با همراه اول مجمع بریم؟

1801
telegram nokhbegan-start
با همراه اول مجمع بریم؟Reviewed by کارشناس on Apr 15Rating:

با همراه اول مجمع بریم؟

با سلام خدمت کاربران گرامی رادیو سهام

در این مطلب تصمیم داریم در مورد مجمع رفتن با همراه اول صحبت کنیم


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

همراه اول روز دوشنبه (31 فروردین) مجمع عمومی عادی سالیانه برای تقسیم سود دارد. سود هر سهم شرکت(EPS) شرکت برای سال مالی 93 برابر با 6311 ریال است که طبق سال های گذشته بیش از 90% از سود خود را تقسیم می کرده است. سود بودجه شده شرکت برای سال مالی 94 به ازای هر سهم 6808 ریال می باشد.

با این اوصاف نتیجه می گیریم که:

اگر روز شنبه شما سهم را به قیمت کمتر از 31500 ریال خریداری نمایید و در مجمع سودی معادل 6000 ریال به ازای هر سهم تقسیم شود قیمت تئوریک بعد مجمع برابر خواهد بود با 25500 ریال و با سود 6808 ، P/E سهم پس از مجمع برابر 3.7 واحد خواهد شد.حال باید به نکات زیر توجه نمایید:

P/E برابر 3.7 واحدی یعنی پولی که بابت خرید سهم همراه می پردازید 3.7 سال طول می کشد تا از محل تقسیم سود بازگردد یعنی سالانه حدوداً 27% سود از محل سود تقسیمی ( با فرض اینکه همراه اول طبق سنوات قبل تقسیم سود یالای 90% و نزدیک به EPS خود را دارد). هر چند لازم هست که ذکر کنم خبرهایی هم از تقسیم سود حدود 5000 ریالی شنیده شده است.

از آنجا که همراه اول در رشد سودآوری و EPS تجربه خوبی را از خود نشان داده است بنابراین می توان گفت حتی به مرور زمان P/E سهم کاهش و نرخ سود بیش از 27% و قیمت سهم باید افزایش یابد تا بتوان کاهش P/E به واسطه افزایش EPS را جبران نماید.

در صورت ثبات همه عوامل(یعنی عدم تغییر EPS) از انجایی که سهم همراه اول نوسانات قیمتی بالا را تجربه نمی کند بنابراین با خرید آن در طی کمتر از یکسال می توان انتظار داشت قیمت آن تا قبل از مجمع سال بعد حدوداً 6000-7000 ریال افزایش را با روند آهسته ای تجربه نماید یعنی حدوداً همان 27% که صحبت کردیم…

به هر حال این ورود به این سهم (در قیمت ذکر شده) و استفاده از DPS(سود تقسیمی) را برای افرادی که از ریسک پذیری پایینی برخوردار هستند (میانمدتی و بلند مدتی) و حاضر نیستند ریسک زیادی را متقبل شوند می توان توصیه کرد و الا برای افرادی که اهل نوسانات بازار و پذیرش ریسک بالا و خواهان بازده قیمتی(capital gain) هستند شاید این سهم کمی خسته کننده باشد.

همچنین کاربرانی که آشنایی کافی با مجامع، EPS و DPS و نسبت بسیار مهم و کاربردی P/E و سایر متغیرهای تحلیل بنیادی ندارند می توانند جهت کسب اطلاع از جزییات دوره آموزشی تحلیل بنیادی خانه سرمایه اینجا را کلیک نمایند.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن