مشتریان یا سهامداران بانک صادرات کدام برنده ؟!

2439
telegram nokhbegan-start
مشتریان یا سهامداران بانک صادرات کدام برنده ؟!Reviewed by کارشناس on Mar 9Rating:

بانک صادرات، برنده یا بازنده بازار بورس

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

روز دوشنبه بلوک سنگین سرمایه گذاری غدیر توسط بانک صادرات عرضه شد که می خواهیم در این مطلب در حد بسیار خلاصه بپردازیم به اینکه آیا وبصادر از معامله این بلوک برنده خواهد بود یا اینکه بازنده؟!


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

وبصادر بلوک 9.6 درصدی از سهام وغدیر را در بازار عرضه کرد که سه شرکت به صورت کنسرسیومی سهام وغدیر را به ارزش بالای 11 هزار میلیارد ریال خریدند. اما طبق تحلیل های بازار این سهم می تواند از محل این معامله eps خود را تا محدوده های 160 ریال(به اضافه پیش بینی قبلی) افزایش دهد. اما باید توجه کرد که این بخش از فروش سرمایه گذاری(وغدیر) بخشی از درآمدهای مشاع بانک به حساب می آید. یعنی منابع به صورت مشترک توسط سپرده گذاران بانک تأمین شده بود و حالا هر سودی باشد بانک و سپرده گذار به نسبت منابع سرمایه گذاری باید بین خود تقسیم کند. مخلص مطلب یعنی بخش اعظم از این سود برای سپرده گذار است نه بانک(یا سهامدار).

مطلب دوم این است که این بانک برای شش ماهه نخست بخاطر اینکه هزینه ها را زیاد نشان ندهد مجبور بوده است که مطالبات مشکوک الوصول و به طبع آن هزینه مطالبات مشکوک الوصول را نسبت به واقعیت ناچیز بگیرد و احتمالاً در شش ماهه دوم افزایش دهد و با اندک سود از این محل ادغام گردد.

خلاصه مطلب ما این بود که سود 160 ریال(حدوداً) برای بانک صادرات اگر چه در نگاه نخست می تواند صحیح باشد اما در واقع این اتفاق رخ نخواهد داد. البته وغدیر یکی از مجموعه های سودآور برای وبصادر بود که دیگر این سودآوری اتفاق نخواهد افتاد.

علاوه بر آن بانک صادرات با سهامداران بدهکار به خصوصی سازی که سهام صادرات برای آنها در حدود 50 تومان تمام شده است چشم به رشد قیمت سهم دوخته اند تا بابت تسویه بدهی اشان به خصوصی سازی ( ویا خصوصی سازی خودش به شخصه) دست به عرضه های سنگین بزند.

لازم است بگوییم که بانک صادرات علی رغم این نکته های منفی، پتانسیل های مثبت فراوانی دارد که در صورت توافق و برداشته شدن تحریم ها می تواند رشد سودآوری چشمگیری را داشته باشد که باید منتظر برنامه توافقات باشیم.

اما بانک صادرات سیگنال جدیدی از لحاظ تکنیکالی دارد که اعضای حرفه ای سایت تحلیلها می توانند آن را اینجا بخوانند

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن