بررسی اجمالی صنعت اوره و آمونیاک

546
telegram nokhbegan-start
بررسی اجمالی صنعت اوره و آمونیاکReviewed by مدیریت وبسایت on Sep 6Rating:

بررسی اجمالی صنعت اوره و آمونیاک

معرفی محصول

آمونیاک

آمونیاک برای تولید کودهای شیمیایی و در بعضی مواقع مستقیماً در خاک (به شکل خالص) مصرف می گردد. آمونیاک عمدتاً برای تولید کودهای مایع یا جامد نظیر اوره، آمونیوم نیترات (AN) ، دی آمونیوم سولفات (DAP) ، اسید نیتریک و آمونیوم سولفات مصرف می گردد. از آمونیاک علاوه بر تولید کودهای شیمیایی در تولید اکریلونیتریل، کاپرولاکتام، آنیلین )از طریق اسید نیتریک با نیتروژن(، مواد منفجره، محلول شیمیایی برای حلال ها و پاک کننده در مصارف خانگی نیز استفاده می گردد. آمونیاک بدون آب در شرایط حرارتی و فشار استاندارد به شکل گاز و بی رنگ است و به راحتی با اعمال فشار تبدیل به مایع می شود. این ماده سمی و بسیار خورنده و دارای بوی تند است.

رشد جمعیت همگام با رشد اقتصادی منجر به افزایش تقاضای پروتئین موجود در میوه جات و سبزیجات می گردد. افزایش تقاضای پروتئین، خود موجب افزایش مصرف غلات می گردد. رشد مصرف غلات، میوه جات و سبزیجات و در کل محصولات متنوع کشاورزی دلیل افزایش مصرف کود کشاورزی می باشد.

اوره


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تولید تجاری اوره از طریق واکنش آمونیاک و CO2 حاصل می گردد. بیشتر اوره تولید شده در جهان به صورت جامد و به شکل پریل (Prill) ، گرانول (granular) و کریستال (برای مصارف خاص و به مقدار کم) می باشد. بالغ بر 58 درصد مصرف اوره به عنوان کود شیمیایی بوده و بخشی از آن نیز در تولید اوره آمونیوم نیترات، NPKs و کاربردهای صنعتی (اوره فرمالیید، فرمالین و …) بکار می رود. محصولات دیگری نیز با اضافه کردن ترکیبات مختلف به اوره از جمله سولفات کلسیم، فسفات منوکلسیم و کلروآمونیوم بدست می آیند.

987

خوراک گاز طبیعی

در حال حاضر صرف نظر از موقعیت خاص کشور چین که به دلیل فراوانی ذغال سنگ و نبود شبکه انتقال گاز طبیعی در این کشور همچنان از ذغال سنگ به عنوان ماده اولیه اصلی در تولید آمونیاک استفاده می کند، حدود 60-70 درصد از تولیدات جهانی آمونیاک بر پایه استفاده از گاز طبیعی در ریفرمینگ با بخار و تولید هیدروژن و سپس سنتز آمونیاک می باشند. این امر به دلیل مصرف انرژی پایین و سرمایه گذاری کم برای واحدهایی است که با گاز طبیعی به عنوان خوراک کار می کنند. پیش بینی می شود که گاز طبیعی همچنان قابل قبول ترین خوراک به خصوص در کشورهای در حال توسعه باقی بماند.

تحلیل صنعت

طبق مطالعه اداره خواروبار سازمان ملل متحد(2012 Fao)، مسئله ای که عامل اصلی توجه فزاینده به حوزه نیتروژن است، تمایل زیاد به استفاده از منابع منطقه ای و کاهش اتکا به واردات در کشورهای اصلی مصرف کننده اوره می باشد. در کشورهای مصرف کننده عمده، تمایل زیادی برای افزودن ظرفیت های تولیدی جدید وجود دارد که این امر ممکن است باعث تبدیل شدن این کشورها از وارد کننده به صادر کننده در میان مدت بشود.

0000

براساس گزارش انجمن بین المللی صنعت کود (IFA-2013)، رشد برنامه ریزی شده برای ظرفیت اوره در سطح جهان برای سال های بعد از 2012 بالغ بر 22 % است، به طوریکه ظرفیت تولید اوره تا سال 2017 با افزایش 43 میلیون تنی به 236 میلیون تن بالغ خواهد شد. این میزان افزایش در ظرفیت اوره معادل رشد مرکب سالیانه 4.4 درصد است. بین سال های 2013 تا 2017 در سطح جهان 55 کارخانه جدید اوره به بهره برداری خواهند رسید که اکثر این کارخانه ها مربوط به غرب آسیا، آفریقا، شرق آسیا، آمریکای لاتین و جنوب آسیا بوده و از این تعداد، 20 عدد متعلق به چین می باشد. از کل تجارت آمونیاک حدود 87% از طریق کشتی حمل می شود.

براساس این گزارش تقاضای اوره در سال 2012 در انواع کاربردهای آن معادل 165 میلیون تن بوده است که برآورد می شود در سال 2017 به 195 میلیون تن بالغ شود که نشانگر رشد مرکب سالیانه 3.8 درصد است. عمده این افزایش 24 میلیون تنی مربوط به مصارف کود است. بیشترین میزان این افزایش مربوط به شرق و جنوب آسیا، شمال آمریکا و آمریکای لاتین است. در شرق آسیا، عامل دو سوم این رشد تقاضا مربوط به کاربردهای صنعتی است.

2211112

21321

بازار داخل

در حال حاضر پنج مجتمع پتروشیمی در کشور به کار تولید کود اوره اشتغال دارند. در مجموع میزان تولید این محصول 4.4 میلیون تن است.

2564

آمار ارائه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، حاکی از وجود 2 میلیون تن مصرف اوره در کشور می باشد که کاملاً از طریق منابع داخلی تامین می گردد و بنابراین صادرات کشور به حدود2.4  میلیون تن بالغ می گردد.

با بهره برداری از تمامی طرح های در دست اجرای اوره به شرح زیر، ظرفیت این محصول در کشور به حدود 11.7 میلیون تن خواهد رسید.

998898

پس از اتمام این طرح ها حدود 8 میلیون تن اوره مازاد مصرف داخلی موجود خواهد بود که به صادرات اختصاص خواهد یافت. بازارهای هدف صادراتی مناسب برای ایران، منطقه اروپای غربی و کشورهای هند، تایلند، استرالیا،پاکستان و ترکیه می باشند که میزان واردات آن ها به حدود 19.7 میلیون تن تا سال 2013 و حدود 23.7 میلیون تن تا سال 2017 خواهد رسید.

قیمت اوره

در بلند مدت قیمت اوره هم راستا با قیمت نفت، گندم، برنج و ذرت حرکت می کند به طوری که ضریب همبستگی قیمت اوره با قیمت این کالاها از آگوست 2008 (شروع بحران مالی) تا می 2012 به ترتیب برابر است با 0.69 ، 0.67 ، 0.54 ، 0.66

azx

در کوتاه مدت اما بیشترین همبستگی قیمت اوره با قیمت برنج است به طوریکه این ضریب از ابتدای سال 2011 برابر 0.67 و از ابتدای سال 2012 برابر 0.92 بوده است. نتیجتا طبق برآوردهای موسسه CRU قیمت اوره در خلیج فارس طبق جدول ذیل پیش بینی می شود:

xzzzzzzz

منبع: کارگزاری آینده نگر خوارزمی

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن