بازار باید راه خودش را برود…

368
telegram nokhbegan-start
بازار باید راه خودش را برود...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 21Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر دوستان و فعالان بازار؛

 به نقل از بورس 24 در هفته ای که گذشت ، شاخص تا محدوده 72873 واحد کاهش یافت. به این ترتیب شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، از ابتدای سال 93 تا کنون در حدود 7.8 درصد افت را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. این در حالی است که در بازارهای موازی برخلاف بازار بورس اگر چه رونق نیست، اما از بازدهی منفی هم خبری نیست!

دلار در مقطعی بازدهی بیش از 10 درصد را برای فعالان این عرصه به ارمغان آورد و در حال حاضر نیز بیش از 6 درصد بالاتر از قیمت ابتدای سال قرار دارد. بازدهی بازار سکه نیز اگر چه در حال حاضر رقمی در نزدیک به صفر است، با این حال در سه ماه گذشته سکه نقدی نیز با ثبت قله 10 میلیون و 380 هزار ریالی در اوایل اردیبهشت ماه در حدود 9 درصد افزایش نسبت به ابتدای سال 93 را درکارنامه خود به ثبت رسانده است. در بازار مسکن نیز قیمت ها تغییرات چندانی نداشته است ، با این حال گزارشات حاکی از افزایش تعداد معاملات می باشد. جالب اینکه سپرده های روز شماری بانکی بسته میزان سود، رقمی بین 5 تا 6 درصد برای سپرده گذاران بانکی به ارمغان آورده است!

” در جدول بالا سال 82 بیشترین بازدهی را برای اهالی بازار به ارمغان آورده است و پس از آن تا 5 سال بازار رشد چندانی نکرده است و دامنه حرکت شاخص کل نسبتا محدوده شده بود. جالب این که در سال ماقبل 1382 شاخص رشدی در حدود 50 درصد داشته است. “

همین حرکت را می توان به عنوان مدلسازی از رفتار بازار به شرایط کنونی تعمیم داد. درست 10 سال بعد و در سال 92 بازار یک بار دیگر حرکت طوفانی از خود نشان داد و شاخص بیش از 100 درصد رشد کرد. و سال قبل از آن بازار بازدهی 44 درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد (تقریبا مساوی 50 درصد سال 1391) حال مطابق سنت قبلی باید تا 5 سال از بازار انتظار خاصی نداشت؟!

البته این نکته را اضافه می کنیم که در این مدت 5 سال اتفاقات زیادی هم دست به دست داد تا بازار به چنین وضعی دچار شود.

از سال 1391 تا کنون ، کمترین p/e بازار در مرداد 91 رقم خورده است که عددی معادل 4.59 واحد است. به طور متوسط، میانگین p/eبازار در سال 1391 در حدود 5.45 مرتبه بوده است.

اما در سال 1392 ،p/e بازار پله پله در حال رشد بود و با توافق موقت هسته ای در ژنو ، به دلیل خوشبینی بازار نسبت به آینده، آهنگ رشد p/eبازار شدت بیشتری گرفت و در نهایت در آذر ماه 1392 بازار با ثبت p/e معادل 8.04 مرتبه پیک خود را تجربه کرد و با آغاز دوران رکود در بازار آهسته آهسته رو به افول گذاشت.

اما در سال 92 میانگین نسبت p/e بازار در سال 1392 در حدود 6.76 واحد بود. یعنی 1.31 واحد رشد p/eبازار را در ظرف یک سال شاهد بودیم. که از جمله دلایل آن می تواند روی کار آمدن دولت جدید و همچنین توافق موقت هسته ای در ژنو باشد که هر دو نشان دهنده خوشبینی اهالی بازار نسبت به آینده سیاسی و اقتصادی کشور در آن برهه از زمان داشت.

در این میان نکته جالب توجه فاصله بین کمترین و بیشترین p/e بازار ظرف دو سال مذکور است. به طوری که از مرداد 1391 پی بر ای بازار از 4.59 در مدت 16 ماه تا 8.09 واحد در آذر 1392 رشد کرد تا به این ترتیب شاهد رشد 3.5 واحد میانگین p/e بازار در مدت 16 ماه باشیم!

در مجموع میانگین p/e بازار از ابتدای سال 91 تا انتهای سال 92 رقمی در حدود 6.1 مرتبه بوده است. اما در حال حاضر p/eروز بازار سرمایه 6.32 مرتبه است که از چند جهت جای تامل دارد.

این موضوع را می توان به صورت زیر تفسیر کرد :

1 پی بر ای کنونی بازار رقمی معادل پی بر ای آن در شهریور ماه سال گذشته است.

با توجه به عقب گرد پی بر ای بازار به قبل از توافق موقت در ژنو، این موضوع را می توان این گونه تفسیر کرد که اهالی بازار با نزدیک شدن به پایان مدت زمان توافق 6 ماهه نگاه ویژهای به مذاکرات هسته ای دارند. در 6 ماهه اول توافق بازار ابتدا به استقبال توافق موقت رفت و به صنایع مختلف پی بر ای داد اما عملا اتفاق خاصی در شرکت ها نیفتاد و همین امر باعث عقب گرد خریداران در بازار سرمایه شد.

2 اختلاف کمترین و بیشترین پی بر ای در این دوسال رقمی معادل 3.5 مرتبه است.

دلیل این اختلاف فاحش می توانند رویدادهای مثبت سیاسی باشد. بازار ابتدا با روی کار آمدن دولت جدید و امید به گشایش سیاسی در کشور رشد کرد و در گام دوم با دستیابی به توافق موقت هسته ای اهالی بازار امیدوار به گشایش اقتصادی در کشور شدند. همین امیدواری نسبت به آینده باعث رشد پی بر ای بازار به این شدت شد.

3 پی بر ای کنونی بازار تقریبا معادل متوسط پی بر ای دو سال گذشته است.

همانطور که گفتیم پی بر ای کنونی بازار 6.32 مرتبه است و متوسط پی بر ای بازار در دو سال گذشته 6.1 مرتبه بوده است. این مورد را می توان این گونه تفسیر کرد که بازار تقریبا در محدوده تعادل قرار دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر توفق هسته ای بر سرانجام نرسد (یا حداقل توافقنامه موقت تمدید نشود) بند سوم از درجه اعتبار ساقط است. چرا که همچنان بخشی از پی بر ای بازار مربوط به خوشبینی نسبت به مذاکرات است.

در مجموع می توان گفت بازار تقریبا در محدوده مناسبی قرار دارد ، اما ابهامات پیرامون بازار اجازه ورود خریداران جدی را به گود نمی دهد. همانطور که حتما در جریان هستید، وین 5 هم به پایان رسید. برخی از اهالی بازار معتقدند همین که دو طرف وارد نگارش متن شدند خود دستاورد بزرگی است و بازار به آن واکنش مثبت نشان خواهد داد. دسته دوم این گونه تفسیر می کنند که باز هم همه چیز به دور بعد موکول شد و به این ترتیب همچنان ابهام مذاکرات بر بازار سایه افکنده است.

البته با توجه به این که دور بعدی مذاکرات 11 تیر تعیین شده و دو طرف در مذاکرات جدی هستند، می توان به دستیابی و حصول تا توافق جامع امیدوار بود. در هر حال طرفین ظاهرا نهایت زور خود را در این روزها می زنند تا هم کمتر امتیاز دهند و هم اینکه بیشتر امتیاز را از رقیب بگیرند.

اما در بازار امروز همانطور که دیدید در اکثر سهام وضعیت رو به بالایی دیده شد.اما حجم معاملات بر روی این دامنه ی های سبز به حد کافی نبود که بتواند بازار را بالا بکشد.در گروه سیمان به همان دلایلی که دیگر جذابیتی ندارد فعلا تقاضای سنگینی مشهود است.

در مورد تک سهم های بازار،دوستان را دعوت به بررسی کماسه و وپست و سمایه و شکلر می کنم.

تحلیل کامل و آمورشی نماد سیستم  و احتمال یک رشد خوب در سهم را در این قسمت مطالعه فرمایید.(عضویت رایگان)

5 نماد از نماد های تحت نظر سبد نوسانگیر ما تایید شدن (برای دیدن سبد نوسانگیر ما و نماد های معرفی شده در آن این بخش را مشاهده نمایید.)

برای ارتباط با کارشناسان ما میتوانید سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(عضویت حرفه ای)

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. سلام و خسته نباشید .من دوست داشتم که در سایت شما کمی هم فرهنگ سهامداری را ترویج کنید که متاسفانه شما هم نوسان گیر شده اید امروز هم مثل خیلی از روزها چیزی برای گفتن ندارید و البته این از دانش پایین شما نیست بلکه از خاصیت بازار ماست اما ای کاش کمی هم به ایجاد فرهنگ سهامداری فکر میکردید و آن را اشاعه میدادید چیزی که کمبود بازار امروز ما هم هست . همه با کمترین سود ارضا میشوند و فروشنده اما چرا ؟ چون یاد نگرفتیم که کسانی که در بازار بلند مدتی بودند برنده نهایی هستند .ای کاش این را هم به عنوان رسالتی جدید برای خود انتخاب کنید . تاپیکی درست کنید به عنوان سبد بلند مدتی و بنیادی البته در کنارش بزنید مهمان تا همه بتوانند استفاده کنند آنوقت است که عیار سایت شما عیان تر خواهد شد . بدرود

نطر گذاشتن