بررسی سناریوهای محتمل برای دلار پیش از بازگشایی بازار ارز

273
telegram nokhbegan-start
بررسی سناریوهای محتمل برای دلار پیش از بازگشایی بازار ارزReviewed by سعید مشکانی on Sep 28Rating:

با عرض سلام مجدد به کاربران عزیز تحلیلها

با توجه به اخبار سیاسی و از آنجا که برای امروز لانتظار تحرکاتی در بازار ارز وجود دارد با هم نگاهی بر روند تکنیکالی پیش روی دلار خواهیم داشت.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

پیشنهاد می کنم چنانچه مطلب تکاپوی بازار ارز و طلا منطقی است ؟! “ را مطالعه نکرده اید پیش از مطالعه ادامه این بررسی ابتدا مروری بر تحلیل گذشته داشته باشید.

همانطور که در نمودار دلار دیده می شود پس از اتمام موج 5 از موجهای بلند مدت ایوت بازار وارد به موج های اصلاحی شده است.موج های اصلاحی در قالب موج ABC صورت گرفته است و این موج ها هر کدام تبدیل به ریز موج های دیگر شده اند.( از آنجا که مباحث فوق نیاز با آشنایی با امواج الیوت دارد و کاربرا اکثرا با این مسئله آشنایی دارند وارد جزئیات بررسی نمی شویم )

7.6...USDIRRDaily تصویر

حال در نمودار دلار این طور به نظر می رشد که با شکست 3080 تومان افت قیمتی تا 2890 تومان انجام شده و پس از آن بازار با یک حرکت برگشتی (PULL BACK) به 3080 تومان مواجه شده است.

با توجه به این سابقه احتمالا این هفته همچنان که پیش از این بررسی کرده بودیم انتظار ما افت به 2700-2750 تومان است.چنانچه 2700 تومان نیز به پایین شکسته شود احتمال افت به 2600 تومان در محدوده کف کانال نزولی وجود خواهد داشت که البته احتمال آن کمتر است.حوالی 2600 تومان به عنوان کف قطعی کوتاه مدت دلار ارزیابی می گردد.

اما در ادامه به بررسی بلند مدت ارز خواهیم پرداخت.پیرامون مطالبی که در سایت آتی سکه منتظر می شود ارزش ذاتی دلار در شرایط اقتصادی فعلی بیش از 5000 تومان برآورد شده است.اما اینکه چرا بازار با نوسانات روبرو است خود علت دیگری دارد.

This image was produced by an application from HighWater Designs Limited. تصویر

 

قیمت بازار با ارزش ذاتی متفاوت است.قیمت بازار متاثر از عرضه و تقاضا است که در بلند مدت عرضه تقاضا به سمت ارزش ذاتی میل خواهد کرد.اما در کوتاه مدت این اخبار سیاسی و اقتصادی اند که به عرضه ، تقاضا جهت می دهند.برآیند اخبار فعلی موجب افت در بهای دلار میشود اما نکاتی نیاز به تاکید مجدد دارند.

رشد بهای دلار به به خاطر تحریم های که به دلیل وضعیت اقتصادی ما بود.دلار باید چند سال قبل رشد می کرد و به ارقام فعلی می رسید.در حقیقت فزونی دلار متاثر از نرخ بالای فروش نفت و دیدگاه دولت قبلی در مورد ارزانی بی دلیل موجب عرضه دلارهای نفتی به اقتصاد و متعاقب آن منفی شدن تراز تجاری ، واردات گسترده ، ضرر ده شدن صنعت و از بین رفتن اشتغال شد.در نهایت نیز برآیند اشتباهات اقتصادی موجب رشد تورم شد که با وضع تحریم ها و از بین رفتن درآمدهای دلاری متاثر از فروش نفت به یکباره بهای دلار جهش شدیدی را تجربه کرد.

پس از آن با وضع تحریم های بازرگانی تقاضا برای ارز در بازار از بین رفت.اینکه دلار در شرایط فعلی رشد نمی کند متاثر از همیت رویه است چرا که شرکت های بازرگانی وقتی نمی توانند کالا وارد کشور کنند به ارز نیازی نخواهند داشت یعنی تقاضا از بین رفته است.

اخبار سیاسی روزهای اخیر در کوتاه مدت موجب فزونی عرضه توسط مردم عادی خواهد شد که به دلیل ریسک های سیاسی دلار خرید کرده بودند.اما پس از آن در صورت رفع تحریم ها این بار تجار اند که به قصد واردات کالاهای اولیه و مصرفی به عنوان متقاضی ارز وارد بازار خواهند شد.چنانچه این تقاضا وارد بازار شود در بلند مدت نه تنها قیمت ها کاهش نخواهد یافت بلکه احتمال رشد آن به سمت ارزش ذاتی نیز وجود خواهد داشت.

پی نوشت : خواهشنمد است در متن به بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت توجه داشته باشید.

bashgah-banner

12 نظرها

 1. سلام آقای مشکانی… آیا اگر هم اکنون دلار بخریم و سرمایه گذاری کنیم… و یا در بانک سپرده کنیم برای 6 ماه آینده سود خواهد داد؟ اگه 5000 تومان بشه که یعنی 200% سود بعد از 6 ماه. موافقید؟ در ضمن من دلار روی 3390 تومان خریداری کردم تا کی نگه دارم؟ ممنون

  • چه طور به عدد 200 درصد رسیدید ؟ در کل ارزش ذاتی دلار بالاتر از ارقام فعلی است.اما تا زمانی که ریسک سیاسی بالا وارد به بازارا نشود قیمت رشد نخواهد کرد.قیمت های فعلی حوالی کف قیمتی است.شاید یک افت کوتاه مدت به حوالی 2750 داشته باشیم که البته احتمال آن خفیف است.اگر هم اتفاق بیفتند نهایتا چند روز بعد قیمت به سطوح قبلی برخواهد گشت.فروش در این محدوده منطقی نیست.از الان نمی شود روند آتی را هم بررسی کرد چون به سیاست وابسته است.اخبرا سیاسی را پیگیری کنید در روزهای آتی چنانچه تغییری داشته باشیم زودتر اطلاع رسانی خواهیم داشت

 2. سلام مجدد اقای مشکانی در خصوص رشته شما سوالی داشتم شما چه گرایشی از مدیریت مالی میخونید و ایا تحلیل تکنیکال و بنیادی مربوط به رشته شما بوده است یا انها را در کلاسهای دیگری فرا گرفته اید در ضمن برای بالا بردن اطلاعات بورسی و اقتصادی کتاب خاصی یا منبع خاصی هست راهنمایی بفرمایید ممنون

  • مدیریت مالی گرایش ندارد.مالی یکی از گرایش های مدیریت است.تحلیل بنیادی مختص همین شته است منتها رشته های دیگر همچون اقتصاد و حسابداری و صنایع به همراه دیگر گرایشات مدیریت هم تحلیل بنیادی انجام می دهند.
   تحلیل تکنیکال که کلا آموزشگاهی است.اما تحلیل بنیادی هم آکادمیک دارد و هم آموزشگاهی.بنده هر 2 را چند سال پیش آموزش دیده ام در کنار آن رشته تحصیلی و مطالعات جانبی و تجربه هم دید شما را تقویت می کند.
   کتاب دانشگاهی می خواهید یا غیر دانشگاهی ؟

    • برای آموزش حسابداری : اصول 1 و2 نشریه شماره 101 سازمان حسابرسی
     برای مدیریت مالی : کتاب های متعددی هستند.کتاب مرجع مدیریت مالی نوین جلد 1 و2 ترجمه دکتر جهانخانی انتشارات سمت است.کتاب 1 جلدی دکتر تهرانی هم مناسب است.
     مدیریت سرمایه گذاری کتاب دکتر راعی مناسب است.
     تکنیکال هم کتابی که آقای صابریان معرفی کردند یعنی نوشته جان مورفی مناسب است.
     کتاب تحلیل بنیادی هم در بازار زیاد هستند.فروشگاه سازمان بورس حوالی میدان ونک است.هر کتابی را انتخاب کنید فرقی ندارد.کتاب آقای شهدایی را بنده مطالعه کردم مناسب بود.
     نشر چالش را هم در اینترنت جستجو کنید کتاب های بورسی زیاد منتشر می کند

 3. با سلام جناب اقای مشکانی در خصوص این مطلب که دلار در بلند مدت نه تنها قیمت ها کاهش نخواهد یافت بلکه احتمال رشد آن به سمت ارزش ذاتی نیز وجود خواهد داشت.ایا با برداشتن تحریم ها و فروش نفت ایا باز دلار به ارزش ذاتی خود که همان 5000 است نزدیک میشود.ممنون

نطر گذاشتن