رکود در بازارهای موازی و رشد بورس …تداوم رشد یا بروز اخطارها ؟

342
telegram nokhbegan-start
رکود در بازارهای موازی و رشد بورس ...تداوم رشد یا بروز اخطارها ؟Reviewed by سعید مشکانی on Oct 15Rating:

**  اقتصاد بین الملل و انس جهانی  ** 

 گزیده بررسی گذشته : آنچنان که انتظار داشتیم انس رشد نکرد و با شکست ۱۳۵۵ دلار روند نزولی آغاز شده است.در حال حاضر انس با تشدید هیجانات فروش مواجه شده است.در کوتاه مدت امکان دارد انس مجدد یک رشد کوتاه تا به ۱۳۵۰ دلار داشته باشد اما روند پیش رو نزولی بوده و احتمال افت به حوالی ۱۲۹۴ دلار وجود خواهد داشت.شکست این سطح می تواند منجر به افت تا به سطح ۱۲۶۳ دلار گردد که هدف میان مدت تلقی می گردد.همچنان که پیش بینی می شد خبر تعطیلی بخشی از دولت فدرال ایالات متحده نیز نتوانست موجب رشد بهای طلا گردد.از طرفی در بازار نگرانی پیرامون کاهش در حجم خرید اوراق قرضه نیز وجود دارد.از ۳ ماهه دوم سال میلادی گذشته که خبر ها از شبه جزیره کره بر بازار سایه انداخته بودند و قیمت ها رشد نمی کرد و پس از فروکش کردن ریسک بازار توجهی ویژه ای به اخبار کاهش حجم خرید اوراق قرضه ایالات متحده نشان داد می توان گفت که پیشدایش ریسک ها فقط منجر به جلوگیری از شیب کاهش قیمت می گردد و پس از بر طرف شدن ریسک شاهد افت قیمت در بازار انس هستیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بررسی فعلی : همچنان که پیش بینی می کردیم انس پس از بر طرف شدن ریسک های الی ایالات متحده تا سطح ۱۲۶۳ دلار افت را تجربه کرد.در شرایط فعلی احتمال افت مجدد با شکست ۱۲۶۳ دلار به پایین تا سطح ۱۱۷۵ دلار وجود دارد.البته در این بین موج های کوتاه مدت و خفیف صعودی نیز خواهیم داشت.قیمت در سطح ۱۳۲۰ دلار مقاومت مهم صعودی دارد.

نمودار انس را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

7.22...XAUUSDDaily

ریسک های سیستماتیک : با اتخاذ سیاست های انقباظ مالی و عدم اظهارات تند سیاسی بازار ارز در انتظار نشست آتی وزیر خارجه کشورمان با گروه ۵+۱ است.بازار با دقت بالایی اتفاقات پیش رو را تحت نظر دارد.هر خبری که از نشست فوق بیرون بیاید سبب نوسانات قیمتی خواهد شد.هر چند که احتمال وقوع اخبار مثبت بیشتر است.

بورس تهران : تداوم بی خبری سیاسی و رکود بازارهای موازی سبب تداوم انتقال نقدینگی به بورس را پدید آورده است.هر چند در کوتاه مدت بورس کماکان می تواند به رشد ادامه دهد ( البته حتما باید اخبار سیاسی مثبت از نشست ایران با ۵+۱ بیرون بیاید ) اما نمودارها نشان دهنده افت احتمالی بازار در روزهای آتی اند.بازار با حساسیت بالا روند آتی شاخص را دنبال می کند.هر چند که افزایش سرمایه ها سبب خروج نقدینگی از بازار شده اند و در ۲ هفته اخیر نیز شاهد عرضه های سنگین حقوقی ها به بازار بوده ایم.

نکته مهمی که مد نظر ماست این است که در شرایط مثبت سیاسی و امید به بهبود اقتصادی تشکیل تقاضا در بازار طبیعی است اما حجم مبادلات بالای این روزها نشان دهنده عرضه سنگینی است که از پس حقیقی های بازار بر نمی آید.اینکه چرا این حجم از عرضه بالا به بازار صورت می گیرد جای سوالات بسیاری را با خود به همراه دارد.

شاخص در سطوح ۷۱٫۵۰۰ و ۷۳٫۰۰۰ و ۷۸٫۰۰۰ مقاومت های بسیار مهمی را پیش روی دارد.چنانچه افت شاخص را در روزهای آتی شاهد باشیم سهم هایی که در بازار به بتا منفی شهرت دارند می توانند گزینه مناسبی برای خرید باشند.

نمودار شاخص کل را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 7.22...شاخص کل6Dailyn

 بازار طلا و ارز : بازار داخلی ارز پس از موضع گیری های اخیر و روند چند ماه گذشته در حال ساخت کف قیمتی است و انتظاری فعلا برای رشد نداریم.در این حال به نظر می رسد که فعلا درلا در محدوده احتیاط ۲۸۵۰-۳۲۵۰ تومانی خود در نوسان باشد.بازار طلا نیز تا حدودی متاثر از رکود انس طلای جهانی و نوسانات جزیی در دلار با رکود مواجه شده است.

( ارزش ذاتی دلار : در شرایط فعلی با نقدینگی ۴۹۰٫۰۰۰ میایارد تومانی با دورنمای رشد تا ۷۰۰ میلیارد دلار تا تابستان آینده ، تراز تجاری منفی ( با آمار متفاوت ۵ تا ۲۵ میلیارد دلار ) ، رشد اقتصادی ۵%-  ، ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری و دورنمای کاهش بیشتر در درآمدهای نفتی و ذخایر دلاری با محاسباتی که انجام شده است ارزش ذاتی دلار بیش از ۵۰۰۰ تومان برآورد می گردد. البته رشد به ارقام فوق نیازمند ریسک سیاسی بالا ( به عنوان محرک اهرم های اجتماعی و روانی ) و یا از بین رفتن کامل درآمدهای دلاری ( به عنوان عامل اقتصادی ) است.البته در هنگام پیدایش ریسک های سیاسی ، حملات سوداگرانه ( یا همان ورود اهرم های اجتماعی ) به بازار ارز موجب رشد افسار گسیخته قیمت ها می گردد.بدیهی است تا هنگامی که ریسک های فوق عملی نگردند دلار در قیمت های فعلی با اهرم های اجتماعی همگرایی خواهد داشت ( یعنی دلار به فرض ثبات شرایط در ۳۰۰۰-۳۴۰۰ تومان در نوسان خواهد بود.)

نمودار دلار را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

7.22...USDIRRDaily

** تکنیکال سکه نقدی تمام بهار آزادی **

گزیده بررسی گذشته : با توجه به نمودار ها و حمایت حدود ۱ میلیون تومانی در نمودار قیمت انتظار می رود چنانچه سکه به قیمت فوق نفوذ کند شاهد افت به ۹۳۵٫۰۰۰ و شاید ۹۱۰٫۰۰۰ تومان در این هفته باشیم.چنانچه قیمت بالای ۱ میلیون تومان باقی بمان الگوی نزولی فوق محقق نخواهد شد.احتمال رشد کوتاه مدت قیمت به حوالی ۱ میلیون تومان وجود دارد که به پول بک در تحلیل تکنیکال معروف است.چنانچه قیمت به این سطح برسد و مجددا کاهشی شود موجب تائید الگوی نزولی میان مدت سهم می گردد.انتظار می رود مادامی که قیمت زیر ۱ میلیون تومان باشد تحرک خاصی در دلار نداشته باشیم و حتی احتمال افت به ۹۱٫۰۰۰ تومان هم وجود دارد.

بررسی فعلی : همچنان که انتظار داشتیم قیمت با ماندن در سطوح زیرین ۱ میلیون تومان منفی شد و تا ۹۲۰ هزار تومان کاهش قیمتی را ثبت کرد.البته انتظار ما رسیدن قیمت به ۹۱۰ هزار تومان بود.احتمالا در چند روز آینده قیمت رشد کوتاه مدتی به حوالی ۹۴۵٫۰۰۰ تومان داشته باشد و مجددا تا حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان منفی گردد.شکست ۹۱۴٫۰۰۰ تومان به پایین فعلا کمی دور از ذهن است مگر اینکه دلار در بازار آزاد تا جوالی ۲۷۰۰ تومان افت داشته باشد.

نمودار سکه نقدی تمام بهار آزادی را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 7.22...سکه-جدیدH1

**  تحلیل سکه آتی مهر ماه  ** 

گزیده بررسی گذشته سکه آتی مهر ماه : مادامی که قیمت زیر ۱٫۰۲۰٫۰۰۰ تومان است سکه آتی مهر نیز نوسان خاصی نخواهد داشت.اگر به بالای آن رشد کند محدوده احتیاط به بالا شکسته شده و سیگنال صعودی میان مدت است.اما چنانچه انس طلا در بازار جهانی تضعیف شود و دلار در بازار داخل تحرک نداشته باشد احتمال افت به ۹۲۰٫۰۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

بررسی فعلی سکه آتی مهر ماه : همچنان که انتظار داشتیم قیمت به زیر ۹۸۰٫۰۰۰ تومان نفوذ کرده و تا حوالی ۹۲۴٫۰۰۰ تومان افت قیمتی را تجربه کرد.در حال حاضر احتمال افت مجدد قیمت به حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان وجود دارد.

  چارت سکه آتی مهر را نیز می توانید در نمودارهای پایین ملاحظه بفرمایید.

 

7.22...GCME92M30

 

 

برگرفته شده از سایت آتی سکه

bashgah-banner nokhbegan-start

4 نظرها

  • سهم هایی که بر خلاف روند شاخص حرکت می کنند.این سهم ها هم بستگی منفی با شاخص دارند و در هنگام افت شاخص رشد می کنند.مثلا چند سهم از گروه قندی ، ساختمان ، خودرویی و مخابرات و همراه جزو سهم های بتا منفی اند.
   در زمانی که شاخص رشد شدید دارد این سهم ها در حد اکثر منفی اند و در هنگام افت شدید شاخص هر چه بتای این سهم ها به -1 نزدیکتر باشد رشد بیشتری خواهند داشت.
   مثلا قندی ها که در سال 90 در هنگام افت شاخص رشد شدیدی داشتند از این قسم سهم ها هستند.

 1. با سلام و عرض خسته نباشد.
  لطفا در مورد سهام های بتا منفی که در تفسیر آمده است توضیح دهید.
  در کل اکثر سهامها منفی اند و فقط چند سهم بزرگ هستند که مثبت و شاخص را به جلو می رانند در این مواقع چه استراژدی باید انتخاب کرد چون سبد ما اکثرا از سهامهای معمولی بازار هستند که اکثرا منفی هستند و فروش و خرید سهامهایی مانند شبندر و تاپیکو … در حال حاضر عقلانی به نظر نمی رسد با تشکر از مطالب راهنمایی و مطالب مفیدتان

  • سهم هایی که بر خلاف روند شاخص حرکت می کنند.این سهم ها هم بستگی منفی با شاخص دارند و در هنگام افت شاخص رشد می کنند.مثلا چند سهم از گروه قندی ، ساختمان ، خودرویی و مخابرات و همراه جزو سهم های بتا منفی اند.
   در زمانی که شاخص رشد شدید دارد این سهم ها در حد اکثر منفی اند و در هنگام افت شدید شاخص هر چه بتای این سهم ها به -۱ نزدیکتر باشد رشد بیشتری خواهند داشت.
   مثلا قندی ها که در سال ۹۰ در هنگام افت شاخص رشد شدیدی داشتند از این قسم سهم ها هستند.
   فعلا نگهداری کنید ولی احتمالا همین چند روزه خیلی جدی صف های خرید را عرضه می کنند.
   از روی تحلیل سری های زمانی بنده فکر می کنم پاییز بورس در همین حدود در نوسان باشد و اوایل زمستان مجدد شروع به رشد کند.منتظریم گزارشات سهم ها را ببینیم.

نطر گذاشتن