روز بسیار خاص و مهم برای شاخص کل خواهد بود که متاسفانه دو حمایت شکسته شد و فقط فردا می ماند.

در حاشیه بازار ، یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به سرپرستی حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و استفان کلمنت، دستیار رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته جاری برگزار می‌شود. این عضو تیم مذاکره‌کننده اعلام کرد که این مذاکرات هم زمان با برگزاری نشست فصلی شورای حکام در وین برگزار می شود.

این در حالی است که ، مشاور ارشد حسن روحانی رییس‌جمهور ایران اعلام می‌کند که ایران قادر نیست بخش اعظم 2.4 میلیارد دلار از دارایی‌های آزاد شده از درآمد نفتی ایران در خارج از کشور که بر اساس قرارداد موقت هسته‌ای به دست آورده است را دریافت کند اما می‌گوید این موضوع نباید تاثیر منفی بر تلاش‌های انجام شده برای دستیابی به توافق نهایی تا پایان 20 جولای به وجود آورد.

اکبر ترکان در گفت‌وگو با فایننشیال تایمز اعلام کرد: تحریم‌ها در ماه‌های اخیر به خصوص در حوزه‌های کشتیرانی، بیمه، پتروشیمی، کار و هوافضایی کاهش یافته است. اما به هر حال روند پیچیده‌ای در مبادلات مالی وجود دارد و همچنین تحریم‌های بانکی آمریکا مانع می‌شود که ایران توانایی دستیابی به درآمدهای آزاد شده خود در خارج از کشور نداشته باشد. وی گفت: ایران به کمتر از 50 درصد از دارایی های به دست آمده از توافق موقت دست یافته است.

ترکان اعلام می‌کند که ایران به هیچ وجه درباره قرارداد های نظامی خود با هیچ کس و هیچ کشوری گفت‌وگو نمی‌کند و این قابل قبول نیست.

اگرچه ترکان امیدهای بسیاری درباره دستیابی به توافق هسته‌ای دارد اما از طرف دیگر اعلام می‌کند که ایران همچنین خود را برای نتایج و عواقب شکست در مذاکرات آماده کرده است.

مشاور ارشد رییس جمهور ادامه داد: برنامه اقتصادی ما برنامه اول ماست که بر اساس ادامه تحریم‌ها بدون سرمایه‌گذاری‌های خارجی است اما اگر به توافق هسته‌ای دست یابیم و تحریم‌ها برداشته شود در این صورت ما می‌توانیم به برنامه دوم با توجه به شرایط پس از(لغو) تحریم‌ها فکر کنیم.

اما در بازار سهام ، معاملات به قدری فرسایشی و کسالت آور است که بسیاری از فعالان بازار آرزو می کنند سریعتر ساعت 12:30 برسد تا سریعتر تالار معاملات را ترک کنند!

در گروه خودرویی ، وزیر صنعت با اعلام اینکه طبق قانون و مصوبه شورای اقتصاد، تصمیم گیری برای قیمت خودرو به شورای رقابت محول شده، گفت: تصمیمی برای افزایش یا کاهش قیمت خودرو گرفته نشده و اگر تصمیمی در این باره اتخاذ شود حتما اطلاع رسانی می کنیم.

محمدرضا نعمت زاده روز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مسوولیت تعیین قیمت خودرو در کشور با شورای رقابت است، افزود: اخبار سایت های مختلف درمورد افزایش قیمت خودرو صحت ندارد. وی درباره زمان ساماندهی قیمت خودرو اظهار داشت: با توجه به برنامه ، تولید خودرو نسبت به سال گذشته از 70 درصد افزایش برخوردار بوده است. وی افزود : به منظور ثبات قیمت خودرو در بازار، تمام تلاش خود را برای افزایش تولید خودرو بیشتر به کار خواهم بست.

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید براینکه طبق قانون و مصوبه شورای اقتصاد تصمیم گیری برای قیمت خودرو به شورای رقابت محول شده، گفت: شورای رقابت با این استدلال که قیمت خودرو انحصاری است وارد عمل شد و تا زمانی که این مصوبه پابرجاست تصمیم گیری درباره قیمت خودرو در اختیار شورای رقابت است.

مجمع خپارس روز گذشته برگزار شد و افزایش سرمایه 239 درصدی سهم از محل تجدید ارزیابی به تصویب رسید. از مهمترین اخبار مجمع می توان به رونمایی از سه محصول جدید شرکت اشاره کرد که ظرف 1 سال آینده در بازار عرضه خواهند شد.

در همین گروه رنا 9 میلیارد سود حاصل از سرمایه گذاری شناسایی کرده است. خرید سهم حوالی 130 تومان برای میان مدت گزینه مناسبی خواهد بود.

اما ایران خودرو همچنان از ورود به کانال 300 تومان عاجز است. به نظر هم نمی رسد تا مشخص شدن نتیجه افزایش نرخ در گروه خودرویی این سهم بتواند بالای 300 تثبیت شود. با این حال در صورتیکه خودرو تا 250 تومان اصلاح کند برای نوسان می توان روی سهم حساب کرد.

در گروه پتروشیمی فارس روز گذشته بازگشایی شد. در حالی که انتظار داشتیم این سهم ناجی بازار شود ، بلای جان بازار شد! واقعیت این است که در این روزها بازار تمایلی برای خرید نمادهای بزرگ ندارد. برخ از چارتیست ها اعتقاد دارند فارس می تواند تا 1480 تومان نیز اصلاح نماید.

از دیگر نمادهای این گروه می توان به جم اشاره کرد که با تعدیل منفی جزئی پرونده سال 92 را بست. مجمع سالیانه شرکت ظاهرا همین ماه برگزار خواهد شد و به نظر می رسد سیاست هیئت مدیره تقسیم سود حداکثری است. هر چند جم دیتا چندانی برای تحلیل ندارد ، اما با توجه به سود 310 تومانی سهم، خرید سهم حوالی 1600 – 1650 بدون ریسک ارزیابی می شود. البته اگر در این قیمت ها فروشنده پیدا شود!

در مورد شاخص گروه پتروشیمی سناریو های متفاوتی می توان ترسیم کرد. اولین آلترناتیو به نظر موج 5 از a در حال شکل گیری است و آخرین گام های نزولی را طی می کنیم. دومین سناریو یک زیگزاگ طویل به فرم abc است که خاتمه یافته و اکنون در موج 2 از یک سیکل امواج پیشرو هستیم.

کاربران حرفه ای تحلیل جامع ایرانخودرو و بهترین زمان ورود به سهم را در اینجا مشاهده کنند.

موفق باشید….

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن