بررسی صنعت سرب و روی

269
telegram nokhbegan-start
بررسی صنعت سرب و رویReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 21Rating:

سرب

سرب فلزی است نرم ، سنگین و شکل پذیر ولی به مقدار کمی چکش خوار، باخاصیت الکتریکی و با نقطه ذوب پایین ، مجموع این ویژگی ها سبب شده که فلز سرب یکی از بهترین فلزات برای ریخته گری باشد . سرب مقاوم ترین فلز در برابر خوردگی است .

تولید سرب در مناطق مختلف دنیا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بررسی صنعت سرب و روی

بررسی قیمت سرب و روی

در آغاز بحران مالی و رکود اقتصادی جهان در سال 2009 قیمت روی به 1000 دلار کاهش یافت و این کاهش سبب شد بسیاری از تولیدکنندگان این فلز ظرفیت خود را به شدت کاهش دهند . اما از اواسط سال 2009 و پایان رکود ، امید به بهبود شرایط اقتصادی جهان و رشد تقاضا برای مواد خام ، به افزایش قیمت روی منجر شد .

در اواخر سال 2009 قیمت هر تن روی به 2000 دلار افزایش یافت و همزمان تولیدکنندگان بر ظرفیت تولید خود افزودند . در نتیجه در سال 2010 یک میلیون تن بر ذخیره روی افزوده شد و قیمت ها به شدت نوسان داشتند . در سال 2013 قیمت روی در محدوده 1800 تا 1900 دلار در نوسان بود به طوریکه فعالان بخش معدن و کارخانه را به ادامه تولید تشویق کرد . اما افزایش ذخیره روی از رشد قیمت ها در حال حاضر کاسته است .

مقایسه قیمت جهانی سرب و روی

بررسی صنعت سرب و روی

همان طور که در شکل بالا مشخص است تا قبل از وقوع بحران در سال 2008 ، قیمت جهانی سرب و روی اختلاف زیادی با یکدیگر داشتند . اما از سال 2009 به بعد شاهد همگرایی و نزدیکی قیمت این دو فلز به یکدیگر هستیم .

روی

روی فلزی است به رنگ سفید متمایل به آبی که بر اثر رطوبت هوا تیره رنگ می‌شود و در حین احتراق رنگ سبز براقی تولید می‌کند. روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می‌باشد. از موارد استفاده روی می‌توان آلیاژهای مختلف از جمله برنج و فولاد را نام برد.

ذخایر جهانی روی

بررسی صنعت سرب و روی

پیش بینی های صورت گرفته برای فلز روی حاکی بر آن است که شاهد مازاد عرضه این فلز تا سال 2017 هستیم . اما این مازاد عرضه بیشتر در کنسانتره روی وجود دارد تا در شمش روی .

روند تولید روی در جهان

بررسی صنعت سرب و روی

بزرگترین تولیدکنندگان فلز روی در جهان

بررسی صنعت سرب و روی

سهم کشورهای مختلف از تقاضای جهانی روی

بررسی صنعت سرب و روی

چین بزرگترین مصرف کننده فلز روی می باشد . که در حدود 50 درصد از تقاضای روی جهان را به خود اختصاص داده است . برنامه های گسترده چین در حوزه تولید اتومبیل ، تولید مسکن و سایر تولیدات صنعتی در سال 2013 و 2014 با رشد مناسبی رو به رو شده است و بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشته است که نسبت به کمبود این ماده در سال های آتی هشدار دهند .

منبع : شرکت مشاور سرمایه گذاری اماکو

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن