بررسی ارزندگی “وفارس”در آستانه عرضه

169
telegram nokhbegan-start
بررسی ارزندگی "وفارس"در آستانه عرضه Reviewed by منوچهر عطائی on Mar 17Rating:

خبرها حاکی از عرضه سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در روز دو شنبه هفته جاری می باشد این در شرایطی است که برخی کارشناسان بازار سرمایه از عرضه این سهم در قیمت هایی افزون بر یک هزار تومان خبر می دهند.

صادقی قائم مقام شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا در گفتگو با بورس ریپورت ،ضمن اشاره به احتمال عدم موفقیت عرضه سهام ذکر شده تا قبل از پایان سال عنوان کرد: نیاز به حجم سنگین نقدینگی و کمبود نقدینگی در روزهای پایانی سال از یکسو و همچنین مشکلات موجود در روند عملیاتی شرکت های کارگزاری در پایان سال از سوی دیگر از عواملی به شمار می آید که احتمال عدم موفقیت این عرضه را پررنگ تر می نماید.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

وی ادامه داد: مواجهه با تعطیلات نوروزی و به تبع آن تعطیلی برخی از شرکت ها ،عملیات تسویه وجوه برای کارگزاری ها را به روزهای اولیه سال آتی موکول خواهد کرد که این امر نیز موجب بروز چالش هایی در روند معاملاتی کارگزاری ها خواهد شد.

صادقی با اشاره به احتمال عرضه “وفارس” در قیمت بالای یک هزار تومان اظهارکرد:روند فعالیت شرکت های هم گروه بیانگر تقسیم سود حدود 90 درصدی درگروه پتروشیمی است و از آنجا که برطبق قانون، تقسیم سود در مجمع عادی سالیانه بر اساس سود شرکت اصلی انجام می پذیرد. درصورتی که هلدینگ خلیج فارس کل سود 118 تومانی پیش بینی شده خود برای شرکت اصلی را نیز تقسیم کند با درنظر گرفتن پی بر ای حدود 6مرتبه ای قیمت معاملاتی این سهام در محدوده 700 تومان ارزنده است.

وی در توضیح اظهارات خود عنوان کرد: اگرچه این سهم از پتانسیل و ارزندگی بسیاری برخوردار است اما سایر شرکت های فعال در زمینه پتروشیمی با وجود برخورداری از سابقه در بازار سرمایه و داشتن صورت های مالی شفاف نسبت به عرضه سهم هلدینگ خلیج فارس در محدوده قیمتی یک هزارتومان، ارزان به حساب می آیند.

بنا بر باور این کارشناس بازار سرمایه عرضه “وفارس”در محدوده قیمت یک هزار تومانی مهر تاییدی برارزندگی شرکتهای فعال در گروه پتروشیمی است.

قائم مقام شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا در خصوص چشم انداز “وفارس” بیان کرد: دولتی بودن شرکت های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس و عدم وجود سابقه در بازار سرمایه سبب شده است که نتوان ارزیابی صحیحی از این سهم ارائه کرد.

وی ادامه داد: در همین راستا به نظر می رسد که ارزش گذاری صحیح این شرکت پس از ورود به بازار سرمایه و شفاف سازی در خصوص نرخ گذاری و فروش محصولات شرکت های زیر گروه انجام گیرد.

صادقی در پایان سرمایه گذاری با دیدگاه بلند مدت در سهام هلدینگ خلیج فارس را مناسب دانست و گفت:به نظر می رسد که سرمایه گذاری با دید یک ساله در این سهم مناسب باشد.
bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیمقاومتی از شخارک
نوشته بعدیابتدای بازار آخرین روز سال …
حسابرس و تحلیلگر بنیادی هستم ، گواهی نامه های حرفه ای مرتبط را دارا میباشم ، علاقه فوق العاده بالایی به بررسی مهم ترین اخبار بازار سرمایه و بنیاد سهم های بازار دارم ، نظرات خود را در بخش بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه در سایت تحلیلها با دیگر کاربران به اشتراک می گذارم .

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن