بررسی بازار پیش رو

346
telegram nokhbegan-start
بررسی بازار پیش رو Reviewed by مدیریت وبسایت on Jun 9Rating:

با سلام به کاربران عزیز سایت تحلیلها

این روزهای بازار با ابهاماتی رو به رو شده که قدرت و توان صعودی را از بازار گرفته و قیمت ها را متلاطم کزده است.قصد داریم در این پست به بررسی علل فوق بپردازیم تا کاربران در استراتژی های خرید و فروش خود این موارد را مورد لحاظ قرار دهند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ابتدا عوامل خارجی را ، پس از آن عوامل اقتصادی و سپس ریسک های داخلی را برررسی خواهیم کرد.

در مبحث عوامل برون زای خارجی ظرف یک ماه گذشته تغییراتی در تحریم ها ایجاد شد.ابتدا از فشار تحریم در صنایع کامپیوتر کمی کاسته شد که بازار کامپیوتر از این اتفاق استقبال کرد اما در ادامه شرکت های پتروشیمی ، صنعت خودرو و صرافی ها مورد تحریم قرار گرفتند.تحریم شرکت های پتروشیمی می تواند در میان مدت مشکلاتی را برای آنها بوجود آورد بخصوص اینکه این شرکت ها ، بعد از مانوری که آمریکا بر روی بنزید داشت به تولید این محصول استراتژیک روی آورده بودند تا بازار با مشکلی مواجه نشود.تحریم های خودرویی امکان فشار مضاعف به ایران خودرو و سایپا را فراهم آورده است.به دنبال همین تحریم ها بود که سهام 2 غول خودرو ساز خاورمیانه از فروردین ماه سال 90 تا به اکنون حدود 80 درصد افت را تجربه کرده اند.اما تحریم ریال که متاثر بر مبادلات مالی و ارزی است و هدف از آن از بین بردن امکان معامله ریال با خارج از کشور است.

در مسائل مربوط به تحریمها نکته ای که مهم به نظر می آید پیشینه ی تاریخی آنها است.این تحریم ها حدود 20 سال پیش در مورد عراق پی ریزی شدند و ظرف 10 سال با از بین بردن توان صادراتی و اقتصادی غراق سبب تضعیف اقتصاد این کشور را به وجود آوردند تا با از بین رفتن مبادلات اقتصادی این کشور با دنیای خارج ، در صورت وقوع جنگ دیگر نه کشوری به واسطه منافع اقتصادی اش به مقابله با آمریکا بر خیزد و نه در عراق توانی برای مبارزه وجود داشته باشد.

تداوم روند کنونی با تقویت این فرضیه که آمریکا قصد دارد توسط ابزار تحریم شرایطی مشابه با عراق را در مورد ایران پیاده سازی کند منجر به تلاطمات بیشتر در بازارهای مالی و کالایی ایران خواهد شد.

اما در بخش دوم و مرتبط با عوامل اقتصادی بعد از اجرای ناقص و اشتباه هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت دلار اقتصاد کشور در برابر یک مواجه سنگین با عواملی همچون افزایش هزینه های مستیم مواد اولیه ، افزایش هزینه های مبادلات مالی ، تامین مالی ، دستمزد کارگران ، رکود اقتصادی و کاهش تولید قرار گرفته است.این شرایط با ادامه روند سیاسی و اقتصادی کشورهای با نفوذ در مقابل کشورمان صنایع داخلی را که هم اکنون در مرز تعطیلی هستند به دام تعطیلی خواهد کشید.عمده شرکت هایی در بازار بورس وجود دارند که با افزایش نرخ دلار سودشان افزایش یافته است اما مسائل گفته شده ریسک بالایی را نیز به آنها تحمیل می کند و امکان تغییر شرایط از خارج همواره تهدید کننده صنایع فوق بوده است.

اما در بخش سوم و ریسک های داخلی عواملی چون افزایش تورم ، در پیش رو بودن انتخابات ، ریسک تحریم های بیشتر که منجر به اقدام فوری دولت برای فروش شرکت ها در بورس به منظور جلوگیری از تحریم آنها کرده است ، امکان جذب سرمایه ها توسط بازارهای مسکن ، طلا و ارز در صورت عدم برآورده شدن نتایج مورد نظر فعالان اقتصادی و سیاسی از انتخابات ، نامشخص بودن برنامه ی کاندیداها در صورت پیروزی در انتخابات و عوامل دیگری از این دست ضمن اینکه بازار پتانسیل هایی برای رشد دارد اما ریسک های سیستماتیک را در سطح بسیار بالایی قرار داده که موجب محتاط شدن فعالان حقوقی و حقیقی در برابر خرید بیشتر و تزریق نقدینگی به بازار شده است.عدم تزریق نقدینگی بیشتر به بازار و فروکش کردن تب خرید سهام در میان مدت می تواند قیمت هایی را که با دلار صعودی شده بودند با فرض نسبت P/E=3  واحدی –  متاثر از نرخ تورم به اضافه ی صرف ریسک –  کاهش دهد و موجبات کاهش و ریزش قیمت ها فراهم شود.البته مطلب فوق بدین معنی نیست که بازار سقوط می کند بلکه به خاطر ریسک های فزاینده امکان این سناریو را هم مد نظر قرار می دهد که در صورت تغییر شرایط و کاهش ریسک های سیستمی بازار منبعث از متغیر دلار و یا نتایج مقبول انتخابات امکان رشد را نیز در نظر دارد.

با توجه به جمیع جوانب گفته شده و اینکه سهامداران حقوقی پتروشیمی ها در این هفته برای تامین نقدینگی خرید های بلوکی رو به فروش گسترده سهام های خود و همچنین تقسیم سود های بالا در مجامع می کنند و متغیر انتخابات احتمالا این هفته بازار با تبادل گشترده سهام میان خریداران قدیم و جدید و خروج نقدینگی از بورس که منجر به کاهش در قیمت ها خواهد شد مواجه باشد اما برای هفته آینده فشار فروش کاسته شده و نتیجه انتخابات مشخص خواهد شد.تعیین نتیجه انتخابات تا مدتی پس از آن – با توجه به اینکه انتظارات فعالان برآورده خواهد شد یا نه – چراغ راه آینده خواهد بود.

توصیه کارشناسان ما در سایت این است که این روزها گوشه نشینی در بازار را اختیار کنید و نقدینگی خود را برای روزهای آتی که ابهامات بر طرف شود نگهداری کنید تا در زمان مناسب وارد پوزیشن های خرید بشوید.البته ذکر این نکته ضروری است که در این شرایط که سرعت تغییرات بالا رفته است ، نیاز است تا سهامداران و خریداران جدید نیز سرعت عکس العمل خود را – در برابر اخبار و تغییر فاز بازار از صعودی به نزولی و یا بالعکس – بالا ببرند و حساسیت بالایی نسبت به اخبار مثبت و یا منفی نشان دهند که البته بازار نیز چنین روشی را در پیش گرفته است.

مجددا تاکید می کنیم که افزایش نرخ فروش و سود حاصله شرایط سود آوری را در پیش روی شرکت ها قرار داده است اما در طرف مقابل فزونی ریسک ها و گستردگی ابهامات نیز ریسک های سیستمی بالایی را به بازار تحمیل می کند که احتیاط بالایی از طرف معامله گران را می طلبد.

bashgah-banner nokhbegan-start

17 نظرها

  1. شما هم از قبل از عید ما را به نظاره گری دعوت میکنید عزیزم ما هرروز به طرق مختلف در کشور مسئله ای داریم اگر بخواهیم با این تحلیل شما برای حل هرکدام مدتی نظاره گر باشیم بهتر است برویم اوراق مشارکت بخریم وبورس را هم کنار بگذاریم چون با احتساب تعطیلات و زمان بسته شدن نمادها وقتی جهت معامله باقب نمیماند

    • از حرف شما تعجب می کنم! از عید تا کنون در بازار ما چند بار کوتاه مدت گفتیم بازار خراب هست که اتفاق هم افتاده ولی شاید از عید تا کنون بیش از 50 سیگنال داشتیم که تعداد بالای 70% اونها موفق بودن ! فکر می کنید در این چند روز که سیگنال نداشتیم چند درصد سهام بازار رشد داشتن !
      امیدوارم توضیح روشن باشه

    • مسئله ریسک در بورس بسیار حائذ اهمیت است.اگر ریسک در بورس نبود که در تصدیق صحبت های شما کسی اوراق مشارکت نمی خرید.آوردن این مطلب در سبد حرفه ای منبعث از همین دید گاه است و دیگر اینکه ریسک بورس را در ایام هیجانی گوشزد کنیم تا خدای ناکرده کاربرانمان دچار معاملات هیجانی نشوند.این گونه مطالب را هنگاهی در سایت درج می کنیم که با توجه به سوالات کاربرانمان ، نوعی هیجان کاذب در خرید را تسخیص می دهیم.به جهت اینکه سعی داریم کاربران سایت از هیجانات کاذب به دور باشند و از طرفی در هیجانات مثبت اقدام به خرید کنند در مواقع پر ریسک به جهت تخلیه هیجانات کاذب و به صورت مقطعی و کوتاه مدت صرفا ریسک های بورس را یادآوری می کنیم.در ضمن اگر کاربران بخواهند خرید نکنند یعنی دیگر کسی نیز به خدمات سایت ما احتیاجی نخواهد داشت.منفعت سایت در زمانی است که ما کاربرانی داشته باشیم که ضمن اینکه خرید دارند ، سود نیز داشته باشند.اما اگر خریدی صورت بگیرد که هیجانات کاذب در آن نقش کلیدی داشته آن وقت آب شدن سرمایه کاربران جدا از ضرر و زیان آنها موجب خدشه دار شدن اعتبار ما نیز می گردد.قدیمی های بورس سقوط ناگهانی قیمت ها را در سال 82 و 84 به یاد دارند.چرا دور برویم !؟ سال 90 در اوج هیجانات مثبت بازار به خاک سیاه نشست.یا سال گذشته تابستان عده زیادی از فعالان بازار که ریسک ها را مد نظر نداشتند متضرر شدند.صرفا برای این که اینگونه مطالب را نیز گاها یاد آوری می کنیم ما را مورد نکوهش قرار ندهید.

  2. بنده نظرم اینکه هفته اینده با مشخص شدن رییس جمهور تکلیف بازار مشخص میشود تا اخر هفته نظاره گر باشید. دوستان نظری درمورد فارس دارن بدن لطفا. در محدوده900 مناسب خرید هست یا خیر عرضه بلوک چه تاثیری بر سهم خواهد داشت؟؟

نطر گذاشتن