بازار را چه شد ؟! شرایط فعلی بازار سرمایه ، پیش بینی کلان و مقطعی به همراه لیست اخبار مورد توجه بازار و اثر گذاری آنها

421
telegram nokhbegan-start
بازار را چه شد ؟! شرایط فعلی بازار سرمایه ، پیش بینی کلان و مقطعی به همراه لیست اخبار مورد توجه بازار و اثر گذاری آنهاReviewed by سعید مشکانی on Jan 12Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

با نبود اخبار روشن و مثبت شاهد تشکیل صف های فروش هستیم.اما این صف ها پایداراند ؟ ما هم به صف ها وارد شویم ؟ بازار چقدر اصلاح می کند ؟


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

در مطالب گذشته مکرر خاطر نشان می کردیم که از منظر اقتصادی و بنیادین بازار هنوز جا برای رشد دارد اما از منظر رفتار شناسی و تکنیکال بازار باید اصلاح قیمتی داشته باشد.اما دلیلمان چه بود ؟ و چکار کنیم ؟

 

در ماه های گذشته بورس شباهت هایی به دلار در زمستان داشت.جو حاکی از خوش بینی مفرط نسبت به رشد قیمت بود و عمده حقیقی ها در صف های خرید قرار گرفته بودند.اما نکته سوال بر انگیز حجم معاملات بالا بود که در روزهای بسیاری بالاتر از 1200 میلیارد تومان سهم ما بین حقیقی ها و حقوقی ها جا به جا میشد.

طبیعی است در بازاری که همه اخبار مثبت است و همه حقیقی ها در صف خرید اند و حجم معاملات بالاست در این بازار طرف تقاضا بر عهده حقیقی و طرف عرضه بر عهده حقوقی خواهد بود و در این بازار حجم معاملات بسیار بالا نشان دهنده فروش سنگین توسط حقوقی ها است که البته بی دلیل هم نیست.

 

بنده در کلاس ها و مطالبی که به نگارش در می آمد مدام تاکید بر این امر داشتم که حقوقی در بازار مثبت بی جهت نمی فروشد.در حقیقت این رفتار حقوقی ها و سرمایه گذاری هاست که به بازار جهت می دهد.طبیعتا ماهیت این دسته از فعالان بازار این است که در کف می خرند و در سقف می فروشند.

 

به تبع برای اینکه بتوانند در کف بخرند باید حقیقی ها در آن هنگام فروشنده باشند و برای اینکه در سقف بفروشند باید حقیقی ها در آن هنگام خریدار باشند.لازمه این اشتباه حقیقی ها هیم این است که فریب خورده بازار باشند.این فریب نیز عمدتا توسط رسانه های مرتبط و کارشناسان وابسته انجام می شود.

به نمودار پایین دقت کنید :

 

 

( نمودار بالا فلسفه تشکیل امواج الیوت است و در کلاس های تکنیکال به تفکیک موج ها از یکدیگر جدا می شوند. )

 

اما دلیل بنیادین بازار برای افت چیست ؟

بنده سیاست گذاری بازار را در ید قدرت کانون کارگزاران می بینم.برداشت بنده این است که در آنجا برای پوزیشن خرید یا فروش بازار تصمیم گیری می شود و هم سیگنال دهی به بازار.

 

معمولا پس از جلسات کانون کارگزاران کارشناسان وابسته به این کانون اقدام به انتشار مطالب تحلیلی در بازار می کنند که عمدتا نیز در راستای فریب و هدایت افکار عمومی است.( چرا که در بازاری که حقوقی های می فروشند مدام تاکید می کنند بازار تا شب عید مثبت است.البته درغ نمی گویند اما این نکته را هم نمی گویند که ابتدا بازار اصلا 20 تا 30 درصدی می کند و سپس تا عید مثبت می شود ).

 

فریب هم قابل توجیه است.به این جهت که اگر کسی به گوش بازار نجوا نکند که جا برای رشد هست آیا دیگر خریداری از حقیقی ها وارد بازار می شود ؟!! 

 

در فصل پاییز با توجه به رشد بالای قیمت نجوا هایی به گوش می رسید که دولت و سازمان بورس به سرمایه گذاری ها ، کارگزاری ها و سهامداران عمده در حال فشار آوردن بودند برای فروش سهام ، جواب دهی به تقاضای سنگین بازار و جمع آوری نقدینگی برای کنترل تورم.

از طرفی خود سازمان نیز با عرضه اولیه ها و افزایش سرمایه ها درصدد خارج کردن نقدینگی از بازار بر آمد که به تبع اسباب کاهش تقاضا و افزایش عرضه در سنوات بعدی را فراهم می کند.

 

پیش بینی روزهای آتی :

با توجه به اینکه در فصل پاییز سازمان و دولت در صدد کاهش نقدینگی بودند به تبع بخشی ا نقدینگی از بازار توسط افزایش سرمایه ها و عرضه اولیه ها از بازار خارج شده است.از طرفی حقوقی ها در پوزیشن فروش بودند و باید توجه داشت که در حال حاضر کاملا نقد هستند و این نقدینگی از بازار خارج نشده است.از طرف دیگر برخی سهامداران عمده ، هلدینگ ها و حقوقی ها سهام کنترلی شرکت های زیر مجموعه خود را به بازار عرضه کرده اند که حتما تاکید می کنم حتما باید این سهام را از بازار جمع آوری کنند.

 

پس می توان گفت در حال حاضر 2 طرف در بازار هستند که نیاز مبرم به خرید دارند ( البته این توان بالقوه است ) یکی حقوقی ها و سرمایه گذاری ها دیگری سهامداران عمده که سهام مدیریتی دارند.

 

برداشت شخصی بنده این است که این دسته از فعالان بازار از جو ابهام سیاسی و اقتصادی فعلی در صدد استفاده برآمده اند تا با بزرگ نمایی اخبار منفی و ابهامات طرف عرضه را به شدت تقویت کنند ( صف های فروش تشکیل شود ) و پس از چند روزی که بازار منفی خورد و به تدریج هیجان منفی بازار فروکش کرد وارد بازار شوند و در نقش یک ناجی ( حمایت کننده از بازار ) و با گرفتن ژست قهرمانانه ( که احتمالا همزمان با انتشار غلو آمیز اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی خواهد بود ) مجددا هم سهام مدیریتی خود را از بازار جمع کنند و هم نقدینگی خود را مجددا به کار بیاندازند.

 

در یک پیش بینی کلان نظر بنده این است که با توجه به اصلاح سیاست گذاری ها در دولت فعلی و تغییر نگاه به بازار سرمایه می توان انتظار رشد های بزرگی را در ماه ها و سالیان آتی مد نظر داشت اما در مقطع زمانی فعلی با توجه به جو بازار لزوم احتیاط در معاملات بسیار جدی است ( به زبان عامیانه از بازار فرار نکنید و فقط احتیاط کنید ).

 

توصیه می کنم از قرار گرفتن در صف های فروش خود داری کنید.زیرا این صف ها مادامی که بزرگان بازار کنار نشسته اند بر قرار است و کسی از آنها حمایت نخواهد کرد و زمانی این صف ها برچیده خواهد شد که حقوقی ها با تمام توان وارد بازار شده و سهام شما را مفت خریداری کنند.پس بی جهت وارد صف های فروش نشده و به التهابات منفی دامن نزنید.

 

در انتها لیست اخبار منفی روزهای اخیر و تاثیر این اخبار را در قسمت زیر درج کرده ایم :

 

سیاسی :

 

1.ابهام در فرآیند مذاکرات ژنو / تاثیر : احتمال شکست مذاکرات و تشدید تحریم ها

2.موضع گیری 77 سناتور سنای آمریکا / تاثیر : احتمال تصویب تحریم های جدید و عدم وتو توسط اوباما و احتمال رشد بهای نفت و طلا

3.پیشروی تروریست ها در عراق و به تصرف درآوردن فلوجه / تاثیر : احتمال رشد قیمت بهای نفت و طلا در جهان و تکانه های مثبت دلار در تهران

 

اقتصادی و سیاسی داخلی :

 

1.ابهام در بودجه پیشنهادی به مجلس و مواضع متفاوت مجلسی ها / تاثیر : احتمال تاثیر منفی شرکت های بورس از مباحث بودجه ای ، نرخ مواد اولیه و مالیات

2.استعفای 17 تن از اعضای کانون کارگزاران / تاثیر : پیچیدن زمزمه های تغییر مدیریت در بازار سرمایه و احتمال تغییر در سیاست گذاری ها ( ایجاد جو منفی و تشدید التهابات منفی به صورت تصنعی )

3.درگیری های سیاسی ما بین دولت و مجلس / تاثیر : بروز تنس سیاسی و ترس سرمایه گذاران

 

بازارهای موازی سرمایه گذاری :

 

1.افزایش مبلغ وام مسکن / تاثیر : خروج بخشی از نقدینگی از بازار سرمایه و انتقال به بخش مسکن به همراه انتقال بخشی از نقدینگی به سمت اوراق تسهیلات مسکن

2.افزایش مبلغ وام تعویض خودروهای فرسوده / تاثیر : خارج شدن خودروسازها از رکود و انتقال نقدینگی به بازار خودرو

3.وقوع ریسک سیاسی در بازار طلا ، ارز و نفت / تاثیر : خارج شدن بخشی از نقدینگی به سمت بازارهای فوق

bashgah-banner nokhbegan-start

16 نظرها

  1. جناب مشکانی عزیز درود بر شما و بسیار ممنون از تحلیلهای خوبتون (همین امروز با یکی از دوستان ذکر خیر شما بود و در صدد یافتن نقطه نظرات شما بودیم که خوشبختانه از راه رسیدید). از فرمایشات شما چنین نتیجه میگیرم که به روند کلی بازار در میان مدت و بلند مدت همچنان خوشبین هستید. درست است؟ حال سوالم از شما اینه که آیا همچنان به خرید سهمهای با حجم مبنای کم اعتقاد دارید یا اینکه به نظرتان در این روزها باید بیشتر به طرف سهمهای بزرگ و شاخص ساز متمایل شویم؟ سوالم از این جهته که به لحاظ منطقی، چون سهمهای بزرگ از شاخص تابعیت بیشتری دارند. قاعدتا روند نزولی و صفهای فروش آنها باید در این روزها شدیدتر و متراکم تر باشد. اما در واقعیت شاهدیم که سهمهای بزرگی مثل شبندر، تاپیکو، فولاد و … این روزها خیلی بهتر از سهمهای کوچک خود را حفظ کرده اند. ضمن اینکه به عقیده برخی، بسیاری از سهمهای کوچک بازار از بنیادی مناسبی برخوردار نیستند و حباب در آنها بیداد میکند. با توجه به موارد طرح شده، ممنون میشوم استراتژی مناسب خرید در این روزها را تا حدی ترسیم بفرمایید و تحلیل کوتاهی از وضعیت نمادهای گروه خودرویی، در میان مدت و کوتاه مدت ارائه کنید. از توجه و پاسختان ممنونم

نطر گذاشتن