بررسی سناریوهای مختلف بر سود آوری شرکت های فولاد و سنگ آهنی

155
telegram nokhbegan-start
بررسی سناریوهای مختلف بر سود آوری شرکت های فولاد و سنگ آهنیReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 24Rating:

بررسی سناریوهای مختلف بر سود آوری شرکت های فولاد و سنگ آهنی

اعمال مفاد نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص کاهش نرخ گندله از  23 درصد به 20 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان مورد اختلاف شرکت های سنگ آهنی و فولادی می باشد. شرکت های سنگ آهنی امکان اجرای نامه وزیر را فراهم نمیدانند. از طرف دیگر شرکت های فولادی در پیش بینی های جدید خود علاوه بر کاهش 3 درصدی نرخ گندله، نرخ کنسانتره را نیز 2 درصد کاهش داده اند.

در گزارش پیش رو میزان تاثیر این دو عامل بر شرکت های سنگ آهنی و فولادی مورد تحلیل قرار گرفته است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1.شرکت چادر ملو در آخرین پیش بینی سود خالص خود را بدون در نظر گرفتن نامه وزیر و مالیات و با لحاظ کردن احتمال فروش 200 هزار تنی فولاد حدود 882 میلیارد ریال برآورد نموده است.  طبق برآوردها  در صورت کاهش یک درصدی نرخ گندله تنها مبلغ فروش تغییر می کند و  سود هر سهم 19.8 میلیارد تومان سود خالص شرکت را کاهش می دهد که به ازای هر سهم حدود 12 ریال می شود. در صورت کاهش 1 درصدی نرخ کنسانتره حدود 75.8 ملیارد تومان از فروش و حدود 24 میلیارد تومان از حقوق مالکانه کسر می گردد. در تمامی برآورد ها سایر متغیرها برابر بودجه فرض شده است. با فرض کاهش 3 درصدی گندله و 2 درصدی کنسانتره حدود 177 میلیارد تومان سود خالص شرکت کاهش می یابد. حساسیت شرکت چادملو به کاهش نرخ کنسانتره حدودا 3 برابر بیشتر از کاهش نرخ گندله است.

Kechad

2.شرکت گل گهر 584 میلیارد تومان در آخرین بودجه  خود به عنوان سود خالص پیش بینی نموده است. در صورت کاهش 1 درصدی نرخ گندله حدود 60 میلیارد تومان از سود خالص شرکت کاسته می شود. در صورت کاهش نرخ کنسانتره در مجموع 23.5 میلیارد تومان سود شرکت افت می کند. میزان حساسیت گل گهر به تغییرات نرخ گندله 2.5 برابر کنسانتره است.

Kegol

3.شرکت فولاد مبارکه در آخرین پیش بینی خود 1100 میلیارد تومان سود برآورد نموده است. تغییر ضرایب نرخ گندله و کنسانتره تاثیر مستقیمی بر نرخ فروش شرکت ندارد ولی در عوض سبب کاهش قیمت بهای تمام شده می شود. هر 1 درصد افزایش در نرخ گندله سبب افزایش 16 میلیاردی بهای تمام شده و به تبع آن کاهش سود خالص می شود. این شرکت به کاهش نرخ کنسانتره به شدت حساس است به طوریکه سود شرکت ناشی از افزایش 1 درصدی کنسانتره حدود 92.5 میلیارد کاهش می یابد. شرکت در پیش بینی بودجه خود 2 درصد کاهش در نرخ کنسانتره و 3 درصد کاهش در ضریب گندله برآورد نموده است.حدود 40 درصد از گندله مورد استفاده فولاد داخلی است.

Fulad

4.سود خالص برآوردی شرکت فولاد خوزستان 267 میلیارد تومان می باشد. برآورد فروش شرکت در بخش فروش حدود 700 هزار تن گندله می باشد در صورت افزایش 1 درصدی نرخ 8.7 میلیارد تومان سود اضافه می شود و در صورت افزایش یک درصدی  بهای کنسانتره مواد مستقیم شرکت 73.5 میلیارد تومان افزایش می یابد.

Fakhuz

5.شرکت فولاد هرمزگان

Hormoz

جمع بندی

کاهش ضریب نرخ گندله بر سود شرکت های گل گهر، چادر ملو و فولاد خوزستان تاثیر منفی دارد که بیشترین اثر منفی آن بر روی سود آوری گل گهر است و تنها شرکت هایی که از این امتیار سود می برند فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان است.

کاهش هزینه فولادی ها ناشی از کاهش 2 درصدی ضریب کنسانتره و  3 درصدی ضریب گندله 436 میلیارد تومان سود صنعت فولاد را افزایش می دهد ، که در مقابل سبب کاهش 404 میلیارد تومانی سود از شرکت های سنگ آهنی بورسی می شود.

[1] . حقوق مالکانه شامل سه بخش کنسانتره با نرخ 21.5 درصد، دانه بندی با نرخ 25 درصد و گندله با نرخ 18 درصد بهای تمام شده کنسانتره مصرف شده به گندله می باشد که فقط به کنسانتره حساس است.

منبع : تامین سرمایه نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن